Jump to content



Αναβάθμιση η αναμονή


johnykathy

Recommended Posts

Δηλαδή εάν πάρω τώρα το παρακάτω σύνθεση με 1270 € θα κάνω πατάτα ?

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX

WESTERN DIGITAL 640GB WD6400AAVS CAVIAR GP SATA2

GIGABYTE GA-EX58-DS4

THERMALTAKE VC8000BWA EUREKA BLACK ALLUM +WINDOW

COOLERMASTER RP-600 EXTREMEPOWER 600W

KINGSTON KVR1333D3N9K3/3G 3GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM TRIPLE CHANNEL KIT

SAMSUNG DVD-RW SH-S223Q BLACK BULK

SAPPHIRE RADEON HD4850 1GB DDR3 PCI-E RETAIL

SAMSUNG SYNCMASTER T220

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Εγω παντως αποφασισα να περιμενω μεχρι τον Φεβρουαριο .

Να βγουν οι AMD να αναδιαμορφωθουν οι τιμες

και μετα να δω που θα κατευθυνθω .

Ειναι και το μικρο φουρνακι (core i7) που με προβληματιζει λιγο .

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω καινουργιο τοπικ θελω να ρωτησω και εγω κατι τους εμπειροτερους εδω μεσα.Βλεπετε κατω κατω το συστημα που εχω.Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.

Επειδη η μητρικη μου σηκωνει sli 8χ/8χ δυστηχως ελεγα μηπως εδινα 70 ευρω ή λιγοτερα αν την επερνα μεταχειρισμενη για αλλη μια 8800gt για να τονωθει λιγο η αποδοση.Πιστευετε οτι αξιζει?Θα παιξω σε 1680χ1050 max αναλυση.Το τροφοδοτικο μου ειναι enermax EG495AX-VE 485 watt εχει δυο γραμμες 12v των 18Α και βγαζει συνολικα 32Α στα 12V,ενω εχει δουλεψει 4 χρονια απροβληματιστα και εχει δυο ανεμιστηρες και ειναι amicroatx v2.0)

Απ το site που υπολογιζει την καταναλωση του συστηματος μου εβγαλε οτι το SLI στο PC θα χρειαζεται γυρω στα 400 watt.Θα το σηκωνει?Αν οχι, αποχαιρετω το sli(δεν ειμαι διατεθιμενος να αλλαξω psu).Πιστευω τα σηκωνει δεν εχω ενεργοβορε συσκευες 2 δισκους sata παλιους,επεξεργαστης 89watt, OC σε καποια Parts χωρις να εχω πειραξει ταση σε καμια συσκευη,dvd-rw,δισκετα κ ενα πανελακι στροφων που το βγαζω αν ειναι)

Και κατι τελευταιο ψαχνοντας στο web ειδα οτι καποιες καρτες δεν χρησιμοποιουν ολα τα 16χ του διαυλου καποιες ουτε το 8χ αρα δεν θα εχει μεγαλο αντικτυπο στην αποδοση αν τρεχουν σε 8χ/8χ

Πιστευετε οτι η δευτερη καρτα θα βοηθησει ή παω να πεταξω λεφτα εστω και λιγα?(Πριν καιρο δεν τα εδινα 150-200 που ειχε,τωρα εως 70 το σκεφτομαι)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν τις σηκωνει και τις 2 το τροφοδοτικο σου Sir Aggelos, θα σου πουν οι πιο ειδικοι, αλλα αν τα σηκωνει και την βαλεις σιγουρα θα παιζεις ανετοτατα στην 22αρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Mια αλλη προταση που ακουσα ειναι να πουλησω αυτη που εχω,και να περιμενω λιγο να πεσει η τιμη στην 4850 και να παρω μια τετοια.Ποσο καλυτερα θα ειναι απ την 8800gt?

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι αρκετά καλύτερα(http://www.gpureview.com/show_cards.php?card1=544&card2=566) αλλά δεν ξέρω εάν σε κόβει ο επεξεργαστής σου.Με την 8800 gt εχεις bottleneck?Όσο για το sli δεν θα το πρότεινα επειδή μάλλον θα χρειαστεί άλλο τροφοδοτικό και λόγω bottleneck οι επιδόσεις δεν θα ανέβεναν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μου λενε να δωσω την 8800gt και να παρω μια 4850 αμα πεσει η τιμη συμφερει τι λες?Απ οτι ειδα η 4850 δεν ειναι πολυ καλυτερη απ την 8800gt OC.

οσο για το bottleneck δεν εχω παρατηρησει κατι.Πως το καταλαβαινεις αν εχεις bottleneck?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εσύ θα δεις μεγάλη διαφορά διότι δεν θα πας ένα βήμα μπροστά, αλλά, πολλά βήματα. Τι εννοώ; Εννοώ ότι εγώ πχ, την προηγούμενη εβδομάδα έλυσα τον υπολογιστή μου να τον γυαλίσω ( σημειωτέον δε, είχα πιεί τον άμπακα ), τοποθέτησα τον επεξεργαστή ( Ε 6400 ) ανάποδα στην μητρική ( Gigabyte P 965 DS-4 ) και τον έκαψα. Έτσι έκανα μόνο ένα βήμα μπροστά ( Ε 7300 ), με αποτέλεσμα να μη δω καμία διαφορά. Η πλάκα ποια είναι; Όπως τον είχα ανάποδα τον 6400, έβαλα ξανά ανάποδα τον 7300 :suicide: ευτυχώς όμως απλά ροδοκοκκίνησε αλλά έκαψα την μητρική. Έβαλα μια κανούρια MSI με τις ίδιες δυνατότητες όπως της προηγούμενης ( με μόνο 60 ευρώ ). Έδωσα σύνολο 180 ευρώ και λογικότατα ουδεμία διαφορά υπήρξε. Για την σύνθεσή μου, με τα καμμένα, είχα δώσει περίπου 2700 ευρώ ( μαζί με τα συστήματα ήχου και οθόνη, τα οποία ήταν τα μόνο που δεν το μετάνιωσα ποτέ ) και σε 3 μέρες είχαν βγει οι 8χχχ σειρές καρτών nvidia ( καμία ενημέρωση απ'τον πωλητή του πλαισίου, αφού να φανταστείτε, δυσκολέυτηκε να μου βρει 7950 καθώς δεν υπήρχε άλλο στοκ καθότι περίμεναν τις νέες, μιλάμε για θέμα ωρών ). Δεν περίμενα, δεν ρώτησα τίποτα και με ψιλοστεναχώρησε ιδίως η τρελή πτώση μνημών καθότι τα 2GB ( 4χ512) τα είχα πληρώσει 340 ευρώ! Μόνο μια-δυο εβδομάδες να περίμενα, αν με είχε ενημερώσει κάποιος, θα έπαιρνα πολύ καλύτερη σύνθεση με λιγότερα λεφτά.

Απ΄την άλλη, με βρίσκουν κάπως σύμφωνο, αυτοί που ανέφεραν ότι το περίμενε δεν ισχύει γιατί όταν πχ θα βγουν οι 295άρες, τότε θα μιλάμε για τις 300 ( υποθετικός ο αριθμός 300). Αλλά εφόσον διαθέτεις τα λεφτά, πιστεύω στην παρούσα κατάσταση, εξυπακούεται να περιμένεις για τις 295άρες και με έναν μικρό i7 ( διότι κοινό γνωστό, σχεδόν καθόλου ρόλο δεν παίζει ο επεξεργαστής στα παιχνίδια ) και μνήμη DDR 3 triple channel ξέρω 'γω, θα έχεις ένα πανίσχυρο τουρμπέλι με τρελές διαφορές απ΄αυτόν που έχεις. Τα έφαγε τα ψωμιά του και συνάμα πιστεύω σου έκανε καλή απόσβεση. Κάνε την κίνηση και να έχεις υγεία να τον χαρείς! Προσωπικά, δεν είμαι και πολύ της γνώμης το να αλλάζεις ένα-ένα κομμάτι. Αν το κάνεις πάντως, δώσε βάση στην κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω ποσα βηματα μπροστα θα παω.Ξεχνας το εξης το συστημα μου ειναι λιγο παλιο.Ναι μεν ο επεξεργαστης ειναι διπυρηνος αλλα δεν ειναι επιπεδου C2D ή νεοτερος και το βασικο δεν συνεργαζεται με γρηγορες μνημες dd2.Ποσο παραπανω απ την 8800Gt μπορει να δωσει μια καρτα που συνεργαζεται με ddr στα 416.Εχω καποιες αμφιβολιες.Αν υποτεθει οτι δινω την 8800gt κανα 60αρι θελω αλλα 70Ε για την 4850 και δεν ξερω κατα ποσο τα αξιζει, γιατι εδω που τα λεμε δεν εχω κανενα προβλημα με την 8800 απλα θελω να με παει οσο το δυνατον πιο μακρυα μεχρι να αναβαθμισω σε κατι νεοτερο που θα ειναι πολλα βηματα μπροστα.Ακουγεται οτι μεσα στον πρωτο μηνα του χρονου θα υπαρξει μειωση στην 4850.

Ειχα βρει και μια OC EDITION STA 700/2200 MHZ:happy2:

Link to comment
Share on other sites

φίλε όσον αφορά τον δίσκο, πάρε ή τον Green που βγαίνει στα 70€ αν θέλεις πράσινο, ή πάρε τον AAKS που είναι ο μπλε κ έχει καλύτερες επιδόσεις.... στο λέω επειδή έψαξα πολλά review και κατέληξα στον μπλε εγώ...

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει.

Kοιταζοντας τους πινακες με τα benchmark σε ολες τις καρτες γραφικων ειδα οτι η 3870Χ2 βρισκεται αρκετα ψηλα.Κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερη απ την 4850 και σιγουρα απ την 8800 που εχω.

Οσον αφορα την τιμη με ενα skoutzrisma ειδα οτι ειναι στα 157 ευρω,οχι μακρυα απ την τιμη της 4850 και φανταζομαι αν την βρω μεταχειρισμενη η τιμη της θα ειναι ποιο κατω.Το ερωτημα ειναι αξιζει κατι τετοιο?Απο καταναλωση πρεπει να την σηκωνει

4850 ή 3870Χ2?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερα να περιμένεις τον απριλιο που πέφτουν έτσι και αλλιώς η τιμές κατακόρυφα :to_pick_ones_nose3:και με τα ίδια χρηματα θα παρεις πολυ καλυτερο συστηματακι :banging:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.