Jump to content



sos!!!προβλημα με bios update σε striker 2 extreme!


Bobi Rhoads

Recommended Posts

καλησπερα!

απο χθες εχω ενα προβλημα με την striker 2 extreme.

οταν εβαλα επανω τον 8400 μου λεει πως δεν υποστηριζει την cpu και θελει bios update!

(ετρεχε και στα 2GHz)

κατεβασα απο την σελιδα της ASUS την τελευταια εκδοση bios και το προγραματακι awdflash και τα εβαλα σε μια δισκετουλα.

update ξεκινησα μεσω windows και σε καποια φαση μου ζητησε restart.και αφου εκανε επανεκηνιση καθως μπουταρει μου βγαζει να κανει bios update και ενω βαζω την δισκετα και τρεχει το προγραματακι μου λεει πως το αρχειο ειναι ''unknown flash''...και δεν κανει τπτ!

σβηνει μονο με reset και μολισ μπουταρει με ξαναβγαζει εκει και δεν μπορω να το ακυρωσω καπως για να περασω στα windows.:bye:

τι κανω τωρα παιδες????:tomato:

Link to comment
Share on other sites

ολα δοκιμαστηκαν παιδες! αλλα τπτ!:coax:

το θεμα ειναι πως καθε φορα που ξεκιναει το pc βγαζει μια οθονη η οποια δεν ειναι αναστρεψιμη...το μονο που σε αφινει να πατησεις ειναι το enter για να ξαναβαλεις σωστη δισκετα αν χρειαστει.

και τρεχει απο μονο του το awdflash.αλλα και παλι γινετε ενα κουλο...εκει που ψαχνει να βρει ποιο bios υπαρχει μεσα στην δισκετα το βρισκει κανονικα...αλλα μολις το διαβασει ολο λεει unknown flash type!

ολα τα bios φυσικα κατεβασμενα απο την asus!:hm::hm::hm::coax::coax:

Link to comment
Share on other sites

Ξανα δοκιμασε να βρεις το Flash αρχειο που χρειαζεσαι...Για να λεει οτι ειναι αγνωστο αρχειο αυτο που εχεις τοτε δεν ταιριαζει με την μητρικη σου...

Αυτη ειναι η εκδοση σου http://dlsvr04.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/Striker_II_Extreme/1104.zip

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το ρεύμα και την μπαταρία.Βγάλε όλες τις κάρτες και όλες τις συσκευές από το board και άσε το για μια νύχτα έτσι. Σε μένα έστρωσε μετά από bios update που έκανα μέσα από τα windows. Update μόνο από το πρόγραμμα που έχει μέσα στο bios γιατί τρώει σκαλώματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τον παλιό επεξεργαστή?

Βάλε τον.

Επίσης βάλε στο DVD το DVD της ASUS να φλασσάρει από εκεί το BIOS.

Μετά κάνε update μέσα από το BIOS με το νέο BIOS σε ένα μικρό FAT32 partition κάποιου σκληρού δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.