Jump to content



ACER ASPIRE ONE A110L το πήρα.. τι κάνω μετα??


Sapelas

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά... Μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγω του στρατού (αχ άτιμη πατρίδα) αγόρασα ένα netbook ACER ASPIRE ONE A110L για να ασχοληθώ λίγο έξω από το σπίτι. Το pc θα το δώ αύριο βασικά αφού ακόμα είναι στο eshop της γειτονιάς. Μαζί αγόρασα μία μνήμη 1GB (πήρα έκδοση με lipnus 8gb ssd) Δέν ξέρω άν έκανα καλή αγορά απλά είχα ακριβώς τα χρήματα κ το παρήγγειλα χθές το βράδυ. Ελπίζω να μήν έκανα μεγάλη πατάτα με αυτή την αγορά. Από εκεί κ περα θέλω να ρωτήσω τα εξής: Τι χρειάζεται να ξέρω για να βάλω τη ram, αρκεί ένα απλό ξεκουμπωμα στο πορτάκι όπως τα notebook? Θα χρειαστώ τπτ tweak tools για να ξεκινήσω (επαφή με linux δεν έχω καμία και να πώ την αλήθεια δεν θέλω να τρέξω επιτόπου στα "πληρωμένα" μου XP ) κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη καθώς κ κάθε οδηγός χρήσης :agree:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

bye bye εγγύηση όπως καταλαβαίνω δλδ??? Δέν τα πάω κ τόσο καλά με τα κατσαβίδια ειδικά σε τόσο μικρό μέγεθος. Από εκεί κ πέρα ήδη είδα ένα βιντεάκι.. Τρόμαξα λίγο να πώ την αλήθεια.. Πρέπει να είμαι πολύ ευγενικός μαζί του γτ αν θυμάμαι καλά από τα παλαιότερα notebook της acer η ποιότητα κατασκευής είναι λίγο.... anyway Μάλλον θα αφήσω την εγκατάσταση μνήμης για λίγο καιρό έξω από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε 35 παραπανω, ΑΚΥΡΩΣΕ το 1 γιγα εξτρα και παρε το 150Λ

Με σκληρο και 1 γιγα ραμ....

Το εχω, και πιστεψε με, ο σκληρος ειναι 10 φορες ταχυτερος

απο τον SSD (NAND flash module)

που φοραει το αλλο....

Τα λινπους απλα... ξεχνα τα ! ΧΡ αμεσως μεσω usb... Εγω το εκανα με το

cd rom του σταθερου με ενα IDE to USB που ειχα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν μετά από φιλότιμες προσπάθειες να διατηρήσω τα linpus όσο μεγαλύτερο διάστημα μπορούσα αποφάσισα να αλλάξω λειτουργικό. Το HAL με τις αναβαθμίσεις μου άλλαξε τα φώτα κ έχω κάνει καμιά 20ρια recovery έπειτα από τα προβλήματα που δημιουργούσαν τα updates. Να ξέρετε ότι το acer αξίζει μόνο όπως το δείνει με τα Linpus αν τους βάλεις χέρι όπως έκανα εγώ για προσθήκες μερικών προγραμμάτων αποκτάς προβλήματα. Λοιπόν για να μήν γίνομαι κουραστικός, έχω το μηχάνημα με τον 8ρι ssd k (512 ram) θα έχω πρόβλημα βάζοντας στο μηχάνημα τα xp?? Στο μηχάνημα δεν έχω βάλει ακόμα την 1Gb μνήμη.. Είπα να χαρώ λίγο ακόμα την εγγύηση. Έχει δοκιμάσει κανένας τα windows σε τέτοιο μηχανηματάκι?? Θα σέρνεται η θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με αξιοπρέπεια?? Απο εφαρμογές κυρίως internet apps (δεν έχω σκοπό να βάλω photoshop & corel :jester: ).

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις την αναβαθμιση της μνημης καποιο καταστημα? και εγω θελω να βαλω μεγαλυτερη μνημη στο δικο μου και το ψιλοφοβαμαι να το ανοιξω μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις την αναβαθμιση της μνημης καποιο καταστημα? και εγω θελω να βαλω μεγαλυτερη μνημη στο δικο μου και το ψιλοφοβαμαι να το ανοιξω μονος μου

Ευκολο ειναι το εκανα χθες...

Απλα να εχεις ΚΑΛΑ κατσαβιδια, γιατι οι βιδες εχουν την ταση να γινονται λιγο..... στρογγυλες !!!

Παρε και ενα τελειο how to....

http://www.aspireoneuser.com/forum/viewtopic.php?f=40&t=2673

Βy the way εβαλα kingston 533mhz απο you.gr και ολα καλα... Συνολο 1530 ΜΒ

που ειναι και το ΜΑΧ που υποστηριζει...

:neo:

Link to comment
Share on other sites

επεισης υπαρχει χωρος μεσα για δισκο? εχω την εκδοση με τα 8GB ssd, υπαρχει μοντελο με δισκο πανω του, μπορω να βαλω και στο δικο μου?

http://aspireoneuser.com/forum/viewtopic.php?f=43&t=637&start=110

Αν βγαλεις ακρη....

:jester:

Τα λεει και λιιιγο μπερδεμενα !!!

Link to comment
Share on other sites

το εριξα μια ματια αλλα ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του, δε βγαζεις ακρη, τα λενε πολυ μπερδεμενα. απο οτι καταλαβα καταφεραν να βαλουν δισκο στην εκδοση με τον ssd αλλα το πως εγινε αυτο το εχασα στα πολλα και μπερδεμενα ποστ.

αν καταφερει κανεις και βρει καποιον τροπο ας μας ενημερωσει γιατι απο την αλλη σελιδα δεν βγαινει ακρη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα βάζω τη μνήμη στον υπολογιστή. Διάβασα... αγόρασα τα κατάλληλα εργαλεία πήρα μια corsair value select pc2-4200 1GB και προχωράω. Σε περίπτωση προβλήματος εδώ θα αναφέρω :happy2:

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως μετα την αναβαθμιση μου χαλασε το touch pad

ΩΠΑ ΜΑΣΤΟΡΑ !!!!

Την πατησα και εγω... Ετσι νομιζα δηλαδη.

Καποιος συνδιασμος κουμπιων ειναι που δημιουργουν το προβλημα...

Οταν προσπαθουσα να κουμπωσω το πληκτρολογιο ειχα το ασερ σε λειτουργια.

Με την πιεση πατηθηκαν κουμπια που εβγαλαν εκτος το ποντικι του...

ΔΕΝ εχω ιδεα ποια κουμπια ειναι, απλα πιεζα συνδιασμους και ευτυχως εστρωσε...

Ψαξτο γιατι χε.στηκα πανω μου και εγω στην αρχη...

Βασικα ξυλωσα το μηχανημα 10 φορες μπας και δεν εχω ενωσει σωστα τις ταινιες

αλλα το προβλημα ηταν software...

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλώς τελικά. 1,5 GB Ram με corsair value pc4200 1GB. Η εγχείρηση πέτυχε κανένα πρόβλημα πέρα από ένα δυστυχώς σπασμένο clipaki , συγκεκριμένα πίσω από το F2... το πρόβλημα παρουσιάστηκε όχι όταν έβγαζα το πληκτρολόγιο αλλά όταν πήγα να επαναφέρω το clip στην αρχική του θέση. Πίσω από το clip υπήρχε εμπόδιο (το panel με τις φωτεινές ενδείξεις) έτσι πήγα να "σκαλίσω" το clip από μπροστά κ πάει. Τελικώς η μοναδική απώλεια που προέκυψε ήταν η προαναφερόμενη.. memtest86+ έκανα 2 pass κ όλα επίσημα καλά. Μεγάλη διαφορά δεν είδα να πώ την αλήθεια.. από εκεί κ πέρα ειλικρινά ήταν η πρώτη κ τελευταία φορά που άνοιξα το netbook.

P.S το touchpad απενεργοποιείται με Fn + F7 φαντάζομαι θα το ξέρετε απλά ένας φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα κ δεν το έψαξε καθόλου :tomato:

Link to comment
Share on other sites

P.S το touchpad απενεργοποιείται με Fn + F7 φαντάζομαι θα το ξέρετε απλά ένας φίλος είχε το ίδιο πρόβλημα κ δεν το έψαξε καθόλου :tomato:

Αν το ελεγες κανα μηνα πιο πριν... Δεν θα το ξηλωνα 10 φορες μεχρι να δω τι εκανα χαλια...

Μεγειες παντως το μνημονι... Παμε για touch screen τωρα !!! :o

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κρύβω ότι το σκέφτηκα αλλά δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα ευχρηστο.. Άσε που πλέον ειλικρινά με το άγχος που με έφαγε μέχρι το boot δεν το ξαναπερνάω... Όταν θα έχω σκοπό να πάρω άλλο netbook θα γίνει το επόμενο modification :happy2:

Link to comment
Share on other sites

θα μου έρθει το δικό μου από βδομάδα και σκέφτομαι να βάλω 30gb 1.8" σκληρό δίσκο(εδώ-ebay link)!Έχω δει διάφορους οδηγούς και μιας και θα το ανοίξω για την μνήμη σκέφτομαι να τον αλλάξω και αυτόν.;έχετε καμιά ιδέα αν θα περάσει από τελωνείο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.