Jump to content



Καλούλι πολυμηχάνημα?


Recommended Posts

Αισθητικά πάντως μου αρέσουν τα τούβλα της Canon. Είναι σαν τσιμετνόλιθοι, παραλληλεπίπεδα, δεν εξέχει τίποτε για να το πάρεις σβάρνα ή να το τραβήξει κανένα μικρό, οι φωτογραφικοί τυπώνουν ρέστα με τα μελάνια του 1pl ακόμη και σε φτηνιάρικο glossy paper και γενικά είναι κατευχαριστημένος. Επίσης μ'αρέσει που καθαρίζει τις κεφαλές συχνά καθώς δεν πολυτυπώνω συχνά φωτό. Έτσι δεν ξεραίνονται τα ακροφύσια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Εγω παλι γλυκοκοιταω τον 6380 κυριως λογω του σκαννερ του. Θελω να περασω αρνητικα και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο θα ειναι καλο να παω σε 2400*4800 που εχουνε οι epson/canon αντι για 4800*9600 που εχει ο 6380.

Μιλαμε παντα για Wifi...

Εχουτε καμμια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζομαι και γω για αγορά του Epson Stylus Photo PX700W.

κάποιο αρνητικό που να είδατε όσο καιρό συμβιώσατε μαζί του?

η αλήθεια είναι οτι το Canon PixmaPX850 με ψήνει περισσότερο κυρίως λόγω ονόματος και εγγύησης της Canon σε σχέση με τα προ 5ετίας Epson που ήταν για πέταμα αλλά εάν έχω χάσει επεισόδια δεν βρίσκω και λόγο να δώσω τα έξτρα 100ευρώ στον canon.

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να αναφέρω τη χρήση που θα γίνει......

εργασίες σχολής με εκτυπώσεις πάντα μπροστά όψης (οπότε δε με νοιάζει η εκτύπωση 2 πλευρών)....οι εργασίες θα είναι και γραφικά εκτός από κείμενο και οι οικονομία στα μελάνια με νοιάζει.....για τα Canon ξέρω οτι έχουν καλό value for money....για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς έχω καιρό να δουλέψω με πολυμηχάνημα.

το να εκτυπώνει cd/dvd είναι στα +......κάθε εργασία εκτός από το hardcopy θέλει και την ψηφιακή μορφή της.

ασύρματη δικτύωση δεν θα έλεγα οτι μου πολυχρειάζεται......card reader και pictbridge να χει και είμαι καλυμμένος.

αυτά που με νοιάζουν κυρίως είναι να είναι αξιόπιστο και αν τύχει καμιά στραβή να μην μπλέκω με κακόφημα service.για της Canon την Intersys ακούω καλά λόγια.την Epson ποιος την έχει?

Link to comment
Share on other sites

Η intersys δεν έχει και τους εκτυπωτές; :hehe:

Έχεις κάποια κακή εμπειρία από Canon & Intersys ?

(...) την Epson ποιος την έχει?

Τελευταία φορά που πήγα σε service Epson πήγα στην Oktabit στην Αγ.Παρασκευή...πρέπει να είναι πίσω από τον OAEΔ...κομπλέ ήταν και από χρόνο + από διαδικασία + γενικά από ύφος επικοινωνίας...

Oktabit

Γουναρη 26, Αγ. Παρασκευη, τηλ: 801-1167200

το θέμα ήταν ότι χρειαζόταν κεφαλές ο Epson + το κόστος high...

Παλιότερα έχω πάει εκτυπωτή Epson για service και στον Πουλιάδη στη Συγγρού νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

απλά να σε προειδοποιήσω, ότι για να εκτυπώσει, από τη στιγμή που δεν έχει τη λειτουργία run black, πρέπει να έχει γραφίτη και στα 4 τόνερ/ντραμ/ ή όπως αλλιώς λέγονται.

Επίσης το αθόρυβη λειτουργία που ευαγγελίζονται, δεν το πολυπιστεύω (τα ίδια έλεγαν και για τον 6130, και όταν λειτουργούσε έκανε αρκετό θόρυβο)

Κατά τα άλλα, σε οικονομία, σαφώς συμφέρει ένας laser, και απ'όσο έχω καταλάβει, οι xerox είναι κορυφαίες επιλογές :T:

Link to comment
Share on other sites

To software τους ειναι υπερπλήρες μπορώ να πώ, όρεξη και χρόνο να έχεις να πειραματίζεσαι...

το μόνο σπαστικό και που ανακάλυψα χτές είναι οτι για ασύρματη εκτύπωση μέσω του Epson Easy Photo Print πρέπει να σεταριστει ο εκτυπωτής μέσω windows και όχι απλά μέσω του software της Epson... Εκτός του ότι δεν εκτυπωνε, πεταγε συνέχεια errors και έκλεινε το προγραμμα και δεν μπορουσες να προχωρήσεις.

Σε ότι φωτος πάντως έχω εκτυπώσει μέχρι τώρα, έχω μείνει παραπάνω απο ευχαριστημένος... Οντως καλύτερα και απο φωτογραφικό εργαστήριο.

Αυριο έχει αγορά 3-4 πακέτων 10Χ15 premium glossy paper απο Πλαίσιο

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1206524&Manufacturer=Epson&category=69978387&catalog=24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για την Intersys που λέτε εγώ έχω καλή εμπειρία από ψηφιακή φωτογραφική. Έχω μια Canon A95 εδώ και 3-4 χρόνια και πέρυσι παρουσιάσε ένα πρόβλημα που μετά από ενα χρόνο σχεδόν έμαθα ότι ήταν ελλάτωμα του made in SONY αισθητήρα και ότι υπήρχε απόφαση ανάκλησης από την Canon, προ διετίας.

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από ένα mail συνεννοήσεως με Intersys έστειλα την μηχανή με δικά μου έξοδα και σε 2-3 weeks την πηρα πίσω με νέο αισθητήρα. Έχω την εντύπωση ότι η Intersys έχει κόψει κατι μ@μ@κ1ες που έκανε παλιά καθώς έφτασαν κακά μαντάτα στην Cacon από "παρμένους" users και πρέπει να της τράβηξε το αυτί λίγο η Cacnon.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο γρηγορος στην μαυροασπρη draft εκτυπωση ποιος ειναι ο Epson 700 η ο Canon 630 ?

Eπισης μπορουνε οι κατοχοι να μου πουν το συνολικο βαθος με ανοικτο και κλειστο το tray !!!

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Draft ασπρόμαυρο... 3-4 sec για μια μεσης κάλυψης σελίδα. Μπορεί και λιγότερο!

Όταν λες tray εννοείς το "πιατάκι" που παρκάρουν τα τυπωμένα ή το συρτάρι που παρκάρουν τα καθαρά ? Βασικά εγώ τον έχω πάντα μαζεμένο - δεν εξέχει τίποτε, δεν μπαίνουν σκόνες μέσα, δεν στεγνώνουν οι κεφαλές εύκολα, κτλ. Το πιατάκι απλώνεται 5-6 εκατοστά εμπρός. Το κάτω tray χαρτιού έχει μήκος όσο μια Α4 και όταν το βγάζεις θέλει τόσο χώρο εμπρός χαμηλά του εκτυπωτή. Βέβαια έχει και από πίσω τροφοδοσία χαρτιού, σχεδόν κάθετη, η οποία ενδείκνυται για φωτογραφικό χαρτί καθώς δεν το περνάει μέσα από "τύμπανα". Από πίσω με ανοιχτό tray θέλει πάλι 4-5 εκατοστά προς πίσω και αέρα μισό Α4 προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.