Jump to content



Αγορα PC για 3DS max


thanoulis34

Recommended Posts

WESTERN DIGITAL 500GB WD5002ABYS RE3 SATA2 δυο δισκοι σε RAID 0

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX

COOLERMASTER RS-700 REALPOWER M700 700W

ASUS P6T DELUXE

GIGABYTE GEFORCE 9800GTX+ CUDA GV-N98XPZL-1GH 1GB PCI-E RETAIL ή 9800GX2 asus ?

COOLERMASTER RC-1100-KKN1-GP COSMOS S

CORSAIR TR3X6G1600C8D DHX DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT (επι δυο συνολικα δηλαδη 12 gb)

Πειτε μου γνωμες παρακαλω και αν πιστευετε οτι θα λειτουργει σωστα το μηχανημα με τα 12gb RAM ή αν 6 ειναι αρκετα :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου απλα οι quadro εχουν λιγο απαγορευτικες τιμες για τις επιδοσεις τους απο ο τι εχω διαβασει. Ξερεις καποιο συγκεκριμενο μοντελο που να ανταγωνιζεται σε τιμη/αποδοση τις 2 επιλογες μου?

Link to comment
Share on other sites

"3Dsmax" με "3Dsmax" διαφέρει. Εξαρτάται δηλαδη τι δουλειά θα βγάζεις με το πρόγραμμα.

Την κάρτα γραφικών την βλέπω υπερβολική. Καλύτερα μια quadro ή FireGL. Την μνήμη μπορείς να την ελαττώσεις εκτός αν σκοπεύεις η κάθε σκηνή σου να αποτελέιται απο "πολλά" polygons.

Επαγγελματίας ή χομπίστας πάντως διακρίνω να σε διακατέχει το καταναλωτικό μικρόβιο. Δεν χρειάζεσαι την τελευταία λέξη της τεχνολογίας για να "δημιουργήσεις". Έχω μείνει πολλές φόρές έτσι: :-O :-O :-O :-O με δουλειές που έχουν γίνει σε μηχανήματα (desktop-notebooks) διετίας και βάλε...

Eκτός αν δουλεύεις στην PIXAR.....οπότε πάω πάσο!:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

"3Dsmax" με "3Dsmax" διαφέρει. Εξαρτάται δηλαδη τι δουλειά θα βγάζεις με το πρόγραμμα.

Την κάρτα γραφικών την βλέπω υπερβολική. Καλύτερα μια quadro ή FireGL. Την μνήμη μπορείς να την ελαττώσεις εκτός αν σκοπεύεις η κάθε σκηνή σου να αποτελέιται απο "πολλά" polygons.

Επαγγελματίας ή χομπίστας πάντως διακρίνω να σε διακατέχει το καταναλωτικό μικρόβιο. Δεν χρειάζεσαι την τελευταία λέξη της τεχνολογίας για να "δημιουργήσεις". Έχω μείνει πολλές φόρές έτσι: :-O :-O :-O :-O με δουλειές που έχουν γίνει σε μηχανήματα (desktop-notebooks) διετίας και βάλε...

Eκτός αν δουλεύεις στην PIXAR.....οπότε πάω πάσο!:suicide2:

χεχε, επειδη δουλευω επαγγελματικα το 3d studio και εχω ξεμεινει με cemptron 7ετιας πλεον θελω μια τοπ αγορα μιας και δουλευω μεγαλα projects και φωτορεαλισμο. Και οσο για το τι εχω κανει σε αυτον τον υπολογιστακο μια εικονα μου θα σε πεισει για το ποσο αποδοτικα μπορω να δουλεψω αυτο που λεω να παρω :laughing:

προτεινετε μου μια quadro δοκιμασμενη καποιος που να αξιζει αποδοση/τιμη σε σχεση παντα με αυτες τις καρτες που θελω να παρω,

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστεύω ότι το μηχάνημα είναι υπερβολικό για 3d rendering. Δηλαδή αν εσύ δίνεις τόσα για 3DS max εμείς πόσα πρέπει να δώσουμε για να τρέχουμε Super-Pi ; Ήμαρτον. Να μου πεις ότι παίζεις παιχνίδια να σε δικαιολογήσουμε. Μείνε με τον Sempron και άσε εμάς που ασχολούμαστε σοβαρά με τους H/Y (βλπ benchmarks) να τα στάζουμε χοντρά για i7 :hehe:

Στα σοβαρά τώρα, εγώ θα έπαιρνα κανένα καλύτερο (=πιο αθόρυβο) PSU και θα έβαζα RAID1 στους σκληρούς (προτιμώ Seagate από WD). Όσον αφορά τη μνήμη, the more the merrier ;) Ξεκίνα πάντως με τα 6 και αν δεις πως θες παραπάνω αγοράζεις τις υπόλοιπες αργότερα που (θεωρητικά) θα είναι και φθηνότερες.

Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστεύω ότι το μηχάνημα είναι υπερβολικό για 3d rendering. Δηλαδή αν εσύ δίνεις τόσα για 3DS max εμείς πόσα πρέπει να δώσουμε για να τρέχουμε Super-Pi ; Ήμαρτον. Να μου πεις ότι παίζεις παιχνίδια να σε δικαιολογήσουμε. Μείνε με τον Sempron και άσε εμάς που ασχολούμαστε σοβαρά με τους H/Y (βλπ benchmarks) να τα στάζουμε χοντρά για i7 :hehe:

Στα σοβαρά τώρα, εγώ θα έπαιρνα κανένα καλύτερο (=πιο αθόρυβο) PSU και θα έβαζα RAID1 στους σκληρούς (προτιμώ Seagate από WD). Όσον αφορά τη μνήμη, the more the merrier ;) Ξεκίνα πάντως με τα 6 και αν δεις πως θες παραπάνω αγοράζεις τις υπόλοιπες αργότερα που (θεωρητικά) θα είναι και φθηνότερες.

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος...

Εμεις ειμαστε οι χαζοι μαλλον που δινουμε τοσα λεφτα για να τρεχουμε Super Pi...Ο επαγγελματιας που χρειαζεται να κανει την δουλεια του ομως ειναι και αυτος που πραγματικα χρειαζεται τοση δυναμη.

Το παρακατω βιντεο των 3s ειναι φτιαγμενο απο εναν φιλο στο 3dmax και χρειαστηκαν 2+ μερες για rendering με Vray σε ενα μονο πυρηνο Athlon στα 2Ghz. Φαντασου ποσο χρονο θα γλυτωνε αν ειναι ετρεχε σε εναν Nehalem. Στο 3d rendering η δυναμη δεν ειναι ποτε αρκετή...

http://www.youtube.com/watch?v=yVZKWsOGMJg

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω βιντεο των 3s ειναι φτιαγμενο απο εναν φιλο στο 3dmax και χρειαστηκαν 2+ μερες για rendering με Vray σε ενα μονο πυρηνο Athlon στα 2Ghz. Φαντασου ποσο χρονο θα γλυτωνε αν ειναι ετρεχε σε εναν Nehalem. Στο 3d rendering η δυναμη δεν ειναι ποτε αρκετή...

Ακριβως! Και σκεψου οτι αυτο το renault δεν εχει καν λεπτομερεια γιατι δε γινεται κατι παραπανω με τετοιο pc! Kαι δε συζηταω να εχει αλλα πραγματα στην ιδια σκηνη! Και δεν ειναι μονο θεμα rendering. Real time μεσα στις viewports ρωτα το φιλο σου δε παιζει να μπορει να κανει καν rotate:p Το θεμα ειναι οτι ολα (σχετικο) φτιαχνονται σε οτι ναναι pc αλλα γιατι για το πραγμα που θελω εγω να χρειαζομαι 1 βδομαδα και με μια αναβαθμιση καλη να θελω 3 ωρες? Μιλαμε για τεραστια διαφορα λυνονται τα χερια σου και μπορεις να πειραματιστεις. Εγω τωρα που αλλαζω απο mental ray σε vray και maxwell απλα δε μπορω να κανω tests ουτε σε ενα απλο box με 4 πολυγωνα. Eιλικρινα δουλεψα σε core 2 duo σκηνες απο αρχιτεκτονικα που στον δικο μου δεν ανοιγουν καν (δε τιθεται θεμα rendering) και εμεινα μ.....ς με την δυναμη του επεξεργαστη! Ποσο μαλλον με τον i7 :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες προτάσεις και από μένα....^^

1> Το cosmos S σου είναι άχρηστο. Εκτός αν θέλεις να δουλέψεις υδρόψυξη (που καθόλου δεν στο συνιστώ για λόγους ασφαλείας/συντήρησης σε μηχάνημα εργασίας).

2> Για τροφοδοτικό θα σου πρότεινα το PC Power & Cooling 750W Silencer Black έναντι του CM που κοιτάς.

3> Οι Corsair 6GB DDR3-1333 Ram Kit είναι υπεραρκετές σαν ταχύτητα, δεν χρειάζεσαι 1600αρες. Ξεκίνα με ένα kit των 6, και αργότερα αν (και μόνο αν) χρειάζεται προχωράς στο δεύτερο.

4> Καλύτερα να αγοράσεις 2 640αρηδες AAKS, και να τους στήσεις σε raid 1. Προαιρετικά (εντελώς), βάλε και ένα VelociRaptor για current projects και λειτουργικό. Οι SSD σου είναι άχρηστοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα είναι να πάρεις έναν quad q6600 να τον κλοκάρεις στα 3. Να πάρεις και 8gb μνήμης με 70ευρό. Μια μητρικούλα p5k. Απο σκληρούς ότι πάρεις δεν θα είναι σε striped raid και φυσικά την καλύτερη quadro για τα λεφτα της fx3700 με g92 πυρηνα 700 περίπου eyro. ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΟ VIEWPORT RENDERING. (hardware accelaration opengl)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.