Jump to content



MCP655 μια δουλευει, μια οχι!..


Frostbyte

Recommended Posts

Εχω το κυκλοματακι της υδροψυξουλας κανα 4μηνο τωρα και μεχρι χθες επαιζε χωρις το παραμικρο προβλημα.

(Dtek v2, MCR320QP, το multioption 150 της EK και την γνωστη σε ολους MCP655)

Χθες αρχισανε τα κουλα..

Ξαφνικα εκει που παιζω ενα παιχνιδι, η εικονα παγωνει και ο ηχος μπαινει σε loop για 2-3 δευτερολεπτα και μετα τσιμπαω μια μπλε οθονη.. Δε δινω σημασια και τον ξανανοιγω.. Μολις περναω το OS Selection menu και μπαινω στο boot των XP, τρωω παλι την ιδια μπλε οθονη.. (Ωραια λεω χτυπησανε τα windows..)

Ξανακλεινω να μπω απο safe mode να φορτωσω το backup.. Και στο επομενο reboot βλεπω το bios να κανει παραπονα για τη θερμοκρασια.. Αμεσως κοιταω κατω στο κουτι και ανακαλυπτω πως δεν υπαρχει στροβιλος στο reservoir..

Βγαζω το molex απο την αντλια, φυσαω - ξανακουμπωνω.. Τιποτα..

Δοκιμαζω αλλο molex, παλι τιποτα.. Την κουναω λιγο δεξια αριστερα αυτη και το reservoir.. Τιποτα ξανα..

Ε μετα απο απανωτες προσπαθειες και επανεκκινησεις, σηκωσα τα χερια ψηλα (ετοιμος να παω παρω καινουργια) και παω και κανω αλλα πραγματα..

Γυρναω μετα απο ενα 2ωρακι στο PC.. Λεω για κατσε μπας και.. Το αναβω και παιρνει μπρος (!)

Παιζω κανα 3ωρακι και φανηκε πως δεν ειχε καποιο προβλημα, οι θερμοκρασιες ηταν οι συνηθισμενες..

Μεχρι που το αφηνω idle μερικες ωριτσες μετα για να ανακαλυψω οτι το PC παλι εκλεισε γιατι σταματησε η αντλια.. :wall: :rant:

Και σκευτομαι τωρα.. Η αντλια προφανως δεν εχει καει, αφου παιζει ακομη..

Παλια το κυκλομα ειχε primochill με μπλε χρωματακι και αργοτερα fesser one, εχω την εντυπωση πως το χρωματακι του πρωτου υγρου πρεπει να δημιουργισε καποιου ειδους αλγης, μιας που οταν εκανα την πρωτη αλλαγη υγρου, διαπιστοσα πως οι σωληνες ηταν χρωματισμενοι..

Αλλα γινεται να μπουκωσει αντλια των 1200lt/h ετσι? Διαφωτιστε με λιγο ρε παιδια, τα χω παιξει.. :flag:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων εχει κολησει 2 φορες συνολο.. Και τον GoMaR που ρωτησα μου πε οτι και η L30 του το χε κανει μια φορα αλλα μετα ξαναπαιξε χωρις προβληματα..

Φοβαμαι μην εχω προβληματα με διαροες αργοτερα αν την ανοιξω ομως (δεν ξερω και πως ανοιγει κιολας).. Αν το ξανακανει ομως λογικα αυτο θα κανω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα να την ανοίξεις.

Εκει που είναι αγκαθωτή, την πιανεις και την ξεβιδώνεις.Αλλά και πάλι, μου φαίνεται πολύ δύσκολο να έχει πιάσει κάτι εκει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Uhm, δεν ανοιγε με τιποτα ομως.. Προσπαθησα αρκετες φορες μεχρι που τα χερακια μου παρεδοσαν πνευμα..

Την εβγαλα εξω και την κουμποσα σε 2ο PSU τελικα, μετα απο λιγο ταρακουνημα πηρε μπρος και αποφασησα να την αφησω να δουλεψει με αερα για 1-2 λεπτα.. Σε καποια δοση που αρχισε να τελικιαζει ακουο ενα ανεπαισθητο "κλακ" και βλεπω να βγαζει κατα διαστηματα "συννεφακια" καπνου, την κλεινω εμ παση περιπτωση και την ξανανοιγω μετα απο 10 δευτερολεπτα.. Δεν παρατηρησα καποια διαφορα στον ηχο που εβγαζε, οποτε θεωρω οτι ειναι ακομη ενταξει και μαλλον κατι ειχε παρει μεσα.

Με αυτα και με αυτα ξανασυνδεσα ολο το W/C και αυτη τη στιγμη το δοκιμαζω να δω συμπεριφορα.. (Τον στροβιλο στο reservoir τον βλεπω πιο εντονο μου φαινεται..)

Link to comment
Share on other sites

Την εβγαλα εξω και την κουμποσα σε 2ο PSU τελικα, μετα απο λιγο ταρακουνημα πηρε μπρος και αποφασησα να την αφησω να δουλεψει με αερα για 1-2 λεπτα.. Σε καποια δοση που αρχισε να τελικιαζει ακουο ενα ανεπαισθητο "κλακ" και βλεπω να βγαζει κατα διαστηματα "συννεφακια" καπνου, την κλεινω εμ παση περιπτωση και την ξανανοιγω μετα απο 10 δευτερολεπτα..

Γιαυτό στο manual γράφει με τεράστια μαύρα γράμματα "να ΜΗΝ λειτουργήσει χωρίς νερό" .Τέλος πάντων μακάρι η δικιά σου να μην έπαθε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβγαλε καποιο προβλημα.. Μεχρι στιγμης εχει κλεισει πανω απο 8ωρο χωρις να μπουκωσει..

Το ξερω οτι δεν κανει να λειτουργουν χωρις νερο, γι αυτο και δεν την ζωρισα.. Απλα το εκανα μπας και ξεσκαλωσει (και απ' οτι φαινεται εκανε δουλεια αν και ειχε ενα ρισκο).

Link to comment
Share on other sites

δεν "ξεσκαλωνουμε" κατι πηδωντας το.

επρεπε απλα να την ανοιξεις και να την καθαρισεις,αν δεν μπορεις μην ασχολεισαι με αυτα,κανε κατι αλλο.

και συ την πηδηξες την αντλια,τη δουλεψες χωρις νερο για 2 λεπτα μεχρι που εβγαλε καπνο,

εσυ νομιζεις οτι τον εβγαλε απο το κακο της,ο καπνος ομως ειναι απο την περιελιξη πηνιου

που συστομα ετσι θα παραδωσει οριστικα το πνευμα.

επειδη δεν διαβαζετε οδηγιες και κανετε παντα του κεφαλιου σας θα πρεπει να ειμαι σκληρος,εγω δε χαιδευω αυτια.

σου ευχομαι να σου καει συντομα.

ετσι,γιατι την εχω ακουσει απο πολλους εξυπνακηδες που μου εφερναν στο μαγαζι που ειχα διαλυμενα πραγματα απο δικη τους ευθυνη και ειχαν την απαιτηση να τους τα αλλαξω.

μη νευριαζεις,υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος

Link to comment
Share on other sites

δεν "ξεσκαλωνουμε" κατι πηδωντας το.

επρεπε απλα να την ανοιξεις και να την καθαρισεις,αν δεν μπορεις μην ασχολεισαι με αυτα,κανε κατι αλλο.

και συ την πηδηξες την αντλια,τη δουλεψες χωρις νερο για 2 λεπτα μεχρι που εβγαλε καπνο,

εσυ νομιζεις οτι τον εβγαλε απο το κακο της,ο καπνος ομως ειναι απο την περιελιξη πηνιου

που συστομα ετσι θα παραδωσει οριστικα το πνευμα.

επειδη δεν διαβαζετε οδηγιες και κανετε παντα του κεφαλιου σας θα πρεπει να ειμαι σκληρος,εγω δε χαιδευω αυτια.

σου ευχομαι να σου καει συντομα.

ετσι,γιατι την εχω ακουσει απο πολλους εξυπνακηδες που μου εφερναν στο μαγαζι που ειχα διαλυμενα πραγματα απο δικη τους ευθυνη και ειχαν την απαιτηση να τους τα αλλαξω.

μη νευριαζεις,υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος

Μπορείς να μιλήσεις και πιο κόσμια...

Link to comment
Share on other sites

δεν "ξεσκαλωνουμε" κατι πηδωντας το.

επρεπε απλα να την ανοιξεις και να την καθαρισεις,αν δεν μπορεις μην ασχολεισαι με αυτα,κανε κατι αλλο.

και συ την πηδηξες την αντλια,τη δουλεψες χωρις νερο για 2 λεπτα μεχρι που εβγαλε καπνο,

εσυ νομιζεις οτι τον εβγαλε απο το κακο της,ο καπνος ομως ειναι απο την περιελιξη πηνιου

που συστομα ετσι θα παραδωσει οριστικα το πνευμα.

επειδη δεν διαβαζετε οδηγιες και κανετε παντα του κεφαλιου σας θα πρεπει να ειμαι σκληρος,εγω δε χαιδευω αυτια.

σου ευχομαι να σου καει συντομα.

ετσι,γιατι την εχω ακουσει απο πολλους εξυπνακηδες που μου εφερναν στο μαγαζι που ειχα διαλυμενα πραγματα απο δικη τους ευθυνη και ειχαν την απαιτηση να τους τα αλλαξω.

μη νευριαζεις,υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος

Εσυ δηλαδη δεν θα διαλεγες σαν εσχατη λυση, να της το κανεις αυτο, οταν προσπαθεις επι 2 ωρες να την ανοιξεις και να εχουνε κοκκινισει τα χερια σου ε?

Ας εχει μειωθει και στο μισο η ζωη της, απο το να παιζει την μια και την αλλη να κολαει για κανα 3ωρο, καλυτερα ειναι..

Παρεπιπτοντως οταν ειδα τον καπνο το σταματησα κατευθιαν, δεν περιμενα να δω πυροτεχνιματα.. Βεβαιως και εχω δει στο manual οτι αυτο δεν πρεπει να γινει και το εκανα εν γνωση μου.. Να με συνχωρεις βεβαια, πληροφορικη σπουδαζω, οχι ηλεκτρο-υδραυλικα (οσον αφορα το σχολιο σου για τι μπορει να παθει)..

Οσο για το αλλο, εχω δει αρκετους απο "μαγαζια", τι γνωριζουν και τι οχι.. Ας μην την ανοιξω την κουβεντα αυτη ομως, γιατι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι.. Δεν με ξερεις και απο χθες, γι αυτο να λειπουν χαρακτηρισμοι "εξυπνακηδες" κλπ..

Δεν ειχα προθεση να την παω πισω για αλλαγη ουτως ή αλλιως για αρκετους λογους, οποτε εκανα οτι θεωρισα εγω σαν "λυση", αφου ακουσα γνωμες απο 2-3 ατομα πρωτα.

Μιας που το θεμα εχει ληξει (μεχρι στιγμης παιζει επι 2 μερες χωρις προβληματα), παρακαλω καποιον mod/admin να κλειδωσει το topic, για να μην παμε μαυρη τρυπα στο τελος..

Link to comment
Share on other sites

τι να πω το διάβασα και αυτό.

πάλι καλα που δεν σου παρέδωσε πνεύμα φιλε.

πιστεύω οτι πρεπει να την ανοίξεις και να δεις τι παίχτηκε η τη παίζει μεσα της.

μπορείς να την τυλιξεις με ενα πανι και να την πιασεις με μια υδραυλικη τανάλια (κάβουρα το λενε στο χωριό μου) και να την ξεβιδώσεις.

ΦΥΣΙΚΑ διάβασε στο google αν δεν θες να διαβάσεις το manual πως ξεβιδώνει.

ειναι κριμα 70γιουργια να τα πετάξεις απο μλκ σου.

ελπιζω να μην εχει παθει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θρεντ και με κυνηγανε :upside:

Σκεφτομαι να την αγορασω,θελω κυριως αντλια αθορυβη και να μην τριζει ολο το case οπως με την λ20.Μπορεις να μου πεις ποσο θορυβο κανει?Για να ειναι αθορυβη πρεπει να την εχω στο πιο χαμηλο επιπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε ευχαριστω!:D

Φορ δε ρεκορντ, και η λ30 εχει περασει απο τα χερια μου και περα απο το οτι εφαγε ηττα μετα απο 3 μηνες η προπελα, μετα την πρωτη βδομαδα χρησης αρχισε να κανει και εκεινη θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.