Jump to content



CoolerMaster Haf 932 Black τι λεει?


Kostas007

Recommended Posts

Επειδή σήμερα θα στείσω το pc στο εν λόγω κουτί, το τροφοδοτικό να το βάλω ώστε να τραβάει αέρα από μέσα από το κουτί( δηλαδή ο ανεμηστήρας να κοιτάει προς τα πάνω) ή να τραβάει αέρα από έξω( δηλαδή ο ανεμηστήρας να κοιτάει στο πάτωμα)?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Όντως πολύ καλό κουτί. Αλλά, εγώ το έχω σε μία γωνία στριμωγμένο, και είναι κλειστό από τα πλάγια και το πάνω μέρος. Μόνο το μπροστά και το πίσω είναι ελεύθερα. Λέτε να πάθει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό κουτί. Αλλά, εγώ το έχω σε μία γωνία στριμωγμένο, και είναι κλειστό από τα πλάγια και το πάνω μέρος. Μόνο το μπροστά και το πίσω είναι ελεύθερα. Λέτε να πάθει τίποτα;

Τι να πάθει?

Ίσως να βοηθούσε η αλλαγή της ροής των ανεμιστήρων όμως για καλύτερη κυκλοφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να και το δικο μου. Απλα απιστευτο κουτι. Σχεδον αθορυβο και με σκονη δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα. 2 μηνες το εχω και ειπα να το καθαρισω πριν 2 βδομαδες. Δεν εβγαλε παραπανω απο οτι θα εβγαζε οποιοδηποτε αλλο κουτι... Απο θερμοκρασιες. i7 920 στοκ ρολογια απο 82 βαθμους που ειχα με το cooler master mystic 632 πηγα στους 62. Τεραστια διαφορα θερμοκρασιας... Οι δισκοι αθορυβοι, μπορει να ειναι πλαστικα τα mount τους αλλα στηριζονται σε βιδες με συλικονουχο περιβλημα οποτε δεν ακουγονται καθολου οι δισκοι μου...

post-13340-1416074103,4112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μόλις είδα το thread αυτό. Σβήνω λοιπόν το post μου από άλλο thread που άνοιξα και ποστάρω εδώ :

Λοιπόν μετά από τα 100.000 καντήλια που έριξα όταν χρειάστηκε να αντικαταστήσω την κάρτα γραφικών στο παλιό και ... πιστό μου Thermaltake Soprano αποφάσισα να αλλάξω κουτί για κάποιο πιο άνετο και πιο εργονομικό. Είμαι μεταξύ των HAF 922 και HAF 932

O προβληματισμός μου είναι αν θα χωράει η γομαρόψυκτρά μου Prolimatech Mega Shadow στο κουτί με χρήση πλαϊνών ανεμιστήρων.

Δεδομένα :

1) Το soprano, στο οποίο χρειάστηκε να βγάλω τον πλαϊνό ανεμιστήρα για να βάλω την ψύκτρα έχει διαστάσεις 495 x 210 x 478 mm (Ύψος x Πλάτος x Βάθος).

2) Το HAF 922 έχει 502 x 253 x 563 mm , ενώ το HAF 932 έχει 560 x 243 x 564 mm. Εν ολίγοις, το 932 είναι 6 εκατοστά πιο ψηλό (που δε με νοιάζει και πολύ), ενώ το 922 είναι ένα εκατοστό πιο πλατύ (που με νοιάζει και μπορεί να κάνει τη διαφορά).

3) Η ψήκτρα έχει ύψος 158,7 mm.

4) Στο manual του HAF 922 αναγράφεται : please ensure that your cpu heatsink does not exceed 160mm height, it will cause damage to the side panel. Το θέμα είναι ότι το 922 δεν έχει μαμίσους ανεμιστήρες πλαϊνούς. Άρα εννοεί ότι πρέπει να είναι 160 mm για να χωράνε ανεμιστήρες ή χωρίς ανεμιστήρες οεο ????

5) Στο manual του 932 δεν υπάρχει καμία αναφορά για ύψος ψήκτρας, άρα δε γνωρίζουμε (δεδομένου ότι έχει και μαμίσιο πλαϊνό ανεμιστήρα, αλλιώς απλά θα αφαιρούσαμε 1 πόντο από το νούμερο του 922)

Ζητούμενο:

Κάποιο link ή κάποιος χρήστης που να βεβαιώνει ότι χωράει η ψύκτρα μου ή κάποια άλλη αναλόγου μεγέθους σε κάποιο από τα παραπάνω κουτιά.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με όσοι έχετε το κουτάκι αυτό. Πείτε ποιες ψήκτρες έχετε τοποθετήσει σε αυτό, το ύψος τους και αν έχετε πλαϊνούς ανεμιστήρες

@ euklidis

Βλέπω έχεις την V8 (η οποία έχει 161 mm ύψος). Σου κλείνει το κουτί κανονικά μαζί με τον πλαϊνό ανεμιστήρα? Ή τον έχεις βγάλει?

@ Τζώρτζης

Έχεις την Asus triton 88, η οποία βλέπω ότι έχει ύψος 153mm. Πόσο αέρα αφήνει απόσταση από το side panel όταν κλείνει το κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιχειρήσει κανείς να βάψει το εσωτερικό του μάυρο; Θα ήθελα πληροφορίες...

Αρκετοι εδω μεσα το εχουν κανει με μια αναζητηση θα βρεις αρκετα topic σε σχεση με το βαψιμο τον κουτιων γενικοτερα το θεμα ειναι να εχεις ορεξη και να αποφασισεις τι θες γιατι μπορεις να το κανεις μονος σου με spray ι αερογραφο αν εχεις εσυ η καποιος γνωστος σου η να το πας για ηλεκτροστατικη βαφη η οποια κοστιζει γυρω στα 100 ευρω απο οτι μου ειχε πει ο κοπριτης οταν ειχαν ενδιαφερθει παλιοτερα που το αποτελεσμα θα ειναι και μονιμο και πολυ πιο ποιοτικο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Απο εχθες εχω και εγω το 932. Πολυ καλο. Το μονο που με παραξενεψε/"δυσκολεψε" ειναι οτι εκει που συνδεονται τα ρευματα/sata cables των σκληρων δισκων, μου φαινεται οτι οταν μπει το πλαινο καπακι, τα καλωδια πατιουντε και δεν ειναι γενικα χαλαρα. Εκτος και εαν εκανα λαθος στην τοποθετηση, αλλα τα καλωδια τα εβγαλα απο το τροφοδοτικο απο την κατω τρυπα και τα τοποθέτησα στους σκληρους.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χθες το αγόρασα και "μετακόμισα" το hw μου σε αυτό. Απορώ πώς άντεχα τόσα χρόνια χωρίς ένα τέτοιο κουτί. Πραγματικά τεράστιο σε ό,τι αφορά χώρους και δυνατότητες για cable management.

Το μονο που με παραξενεψε/"δυσκολεψε" ειναι οτι εκει που συνδεονται τα ρευματα/sata cables των σκληρων δισκων, μου φαινεται οτι οταν μπει το πλαινο καπακι, τα καλωδια πατιουντε και δεν ειναι γενικα χαλαρα. Εκτος και εαν εκανα λαθος στην τοποθετηση, αλλα τα καλωδια τα εβγαλα απο το τροφοδοτικο απο την κατω τρυπα και τα τοποθέτησα στους σκληρους.

Και εγώ είχα θέμα με τα καλώδιο από την "πίσω πλευρά". Μάλιστα το δικό μου psu δεν είναι modular και ένας σκασμός καλώδια μαζεύτηκαν από την πίσω πλευρά. Και για τα ρεύματα στους δίσκους ισχύει αυτό που λες. Με λίγη προσπάθεια όμως τα στρίμωξα όλα από πίσω. Ας "πατηθούν" και λίγο, δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το HAF 922 και δεν το προτίμησα για κάποιον άλλον λόγο παρα μονο σε θέμα design. Ήταν πιο πολύ του γούστου μου... και τώρα που το έχω κάτι μήνες είναι καταπληκτικό!!!

Όσο για το θέμα που αναφέρατε στο από πάνω post με τα καλώδια. το κουτί είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να έχει αρκετό χορό στα καλώδια... Για να κλείσει άνετα το κουτί μάζεψε όλα τα καλώδια πίσω από την motherboard. γιατί άμα δεις το πλαϊνό κάλυμμα έχει μια λακκούβα για αυτό ακριβώς τον λόγο :) (Εγώ έχω τακτοποίηση όλα μου τα καλώδια από εκεί πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.