Jump to content



Overclocking for noob :D


Recommended Posts

Λοιπόν. Τελικά έστησα το pc που ήθελα και άρχισα να ασχολούμαι κάπως με το overclocking. Είμαι όμως μπερδεμένος.

Καταρχήν το σύστημα μου είναι το εξής:

Επεξεργαστής: Ε8500 (Core 2 Duo 3.16GHz)

Μνήμες: Corsair XMS2 TWIN2X4096-8500C5 (4GB, 1066Mhz)

Μητρική: Gigabyte EP 45 DS3L

Κάρτα γραφικών: Sapphire Radeon 4870 1GB

Ψήκτρα επεξεργαστή: Scythe Ninja 2

Αυτό που θέλω κατά βάση να κάνω overclocking είναι τον επεξεργαστή. Μια ερώτηση είναι πόσο μπορώ να το ανεβάσω; Έχω δοκιμάσει χοντρικά γύρω στα 4GHz και η μέγιστες θερμοκρασίες που βγάζει το Coretemp είναι 50+ με μέσω όρο γύρο στο 40-45 (και το realtemp ακόμα λιγότερο :hmm: ). Τι θερμοκρασίες θεωρούνται ανεκτές ώστε το σύστημα να τρέχει με ασφάλεια και σχετική σταθερότητα 24/7;

Επίσης ως προς τις μνήμες, αρχικά το bios είχε ρυθμίσει την τροφοδοσία τους στα 1.8, αλλά εγώ το ανέβασα στα 2.1 επειδή αυτήν την τροφοδοσία προτείνει η εταιρία. Όσο για τους χρονισμούς, η εταιρία λέει ως default timings 5-5-5-15-2Τ. Το τελευταίο νούμερο ήταν στο auto και το έβαλα χειροκίνητα στο 2...

Τώρα πάμε στο ζουμί της υπόθεσης. Καταρχήν Ο αρχικός multiplier για της μνήμες ήταν 2.4Β (όπου Β λέει είναι για FSB 333Mhz). Εγώ σκέυτικα ότι θα ήταν καλύτερο να το έβαζα είτε σε 2.0D είτε σε 2.66D (όπου D αντιστοιχεί σε FSB 400Mhz). Είναι όντως καλή αυτή η αλλαγή; Επιπλέον παρατήρησα ότι η συχνότητα λειτουργίας των μνημών είναι ανάλογη της συχνότητας του επεξεργαστή. Επειδή δεν ξέρω αν με παίρνει να ανέβουν οι μνήμες και δεν μπορώ να βλέπω και την θερμοκρασία τους κλπ, σκεύτικα να προσπαθήσω όσο δυνατόν να έχω την ταχύτητα τους όση είναι η ονομαστική: 1066MHz.

Για να το πετύχω αυτό μπορώ είτε να βάλω multiplier της μνήμης στο 2.66D και το FSB του επεξεργαστή στα 400MHz (και να ανεβάσω τους Multipliers της Cpu από 9 σε 9.5) ή να μπεί σε 2.0D και να μπεί ανάλογη τιμή στον επεξεργαστή. Επειδή όμως η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι είναι πραγματικά καλό θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς τι να κάνω.

Επίσης ένα άλλο πράγμα που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση. Δοκίμασα το CPU_2 benchmark test του Crysis στις ρυθμίσεις: 400Mhzx9.5 για τον επεξεργαστή και 1066MHz (επιλογή 2.66D) και παρατήρισα το εξής. Ο ένας πυρήνας έτρεχε στο 50-70% και ο άλλος στο 90-100% (σύμφωνα με τις ενδείξεις του Coretemp). Μετά κατέβασα τις ρυθμίσεις και clockαρα τον επεξεργαστή στην δικιά του συχνότητα (3.16) και στο ίδιο benchmark ειδικά ο δεύτερος πηρύνας είχε αρκετά χαμηλότερες επιδώσεις (γύρω στο 50-70) :hmm: Από την άλλη μου δόθηκε η αίσθηση ότι ο υπολογιστής γενικά όταν έριξα την ταχύτητα πήγαινε πιο αργά...

Οπότε τι να κάνω; ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

LoL^^^ :hehe: :hehe:

Όσο για το θέμα:

1.Οι θερμοκρασίες που έχεις (αν είναι σε load)είναι ανεκτές και πρέπει να ανυσηχήσεις από 60 και πάνω (σε load πάντα).Όσο για την σταθερότητα,μετλα το o/c τρέξε ένα orthos ή κάποιο άλλο παρόμοιο stress πρόγραμμα για να σιγουρευτείς.

2.Σωστά παρατήρησες ότι η συχνότητα του επεξεργαστή έχει σχέση με την ταχύτητα των μνημών.Αυτό συμβαίνει γιατί και τα δύο εξαρτώνται άμεσα απ'το fsb(η τελική ταχύτητα του επεξεργαστή έρχεται απ'το fsb χ multiplier (πολλ/στή) και των μνημών με τον διερέτη fsb/ram που στην ουσία είναι ο λόγος που έχουν αυτές οι τιμές π.χ333 mhz fsb : 333 mhz ram= 1:1 κ.λ.π).Άρα με βάση τα παραπάνω πράττεις έτσι ώστε για 24/7 οι μνήμες σου να είναι στα mhz που θέλεις,όπως και ο επεξεργαστής.Γενικά πρέπει να ξέρεις ότι εάν ανεβάσεις πολύ το fsb και δεν ανεβαίνει άλλο εκτός απ'τα ρεύματα μπορεί να χρειάζεται να κατεβάσεις το multi του μια μονάδα.Όσο για τις μνήμες,μπορείς να δοκιμάσεις να σφίξεις σιγά σιγά τα timmings αρχίζοντας με χαμηλότερη ταχύτητα απ'αυτήν που είναι κατασκευασμένες να δουλέψουν και σιγά σιγά να τις ανεβάζεις σε mhz (δίνοντας τάση μέχρι εκεί που λέει ο κατασκευαστής τους ή ελάχιστα πιο πάνω) μέχρι να βρείς την χρυσή τομή timmings/mhz.:flower::flower:

Link to comment
Share on other sites

o.c μην κάνεις σε σημερινό υπολογιστή καλά είναι έτσι αν δεν θες να εχεις προβλήματα

Καλά δεν το περίμενα να το ακούσω αυτό σε αυτό το forum. :blink:

LoL^^^ :hehe: :hehe:

Όσο για το θέμα:

1.Οι θερμοκρασίες που έχεις (αν είναι σε load)είναι ανεκτές και πρέπει να ανυσηχήσεις από 60 και πάνω (σε load πάντα).Όσο για την σταθερότητα,μετλα το o/c τρέξε ένα orthos ή κάποιο άλλο παρόμοιο stress πρόγραμμα για να σιγουρευτείς.

2.Σωστά παρατήρησες ότι η συχνότητα του επεξεργαστή έχει σχέση με την ταχύτητα των μνημών.Αυτό συμβαίνει γιατί και τα δύο εξαρτώνται άμεσα απ'το fsb(η τελική ταχύτητα του επεξεργαστή έρχεται απ'το fsb χ multiplier (πολλ/στή) και των μνημών με τον διερέτη fsb/ram που στην ουσία είναι ο λόγος που έχουν αυτές οι τιμές π.χ333 mhz fsb : 333 mhz ram= 1:1 κ.λ.π).Άρα με βάση τα παραπάνω πράττεις έτσι ώστε για 24/7 οι μνήμες σου να είναι στα mhz που θέλεις,όπως και ο επεξεργαστής.Γενικά πρέπει να ξέρεις ότι εάν ανεβάσεις πολύ το fsb και δεν ανεβαίνει άλλο εκτός απ'τα ρεύματα μπορεί να χρειάζεται να κατεβάσεις το multi του μια μονάδα.Όσο για τις μνήμες,μπορείς να δοκιμάσεις να σφίξεις σιγά σιγά τα timmings αρχίζοντας με χαμηλότερη ταχύτητα απ'αυτήν που είναι κατασκευασμένες να δουλέψουν και σιγά σιγά να τις ανεβάζεις σε mhz (δίνοντας τάση μέχρι εκεί που λέει ο κατασκευαστής τους ή ελάχιστα πιο πάνω) μέχρι να βρείς την χρυσή τομή timmings/mhz.:flower::flower:

Βασικά τελικά αυτό που έκανα είναι το εξής. Έβαλα το fsb στα 450Mhz και 9x CPU Multipliers (σύνολο 4050MHz). Της μνήμες τις έβαλα να λειτουργούν με 1:1 ratio (με κάτι δοκιμές που έκανα είχα καλύτερες επιδόσεις/σταθερότητα από το να ανέβαζα κι άλλο της μνήμες). Δηλαδή τώρα δουλεύουν στα 900Mhz. Όσο για τα timings, προς το παρόν τα έχω αφήσει εκεί που προτείνει ο κατασκευαστής.

Έτσι πως το έχω τώρα αν και δεν είναι και τοόσο σταθερό, σε γενικές γραμμές πάει μια χαρά. Όσο για τις θερμοκρασίες... Λοιπόν. Αρχικά με αυτές τις ρυθμίσεις (και χωρίς το μπροστινό καπάκι του κουτιού) έπιανα με το prime95 μέχρι 65 βαθμούς. Επειδή το καπάκι δεν χωρούσε (λόγο της ψήκτρας) αποφασίσαμε να κάνουμε μια πατεντούλα ώστε να χωράει. Και εκεί που πήγε ο πατέρας μου να πάρει μέτρα, έπεσε η ψήκτρα ενώ λειτουργούσε :nada: Εγώ μετά την έβαλα αλλά επειδή ίσως δεν μπήκε και τόσο καλά ξαφνικά άρχισε να ανεβάζει αρκετά μεγαλύτερες θερμοκρασίες και για κάποιο διάστημα του χαμήλωσα ταχύτητα. Μετά όταν έφτιαξε ο πατέρας μου το καπάκι (άνοιξε τρύπα και έβαλε μια άσπρη κορνίζα για εξόγκωμα) αποφάσισα να βγάλω την ψήκτρα και να την βάλω πιο καλά. Ξαναέβαλα και θερμοαπαγωγική πάστα έκανα και κάτι άλλες αλλαγές και στο τέλος είχα πιο ηψηλές θερμοκρασίες μεν από την αρχή αλλά σίγουρα πιο χαμηλές από τότε που έπεσε η ψήκτρα. Πιο συγκεκριμένα, μια φορά που δοκίμασα το prime95 έποιασε τους 71 βαθμούς μετά από λίγη ώρα, που μάλλον είναι κάπως οριακά :yes2: Στην πράξη όμως δεν μου χει τύχει σε εφαρμογή που χρησιμοποιώ να χρησιμοποιεί σε full load τον επεξεργαστή για ώρα και έτσι οι θερμοκρασίες είναι πάντα κάτω από 60.

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μην σας ζάλισα :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το περίμενα να το ακούσω αυτό σε αυτό το forum. :blink:

Βασικά τελικά αυτό που έκανα είναι το εξής. Έβαλα το fsb στα 450Mhz και 9x CPU Multipliers (σύνολο 4050MHz). Της μνήμες τις έβαλα να λειτουργούν με 1:1 ratio (με κάτι δοκιμές που έκανα είχα καλύτερες επιδόσεις/σταθερότητα από το να ανέβαζα κι άλλο της μνήμες). Δηλαδή τώρα δουλεύουν στα 900Mhz. Όσο για τα timings, προς το παρόν τα έχω αφήσει εκεί που προτείνει ο κατασκευαστής.

Έτσι πως το έχω τώρα αν και δεν είναι και τοόσο σταθερό, σε γενικές γραμμές πάει μια χαρά. Όσο για τις θερμοκρασίες... Λοιπόν. Αρχικά με αυτές τις ρυθμίσεις (και χωρίς το μπροστινό καπάκι του κουτιού) έπιανα με το prime95 μέχρι 65 βαθμούς. Επειδή το καπάκι δεν χωρούσε (λόγο της ψήκτρας) αποφασίσαμε να κάνουμε μια πατεντούλα ώστε να χωράει. Και εκεί που πήγε ο πατέρας μου να πάρει μέτρα, έπεσε η ψήκτρα ενώ λειτουργούσε :nada: Εγώ μετά την έβαλα αλλά επειδή ίσως δεν μπήκε και τόσο καλά ξαφνικά άρχισε να ανεβάζει αρκετά μεγαλύτερες θερμοκρασίες και για κάποιο διάστημα του χαμήλωσα ταχύτητα. Μετά όταν έφτιαξε ο πατέρας μου το καπάκι (άνοιξε τρύπα και έβαλε μια άσπρη κορνίζα για εξόγκωμα) αποφάσισα να βγάλω την ψήκτρα και να την βάλω πιο καλά. Ξαναέβαλα και θερμοαπαγωγική πάστα έκανα και κάτι άλλες αλλαγές και στο τέλος είχα πιο ηψηλές θερμοκρασίες μεν από την αρχή αλλά σίγουρα πιο χαμηλές από τότε που έπεσε η ψήκτρα. Πιο συγκεκριμένα, μια φορά που δοκίμασα το prime95 έποιασε τους 71 βαθμούς μετά από λίγη ώρα, που μάλλον είναι κάπως οριακά :yes2: Στην πράξη όμως δεν μου χει τύχει σε εφαρμογή που χρησιμοποιώ να χρησιμοποιεί σε full load τον επεξεργαστή για ώρα και έτσι οι θερμοκρασίες είναι πάντα κάτω από 60.

Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μην σας ζάλισα :p

Σιγουρεψε ότι ακολουθείς τις οδηγίες της Scythe για σωστή εγκατάσταση για αρχή....

Μπορείς να καταλάβεις απο τυχόν σημάδια που έχει η ψύκτρα πάνω της με ποιό σημείο χτύπησε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.