Jump to content



Αναβάθμιση η αναμονή


johnykathy

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

έχω εδώ και καιρό εναν υπoλογιστή athlon 4400+ με 2gb ram , κάρτα γραφικών nvidia 8800 gts 640 , με λειτουργικό windows vista και οθόνη 22'' (native resolution 1680x900) που τον χρησιμοποιώ κυρίως για παιχνίδια.Σε μερικά παιχνίδια όπως το Age of conan , crysis παρατηρώ 'οτι τρέχουν σε high ανάλυση στα 12 - 17 frames ενώ στά υπόλοιπα σύγχρονα παιχνίδια δεν έχω προβλήματα (cod 5,far cry2,etc.).Αξίζει αυτή την στιγμή να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου σε ας πούμε core i7 intel , 4 g ram,και μια απο τις ati 470 η nvidia 280 gtx , να αλλάξω απλώς κάρτα γραφικών και μνήμη , η να περιμένω?

Αναρωτιόμουν αν πρόσθετα άλλα 2 Gb ram στα vista και άλλαζα την κάρτα με μια nvidia 260 η ati 4870 (μια που το αναφέρω θα χωράει στο midi tower soprano που έχω?) , θα είχα αξιόλογη βελτίωση στα παιχνίδια στα 1680x900 η δεν αξίζει τον κόπο?Σε μια τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να αλλάξω και το τροφοδοτικό που έχω(tagan 480w) με ενα ισχυρότερο?

Ευχαριστώ

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Και εγώ αυτό προτείνω (και θα κάνω).

Ας βγουν και οι Phenom II να δούμε τι ψάρια/τιμές πιάνουν και μετά πάμε αναλόγως

(πάντως για να παίζεις 2-3 μόνο παιχνίδια καλύτερα δεν αξίζει)

Link to comment
Share on other sites

H πολιτική του «περιμένω και βλέπω» στα πισί γενικότερα ΔΕΝ παίζει.

Σίγουρα αν περιμένεις 1 μήνα θα είναι καλύτερα αλλά είμαι 100000% σίγουρος ότι αν περιμένεις έναν ολόκληρο χρόνο θα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλύτερα...

To μηχάνημα που έχεις είναι μια χαρούλα.

Εγώ θα σου προτείνα να αναβαθμίσεις τη μνήση σου (με την προϋπόθεση ότι έχεις 64άρια vista) αφού οι τιμές έχουν ξεφτιλιστεί.

Και κατά τα Χριστούγεννα που λόγο της κατάστασης θα παίξουν καλές προσφορές στα μαγαζιά πάρε μια καλύτερη gpu...

Το τροφοδοτικό σου νομίζω ότι δεν θα έχει πρόβλημα με την νέα κάρτα, για το κουτί δεν ξέρω αν θα έχει πρόβλημα χώρου...

Αν μπεις στο τριπάκι να περιμένεις χ μήνες μέχρι να βγεί το χ.ψ.ζ h/w τότε εκτός από την αναμονή και θα δώσεις πολύ περισσότερα χρήματα (νέα τεχνολογία = πάντα ποιό ακριβή) και δεν θα δείς και τις απίστευτες διαφορές από το σύστημα που έχεις τώρα (ή το αναβαθμισμένο έστω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα συμφωνησω με την αποψη οτι ενα μηνα ακομα μπορεις να περιμενεις ανετα, οσον αφορα cpu, ουτως ωστε να ελθουν και οι νεοι Phenom II στην αγορα. μετα μπορεις να επιλεξεις αν θα αλλαξεις πλατφορμα ή αν μπορεις- αναλογα και την μητρικη που εχεις- να παρεις εναν Phenom ΙΙ.

καρτα γραφικων και μνημες μπορεις να παρεις, δεν αλλαζει κατι!

παντως εγω με το συστημα υπογραφης σε ΧΡ pro βγαζω 21-24fps στο crysis 2.

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας , :happy2:

ειμαι και γω στην φαση της αναβαθμισης -αγορας καινουργιου pc και θα ηθελα την γνωμη σας .

Το συστημα μου ειναι παλιο ( P4 στα 3 με 4 GΒ μνημη και μια 1950 pro agp καρτα γραφικων .

Λογω βλαβης -μητρικη - σκεφτομαι τι επιλογες εχω .

Το μηχανημα που θελω να στησω -αν αξιζει τον κοπο για τωρα -το θελω να παιζω και games .:triniti:

Το ποσο για το pc εχει ταβανι ψηλο.Οχι στο θεο ,γυρω στα 1500 €):tomato:

Πολλα ειναι το ξερω αλλα ...κουσουρια ειναι αυτα .:o

Για κουτι ζαχαρωνω εδω και καιρο το Lian Li V2110 σε περιπτωση που το στησω . :inlove:

Για τα υπολοιπα -ακομα και για κουτι - θα ηθελα την συμβολη ,συμβουλη σας .

Να προχωρησω η οχι ?

Και αν ναι ,τι ?

YΓ.Χωρις οθονη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις καινούργιο τώρα,αλλά καλύτερα θα ήταν κατά την γνώμη μου να πάρεις μια καινούργια μιτρική για τον τωρινό σου υπολογιστή και να περίμενεις 1-2 μήνες,για να ωριμάσουν λίγο οι i7 και να βγουν και νέες κάρτες ;) . Πάντως το κουτί είναι όντως φοβερό :banging:.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα υπολογιστή όταν βγήκαν οι Core2Duo και είχα δώσει περίπου στα 1300 ευρώ.

Και βέβαια θα πιάσουν τόπο άν πάς στην καινούρια πλατφόρμα βέβαια, γιατί μετά με πολύ μικρές προσθήκες θα κρατήσεις το pc ενημερωμένο ώστε να μήν έχεις πρόβλημα σε κανένα παιχνίδι.

Ακόμα έχω τον Ε6600 που τον είχα προπαραγγείλει στο Πλαίσιο.

Όσο για το κουτί αφού ακρίβυνε τόσο και το CosmosS μάλλον είναι καλύτερη επιλογή το LianLi σε αυτά τα λεφτά, αλλα εγώ θα γλίτωνα 100 ευρώπουλα με αυτό CoolerMaster Haf 932 Black

Συμπέρασμα , άν πάρεις κάτι πάρε i7 απο εμένα, και ίσως θα ήταν καλύτερα μετά τα Χριστούγεννα μήπως και πέσουν καθόλου οι τιμές

Link to comment
Share on other sites

H πολιτική του «περιμένω και βλέπω» στα πισί γενικότερα ΔΕΝ παίζει.

Σίγουρα αν περιμένεις 1 μήνα θα είναι καλύτερα αλλά είμαι 100000% σίγουρος ότι αν περιμένεις έναν ολόκληρο χρόνο θα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλύτερα...

+1000

Βέβαια υπάρχει κ το "υπομονή-υπομονη" .......

Link to comment
Share on other sites

η πολιτικη του "περιμενω και βλεπω", οντως γενικα δεν ισχυει. ομως στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι απαραιτητη πιστευω. μολις παρουσιαστηκαν οι Ι7 και σε λιγες μερες θα παρουσιαστουν οι PhenomII. θεωρω λοπον φρονιμο, να αφησεις να κυκλοφορησουν και οι 2 επεξεργαστες στην αγορα, να δουμε τις πραγματικες δυνατοτητες και τιμες του καθενος, και επειτα να αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

Από το διάβασμα που έχω ρίξει συμπεραίνω ότι όποιος μπορέσει και περιμένει περίπου ένα τρίμηνο τα πράγματα θα έχουν ξεκαθαρίσει ,χωρίς να είναι και σίγουρο.

Για αυτούς που δεν μπορούν για διαφόρους λόγους να περιμένουν τι προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και να θέλουμε, άκρη δεν βγαίνει παρά μόνο αν είμαστε στο περίμενε μια ζωή

Πχ διαβάζω ότι

Η αρχή θα γίνει στις 8 Ιανουαρίου με τον AM2+ Phenom II X4 900, και τον Φεβρουάριο έρχεται η σειρά των AM3.

η AMD θα διαθέσει το Φεβρουάριο τους τετραπύρηνους Phenom II X4 925 και 910 με 6MB L3 Cache, τους Phenom II X4 810 και 805 με 4MB L3 Cache, καθώς και τους τριπύρηνους Phenom II X3 720 και 710 με 6MB L3 Cache.

Τον Απρίλιο θα διατεθούν και επεξεργαστές Athlon, καθώς αναμένονται οι σειρές των τετραπύρηνων Athlon X4 600 και των τριπύρηνων Athlon X3 400. Τέλος, τον Ιούνιο θα κυκλοφορήσουν οι διπύρηνοι Athlon X2 200.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορα εδω και τωρα προφανως ο i7 ειναι μονοδρομος, αλλιως υπομονη ενα μηνα να δουμε αν αξιζει ο phenom 2.

Ναι αν θες να χαλάσεις το λιγότερο 500 για cpu+mobo.

Εγώ πάντως που ψήνω από καιρό αναβάθμιση, περιμένω phenom 2 να δω τι πιάνουν (και πόσα θέλουν για να τα πιάσουν ;) ), αλλιώς με βλέπω για κανέναν 8500.

Γενικώς πάντως η παραγγελία θα γίνει μόλις τελειώσει η εξεταστική

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν θες να χαλάσεις το λιγότερο 500 για cpu+mobo....

Ε, καλα δεν πιστευω να αναβαθμισουν πολλοι σε διπυρηνο αυτο τον καιρο, αν θελουν διπυρηνο δεν υπαρχει λογος να περιμενουν τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.