Jump to content



Car PC γιατι και τα αμαξια εχουν ψυχη...Ενα pc διαφορετικο απο τα αλλα!!!


kataraman

Recommended Posts

Πολύ ωραίο project και εξαιρετικά χρήσιμο. Σε λίγο καιρό, νομίζω ότι θα είναι must το PC στο αυτοκίνητο. Τα πλεονεκτήματα είναι άπειρα, τόσο για τις καθημερινές μας μετακινήσεις με αυτοκίνητο, όσο και σε ταξίδια. Για παράδειγμα εφαρμογές όπως GPS, μουσική, video, χάρτες, πληροφορίες μέσω Internet, θα γίνουν τόσο απαραίτητες, που θα απορούμε πώς τόσο καιρό οδηγούσαμε χωρίς PC. Η τεχνολογία είναι ήδη ώριμη και πολύ σύντομα θα είναι ιδανική για το αυτοκίνητο, με ασύρματο internet 3G, με μητρικές HTPC, με επεξεργαστές atom, με τις αναμενόμενες οθόνες multi touch, με τα seven που θα υποστηρίζουν πολύ καλύτερα τις νέες οθόνες αφής και τους SSD δίσκους που δεν χαμπαριάζουν από κούνημα.

Να ένα επάγγελμα με παρόν και λαμπρό μέλλον.

Μετατροπή αυτοκινήτων για προσαρμογή PC.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

αυτό που έκανε ο φίλος μας kataraman για να το κάνεις χωρίς pc θέλεις τουλάχιστον 1500 ευρώ για επώνυμα. θα ήθελα να ρωτήσω αν σε μια οθόνη jvc810e με ενσωματωμένο dvd αν μπορούμε να διαβάσουμε τα δεδομένα αυτού ή με ποιον τρόπο μπορούμε να έχουμε ένα dvd στη θέση της κονσόλας και επίσης αν συνδέσεις την touch screen οθόνη με τον υπολογιστή απευθείας καταλαβαίνει ότι είναι και πληκτρολόγιο? επίσης τα καλώδια τα πέρασες κάτω από την μοκέτα? αν ναι πόσο εύκολο είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τραβαει πολυ το τροφοδοτικο αλλα δεν ειναι και να το αφηνεις πολλες ωρες αναμενο χωρις να δουλευει η μηχανη.Οταν ειναι σβηστο το CarPC δεν σχεδον σχεδον καθολου καταναλωση και για να σου φαει την μπαταρια πρεπει να το αφησεις 2 βδομαδες χωρις να το βαλεις μπροστα το αμαξι.Το DVD-ROM μου ειναι εξωτερικο με συνδεση USB και δεν παιζω ποτε CD-DVD απο εκει μιας και ολα τα εχω περασμενα στον δισκο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έκανε ο φίλος μας kataraman για να το κάνεις χωρίς pc θέλεις τουλάχιστον 1500 ευρώ για επώνυμα. θα ήθελα να ρωτήσω αν σε μια οθόνη jvc810e με ενσωματωμένο dvd αν μπορούμε να διαβάσουμε τα δεδομένα αυτού ή με ποιον τρόπο μπορούμε να έχουμε ένα dvd στη θέση της κονσόλας και επίσης αν συνδέσεις την touch screen οθόνη με τον υπολογιστή απευθείας καταλαβαίνει ότι είναι και πληκτρολόγιο? επίσης τα καλώδια τα πέρασες κάτω από την μοκέτα? αν ναι πόσο εύκολο είναι?

Εξηγησε μου λιγο αναλυτικα τι ενοεις γιατι μπερδευτικα για το πρωτο και το 2ο που λες.Οσο για τα καλωδια ειναι ολα περασμενα απο την μεση δηλαδη αναμεσα απο τον λεβιε τον ταχυτητων δεξια και αριστερα και αναμεσα απο το χειροφρενο δεμενα για να μην φευγουν και εχουμε κανα ατυχημα!!!

Link to comment
Share on other sites

kataraman στο πρώτο εννοώ ότι αν έχω το jvc810e το οποίο έχει και ενσωματομένο dvd και ένα mini itx computer μπορώ π.χ. να κάνω εγκατάσταση των xp μέσω του jvc ή να διαβάσω έγγραφα?

το δεύτερο είναι αντί για την φέτα του jvc να βάλω ένα dvd-rw slim και από πάνω ή κάτω μια οθόνη τάδε ιντσών έτσι ώστε να έχουμε την συστοιχία "dvd-rw-->mini pc -->οθόνη".

το τρίτο που ρωτάω είναι αν π.χ. πας να κάνεις εγκατάσταση τα xp την οθόνη αφής την αναγνωρίζει σαν πληκτρολόγιο ώστε να μπορείς να πατάς τις επιλογές ο.κ. κ.τ.λ. ή απλά όταν ξεκινάει ο υπολογιστής αν δεν έχεις συνδεδεμένο το πληκτρολόγιο δεν προχωράει ώστε να μπεις στο λειτουργικό.

όλα αυτά τα ρωτάω για τον λόγο ότι π.χ. έχεις το mini-pc κάτω από το κάθισμα και θέλεις να βάλεις ένα dvd με παιχνίδια να μην χρειαστεί να σκύβεις ενώ οδηγάς να είναι όλα έτοιμα πάνω στην κονσόλα.

ελπίζω να έγινα κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

kataraman στο πρώτο εννοώ ότι αν έχω το jvc810e το οποίο έχει και ενσωματομένο dvd και ένα mini itx computer μπορώ π.χ. να κάνω εγκατάσταση των xp μέσω του jvc ή να διαβάσω έγγραφα?

το δεύτερο είναι αντί για την φέτα του jvc να βάλω ένα dvd-rw slim και από πάνω ή κάτω μια οθόνη τάδε ιντσών έτσι ώστε να έχουμε την συστοιχία "dvd-rw-->mini pc -->οθόνη".

το τρίτο που ρωτάω είναι αν π.χ. πας να κάνεις εγκατάσταση τα xp την οθόνη αφής την αναγνωρίζει σαν πληκτρολόγιο ώστε να μπορείς να πατάς τις επιλογές ο.κ. κ.τ.λ. ή απλά όταν ξεκινάει ο υπολογιστής αν δεν έχεις συνδεδεμένο το πληκτρολόγιο δεν προχωράει ώστε να μπεις στο λειτουργικό.

όλα αυτά τα ρωτάω για τον λόγο ότι π.χ. έχεις το mini-pc κάτω από το κάθισμα και θέλεις να βάλεις ένα dvd με παιχνίδια να μην χρειαστεί να σκύβεις ενώ οδηγάς να είναι όλα έτοιμα πάνω στην κονσόλα.

ελπίζω να έγινα κατανοητός

Λοιπον θα σου λυσω τις αποριες.

Στο πρωτο ερωτημα που ρωτας δυστηχως οχι δεν γινεται με τιποτα.

Στο δευτερο ερωτημα αυτο που λες γινεται.Μπορεις να βαλεις στο ταμπλο σου με κατασκευη οθονη και DVR-RW Slim ρουφηχτο ετσι ωστε να φαινεται εργοστασιακο και να ειναι ποιο μουρατο.

Στο τριτο ερωτημα λοιπον η οθονη ειναι με USB συνδεση αλλα για να δουλεξει θελεις Drivers και επειδι για το φορματ θελεις πληκτρολογιο περνεις ενα πολυ slim και μικρο πληκτρολογιο οπως εχω εγω μεσα στο αμαξι καπου πεταμενο για τις δυσκολες περιπτωσεις με usb το οποιο το κουμπονο μεσα στον τεμπελη που εκει μεσα κριβεται το USB Hub Μου και κανω την δουλεια μου ετσι.Οχι δεν χρειαζεται να εχεις συνδεμενεο πληκτρολογιο ποντικι για να εκκινηση το CarPC Κανονικα στα XP.Ελπιζω να σου ελησα τις αποριες και οτι θελεις εγω εδω ειμαι να σου τις λυσω :)

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής σε ευχαριστώ. απλά είχα σκοπό να δώσω 1500 ευρώ μαζί με navigator και tuner. κάτι άλλο που ξέχασα οι destinator 7 μέσω υπολογιστή πως δουλεύουν ώστε να υπάρχει η ένδειξη στον χάρτι το που βρισκόμαστε και να προχωράει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.