Jump to content


Patriot Warp v2 64GB SSD test


lefteriz

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα τον Patriot Warp V2 SSD 64gb για το ASUS EEEPC 1000H μου.

Πήρε μια καλή ανάσα το λαπτοπακι.

Windows Vista Ultimate sp2 v.113 με Vlite ολα τα περιττά κομμένα.

index, superfetch , disk cache, pagefile κλειστά. Hibernation 2GB αρχείο το επαναφέρει σε δευτερόλεπτα :)

Έκανα επαναφορά το image Μέσω ghost, μήπως θα ταν καλύτερα να τα περάσω απ την αρχή ???

Λίγο Multitasking Που κανα (εγκατασταση Office 2007, surfing

youtube,downloading file, winamp )δεν παρατήρησα κάποιο ιδιαίτερο κόλλημα. δε ξερω σε πιο heavy καταστάσεις πως θα συμπεριφέρεται...

18112008023ni7.jpg

Hd tach 3.0

tachzs8.jpg

HD tune

hdtunebenchmarkpatriotmys1.jpg

ΑΤΤΟ

attoxg7.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοίταζα και γω το συγκεκριμένο ssd ως τον πιο γρήγορο 64 σε λογική (στο μέτρο του δυνατού) τιμή.

γίνεται να ανεβάσεις ένα βιντεάκι στο youtube 2-3 λεπτών όπου θα τον στρεσάρεις?θέλω να δω πως συμπεριφέρεται ο Atom με 1 γιγα μνήμη στα vista με αλλαγή δίσκου σε ssd.

καλοδούλευτος και απροβλημάτιστος:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο...

Πιστευεις αξιζε τα λεφτα η αγορα που εκανες? (εννοω συναρτησει του κοστους του eee)

Επισης, τωρα παρατηρεις το φαινομενο για το οποιο παραπονιουνται αρκετοι στο 1000αρι, δλδ οτι η ταχυτητα του δισκου πεφτει οταν ο atom δουλευει σε full συχνοτητα, ενω οταν τον εχεις σε power saving ο δισκος πεταει...???

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο...

Πιστευεις αξιζε τα λεφτα η αγορα που εκανες? (εννοω συναρτησει του κοστους του eee)

Επισης, τωρα παρατηρεις το φαινομενο για το οποιο παραπονιουνται αρκετοι στο 1000αρι, δλδ οτι η ταχυτητα του δισκου πεφτει οταν ο atom δουλευει σε full συχνοτητα, ενω οταν τον εχεις σε power saving ο δισκος πεταει...???

διαβασμένο σε βρίσκω ;) το πρώτο που πήγα να δω ηταν αυτό, και δεν είδα σχεδόν καμια διαφορά στο power save k high performance mode 4-5mb/sec που κι αυτο μαλλον τυχαίο ηταν.

μάλλον γιατι τερματίζεται το chipset...

το Laptop το χρησιμοποιώ συνέχεια και πιστεύω οτι αξίζει γενικά ενας δίσκος, δίνοντας μια καλή ανάσα στο σύστημα. Αν υπολογίσεις κι ότι δεν ακούγεται καθόλου, ζεσταίνεται λιγότερο, με την αυτονομία κι εκεί πιστευω θα δω κάποια διαφορά...

felix το write cache ειναι απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

διαβασμένο σε βρίσκω ;) το πρώτο που πήγα να δω ηταν αυτό, και δεν είδα σχεδόν καμια διαφορά στο power save k high performance mode 4-5mb/sec που κι αυτο μαλλον τυχαίο ηταν.

μάλλον γιατι τερματίζεται το chipset...

Εμενα πιο πολυ για bug του eee μου ακουγεται, γιατι απ οσο ξερω τα υπολοιπα atom based μηχανηματα δεν παρουσιαζουν κατι τετοιο. Πιστευω οτι θα το φτιαξουν σε καποιο bios update.

Οσο για τα 4-5mb/sec πραγματικα χεστηκες. Με HDD αναφερονται μεγαλες αποκλησεις, τοσες που αξιζει να γυρνας mode αν θες να κανεις copy ενα μεγαλο αρχειο... Αληθεια με τον μαμισιο δισκο το ειχες κοιταξει? Τι διαφορες ειχες?

Παντως εμενα εκτος απο τα γνωστα καλα των ssd, μου αρεσε πολυ και το πολυ χαμηλο cpu utilization που βλεπω σε σενα τωρα. Το ξερω ισως ειναι μ@λ@κια, αλλα μου καθεται πολυ καλα, καθως η επεξεργαστικη ισχυς που εχουν αυτα τα μηχανακια ειναι περιορισμενη :)

Edit: Ειχα παρατηρησει μονο το hdtach που εβγαζε 0. Τωρα ειδα το hdtune. Πως ειναι πριν και μετα το cpu usage

Σε παλαβωσα στις ερωτησεις μου φαινεται :p

Link to comment
Share on other sites

στον 80αρι seagate που φορούσε είχε απόκλειση , καμια 15mb/sec αν θυμάμαι καλά...

δεν εχω καποιο hdtune με τον παλιο δίσκο. κοίτα όμως εδώ : http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=46405&p=1

:)

αυριο πάντως θα τον δοκιμάσω και στο σταθερό να δω τι διαφορά θα χει με raptors σπαστό raid 7ms access time...

Link to comment
Share on other sites

κοίταζα και γω το συγκεκριμένο ssd ως τον πιο γρήγορο 64 σε λογική (στο μέτρο του δυνατού) τιμή.

Γιωργη βαστα λιγο ακομα...

σε λιγες μερες θα τους εχουμε στην υπογα για testing....;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα intel ssd βγηκαν? Τι λενε απο επιδοσεις?

Έχουν βγει, αλλά Ελλάδα δεν ξέρω πότε θα τα δούμε...

Από επιδόσεις - μην τα ρωτάς...Απλά σπέρνουν ξέρω, μακράν τα καλύτερα MLC της αγοράς.

Βέβαια - και μακράν τα πιο τσουχτερά...

Υπάρχουν εδώ και κάμποσες μέρες (δεν θυμάμαι ακριβώς, ίσως και πάνω από εβδομάδα), αλλά από τιμές είναι όντως #@Χ*!!! :

Intel SSD 80GB MLC Prd.No: SSDSA2MH080G1C5 @ 708.25€

Intel SSD 32GB SLC Prd.No: SSDSA2SH032G1 @ 827.28€

Link to comment
Share on other sites

Νταξ... Οσο και να σπερνουν, δεν γινεται να αξιζουν 700 ευρω. Δεν τα δινεις για το pc σου αυτα τα λεφτα εκτος και αν προκειται για επαγγελματικη δουλεια. Πολυ καλυτερα κατι με 10-20% χειροτερες επιδοσεις που εχει 200 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν διαφορα παντως... Δυστυχως ομως εχουμε δρομο ακομα μπροστα μας... Τα SLC απ'οτι φαινεται θα ραβουν! Και αν δεν κανω λαθος, αυτα εχουν μεγαλυτερο αριθμο εγγραφων πριν ψπφησουν και λιγοτερα λαθη εεε?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη βαστα λιγο ακομα...

σε λιγες μερες θα τους εχουμε στην υπογα για testing....;)

Μην κανετε καμμια ακυροτητα σαν τον Βουδα που ειχε... 5346 "daisy-chained" σε raid-0 και ξενερωσουμε την ζωη μας παλι :p

@gznp Με τιποτα διπλασια τιμη για την διαφορα αποδοσης των Ιντελ (λεω διπλασια και οχι τριπλασια γιατι χατηρικα βαζω και την διαφορα 64-80GB που εχουνε οι 2)

Ο μονος λογος ειναι αν ΟΛΑ τα υπολοιπα ειχανε καποιο προβλημα (α-λα OCZ) και ψοφουσανε ή σερνοντουσαν με τους controllers (<--σορρυ για τα αγγλικα ρε Αστρο) τους.

Patriot warp φαινεται πολυ καλη περιπτωση αν και τα νουμερα που βγαζει (στο eee) ειναι μακρια απο τα 175-100 που διαφημιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μην κανετε καμμια ακυροτητα σαν τον Βουδα που ειχε... 5346 "daisy-chained" σε raid-0 και ξενερωσουμε την ζωη μας παλι :p

οχι ρε...

αφου με ξερεις...

real life usage scenarios only....

τον Κωστα αστον, εχει ξεφυγει σε αλλη κατηγορια

με το τσαμπι τα ειχε τα οζιζεντια....

Link to comment
Share on other sites

hd tach και crystaldiskmark στο desktop.

Desktop ολα φορτώνουν ακαριαία

. Δοκίμασα και 2 παιχνίδια (Tomb raider underworld και COD5) και τα φόρτωνε αρκετά πιο γρήγορα απο τους raptors.

το θέμα με το lag.

. Την ώρα που έγραφε στο δίσκο από windows update κατάλαβα μια μικρή καθυστέρηση ενα lag.

Γενικά όταν κάνω εγκατάσταση καποιο προγραμμα ειδικα οταν εχει πολλα αρχεια υπάρχουν μικροκαθυστερήσεις στην απόκριση του συστήματος.Προσωπικά δε με ενόχλησαν ιδιαίτερα.

Συνολικά πάντως σαν αίσθηση το λειτουργικό δείχνει πολυ ελαφρυ... Πιο πολυ απ ολα παντως μ αρεσε που το γουργουριτό των raptor απουσιάζει μιας και το μηχάνημα είναι πλέον σχεδόν αθόρυβο , τόσο που σκέφτομαι να τους δώσω και να παρω εναν ακόμα.

post-83-1416073732,1906_thumb.jpg

post-83-1416073732,2302_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.