Jump to content



Αναβάθμιση DDR-RAM σε DFI-NF4


JiMk

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας. Έχω 1GB RAM (2*512 BH-5) και θέλω να πάω στα 4*1GB (πολύ δουλειά σε photosop,illustrator ).Χρήματα για να να αλλάξω εξ'ολοκλήρου πλατφόρμα δεν υπάρχουν, οπότε θα αρκεστώ στην αναβάθμιση μνήμης προς το παρόν .

Δεν έχω δοκιμάσει καμία άλλη μνήμη στη μητρική γι αυτό και θα ήθελα τι γνώμη σας διότι ξέρω ότι είναι περίεργη .

Οι επιλογές μου είναι:

CRUCIAL CT12864Z40B 1GB PC3200 DDR1 400MHZ CL3:26€*4=104€

SUPERTALENT D32PB1GJ 1GB DDR PC3200 400MHZ CL3:27€*4= 108€

SUPERTALENT D32PB1G25 1GB DDR PC3200 400MHZ CL2.5:28€*4=112€

αυτά είναι απο e-shop, οποιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Με τρώγανε τόσο καιρό, τώρα άρχισα να τις τρώω εγώ.

2-2-2-5 είμαι τώρα, με L 2.5 και 3 θα έχει μεγάλη διαφορά? και 2Τ ??? ένα 10% ας πούμεε?? όσο γρήγορος και να μαι τώρα δεν έχω χωρητικότητα άρα 4GB ποιο αργή ταχύτητα πιστεύω είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ταχυτητας θα εξαρταται απο την εφαρμογη...10% δεν νομιζω να ειναι.

Φιλος σε αντιστοιχη περιπτωση πηγε απο 1GB 2-2-2-5@220 σε 2.5-3-3-6@200 2GB και ειδε τεραστια διαφορα. Στην περιπτωση σου το μεγεθος μετραει...

Το θεμα ειναι να μην παιξεις στα 333.

Η Expert απο οτι θυμαμαι ηταν η μονη μητριηκη που υπηρχε περπτωση με καποιοες μνημες να παιξει με 4dimm σε 1Τ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω και εγω ενα mobo dfi nf4 ut με 2gb ram απο οσο το ειχα ψαξει θελει καποιες ρυθμίσεις για παιξει με 4gb ram στα 2Τ ασε που πολλες ραμς δεν ειναι καθολου συμβατες με τα συγκεκριμενα μομπος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με 200-250 ευρώ παίρνεις ένα προηγούμενης γενιάς σύστημα που πάει σφαίρα.

Δες στην υπογραφή μου για περισσότερα, αφού έχεις nf4=pcie gpu δε νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 115 για μνήμες αντί για 230 για όλο το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.