Jump to content



H Seagate ρίχνει τις εγγυήσεις από 5 σε 3 χρόνια σε σειρές consumer products


felix

Recommended Posts

Σύμφωνα με δημοσίευση στο Techpowerup , η Seagate μειώνει το διάστημα εγγύησης από 5 σε 3 χρόνια για προϊόντα consumer σειράς, συμπεριλαμβανομένων και των 7200 Barracuda, των Momentus 7200 και των Momentus 5400 (όχι για retail kits 3.5" Barracuda & Μοmentus ), με έναρξη από τις 3 Ιανουαρίου 2009 :

Seagate, the biggest hard drive manufacturer, has announced today that effective January 3, 2009, the company will be making some important changes to its limited warranty terms for selected drives. The warranty period for consumer electronics (Seagate Barracuda 7200 included), notebook (Momentus 7200 and Momentus 5400 included) and personal storage bare drives sold to Seagate Authorized Distributors will be changed from 5 years to 3 years. Seagate believes that the new warranty period and terms better reflect current industry standards. Seagate enterprise class drives and Seagate and Maxtor external retail products that have 5-year warranty periods will not be affected by this change.

Η δημοσίευση επιβεβαιώνεται και από το website της Seagate, και συγκεκριμένα από το Product Warranty Matrix

Link to comment
Share on other sites

ως τα Χριστούγεννα θα τσιμπήσω έναν 1.5TB να είμαι οκ για τα επόμενα 2 χρόνια.:spell:

μου κανε εντύπωση η είδηση πάντως.........ίσως ένας πλάγιος τρόπος για περικοπή εξόδων μειώνοντας την περίοδο χάριτος στο RMA?

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή δικαιολογία είναι η οικονομική κρίση και η μείωση των εξόδων.

Αλλά αν οι ανταγωνιστές μείνουν στα 5 χρόννια εγγύηση τότε θα έχει πρόβλημα.

Kαι ποιοί ανταγωνιστές της είναι αυτοί που έχουν 5 χρόνια εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

ως τα Χριστούγεννα θα τσιμπήσω έναν 1.5TB να είμαι οκ για τα επόμενα 2 χρόνια.:spell:

μου κανε εντύπωση η είδηση πάντως.........ίσως ένας πλάγιος τρόπος για περικοπή εξόδων μειώνοντας την περίοδο χάριτος στο RMA?

Και θα τον κρατήσεις...πολυυυύ :hehe:

Τράβα διάβασε τα προβλήματα με τα hang-ups που είχε ο κύριος 1.5, έχουν ανακαλέσει παρτίδες...:/

Link to comment
Share on other sites

Και θα τον κρατήσεις...πολυυυύ :hehe:

Τράβα διάβασε τα προβλήματα με τα hang-ups που είχε ο κύριος 1.5, έχουν ανακαλέσει παρτίδες...:/

Με firmware-άκι νομίζω έφτιαχνε, όχι πως είναι δικαιολογία, αλλά τουλάχιστον (λέμε) δεν είναι hw-ικό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα rma να υποθέσω ?

Τα περισσότερα RMA είναι συνήθως με τους Seagate στο πρώτο εξάμηνο, οπότε δέν νομίζω ότι είναι αυτό.

Απλά μειώνουν τα έξοδα, λόγω κρίσης, όπως είπαν και άλλα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.