Jump to content



Browsers-Internet explorer VS Firefox VS οποιονδηποτε...


Louris7

Recommended Posts

Χθες το βραδυ , σε συζητηση κοντεψαμε να τσακωθουμε αγρια...Ψαχνοντας και στο φορουμ εδω δεν βρηκα κατι απολυτα σχετικο, παρα μονο Poll και κατι παλια thread...

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι:

α)Ειναι ο Firefox "καλυτερος" του Internet explorer την δεδομενη στιγμη που μιλαμε?

β)υπαρχει αντικειμενικοτητα στο τι ειναι "καλυτερος"?

γ) η ασφαλεια των browsers οφειλεται στην αναγνωρισιμοτητα τους?

Με ενδιαφερουν οι αποψεις σας με επιχειρηματα και οχι απαντησεις του στυλ firefox rulezzz k.t.l..

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη οταν ειχε πρωτοβγει ο firefox ειναι λογικο να ειναι πιο ασφαλες καθως πολλα κενα ασφαλειας που ειχε ο internet explorer ηταν γνωστα ενω του firefox οχι.

οσο περνουσε ο καιρος η ασφαλεια του firefox μειωνοταν και σε καποια φαση ο firefox 2 ειχε 100 κενα ασφαλειας οταν τα αντιστοιχα του internet explorer 6 ηταν 20

αν αναφερεσαι για τωρα που μιλαμε ο firefox 3 εχει 28 κενα και ο internet explorer 7 εχει 70, φυσικα διαφορετικης κρισιμοτητας το καθενα.

http://secunia.com/advisories/product/19089/

http://secunia.com/advisories/product/12366/

απλα να αναφερω οτι ο ie7 στα vista πχ εχει τετοια priority by default που ελεγχεται απο το συστημα και αν παει να γινει καποια αλλαγη χτυπαει το uac ενω ο firefox δεν εχει κατι τετοιο εξαρχης.

προσωπικα χρησιμοποιω και τους δυο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για έναν χρήστη που γνωρίζει πέντε πράγματα πάνω από το μέσο όρο, όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα, πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα γούστου το ποιον θα επιλέξουν. ΙΕ, αλεπού, όπερα κλπ. Δεν περιμένω να με σώσει ο browser...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ άμα είναι να μπαίνεις σε περίεργα site μην περιμένεις να σώσει κανένας browser....

Πάντως ανάμεσα και ΙΕ και FF θα προτιμούσα τον δεύτερο, τον θεωρώ πιο γρήγορο...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες σερφάρω που και που με το goolge chrome.Είναι πολύ ελαφρύς και πολύ γρήγορος.Τώρα απο ασφάλεια δεν ξέρω τι κάνει.

και γω εδω και μερικες μερες τον περασα και ειναι παρα παρα πολυ καλος.

Γρηγορος, πρακτικος,ομορφος αλλα δυστυχως, παιζει τρελο μονιτορινγκ.Στην ουσια, οτι κανεις, παει καρφι google.analytics :hehe: . δε με χαλαει , αλλα με ξενερωνει.

Link to comment
Share on other sites

αλλα δυστυχως, παιζει τρελο μονιτορινγκ.Στην ουσια, οτι κανεις, παει καρφι google.analytics :hehe: . δε με χαλαει , αλλα με ξενερωνει.

με τους αλλους browsers εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει monitoring? εγω δεν ειμαι κ πολυ...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

σε τετοιο βαθμο δε νομιζω...αν διαβασεις το tos-eula-οπωςκαιανλεγεται τα λεει ολα.Με ξενερωνουν οι διαφημισεις προσωπικα.Για αυτο κραταω ΦΦ με adblock κ ειμαι κομπλε αν και ο chrome υπερεχει σε αισθητικη και λειτουργικοτητα :/

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος out of the box ειναι ο Opera με διαφορα. Δεν ειναι αργος και τρυπιος σαν τον ΙΕ ουτε γεματος memory leaks σαν τον FF που με 10 tabs κρεμαει. Ελαφρυς, γρήγορος και με πολλά featurers. Η 10 alpha ειναι σε αλλο επιπεδο απο ολους τους άλλους και περναει και το acid 3. No bul****!

Link to comment
Share on other sites

μιας και γινεται λογος για αυτα τα "περιεργα sites" ,μπορουμε ευκολα να τα φιλτραρουμε με αυτο το plug in site advisor

για δοκίμασε και αυτό Wot.Με έχει βολέψει πάρα πολύ.

Με ξενερωνουν οι διαφημισεις προσωπικα.Για αυτο κραταω ΦΦ με adblock κ ειμαι κομπλε αν και ο chrome υπερεχει σε αισθητικη και λειτουργικοτητα :/

+1 Το adblock κάνει πολύ καλή δουλεία..

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος out of the box ειναι ο Opera με διαφορα. Δεν ειναι αργος και τρυπιος σαν τον ΙΕ ουτε γεματος memory leaks σαν τον FF που με 10 tabs κρεμαει. Ελαφρυς, γρήγορος και με πολλά featurers. Η 10 alpha ειναι σε αλλο επιπεδο απο ολους τους άλλους και περναει και το acid 3. No bul****!

Mε κάλυψες απλά πλέον δεν τον αποχωρίζομαι

Link to comment
Share on other sites

με τους αλλους browsers εισαι σιγουρος οτι δεν παιζει monitoring? εγω δεν ειμαι κ πολυ...:unsure:

Δεν ειναι δυσκολο να ελεγξεις και μονος σου αν παιζει, δες τι πακετα στελνει και που το pc σου και θα παρεις την απαντηση σου.

Τωρα στο τι ειναι καλυτερο ειναι τελειως υποκειμενικο. Σε εναν απλο και απειρο χρηστη η ασφαλεια προφανως παιζει τον σημαντικοτερο ρολο. Σε ενα πιο advanced χρηστη πιστευω η χρηστικοτητα παιζει μεγαλυτερο ρολο, προσωπικα χρησιμοποιω firefox λογω της χρηστικοτητας του και των διαφορων addons που κανουν την δουλεια μου πιο ευκολη. Το ποσους πορους καταναλωνει δεν με απασχολει απο την στιγμη που εχω αρκετη επεξεργαστικη ισχυ και μνημη. Για το rendering, αν παιζει στο 99% του internet ειμαι happy.

Link to comment
Share on other sites

εγω βασικα εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει να χρησιμοποιω το οπερα και πραγματικα νομιζω οτι ειναι πολυ καλος

1)ελαφρυ

2)ευκολο στη χρηση

3)και πολυ γρηγορο

τωρα απο ασφάλεια δεν ξερω..αν ξερει κανεις να πει...

Link to comment
Share on other sites

Στην ασφαλεια ειναι η δυναμη του...με πολλες δυνατοτητες ξεχωριστων ρυθμισεων javascript και cookies για καθε site.

Η 10 Alpha ειναι πολυ σταθερη και μου φαινεται σαν ετοιμο προιον. Απορω πως θα ειναι η beta δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος out of the box ειναι ο Opera με διαφορα. Δεν ειναι αργος και τρυπιος σαν τον ΙΕ ουτε γεματος memory leaks σαν τον FF που με 10 tabs κρεμαει. Ελαφρυς, γρήγορος και με πολλά featurers. Η 10 alpha ειναι σε αλλο επιπεδο απο ολους τους άλλους και περναει και το acid 3. No bul****!

Kανεις λαθος, ο καλυτερος OOB ειναι ο maxthon. Και σε συμβατοτητα(ΙΕ) και σε λειτουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα FF δεν εχω χρησιμοποιησει σχεδον καθολου.

Μια φορα παλια εβαλα,αλλα δεν μου αρεσε, γιατι για παραδειγμα δεν μου ανοιγε σελιδες ή καποιες τις ανοιγε λαθος και συνεχισα με ie..

ωστοσο τωρα θελω να ξαναδοκιμασω ff με μεγαλυτερη προσοχη και διαρκεια.

Η συζητηση μας ειχε να κανει με την ασφαλεια, και κατα ποσο το ενα εχει ή οχι.

Κατα τη γνωμη μου η ασφαλεια , σε μεγαλο βαθμο εξαρταται και απο την απηχηση που εχει το καθε προγραμμα ή καλυτερα, απο το μεριδιο αγορας.

Πιστευω δηλαδη οτι πρωταρχικο λογο εχει να κανει το οτι ο ie για αρκετο καιρο ειχε μονοπωλιο με αποτελεσμα και οι επιδοξοι χακερ να "ασχολουνταϊ" με αυτον..

Για να δουμε σε λιγο καιρο..Ποσο ασφαλεια θα εχει ο FF?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.