Jump to content



port forwarding από modem σε ασύρματο router.


kwsths946

Recommended Posts

γειά σας

έχω tellas και μου έχει δώσει το speedstream modem

κάποια στιγμή αποφάσισα ότι θέλω να συνδέομαι ασύρματα με έναν φορητό υπολογιστή και πήγα και πήρα ένα ασύρματο router της netgear.

τα έχω συνδέσει στη σειρά.

δηλαδή το modem δίνει στο router το οποίο δίνει ενσύρματα στον σταθερό και ασύρματα στο λαπ.

όλα καλά με τη σύνδεση....το internet έρχεται κανονικά και στους 2 υπολογιστές και έχω και κοινόχρηστους φακέλους.

το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως πρέπει να τα κάνω για να προωθήσω 2 συγκεκριμένες πόρτες για να μου δουλεύουν τα torrents.μία για τον κάθε υπολογιστή.

έχει κανείς καμιά γνώμη ή ακόμα καλύτερα να το έχει κάνει κιόλας?

ευχαριστώ πολύ.:worship:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις στο interface του ρουτερ και θα πας στις ρυθμισεις για NAT και εκει λογικα θα βρεις τις ρυθμισεις για να ανοιξεις τις πορτες.Αλλα για να μην παιδευεσαι μπορεις να ενεργοποιησεις το plug & play(αν δεν ειναι ενεργοποιημενο) που εχουν τα περισσοτερα router για να ανοιγει και να κλεινει το router μονο του τις πορτες καθε φορα για το εκαστοτε προγραμμα.Ειναι μεν ποιο επιφοβο αλλα δεν θα παιδευεσαι και καθε φορα με τις πορτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχάς θα πρέπει να έχεις διαφορετικές ports δηλωμένες στο utorrent (ή όποιο άλλον client χρησιμοποιείς).

Από εκεί και πέρα στο router σου ανοίγεις τις ports αυτές για τις αντίστοιχες IP των μηχανημάτων σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.