Jump to content



Καλούλι πολυμηχάνημα?


Recommended Posts

Μου την κάρφωσε και θα πάω να πάρω ένα αργότερα σήμερα.

Είμαι μεταξύ του PX700W και του SX600FW της Epson. Με ένα σύντομο brain storming που κάναμε εδώ με τον jpavly, καταλήξαμε στο 1ο.

Έχει κανείς άποψη? Κάτι άλλο να προτείνει στα ίδια λεφτά που να μην είναι όμως HP?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Κι εγώ αναρωτιέμαι :D

Γιατί όχι ρε jpavly?

Νομίζω γιατί έχει 2 λιγότερα μελάνια και παίζει και μικρότερη ανάλυση αν δεν κάνω λάθος.

Το fax και το auto feeder για το scan πάντως είναι πρόκληση στο 2o.

Link to comment
Share on other sites

πολύ κακό οπτικά πάντως το 1ο... i likes...

κυρίως για photo σε νοιάζει? πχ 10χ15?

Για 10Χ15 έχω DYE εκτυπωτή. Για μεγαλύτερες εκτυπώσεις το θέλω, προφανώς μέχρι Α4. Επίσης για το Scan.

και το wifi παίζει στο 2ο.... στο σπίτι με 2 laptop και gaming ring βολεύει πολύ

wifi έχουν και τα 2

Link to comment
Share on other sites

Είδα από κοντά το Epson και το ερωτεύτηκα. + το ότι έχει wifi που μάλλον θα μου χρειαστεί και ζήτησα να μου το φέρουν καθώς δεν υπήρχε στο κατάστημα της Μεταμόρφωσης. Για το Canon 630 αν ενδιαφέρεται κάποιος, υπάρχουν κομμάτια.

Θα επιστρέψω αύριο με εντυπώσεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Canon MP630 κι από εμένα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978136&product=1186868

Έχω πάνω από χρόνο το 610 (το 630 είναι βασικά face lift του 610). ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιότητα εκτύπωσης εικόνας και το βασικότερο, εκτύπωση διπλής όψης.

Όπου οπτικά (εκτύπωση εικόνας, scanner) εγώ ψηφίζω αβλεπεί Canon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω και εγώ ένα πολυμηχάνημα. Με ενδιαφέρει όμως να μπορεί να τυπώσει και DVD/CD.

Ένα που βρήκα και τα έχει όλα είναι το Epson Stylus Photo PX800FW (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1182773&page=3&category=69978136&catalog=23)

Στα αρνητικά η τιμή του (320 € είναι πολλά όταν το Epson Stylus Photo PX700W έχει μόνο 210€ και η μόνη τους διαφορά είναι ότι το πρώτο έχει και φαξ).

Κάποια άλλη πρόταση; To SX600FW δεν τυπώνει DVD;

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά μάτια πάρε αυτό (εφόσον είναι στο budget σου)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978136&product=1186868

φωτογραφική εκτύπωση (θα πάθεις πλάκα!), σε DVD που θες, εκτύπωση διπλής όψης, ξεχωριστά μελάνια (5), εύκολη χρήση, κτλ, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εν τέλει πήρα το PX700W. Απλά η τέλεια επιλογή. 6 μελάνια, φανταστικής ποιότητας εκτύπωση και scanner που απλά δεν παίζεται. Αθόρυβο και ταχύτατο.

Από δικτύωση εντάξει... σέταρα ασύρματο δίκτυο, το έβαλα στο ρεύμα και παίζει άψογα. Μόνο ένα ρεύμα του κουμπώνεις και τυπώνεις από οπουδήποτε :)

Το μπροστινό πάνελ με την οθόνη και τις λειτουργίες απλά απίστευτο. Πανεύκολο μενού και λειτουργικότατα πλήκτρα-οθόνη. Να σημειωθεί ότι ολόκληρο το front panel αλλάζει κλίση.

Οι drivers και το software της Epson ικανοποιητικότατα. Καλά καμία σχέση με μπεχροHP έτσι κι αλλιώς.

Για το cd έχει ειδικό tray που βγαίνει με το eject button και ξαναμπαίνει μέσα για να τυπώσει. Εύκολο στη χρήση, ωραίο αποτέλεσμα.

Όλα τα παραπάνω + το πανέμορφο σύνολό του και το κάνουν winner. Κοιτούσα και το Canon αλλά το απέρριψα λόγω χοντροειδεστάτου σχεδιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτός:

DSC_3358_thumb.jpg

Η οθόνη και τα κουμπιά για τις λειτουργίες

DSC_3359_thumb.jpg

Το πάνελ υπό κλίση

DSC_3360_thumb.jpg

Card reader και Pict Bridge Port

DSC_3361_thumb.jpg

CDTray button

DSC_3362_thumb.jpg

To CDTray ejected

DSC_3363_thumb.jpg

Το paper tray

DSC_3364_thumb.jpg

Τα 6 μελάνια του εκτυπωτή.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι συγκρίνονται οι PX700W και MP630. Ο Canon είναι χαλαρά ανώτερος. Για δες τα δίπλα-δίπλα.

Σε ανάλυση εκτύπωσης (βασικό αν τυπώνεις photo), σε ανάλυση σάρωσης, και το βασικότερο για τα δικά μου κριτήρια στη δυνατότητα διπλής εκτύπωσης. Επιπλεόν ο Epson είναι και πιό ακριβός (αν δε θες τα διάφορα coneξια που μπορεί να κάνει)!

Τώρα στο μέγεθος, είναι όντως λίγο ογκώδης o Canon, αποτέλεσμα του μηχανισμού που αναποδογυρίζει το χαρτί για διπλή εκτύπωση και του μεγαλύτερου σε χωρητικότητα tray. Όμως όταν τον έχεις κλειστό δεν εξέχει τίποτε (to panel - ανώτερο πιστεύω του epson - εξαφανίζεται) και δε φαίνεται τίποτε (τον κάνεις τραπεζάκι κοινώς για τη χαρτούρα). Ο epson τα έχει λίγο εκτεθειμένα τα κουμπάκια του (σκόνη, μικρά παιδιά) :D

Τις ταχύτητες δεν τις κοιτάω καθόλου γιατί πάντα ψέματα λένε σε αυτό το θέμα οι κατασκευαστές. Πάντα είναι πιό αργά γιατί ο κατασκευαστής μετράει εκτύπωση σχεδόν άδειων σελίδων. Και εν πάσει περιπτώσει home εκτυπωτής είναι - η ποιότητα μετράει περισσότερο από την ταχύτητα.

Βέβαια μιλάμε για ώριμες τεχνολογίες οπότε η κουβέντα μπορεί να είναι ακαδημαϊκή. Μπορεί οι διαφορές να μην υφίστανται στην πράξη. Αν δε δεις από κοντά π.χ. εκτύπωση της ίδια φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μιλάμε για ώριμες τεχνολογίες οπότε η κουβέντα μπορεί να είναι ακαδημαϊκή. Μπορεί οι διαφορές να μην υφίστανται στην πράξη. Αν δε δεις από κοντά π.χ. εκτύπωση της ίδια φωτό...

Συμφωνώ, άλλωστε στο Α4 που θα τυπώσεις μέγιστο, η διαφορά ανάλυσης στην εκτύπωση απλά δεν υπάρχει. Το μόνο που είναι άξιο λόγου κατ' εμέ είναι τα χρώματα, η ζωντάνια τους στην εντύπωση και αυτό μπορείς να το συγκρίνεις μόνο αν έχεις 2 εκτυπώσεις δίπλα-δίπλα.

Το μπρος-πίσω του Canon είναι καλό αν και στην περίπτωσή μου θα ήταν άχρηστο καθώς τον θέλω 99% για φωτογραφίες και 1% για κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.