Jump to content



Μετατροπές σε RAID & partitions


neuromancer

Recommended Posts

Έχω RAID1 με 2 250άρηδες. Ο διαθέσιμος χώρος είναι σε 2 partitions 70GB με OS και 180 ως D με διάφορα.

Ζητούμενo: Να γίνει RAID0 με αυτά τα 2 partitions (μεγαλωμένα όμως λόγω επιπλέον χώρου) αλλά χωρίς να χαθούν data και το working OS.

Please καταθέστε δοκιμασμένες λύσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Yup, μόνο κάποια λύση με hdd cloning σαν αυτή του Αποστόλη φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να δουλέψει.

Προσωπικά, θα έκανα backup και μετά format. Μου φαίνεται πιο "τακτοποιημένη" λύση.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κινδυνο παντως........

Τι διαφορα θα εχει απο το format?

Δεν το έχω δοκιμάσει μαν, αλλά μου φαίνεται μεγαλύτερο ρίσκο από το συνδυασμό backup & format...

Τουλάχιστον αυτό θα κάνω τώρα που θα μου έρθουν οι νέοι δίσκοι.

Μπορείς να πεις ίσως ότι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο :p

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αφου μπορεις να επαναφερεις και μονο τη μια partition (και να γλιτωσει το backup).......

Δεν ειναι πιο καθαρη λυση αλλα ετσι και αλλιως κανει αυτο που λεμε και αν το λειτουργικο δεν παει καλα τοτε κανει format......

btw αφου ειναι ακριβως το ιδιο hardware δεν πρεπει να εχει προβλημα ουτε με το λειτουργικο.........

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό:

Βγάζω τον ένα δίσκο από το RAID1. Αυτός που παραμένει, δεν θεωρείται μονός δίσκος? Αν όχι τότε θα πρέπει να καταργήσω το RAID1. Θα χάσω τα data τότε?

Αν μπορώ να καταργήσω το RAID1 χωρίς να χάσω τα data τότε σύμφωνα με την τελευταία σελίδα εδώ: http://www.intel.com/assets/pdf/appnote/310855.pdf , το migration από single drive σε RAID0 είναι εφικτό.

Επίσης, βάσει του PDF πάλι, γιατί από RAID0 ή RAID1 δεν πάει σε RAID 0+1 ? (αυτό δεν είναι το RAID10 ??) Δηλαδή για να κάνω RAID 1+0 πρέπει να τα στήσω όλα από την αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βάσει του PDF πάλι, γιατί από RAID0 ή RAID1 δεν πάει σε RAID 0+1 ? (αυτό δεν είναι το RAID10 ??) Δηλαδή για να κάνω RAID 1+0 πρέπει να τα στήσω όλα από την αρχή ?

RAID 0+1 is NOT to be confused with RAID 10. A single drive failure will cause the whole array to become, in essence, a RAID Level 0 array.

Από εδώ: http://www.acnc.com/04_01_0_1.html

Link to comment
Share on other sites

Στο white paper του Matrix (σελίδα 12) άλλα λέει η Intel:

RAID 10: This is also known as RAID 1+0 (striped mirrors) and is similar to RAID 0+1

(mirrored stripes). It uses a combination of RAID 0 and RAID 1.

Έκανα RTFM:

Το 10 είναι 1+0, δηλαδή γίνεται ένα RAID1 και μετά το κάνεις stipe (RAID0) σε ένα δεύτερο ζευγάρι.

Στο 0+1 πρακτικά γίνεται ένα RAID0 και μετά το κάνεις mirror (RAID1) σε ένα δεύτερο ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.