Jump to content



Quad Core Round Up: AMD Vs Intel Clock to Clock(deneb vs agena + deneb vs intel)


AN7 OverClocker

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Και για να μην παρεξηγηθώ.

Αυτό δεν αναφερόταν προσωπικά στον Dante.

Εννοείται man, ο gznp έγραψε αν είχαμε κάτι να προτείνουμε, οπότε κατέβασα ότι μου ήρθε στο κεφάλι...:nerd:

θα γουσταρες γιατι εχεις και πηγαινεις τις ΑΤΙ η γιατι θα αλλαζε κατι στη διαφορα των επεξεργαστων
δεν θα είχε βγεί τρελή βρώμα αν ίσχυε?

Η αλήθεια είναι πως η ίδια η AMD έχει βγάλει την βρώμα για το dragon platform intergration, βάζοντας ένα i7 και ένα 940 να τρέχουν crysis warhead σε επίδειξη (αμφότερα rig με μια 4870x2, νομίζω στην Βοστώνη το κάνανε αυτό), και μετά λέγοντας πως ο deneb είχε τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ ελάχιστα fps από τον i7. Αυτό που έχει υπονοηθεί είναι πως όταν βάζουμε phenomII, sb750 και ATI να δουλέψουν μαζί, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από το να βάλουμε intel και ATI. Δλδ, ότι συνεργάζονται καλύτερα GPU και CPU.

Με άλλα λόγια αυτό σημαίνει πως σύμφωνα με την AMD αν είχες κάνει όλα τα τεστ σου με μια ATI 4870 αντί της nvidia που έβαλες, συγκριτικά οι deneb θα τα πήγαιναν πολύ καλύτερα.

Προσωπικά αμφιβάλλω, και πιστεύω πως ακόμα και αν υπάρχει μετρήσιμη διαφορά, αυτή θα προέρχεται από το fusion software που ελαφρώνει το OS για gaming, ή από κάτι άλλο. Κανένας όμως μέχρι τώρα δεν το έχει τσεκάρει, οπότε παραμένει το ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η ίδια η AMD έχει βγάλει την βρώμα για το dragon platform intergration, βάζοντας ένα i7 και ένα 940 να τρέχουν crysis warhead σε επίδειξη (αμφότερα rig με μια 4870x2, νομίζω στην Βοστώνη το κάνανε αυτό), και μετά λέγοντας πως ο deneb είχε τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ ελάχιστα fps από τον i7. Αυτό που έχει υπονοηθεί είναι πως όταν βάζουμε phenomII, sb750 και ATI να δουλέψουν μαζί, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από το να βάλουμε intel και ATI. Δλδ, ότι συνεργάζονται καλύτερα GPU και CPU.

Με άλλα λόγια αυτό σημαίνει πως σύμφωνα με την AMD αν είχες κάνει όλα τα τεστ σου με μια ATI 4870 αντί της nvidia που έβαλες, συγκριτικά οι deneb θα τα πήγαιναν πολύ καλύτερα.

Προσωπικά αμφιβάλλω, και πιστεύω πως ακόμα και αν υπάρχει μετρήσιμη διαφορά, αυτή θα προέρχεται από το fusion software που ελαφρώνει το OS για gaming, ή από κάτι άλλο. Κανένας όμως μέχρι τώρα δεν το έχει τσεκάρει, οπότε παραμένει το ερωτηματικό.

Η απάντηση σε όλο αυτό είναι αυτές οι λέξεις

Η αλήθεια είναι πως η ίδια η AMD έχει βγάλει την βρώμα για το dragon platform intergration

Πόσες φορές έχει ξανα γίνει αυτό?

Spider το λέγανε πριν?Το τσέκαρε κανείς?Όχι.Είχε αποτέλεσμα.Ούτε.

Αν όντως ίσχυε θα είχε βγει βρώμα από users,από κάποιον τεσπα.

Αλλά κανένας.

Άσε που το θέμα δεν είναι τα 3d.Εκεί καλά τα πάει,στα άλλα είναι το θέμα τι κάνει και εκεί το dragon δεν κάνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Όπως έγραψα,

Προσωπικά αμφιβάλλω, και πιστεύω πως ακόμα και αν υπάρχει μετρήσιμη διαφορά, αυτή θα προέρχεται από το fusion software που ελαφρώνει το OS για gaming, ή από κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

θα γουσταρες γιατι εχεις και πηγαινεις τις ΑΤΙ η γιατι θα αλλαζε κατι στη διαφορα των επεξεργαστων ;

Υ.Γ δε κανω επιθεση.Καθαρα ενημερωτικα ρωταω.

Θα γουσταρα γιατι εχει (ξανα)"ανεβει" εδω και καποιο καιρο η ΑΤΙ και παρα πολυς κοσμος εχει αγορασει ATI.Kαι τα διαφορα συγκριτικα που βλεπω στη πλειοψηφια τους εχουν nvidia,σα να σνομπαρουν ακομα ενα πραγμα....η μπορει να ειναι απλα τυχαιο.Δε λεω για τα παιδια κατι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι οι παλιοι φενομ ειναι αρκετα παρεξηγημενοι επεξεργαστες , ελαχιστα χειροτερος απο εναν 45ρη. Μονο τους μειονεκτημα η ζεστη και το οβερκλοκινγκ (των πρωτων τουλαχιστον μοντελων). κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιολογοι

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι οι παλιοι φενομ ειναι αρκετα παρεξηγημενοι επεξεργαστες , ελαχιστα χειροτερος απο εναν 45ρη. Μονο τους μειονεκτημα η ζεστη και το οβερκλοκινγκ (των πρωτων τουλαχιστον μοντελων). κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιολογοι

Αυτο καταλαβα και γω... + το οτι ειναι και πολυ φτηνοι...

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω αδικια που οι αμδ ειχαν 2 γιγα ραμ και οι ιντελ 3.:whistle2:

Καλώς η κακώς οι bloomfield προσφέρουν κάτι που λέγεται triple channel και δεν γίνεται με 2 stick.

Είναι feature.

Αν βάζαμε 2*2GB στους phenom bye bye 1200mhz στις ram.

Αν βάζαμε 4*1GB πάλι τα ίδια.

Η καλύτερη λύση ήταν αυτή καλώς η κακώς.

Εκτός το ότι στα games η διαφορά είναι 0 2GB Vs 4GB

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω αδικια που οι αμδ ειχαν 2 γιγα ραμ και οι ιντελ 3.

Nah, δεν υπάρχει διαφορά λόγο ποσότητας μνήμης. Ενδεχομένως να υπήρχε λόγω ταχύτητας μνήμης, γιαυτό και τα παιδιά προσπάθησαν να βάλουν το πιο δίκαιο setup (γρήγορες DDR2-αργές DDR3) για να απομονώσουν διαφορές που θα προέρχονται μόνο και μόνο από το memory subset. Υπο κανονικές συνθήκες σαν πλατφόρμα, οι intel θα είχαν ακόμα μεγαλύτερο edge με καλές DDR3 μνήμες...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς η κακώς οι bloomfield προσφέρουν κάτι που λέγεται triple channel και δεν γίνεται με 2 stick.

Είναι feature.

Αν βάζαμε 2*2GB στους phenom bye bye 1200mhz στις ram.

Αν βάζαμε 4*1GB πάλι τα ίδια.

Η καλύτερη λύση ήταν αυτή καλώς η κακώς.

Εκτός το ότι στα games η διαφορά είναι 0 2GB Vs 4GB

οι phenom τι προβλημα θα ειχαν με τα 2Χ2?:drool:

Nah, δεν υπάρχει διαφορά λόγο ποσότητας μνήμης.

εγω γιατι βλεπω μεγαλη διαφορα οταν παω απο 2 γιγα σε 4 γιγα?

gta iv wow εχουν πολυ μεγαλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι οι παλιοι φενομ ειναι αρκετα παρεξηγημενοι επεξεργαστες , ελαχιστα χειροτερος απο εναν 45ρη. Μονο τους μειονεκτημα η ζεστη και το οβερκλοκινγκ (των πρωτων τουλαχιστον μοντελων). κατα τα αλλα ειναι πολυ αξιολογοι

+Οι χαμηλοι χρονισμοι σε stock ταχυτητες...Ενω ο Deneb τους εχει ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.