Jump to content



AMD Athlon X2 7750 BE @ 2.7GHz


felix

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Παραπανω απο 3300 με αερα δεν μπορεσα να φτασω(Νερο οταν θα παω Χανια)!Ουτε dual ddr ram για να πιασω λιγο καλυτερο χρονο στο pi!Αλλα μια πρωτη γευση ειναι αυτη......και βλεπουμε:cool:

snytgg5a9th6kod70762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα

αγόρασα τον 7750 ΒΕ και μαζί αγόρασα για φτηνή λύση μία ASUS M2N στο κουτί δεν υπάρχει κάποιο άλλο χαρακτηριστικό μετά το Μ2Ν όπως 68 κλπ που έχω δει να υπάρχουν αλλού,στο user γράφει Μ2Ν/Μ2Ν DH κα το chipset nForce 430 MCP το ερώτημα μου είναι,υποστηρίζει ΑΜ2+ ή μόνο ΑΜ και αν όχι,υπάρχει θέμα να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του +

Τη μητρική δεν την άνοιξα για να την πάω πίσω για αλλαγή αν χρειαστεί για να πάρω μια που να είναι συμβατή.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αυτήν εδώ, στο Cpu support List δεν υπάρχει πουθενά ο επεξεργαστής...

Καλό θα ήταν να πάρεις μία AM2+ μητρική....Δές λίγο στις λίστες AM2+ των εταιριών

....

Μιας και ενδιαφέρεσαι για φτηνή λύση όμως λογικά θα κινηθείς σε 780G,770 ή έστω 790X λύση chipset και καλύτερα να πάρεις κάποια που να συνδυάζει ένα από τα παραπάνω με SB700 ή SB750...

Δές στις λίστες των εταιριών κάποια που να έχει τα χαρακτηριστικά αυτά και αν δεν βρείς κάποια πληροφορία κάνοντας αναζήτηση στα θέματα του Lab, άνοιξε ένα νέο θέμα και το συζητάμε εκεί για ότι θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτήν αγόρασα οπότε Δευτέρα πάω από εκεί που την πήρα και αγοράζω κάποια συμβατή.

Επειδή αγόρασα από το Πλαίσιο αυτή την έχει http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us λογικά κάνει βάση της λίστας την έχει εν αναμονή το πλαίσιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1195204&Manufacturer=Asus&category=69977721&catalog=20 ίσως κάποιο άλλο μοντέλο τους,αν μπορείς να προτείνεις κάποιο από την λίστα τους που να αξίζει θα με βοηθούσε πολύ,ακόμη και κάποια άλλη μάρκα που να μην την έχει το μαγαζί πάλι θα το ήθελα διότι θα πάρω που θα πάρω κάποια να μην πάει χαμένη!!τα χρήμα τα τα επιστρέφουν τουλάχιστον.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Oι M2N68 δεν είναι ΑΜ2+ μητρικές !! Το chip αυτό δεν υποστηρίζει HT3 άσχετα αν η μητρική έχει υποστήριξη για τον επεξεργαστή!@!!

Προτίμησε μια μητρική με 780g, 790gx τσιπάκι και πάντα να κοιτάς το support list της μητρικής απο την ιστοσελίδα του κατασκευαστή!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια σας παρόλο που μετά είδα ότι υπάρχει θέμα για 7750 X2 στις μητρικές.

Τώρα τελείωσα μια καλή αναζήτηση χαρακτηριστικών και προσφοράς διάθεσης στα καταστήματα,τουλάχιστον σε αυτά που υπάρχουν στο skroutz και κατέληξα στην Asus M3A78 PRO 780G/SB700 νομίζω για έναν ημιμαθή σαν εμένα να είναι μια καλή βάση για να ψαχτώ περισσότερο με την βοήθεια σας.

Κατέληξα σε αυτή από τις παροτρύνσεις σας για κάτι μεταξύ 7ΧΧSB700,και διότι ήθελα κάτι από AMD σε chipset για να έχω την καλύτερη δυνατή συμβατότητα και αναβάθμιση που θα βγάζει.Τέλος επειδή έκανα την αγορά από το plaisio και για να μη αρχίσουμε τίποτα πιστωτικά κλπ κλπ καλύτερα να τους δώσω άλλα 50 ευρώ και να φύγω.

Όλα θα συνδιαστούν πρός το παρόν με κάρτα γραφικών http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1186094&Manufacturer=Connect3D&category=69977735&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEEF60278A122B5EF148E66A043958F9C8194A6124BAF70697E84DC90FA64C9931CC65182CBB0D35BF0D08C3FBC8C9C7A32C9C7B445E6D3CA9D9F063D7ED22F79E31679BDC3043A3AB27B3B5EB3378ECAA0249790BFADDE1A5816F7C46DFB019BD26CDFB9F5EA54B7EF5B1F9B4DFAAF6B9D4C5EFA7FB13CEF8

και μνήμη αυτή http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1149008&HYMNIMITAHITITADIAVLOU=800MHz&Manufacturer=Transcend&category=69977727&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEEF60278A122B5EF148E66A043958F9C8194A6124BAF70697E84DC90FA64C9931CC65182CBB0D35BF0D08C3FBC8C9C7A32C9C7B445E6D3CA9D9F063D7ED22F79E31679BDC3043A3AB27B3B5EB3378ECAA0249790BFADDE1A5816F7C46DFB019BD26CDFB9F5EA54B7EF5B1F9B4DFAAF6B9D4C5EFA7FB13CEF8

Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα γραφικών την έχεις? Αν όχι προτίμησε να αλλάξεις την μητρική με μια κάρτα σαν την 4670

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1169718&HYKARTAGRAFIKONTYPOSCHIPSET=ATI&category=69977735&catalog=20

(συμφέρουσα και δυνατή καρτούλα για να παίζεις τα παιχνίδια σου) και πάρε για μητρική την παρακάτω που έχει πάνω της τα πάντα παίρνει όλους τους AM2, AM2+ αλλά και AM3 επεξεργαστές ενώ κοστίζει πολύ λίγα χρήματα! Είναι δοκιμασμένη και είναι ίσως λίγο καλύτερη από την ASUS M3A78-PRO !

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528443

Θα σου βγεί στα ίδια χρήματα και θα είσαι καλύτερος!

ΕDIT! H μνήμη είναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι στη σακούλα και περιμένουν οπότε αύριο πάω και κάνω την αλλαγή στις κάρτες με αυτές που προτείνεις.

Για την Μ3Α78PRO η άποψη σου σε σχέση με την asrock είναι από θέμα τιμής απόδοσης;

και κάτι ακόμη η ΑΜ3 τι διαφορά έχουν από τις ΑΜ2+ στο socket που κάθετε ο επεξεργαστής

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω πάνω στην ASUS M3A78-PRO έναν phenom 9950

Αγόρασα πρόσφατα και μια ASROCK 780GXE/128 για να βάλω τον 7750!

Λοιπόν, από τις δυο μητρικές θα διάλεγα μακράν την ASROCK γιατί είναι πλήρέστερη (e-sata, crossfire) , το ίδιο, ίσως και παραπάνω σταθερή ενώ είναι φτηνότερη!

Kάτι τελευταίο! Και οι δυο μητρικές για να δουλέψουν τον 7750 θέλουν bios update!

Link to comment
Share on other sites

Στα support της asus για την pro πρέπει να είναι οκ για την asrock είδα στο link που έχει η σελίδα του e-shop ότι δεν αναφέρει τον 7750,αν υπάρχει κάποια έτοιμη πες μου διότι για update δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κάνω,εκτός από την Abatron που έχω τώρα και δεν τα κατάφερα παρόλο που ακολουθούσα τα βήματα,θα μου πεις όλα έχουν μια πρώτη φορά ίσως και αυτός να είναι ένας λόγος να αρχίσω έτσι ώστε να μπορέσω να την εκμεταλλευτώ άμεσα τις δυνατότητες του χρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Στα support της asus για την pro πρέπει να είναι οκ για την asrock είδα στο link που έχει η σελίδα του e-shop ότι δεν αναφέρει τον 7750,αν υπάρχει κάποια έτοιμη πες μου διότι για update δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κάνω,εκτός από την Abatron που έχω τώρα και δεν τα κατάφερα παρόλο που ακολουθούσα τα βήματα,θα μου πεις όλα έχουν μια πρώτη φορά ίσως και αυτός να είναι ένας λόγος να αρχίσω έτσι ώστε να μπορέσω να την εκμεταλλευτώ άμεσα τις δυνατότητες του χρονισμού.

Aναφέρει!!! Κοίταξέ το καλύτερα!!! Με το bios 1,2 και μετά υποστηρίζει 7750!!

http://www.asrock.com/mb/cpu.asp?Model=A780GXE/128M&s=AM2%2b

Ο 7750 είναι σχετικά καινούριος και δεν θα βρεις μητρική σε τιμή κάτω τον 120€ και λέω 120€ γιατί τώρα βγήκαν δυο ολοκαίνουριες gigabyte σε αυτά τα χρήματα που σίγουρα τους υποστηρίζουν από την αρχή, να τον υποστηρίζει χωρίς update!! Bεβαια ίσως να πετύχεις σε παρτίδα μητρικής που να έχει τα νέα bios οπότε να μην χρειαστεί!!!

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την ASROCK !! Δεν είναι τίποτα ένα bios update αν χρειαστεί και αυτό!!! Και να μην μπορέσεις εσύ, θα σου το κάνουν δωρεάν στο e-shop πηγαίνοντας όλο το σύστημα (και τον επεξεργαστή)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αυτά που βλέπω στην asus για ΑΜ2+είναι μετά από update,όπως και για την asrock αντίστοιχα;ακόμη δεν έχουν βγεί παρτίδες λογικά με τις αναβαθμίσεις περασμένες αν κατάλαβα σωστά.

Θα το συζητήσω αύριο με το κατάστημα να δώ τι θα μου πούνε για το update κλπ κλπ τώρα που ξύπνησα :T:

και αν μου πουν κάποιες δικαιολογίες τότε παίρνω πίσω τα χρήματα από την motherbard και πάω σε asrock

ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου esykas, αυτα που σου λεει ο adpanos ειναι σωστα. κατ'αρχην, πριν σου πω κι εγω καποια πραματα, να αναφερω απλως οτι υπαρχει και αλλη μια καλη και φθηνοτερη λυση για μητρικη εκτος απο την Asrock A780GXE/128M. αυτη εδω: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528464. κι αυτην την αναφερω απλως γιατι ειδα να διαλεγεις πολυ φθηνες μητρικες.

oμως αυτη που σου ανεφερε ο adpanos ειναι ακομα καλυτερη. και oi 2 υποστηριζουν ολους τους επεξεργαστες της AMD. εστω και με ενα Bios update.

και ερχομαστε στο δυσκολο οπως ειπες για σενα κομματι. δεν εχεις ξανακανει bios update? κανενα προβλημα. παλιοτερα, λοιπον, για να γινει αυτο, χρειαζοταν μια διαδικασια που ηταν ολιγον δυσκολη για οποιον δεν ειχε καποια βαθυτερη σχεση με υπολογιστες. ομως σημερα, αυτη η δυσκολια εχει ξεπεραστει με εναν παρα πολυ απλο τροπο. ολες οι εταιριες που κατασκευαζουν μητρικες, εχουν -μεσα στο δισκακι που περιεχει η συσκευασια, με τους drivers κ.τ.λ προγραμματα- ενα προγραμματακι για bios updates που γινεται εγκατασταση μεσα στα windows. και μετα, χρησιμοποιωντας αυτο το προγραμματακι, κανεις updates στο Bios ειτε μεσω ιντερνετ, ειτε -αν δεν εχεις νετ- κατεβαζοντας το νεοτερο Bios, απο οπουδηποτε βρεις ιντερνετ, σε ενα φακελο και μεταφεροντας το στο pc σου το κανεις απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

CABDIK το θέμα είναι πως η ASROCK 780GXE αλλά και η ASUS M3A78-PRO αποδεδειγμένα με τα bios που έρχονται δεν μπουτάρουν κάν με τον 7750!!!!

Πρέπει δηλαδή να μπει άλλος παλαιότερος επεξεργαστής προσωρινά επάνω για να γίνει update!!! Αυτό όμως θα του το κάνουν στο e-shop μέσα σε 5 λεπτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε cabdik καταρχήν σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση οπότε θα τα καταφέρω άνετα με αυτά που μου έγραψες για τις αναβαθμίσεις,αύριο θα πάρω την κάρτα γραφικών που πρότεινε ο panos,15 ευρώ διαφορά έχει με αυτή που πήρα στη τύχη,και μετά θα στραφώ στην μητρική πάλι σε αυτή που έδωσε ο panos διότι τα χρήματα που έχουν διαφορά με την άλλη που ανέφερες πάλι ελάχιστα είναι ενώ h A780GXE/128M έχει όντως καλύτερα χαρακτηριστικά από την Asus Μ3Α78PRO

Υ.Γ.Τώρα είδα και την απάντηση του panos οπότε θα μου χρειαστούν όλες οι πληροφορίες να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

CABDIK το θέμα είναι πως η ASROCK 780GXE αλλά και η ASUS M3A78-PRO αποδεδειγμένα με τα bios που έρχονται δεν μπουτάρουν κάν με τον 7750!!!!

Πρέπει δηλαδή να μπει άλλος παλαιότερος επεξεργαστής προσωρινά επάνω για να γίνει update!!! Αυτό όμως θα του το κάνουν στο e-shop μέσα σε 5 λεπτά!!!!

δεν διαφωνω. αυτο επρεπε να γινει απο την αρχη! απλα, επειδη πηρε πρωτα τα πραγματα και μετα ρωτησε τι πρεπει να κανει για να στησει το μηχανημα, εδωσα αυτες τις πληροφοριες. αν δεν εχει καποιον παλιοτερο cpu, ωστε να ανοιξει το μηχανημα, τοτε ναι, εκει που αγορασε τα πραγματα μπορουν να το φτιαξουν. εκτος κι αν εχει τυχη, και η μητρικη ειναι απο νεες παρτιδες με ηδη εγκατεστημενο το Bios που υποστηριζει 7750 Χ2!! αλλα αυτο δεν ειναι ευκολο να το ξερεις απο πριν...!!

Link to comment
Share on other sites

ναι έχω τη καλή συνήθεια πρώτα να αγοράζω και μετά να ρωτάω πάντως πίσω δεν γυρνάω και θα το στήσω μια που μπήκα στο χορό,να δω τι θα μου πούνε όταν τους πω για τα bios κλπ κλπ αν θα ζητήσουν λεφτά για να κάνουν την αναβάθμιση,ευκαιρία να αλλάξω μαγαζί....

παιδιά μια ερώτηση το ΑΜ2+ και το ΑΜ3 σαν βάση cpu είναι ίδια ή αλλάζουν,διότι γράφουν στις μητρικές ότι δέχονται οι ίδιες και τα δύο...δηλαδή είναι θέμα BIOS

Link to comment
Share on other sites

Oι ΑΜ3 επεξεργαστές έχουν διπλό ddr2 και ddr3 ΙΜC controler!! Αυτο σημαίνει πως μπορούν να μπούν σε AM2+ μητρικές με ddr2 μνήμες και σε AM3 μητρικές με ddr3 μνήμες!!! Για αυτό το λόγο και οι περισσότερες AM2+ μητρικές παίρνουν AM3 επεξεργαστές!!!

Από την άλλη οι νέες AM3 μητρικές παίρνουν μόνο AM3 επεξεργαστές με ddr3 μνήμες!! Δέν μπορείς να βάλεις AM2+ επεξεργαστή επάνω!!!

ΑΜ3 επεξεργαστές είναι ο X3 720BE, X3 710BE, X4 810, X4 910 ενώ αναμένονται και άλλοι X4 με μεγαλύτερους χρονισμούς και με ξεκλείδωτους πολλαπλασιαστές!

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.