Jump to content


ψήνομαι ασχημα για solid state! τι λέτε?


psyber

Recommended Posts

βλέποντας τιμές των solid state (όχι και οτι ειναι τζάμπα ακόμα:nono:) ψήνομαι να χτυπήσω έναν ( ετσι κι αλλιώς λένε ότι αυτοί απο χτυπήματα δεν καταλαβαίνουν τιποτα!). ενδεικτικά λέω για κάτι τέτοιο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320612

οι απορίες που απευθύνω στους hardware gurus του site είναι οι εξής:

1) κατα πόσο οι επιδόσεις τους θα ταπεινώσουν τον raptor x μου;

2) μήπως παραείναι νωρίς; (κακα τα ψέματα οι χωρητικότητες των ανεκτών οικονομικα μοντέλων δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικές)

η δική σας εμπειρια τι λέει είναι όντως επανασταση η καλύτερα να περιμένουμε?:)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ακομα ειναι νωρις γισ SSD. Οι καινουριες τεχνολογιες φτάνουν στα 270ΜΒ write και 170ΜΒ read και δεν ειναι μακρια να ερθουν στα ραφια των μαγαζιών και σε χωρητικότητες από 250GB και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ακομα ειναι νωρις γισ SSD. Οι καινουριες τεχνολογιες φτάνουν στα 270ΜΒ write και 170ΜΒ read και δεν ειναι μακρια να ερθουν στα ραφια των μαγαζιών και σε χωρητικότητες από 250GB και άνω.

Ναι, και για DX10 κάρτες είναι νωρίς, αλλά δεν είδα κανέναν να μην παίρνει καινούριες καρτούλες εδώ και 1.5 χρόνο.

Αυτά τα "270ΜΒ write και 170ΜΒ read" που λες, πρώτον είναι ανάποδα (270Mb/sec read & 170Mb/sec write) και δεύτερον έχουνε ήδη φτάσει και κάνουνε ~€700/32Gb, οπότε το ότι θα φτάσουνε τα δισκάκια των 250Gb στα ράφια τον Φεβρουάριο μην το παίρνεις ως "θα μπορούμε να τα αγοράζουμε τον Φεβρουάριο", εκτός κι αν έχεις μεγάλο budget.

Επίσης, όσοι λένε ότι είναι νωρίς για SSD γιατί είναι πιο ακριβοί από τους συμβατικούς δίσκους, τους περιμένει μια εκπληξούλα, γιατί guess what? Πάντα θα είναι πιο ακριβοί από τους απλούς δίσκους. Μην περιμένετε να δείτε Samsung 2Tb 7200rpm στα €100 και την ίδια στιγμή Samsung 2Tb SSD στα €110 ;)

Όσο για την αρχική σου ερώτηση, psyber, θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα 2-3 πιο πρόσφατα review που υπάρχουν, αλλά να δώσεις περισσότερο βάρος στις απαντήσεις και στις συζητήσεις που γίνονται μετά τα review, εκεί όπου ανακαλύπτονται διάφορα πραγματάκια, για τους MLC, για τους SLC και για τους SSD γενικότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα read/write απλα τα εβαλα αναποδα λογω κεκτημενης ταχυτητας. DX10 καρτες ο κοσμος δεν πηρε για το DX10 αλλα επειδη για περισσοτερες επιδόσεις ετσι και αλλιως δεν είχε εναλλακτηκή. Δεν ειπα πως θα δεις ταυτοχρονα στα ράφια τις ίδιες χωρητικότητες, αλλά προς το παρόν 32 και 64 gb είναι λίγα, θες δεν θες να το πιστέψεις. Το μονο που θα κάνεις τώρα με SSD είναι να κάνεις boot τα windows λίγο πιο γρήγορα και να χαίρεσαι πίσω από το pc. Με την άφιξη των windows 7 και τα optimisations αν και μόνο αν αυξηθεί η χωρητικότητα σε επίπεδα καλά, τότε είναι καιρός για ssd. τώρα θα μου πεις, ναι να βάλεις σε ssd το λειτουργικό και κανα 2 πραγματάκια και όλα τα άλλα σε δίσκους κανονικούς, τότε ναι, αλλά και πάλι είναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά προς το παρόν 32 και 64 gb είναι λίγα, θες δεν θες να το πιστέψεις...

κατα την αποψη μου 64Gb ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ, εκτος αν εσυ εχεις 5-10 games + Adobe Master Suite + Basic Developers Edition + Premiere Studio + bla + bla + xxx + ggbbqq + omg + lol + ... + n-1 + n + n+1 + ... + Ν + ... + οο

αυτα.:nada:

Link to comment
Share on other sites

DX10 καρτες ο κοσμος δεν πηρε για το DX10 αλλα επειδη για περισσοτερες επιδόσεις ετσι και αλλιως δεν είχε εναλλακτηκή.

Ήρθες στα λόγια μου :) Και τους SSD για τις επιδόσεις τους παίρνεις, όχι για να χώσεις τα 30Gb του Age of Conan κι όλα τα mp3's σου ;)

Και το transfer rate είναι υπερεκτιμημένο, τις βελτιώσεις δεν τις καταλαβαίνεις από τα 170Mb/sec αλλά από το 0.1ms access time. Έχει δίσκους 7200rpm που χτυπάνε 10-20Mb/sec παραπάνω από έναν SLC των €100, γιατί όμως αν τα βάλεις δίπλα δίπλα, ο μηχανικός δίσκος είναι στο σπρώξιμο και ο SSD πετάει; Ψάξτο λίγο ακόμα...

Δεν ειπα πως θα δεις ταυτοχρονα στα ράφια τις ίδιες χωρητικότητες, αλλά προς το παρόν 32 και 64 gb είναι λίγα, θες δεν θες να το πιστέψεις.

Για σένα μπορεί να είναι λίγα, για μένα είναι παραπάνω από αρκετά. Άρα πιο είναι το πόρισμα; Μήπως δεν μπορεί κανείς να εκφέρει άποψη για το τι χρειάζεται ο κόσμος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο;

Πρόσεξε διαφορά σε αυτά που λέμε, εγώ λέω (και εδώ και στα reviews μου) ότι υπάρχουν επιτέλους καλές και φτηνές εναλλακτικές για όσους θέλουν να κάνουν το σύστημά τους πιο σβέλτο, και οι εναλλακτικές αυτές υπάρχουν στα Φ-Χ-Ψ-100-200 ευρώ.

Εσύ πετάς το τσουβαλιαστικό σχόλιο "δεν φτάνουν στον κόσμο τα 32 και τα 64 Gb" και περιμένεις να το δεχτούμε όλοι σαν αξίωμα;

Το μονο που θα κάνεις τώρα με SSD είναι να κάνεις boot τα windows λίγο πιο γρήγορα και να χαίρεσαι πίσω από το pc.

Όντως, το μόνο που μπορείς να κάνεις με έναν καλό SSD είναι να κάνεις τα Windows να bootάρουν πιο γρήγορα, να ανοίγουν όλες οι εφαρμογές σου πιο γρήγορα και λοιπά και λοιπά. Captain Obvious to the rescue?

Μα αυτό καλούνται να κάνουν οι SSD και αυτό κάνουν. Εσύ τι άλλο θες, να βάλεις και όλα σου τα DivX; Οκ περίμενε κανα 2 χρόνια ακόμα, κι άσε τα θύματα να βάζουν SSD των 100 ευρώ και να κάνουν τα πάντα στο PC τους αθόρυβα και σφαιράτα.

Με την άφιξη των windows 7 και τα optimisations αν και μόνο αν αυξηθεί η χωρητικότητα σε επίπεδα καλά, τότε είναι καιρός για ssd. τώρα θα μου πεις, ναι να βάλεις σε ssd το λειτουργικό και κανα 2 πραγματάκια και όλα τα άλλα σε δίσκους κανονικούς, τότε ναι, αλλά και πάλι είναι νωρις.

Ναι η αλήθεια είναι ότι τα ΧΡ που είχα πριν τον Φεβρουάριο και τα Vista που έχω από τότε σέρνονται με τους SSD που είχα κατά καιρούς πάνω. Και γω τα 7 περιμένω για να πιάσει τόπο η επένδυσή μου :hehe:

Πέραν της πλάκας, εξακολουθείς να μου λες την άποψή σου, χωρίς να παρέχεις αποδείξεις για να την τεκμηριώσεις. Δεν διαφωνώ με το να έχεις διαφορετική άποψη, αλλά να έχεις το θάρρος να πεις ότι "αυτό πιστεύεις", όχι να προσπαθείς να μου περάσεις ότι "έτσι είναι, θες δε θες να το πιστέψεις" ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι ολοκληρωμενες απαντησεις ρε μαστορα με σκοτωνουν...:worship::worship::clap:

ps. @choosen --> ο ορισμος της τελειας επιχειρηματολογιας

@vasillis2000 ---> ο ορισμος της φαρφαρολογιας χωρις επιχειρηματα (και μια μια ταση του στυλ.... -αστο θα φαω καρτα-)

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι το πρόβλημα... Οι τιμές πέφτουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! Και προβλέπω πως θα πέφτουν για πολύ καιρό ακόμα... Πότε θα είναι η ΑΠΟΛΥΤΩΣ κατάλληλη στιγμή να πάρει κάποιος SSD?

Link to comment
Share on other sites

η γενικη αισθηση που μου δημιουργηθηκε ειναι μαλλον οτι πρεπει να κανω υπομονη.

και κατι αλλο τωρα. αυτοι που ειναι 2.5 ιντσων μπαινουν στα desktop μας; και να ταιριαζει το σατα πως κουμπωνουν στο σασί;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθες στα λόγια μου :) Και τους SSD για τις επιδόσεις τους παίρνεις, όχι για να χώσεις τα 30Gb του Age of Conan κι όλα τα mp3's σου ;)

Και το transfer rate είναι υπερεκτιμημένο, τις βελτιώσεις δεν τις καταλαβαίνεις από τα 170Mb/sec αλλά από το 0.1ms access time. Έχει δίσκους 7200rpm που χτυπάνε 10-20Mb/sec παραπάνω από έναν SLC των €100, γιατί όμως αν τα βάλεις δίπλα δίπλα, ο μηχανικός δίσκος είναι στο σπρώξιμο και ο SSD πετάει; Ψάξτο λίγο ακόμα...

Για σένα μπορεί να είναι λίγα, για μένα είναι παραπάνω από αρκετά. Άρα πιο είναι το πόρισμα; Μήπως δεν μπορεί κανείς να εκφέρει άποψη για το τι χρειάζεται ο κόσμος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο;

Πρόσεξε διαφορά σε αυτά που λέμε, εγώ λέω (και εδώ και στα reviews μου) ότι υπάρχουν επιτέλους καλές και φτηνές εναλλακτικές για όσους θέλουν να κάνουν το σύστημά τους πιο σβέλτο, και οι εναλλακτικές αυτές υπάρχουν στα Φ-Χ-Ψ-100-200 ευρώ.

Εσύ πετάς το τσουβαλιαστικό σχόλιο "δεν φτάνουν στον κόσμο τα 32 και τα 64 Gb" και περιμένεις να το δεχτούμε όλοι σαν αξίωμα;

Όντως, το μόνο που μπορείς να κάνεις με έναν καλό SSD είναι να κάνεις τα Windows να bootάρουν πιο γρήγορα, να ανοίγουν όλες οι εφαρμογές σου πιο γρήγορα και λοιπά και λοιπά. Captain Obvious to the rescue?

Μα αυτό καλούνται να κάνουν οι SSD και αυτό κάνουν. Εσύ τι άλλο θες, να βάλεις και όλα σου τα DivX; Οκ περίμενε κανα 2 χρόνια ακόμα, κι άσε τα θύματα να βάζουν SSD των 100 ευρώ και να κάνουν τα πάντα στο PC τους αθόρυβα και σφαιράτα.

Ναι η αλήθεια είναι ότι τα ΧΡ που είχα πριν τον Φεβρουάριο και τα Vista που έχω από τότε σέρνονται με τους SSD που είχα κατά καιρούς πάνω. Και γω τα 7 περιμένω για να πιάσει τόπο η επένδυσή μου :hehe:

Πέραν της πλάκας, εξακολουθείς να μου λες την άποψή σου, χωρίς να παρέχεις αποδείξεις για να την τεκμηριώσεις. Δεν διαφωνώ με το να έχεις διαφορετική άποψη, αλλά να έχεις το θάρρος να πεις ότι "αυτό πιστεύεις", όχι να προσπαθείς να μου περάσεις ότι "έτσι είναι, θες δε θες να το πιστέψεις" ;)

Πετραν σε γενικες γραμμες δεν διαφωνω με αυτα που λες

κι εγω για να ειμαι ειλικρινης ssdακια θα παρω για να αντικαταστησω τα velocια μου

απλα πρεπει να συμφωνησεις οτι

το μεγιστο οφελος στις εφαρμογες ερχεται οταν αυτες ειναι εγκατεστημενες στους ssd

αρα το μεγεθος τους παιζει ρολο

μπορει ο μεσος χρηστης να μην εχει ολη τη σουιτα της Adobe πανω

αλλα κι ενα-δυο απο τα τελευταια top games να βαλει, ε θελουν κι αυτα το χωρο τους

κοινως δεν νομιζω οτι αξιζει να μιλαμε για τιποτα κατω απο 60Gb

(δεν ξερω και τι αντικτυπο στην αποδοση εχει το να λειτουργεις μια συστοιχια με OS που ειναι κατα 80% γεματη)

συμπληρωματικα απ'οσες δοκιμες εκανα σε σχεση με partial raid arrays με Velociraptors (150&300)

το write επαιζε ρολο και μαλιστα αρκετα σημαντικο σε θεματα χρονου εγκαταστασης

ειναι κατι που σωζεται ή/και ξεπερνιεται βεβαια αν μιλησουμε για τρεις και ανω SSD's σε raid

αλλα δεν ειναι ολοι οι χρηστες διατεθιμενοι να δωσουν 450€+ για συστοιχια λειτουργικου.

ειναι καθαρα θεμα αναγκων και budget του καθενος

Link to comment
Share on other sites

η γενικη αισθηση που μου δημιουργηθηκε ειναι μαλλον οτι πρεπει να κανω υπομονη.

και κατι αλλο τωρα. αυτοι που ειναι 2.5 ιντσων μπαινουν στα desktop μας; και να ταιριαζει το σατα πως κουμπωνουν στο σασί;

Το Sata ταιριάζει σιγουρα διότι είναι το ίδιο για όλους τους δίσκους...οι 2.5 ιντσών μπαίνουν στα desktop με διάφορους αντάπτορες...είχα αυτους..

http://www.webconnexxion.com/raid/product_info.php?cPath=82_98&products_id=811&osCsid=f0c9e22da6cda595e0dc6ec64275c610 και το καλύτερο για εμένα sas_diagram_large.jpg

post-3170-1416073761,4487_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όσοι λένε ότι είναι νωρίς για SSD γιατί είναι πιο ακριβοί από τους συμβατικούς δίσκους, τους περιμένει μια εκπληξούλα, γιατί guess what? Πάντα θα είναι πιο ακριβοί από τους απλούς δίσκους. Μην περιμένετε να δείτε Samsung 2Tb 7200rpm στα €100 και την ίδια στιγμή Samsung 2Tb SSD στα €110 ;)

Πάντως αυτό που λές μου ακούγεται πολύ λάθος. Στο παρελθόν έχω ακούσει πολλές παρόμοιες κουβέντες για όλες τις νέες τεχνολογίες και τελικά ήταν ακυρες γιατι η τεχνολογία που φτάνει στα ραφια είναι 10 χρονια πίσω. Απλα οι SSD θα έχουν προσιτή τιμή μόνο όταν η τεχνολογία τους γίνει mainstream στο ευρυ κοινό και φτάσουν στο κέρδος που είχαν υπολογίσει.Αυτό σίγουρα όμως δεν θα γίνει πριν το 2010.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή οι εταιρίες μαζεύουν το καϊμάκι (το ~0.1 % που τα χώνει χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί το έχει ανάγκη, γιατί "τα έχει - τα ευρά", γιατί θέλει να την έχει μεγάλη (την ταχύτητα του δίσκου), κτλ.

Μετά θα ακολουθίσει ο αφρός, το ~3%, κυρίως enthousiasts που αντέχουν το κόστος γιατί πήραν VGA το προηγούμενο εξάμηνο και κάτι πρέπει να παρουν και στο τρέχων.

Μετά πάμε στη μάζα - εδώ το προϊόν αρχίζει να γίνεται mainstream και ο ανταγωνισμός ρίχνει τις τιμές ως εκεί που παίρνει. Αυτό το χρονικό σημείο δεν το βλέπω να έρχεται πριν περάσουν 5-10 χρόνια.

Δείτε για παράδειγμα του (veloci)raptors. Ειναι χρόνια στην αγορά. Δεν τους αγοράζει όμως όλος ο κόσμος, ούτε έπεσαν οι τιμές τους χώμα.

Oi SSD θα κυριαρχίσουν στα laptop (εύκολα - χαμηλή κατανάλωση), σε videoκαμερες, κτλ. Στα PCs, θα παίξουν το ρόλο που παίζουν τώρα οι velociraptors, σε όσους τους έχουν (πόσοι είστε? 20% μέσα στο Lab, 0.1% της αγοράς ?

ΑΣΧΕΤΟ: 7 ώρες για ένα mirror rebuild, 250άρη δίσκου σε RAID1... ήμαρτον! Υπάρχει κανένα κόλπο να γίνει γρηγορότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.