Jump to content



The Lab's "Theriaklis" corner


bezdim

Recommended Posts

Ούτε να πρήξω κανέναν ήθελα, ούτε τίποτα. Το ξεκαθάρισα κιόλας στην αρχή του post μου.

Απλώς σε ένα thread σαν αυτό, θεωρώ ότι είναι καλό να αναφέρονται οι συνέπειες αυτής της "συνήθειας", επειδή πολλοί είμαστε νέοι ακόμα και δεν ίσως να μην έχουμε ζήσει/ακούσει πολλά.

Κλείνοντας, θυμήθηκα μία φράση που είχε πει ο γιατρός στον παππού μου: "Αν συνεχίσεις το κάπνισμα, θα φτάσεις σε ένα σημείο που θα είναι σαν να σου πατάνε ένα μαξιλάρι στο πρόσωπο."

Είτε είναι αλήθεια είτε ψέμματα, πιστεύω ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να θέλει να υποστεί κάτι τέτοιο.

Καθένας κάνει ό,τι γουστάρει στον εαυτό του, αλλά πρώτα καλό είναι να γνωρίζει μέχρι πού φτάνουν οι συνέπειες της πράξης του :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

αλλο ειναι πει ενας αντικαπνιστης την γνωμη του και αλλο να καταληξουμε τα περισσοτερα posts να ειναι για τις πολυ βλαβερες συνεπειες του καπνισματος.και πιστεψε με το να πριζεις τον αλλο θα πεθανεις θα πεθανεις θα πεθανεις δεν βγαζεις κατι

εχουμε καταληξει να φταει το καπνισμα για ολα τα κακα του κοσμου

τελος κοιτα πρωτα εσυ να τρως σωστα να ασκησε τακτικα και να κανεις γενικα οσο πιο σωστη ζωη μπορεις γιατι πιστεψε με αν δεν τα κανεις αυτα θα πεθανεις πιο νωρις απο εμας τους κακους καπνιστες

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες,ενηλικοι γραφουν στο θρεντ,και εχουν δικο τους μπαμπα και δικη τους μαμα,δεν χρειαζεται να τον παιζετε εσεις (τον μπαμπα τους).

Εαν σας ενδιαφερει τοσο πολυ το μελλον των συνανθρωπων σας μπορειτε μια χαρα

α) να γραψετε για την τοξοπλασμωση στο ζωοθρεντ

β) να γραψετε για την χοληστερινη στο φαγητοθρεντ

γ) να γραψετε για την αξια ενος καλου βιβλιου στο γκεημοθρεντ

δ) να γραψετε για τα καλα των ΑΤΙ στο νβιντιοθρεντ

.........................

και κυριως

ε)να γραψετε κατι ον τοπικ στο ΠΟΘρεντ

ΥΓ: Θα παρακαλουσα,οχι αλλες παραινεσεις σε σχεση με το καπνισμα σε αυτο το θρεντ,μπορειτε να ανοιξετε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ressurection! :D

Επειδή έχω ακούσει διάφορες απόψεις για το ποιος είναι πιο βαρύς και πιο ελαφρύς από τους καπνούς, ποιον καπνό θεωρείτε πιο ελαφρύ από τους συνηθισμένους; (craven,virgina,holborn,drum)

Καρελια Ασπρος..! Απιστευτο αρωμα και ελαφρυς!

Οσο για τα χαρτακια..ξεκινησα με πρασινα ,μετα κοκκινα , μπλε και τωρα γαλιαζια...βλεπω κοκκινα-πρασινα και νομιζω οτι βλεπω χαρτονι..:devil:

Best: Οld holborn yellow / rizzla γαλαζια / rizzla ultra slim

Πλεον μετα τον καπνο..δεν μπορω να δοκιμασω ετοιμο τσιγαρο..νομιζω οτι ειναι αερας κοπανιστος!:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Best: Οld holborn yellow / rizzla γαλαζια / rizzla ultra slim

Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός... ούτε πολύ υγρός, ούτε στεγνός καπνός, λίγη πίσσα στα χαρτάκια και μικρά φίλτρα που κρατάνε πράμα και σε αφήνουν να στρίψεις λεπτά τσιγάρα...

Επίσης μια φορά στο τόσο, 2x25 gr κίτρινοι ΟΗ ανακατεμένοι με 1x25 πορτοκαλί OH, για αλλαγή... βαραίνει λίγο, αλλά αποκτάει ωραίο άρωμα...

Τον άσπρο δεν τον έχω δοκιμάσει... είναι πολύ ελαφρύς σε σχέση με τον κίτρινο...?

Link to comment
Share on other sites

Old holborn λευκος / rizzla γαλαζια/ φιλτρακια swan... Αν και θα ηθελα να το κοψω αλλα ειναι δυσκολο το μαμημενο...Καπνιζω μονο στην δουλεια γιατι στο σπιτι εβγαλε απαγορευση η γυναικα... Κ στην βεραντα κανει κρυο... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος συνδυασμός... ούτε πολύ υγρός, ούτε στεγνός καπνός, λίγη πίσσα στα χαρτάκια και μικρά φίλτρα που κρατάνε πράμα και σε αφήνουν να στρίψεις λεπτά τσιγάρα...

Τον άσπρο δεν τον έχω δοκιμάσει... είναι πολύ ελαφρύς σε σχέση με τον κίτρινο...?

Thats my blend too.

o λευκος ειναι πραγματικα ΠΟΛΥ ελαφρυς.(το ιδιο και ο DRUM)

και ελαφρυς οχι του στυλ των "ετοιμων" lights.

πιο απαλος και οχι τοσο εντονος.

γιατι στα light η λογικη ειναι "δεν ρουφαει+βρωμαει πιο πολυ":p

props στον καπνο Karelia.

Φοβερ αρωμα.Ελαφρυς,αρωματισμενος αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

ο καρελιας εχει φοβερο αρωμα αλλα μετριοτατη γευση...βασικα ειναι σχεδον ουδετερος οσο φρεσκος κ να ειναι. Αμα ειχε το 1/10 του αρωματος -καραμελοβανιλια?- η γευση θα ηταν μπεστ...επισης στα θετικα του οτι ειναι ελαφρυς....

εγω τον προτιμησα απ τον περτικαλι χολμπορν παντως απο τοτε που βγηκε σχεδον

Link to comment
Share on other sites

ο καρελιας εχει φοβερο αρωμα αλλα μετριοτατη γευση...βασικα ειναι σχεδον ουδετερος οσο φρεσκος κ να ειναι. Αμα ειχε το 1/10 του αρωματος -καραμελοβανιλια?- η γευση θα ηταν μπεστ...επισης στα θετικα του οτι ειναι ελαφρυς....

εγω τον προτιμησα απ τον περτικαλι χολμπορν παντως απο τοτε που βγηκε σχεδον

Σαν τσουρεκι δεν μυριζει?

Εμενα μου αρεσε πολυ η υφη του και οτι ηταν πολυ μαλακος και φρεσκος,αντιθετα πχ με Drum που ειναι υπερσυμπιεσμενος και πιο στεγνος (χωρις να ειναι στα αισχη του Marlboro σε θεμα ξηροτητας)

Link to comment
Share on other sites

καλα ο μαλμπορο ειναι χαλι μαυρο - αν και κανεις δε θα φτασει ποτε τον cooper :hehe: -

εμενα μου θυμιζει βανιλια παντως...γενικα πολυ all around καπνος και αν βελτιωσουν τη γευση δε βλεπω να τον αλλαζω στα κοντα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίους καπνούς είχα πετύχει στην Γερμανία... εκεί δεν έχουν περίπτερα και τέτοια, οπότε μπορείς να βρεις τσιγάρα και καπνό μόνο σε μαγαζιά με είδη καπνιστών... εκτός από τα πραγματικά μεθυστικά αρώματα που είχαν τα μαγαζιά αυτά, είχαν κάτι καπνούς, που δεν τους έχω ξαναδεί, εκ των οποίων κάποιοι ήταν και πολύ ωραίοι... τότε κάπνιζα υγρούς καπνούς και γούσταρα να είναι λάσπη, οπότε έβρισκα μόνο τέτοιους, καθώς είχα κάνει τις σωστές επαφές με την κυρά που είχε το μαγαζί και μου έδινε αυτή κάθε φορά και άλλον... τι ολλανδικούς, τι γερμανικούς, τι κάτι περίεργους... ωραία χαρμάνια... δυστυχώς δεν θυμάμαι κανένα όνομα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίους καπνούς είχα πετύχει στην Γερμανία... εκεί δεν έχουν περίπτερα και τέτοια, οπότε μπορείς να βρεις τσιγάρα και καπνό μόνο σε μαγαζιά με είδη καπνιστών... εκτός από τα πραγματικά μεθυστικά αρώματα που είχαν τα μαγαζιά αυτά, είχαν κάτι καπνούς, που δεν τους έχω ξαναδεί, εκ των οποίων κάποιοι ήταν και πολύ ωραίοι... τότε κάπνιζα υγρούς καπνούς και γούσταρα να είναι λάσπη, οπότε έβρισκα μόνο τέτοιους, καθώς είχα κάνει τις σωστές επαφές με την κυρά που είχε το μαγαζί και μου έδινε αυτή κάθε φορά και άλλον... τι ολλανδικούς, τι γερμανικούς, τι κάτι περίεργους... ωραία χαρμάνια... δυστυχώς δεν θυμάμαι κανένα όνομα...

Πού στην Γερμανία ακριβώς? Γιατί εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο, όπου και να πήγαινα, σε βενζινάδικα και στα μικρά σουπερ μαρκετ παντού είχε καπνό και τσιγάρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο Osnabrueck... σε σούπερ μάρκετ δεν είχαν σίγουρα τσιγάρα...

Στο Όσναμπρυκ δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν σταμάτησα στην πόλη αλλά σε όλη την βαδη-βυρτεμβέργη, στην βαυαρία και σε όλη την ανατολική γερμανία που την όργωσα λόγο δουλειάς ακομα και στο Βερολίνο παντού εύρησκα καπνό-τσιγάρα. Δεν χρειάστηκε ποτέ να πάω σε καπνοπωλείο.

Και στο Μάιντς πού έτυχε να μείνω μια ένα βράδυ βρήκα καπνό σε βενζινάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω, μου το χαλάς, γιατί είχα την εντύπωση ότι ήταν παντού έτσι, όπως εκεί...

Εν τω μεταξύ για να καπνίσω όταν μου είχαν τελειώσει τα τσιγάρα, έπρεπε να κάνω ποδήλατο 10 λεπτά πήγαινε-έλα, για το καπνοπωλείο... κάψιμο...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω, μου το χαλάς, γιατί είχα την εντύπωση ότι ήταν παντού έτσι, όπως εκεί...

Εν τω μεταξύ για να καπνίσω όταν μου είχαν τελειώσει τα τσιγάρα, έπρεπε να κάνω ποδήλατο 10 λεπτά πήγαινε-έλα, για το καπνοπωλείο... κάψιμο...

Ναι όμως στην Γερμανία το ποδήλατο είναι άλλο πράγμα ;) Πολύ όμρφες διαδρομές και πάνω από όλα σεβασμός στους ποδηλάτες.....Στο όσναμπρυκ έχει τα μικρά φαναράκια για τους ποδηλάτες και τους κρίκους στις κολόνες στα φανάρια για να κρατιούντε οι ποδηλάτες? Στην Στουτγκάρδη είναι έτσι και πρώτη φορά που το είδα έπαθα πολιτισμικό shock χααχαχαχαχαχαχ:beer::beer:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.