Jump to content



Car PC γιατι και τα αμαξια εχουν ψυχη...Ενα pc διαφορετικο απο τα αλλα!!!


kataraman

Recommended Posts

Λοιπον ολα αρχησαν μια μερα που τα κοληταρια μου με κολουσαν οτι δεν μπορω να βαλω pc στο αμαξι μου ετσι και εγω στραβοσα και πισμωσα και ειπα οτι θα βαλω pc στο αμαξι ετσι για το γμτ και ιδου το αποτελεσμα.....

IMG_0320.jpg

IMG_0318.jpg

IMG_0317.jpg

IMG_0316.jpg

IMG_0321.jpg

IMG_0325.jpg

IMG_0299.jpg

IMG_0296.jpg

IMG_0334.jpg

IMG_0300.jpg

Το car pc μου αποτελειται απο :

Mobo ASROCK P4VM800

Intel P4 2.0Ghz

1Gb RAM

80GB HDD WD

Bluetooth,WiFi

Διαγνωστικο εγγεφαλου OBD2 σε USB

USB Hub 4 θεσεων με σταθεροποιητη τασης

On board VGA και Sound Card

PSU M2-ATX

USB Touchpad

To κουτι ειναι απο Plexiglass χειροποιητο και εχει καποιες τρυπες για να παιρνει αερα...Ειναι τοποθετημενο κατω απο το καθησμα του οδηγου και δεν εχει προβλημα τελικα με τις θερμοκρασιες χειμωνα και καλοκαιρι.Εχω τοποθετηση Bluetooth GPS για να μπορω να δουλευω το Destinator οπως και το εχω συνδεμενω με τον εγγεφαλο του αυτοκινητου μου για να βλεπω τα παντα απο τους αισθητηρες οπως και τις βλαβες.Το τροδοφοτικο ειναι DC-DC και ειναι απολυτος σταθερο και για Engine Cracks δηλαδη αποτομα ξεκινηματα της μηζας και σβησηματα αυτοκινητου οπως και προγραματιζομενο ετσι ωστε να ανηγει και να σβηνει αναλογα με το γυρισμα του κλειδιου....

Η οθονη ειναι αφης συνδεμενη με USB και ειναι 7" και ειναι της εταιριας Liliput που βγαζει προιντα για Car PC!!!

To wifi δουλευει αψογα οταν την στηνω απο κατω απο διαφορα σημεια και σερφαρω στο internet με ενα USB stick της Sagem και επισης εχω εγκατεστημενω Bluetooth με το οποιο κανω ανταλαγη δεδωμενων με κινητα οπως και με το Bluetooth GPS και επισης το χρεισημοποιω και για απομακρισμενη διαχειριση μεσω κινητου για κοντινες αποστασεις βεβαια.

Παλια ειχα συνδεμενο το κινητο μου με το pc και εμπενα μεσο του Wind Plus στο ιντερνετ απεριοριστα με 3G ταχυτητες αλλα πλεον δυστηχως το εχουν καταργησει το απεριοριστο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Ωραίος :T:

Πώς τα πάει ο σκληρός στις λακκούβες;

Δεν χαμπαριαζει μια απο λακουβες....Αν σκεφτεις οτι μεσα στο αμαξι εχω 2 15αρια Subwoofer που φτανουν στα 146db συνεχεια και βαρανε αλυπητα και ο δισκος στην κοσμαρα του κανονικα!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω σαν ασχετος και εγω

απο τροφοδοσια τι γινεται ; εχεις αλλαξει μπαταρια ; Τι ταση χρειαζεται ;Για explain more :D

Τροφοδοσια απο ειδικο τροφοδοτικο DC-DC που παιζει με απλη 12volt μπαταρια στην εισοδο δεν θελεις καμια τρελη για να το δουλεψεις.Ταση 12volt θελει και τοσο βγαζει εξοδο απλα σταθεροποιημενη για να μην παρεις το pc στο χερι.To τροφοδοτικο μου ειναι αυτο για οποιον ενδιαφεραι http://www.mini-box.com/M2-ATX-160w-Intelligent-Automotive-DC-DC-Power-Supply

Σκιλι το τροφοδοτικο δεν χαμπαριαζει ΤΙΠΟΤΑ.Φυσικα υπαρχουν και ποιο μεγαλα σε Watt αλλα ανεβαινουν και σε ποσο...

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πόσο σου στοίχισε η οθόνη και περίπου όλο το σύστημα??η καλωδίωση είναι πολύ δύσκολη?θα με ενδιέφερε κ εμένα πολύ ένα τέτοιο project να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος!!

μερικες ερωτησεις και απο μενα...

εχεις καποιον πυκνωτη ωστε να μην σβηνει τπ πισι οταν αναβει το αυτοκινητο?

αυτο με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου μπορεις να το εξηγησεις λιγο?τι ακριβως εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος !

Αν και λιγο off topic απο ηχεια τι εχεις ?

To συστημα αποτελειται απο 4 10ιντσα για φωνες στις πορτες της Earthquake,2 κορνες Ciare,2 15αρια Earthquake,3 μπαταριες,Καλωδιο ρευματος 0Gauge,2 4καναλους Earthquake 2200Watt,1 ενισχυτη 5000Watt για μπασο της Cactus Sound καθαρο αγωνιστικο μου στοιχησε 2000 ευρω,επεξεργαστη σηματος προς του ενισχυτες της Lanzar και πηγη Pioneer 8600 που ειναι συνδεμενο με το Car PC μου και παιζουν ολα πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πόσο σου στοίχισε η οθόνη και περίπου όλο το σύστημα??η καλωδίωση είναι πολύ δύσκολη?θα με ενδιέφερε κ εμένα πολύ ένα τέτοιο project να κάνω!

Η οθονη μου στοιχησε κανενα 300αρι με τα μεταφορικα και το τελωνιο που την πηρα μεσω Ebay.Καλωδιωση ειναι πανευκωλη.Το τροφοδοτικο εχει ενα +12volt απο την μπαταρια μια γιωση και ρευμα απο τον διακοπτη του κλειδιου.Κανα 200αρι βαρια μου βγηκε το PC και μαζι με τα αλλα περιφεριακα βαρια να μου βγηκαν αλλα 100.Με τοσα λευτα ουτε ετοιμο Car PC δεν παιρνεις....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος!!

μερικες ερωτησεις και απο μενα...

εχεις καποιον πυκνωτη ωστε να μην σβηνει τπ πισι οταν αναβει το αυτοκινητο?

αυτο με τον εγκεφαλο του αυτοκινητου μπορεις να το εξηγησεις λιγο?τι ακριβως εκανες?

Πυκνωτης δεν χρειαζεται παρα μονο αυτο το τροφοδοτικο που αναφερω ποιο πανω που δεν καταλαβαινει τιποτα στο αναξε σβησε του αυτοκινητου....

Αυτο με τον εγγεφαλο ειναι το ποιο ευκολο κοματι.Απλα αγορασα ενα διαγνωστικο εγγεφαλου που συνδεεται στην διαγνωστικη θυρα του αυτοκινητου OBD2 για το Nissan Almera μου(ειναι εκεινη η θυρα που οταν πατε το αμαξια σας συνεργειο το κουμπονουν στο pc για να δουνε τι γινεται) και απλα το συνδεεις σε ενα κουτακι που μετατρεπει τα σηματα του εγγεφαλου σε δεδομενα που τα διαβαζει το pc μεσω USB και τα βλεπεις σε Real Time απο ολους τους αισθητηρες του αυτοκινητου και μπορεις να σβησεις και να δεις τις βλαβες κοινος τα Check Engine!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.