Jump to content



Quad Core Round Up: AMD Vs Intel Clock to Clock(deneb vs agena + deneb vs intel)


AN7 OverClocker

Recommended Posts

Και για το θεμα του imc, σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο, κυριως στα default των cpus. Οταν ομως, ειδικα σε ενα community οπως το lab, παιζουμε τους core2 με fsb 1800+ , συχνοτητες 4G, κ τις ddr2 1066+ η διαφορα αποκρισιμοτητας με τους amd εξανεμιζεται...

Aυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ σε ότι αφορά το o/c και έχεις απόλυτο δίκιο!

ατεκμηρίωτο και αυθαίρετο συμπέρασμα και τις αντικρουόμενες δηλώσεις.

Τι είναι τεκμηρίωση για εσένα? Ξαναδιάβασε τι είπα παραπάνω! Είπα πως τεκμηρίωση για εμένα είναι να δουλεύεις με τις ιδιες συνθήκες!! Με αυτές δουλευω και εγώ με ddr2 πάντα μνήμες και στις δύο πλατφόρμες!!!

Το πόσο επιρεάζεται το αποτέλεσμα θα το δούμε με τους AM3 !! Kαι δεν πιστεύω πως τα παιδιά έχουν λόγο να δουλέψουν κανένα!!! Προς θεού!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply
Τι είναι τεκμηρίωση για εσένα? Ξαναδιάβασε τι είπα παραπάνω! Είπα πως τεκμηρίωση για εμένα είναι να δουλεύεις με τις ιδιες συνθήκες!! Με αυτές δουλευω και εγώ με ddr2 πάντα μνήμες και στις δύο πλατφόρμες!!!

Το πόσο επιρεάζεται το αποτλέλεσμα θα το δούμε με τους AM3 !! Kαι δεν πιστεύω πως τα παιδιά έχουν λόγο να δουλέψουν κανένα!!!

Ακριβώς επειδή δεν έχω λόγο να δουλέψω κανέναν,απο DDR2 σε DDR3 στους ίντελ δεν κατάλαβα Χριστό.Ντιπ για ντιπ λεμε ρε.Άντε ΑΝ ένα τικ στην απόκριση αλλά μπορεί και να είναι η φαντασία μου.

Γιατί περιμένεις να δείς στους ΑΜ3.

Μόνο τα νούμερα θα αλλάξουν.Διαφορά δεν θα δείς ούτε στα games ούτε στα 3dmark,μόνο SuperPi κανα wprime ά και το bandwidth του everest.

Thats all.

btw πιο δίκαιη σύγκριση δδρ2 με δδρ3 δεν γινόταν.

Σε φάση που οι DDR2 στα 1200 με 5-5-5-15 αν δεν έχουν ίδια νούμερα με τις ddr3 στα 13xx τότε έχουν καλύτερ :p

Link to comment
Share on other sites

,απο DDR2 σε DDR3 στους ίντελ δεν κατάλαβα Χριστό.Ντιπ για ντιπ λεμε ρε.Άντε ΑΝ ένα τικ στην απόκριση αλλά μπορεί και να είναι η φαντασία μου.

Εγώ είδα αισθητά πιο γρήγορο boot :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα αισθητά πιο γρήγορο boot :p

Ρε σεις - δε μιλάμε για DDR2 @ 1200 CL5 σε DDR3 @ 2000 CL7!

Εδώ λέμε για 1200άρες με 5άρια κόντρα σε 1350άρες με 7άρια, είναι πολύ καλύτερο το setup των μνημών στους AMD (αδικούμε τους Intel, χωρίς πλακα).

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ την αποψή μου...

Λοιπόν το Review είναι ΑΨΟΓΟ.

Ίσως θα ήταν καλό να υπήρχαν και min-max fps στα games αλλά αφού μιλάμε για cpu battle δεν είναι και τόσο σημαντικό όσο είναι σε ένα gpu review.

Εύχομαι παιδιά να συνεχίσετε έτσι και να δούμε αργότερα και μετρήσεις σε i5 VS. phII/am3.:jump:

Τώρα για τα συμπεράσματα, όπως τα αντιλαμβάνομαι εγώ ώς user/casual gamer:

- Όποιος έχει q6600, να του ρίξει ένα 4άρι GHz και να κάτσει στα αυγά του, δεν χρειάζεται αναβάθμηση.

- Όποιος έχει q9xxx, επίσης...

- Όποιος έχει phenom1, να περιμένει να πέσουν οι τιμές αν θέλει αναβάθμηση σε phII.

- Όποιος έχει i7, μεγειά του.:p

- Και τέλος, όποιος πάει για γενική αναβάθμηση(me too), να περιμένει για i5 ή για πτώση τιμών i7 ή και για phII/am3 γιατί όχι...

Link to comment
Share on other sites

To min-max FPS είναι μια καλή ιδέα, που θα τη συμπεριλάβουμε σε κάποιο από τα επόμενα τεστ. Εδώ απλά δεν μπήκε επειδή ήταν ΤΟΣΟΣ ο όγκος των διαγραμμάτων, που πιστεύω πως θα ήταν too much για τον αναγνώστη.

Βέβαια, υπάρχει μια περίπτωση που ίσως θα έπρεπε να μπει - στο Far Cry 2, ο i7 που δεν πάει καλά στα 1680, έχει μακράν τα χειρότερα Min FPS και τα καλύτερα Max FPS. Προφανώς αυτό σημαίνει ότι κάτι στραβό παίζει με την όλη πλατφόρμα και σε αυτό βοηθάνε τα συμπεράσματα από τα Min/Max FPS :D

Οτιδήποτε άλλο θα θέλατε/βελτιώσεις/κτλ πείτε, η κριτική πάντα μας κάνει καλύτερους :T:

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε άλλο θα θέλατε/βελτιώσεις/κτλ πείτε, η κριτική πάντα μας κάνει καλύτερους :T:

Όπως είπαμε η δουλειά είναι απλά καταπληκτική, ΜΠΡΑΒΟ!!...:inlove:

Για βελτιώσεις.

1> Στο power consumption, δεν έχουμε comparison του agena με τον deneb, both @ 3.0Ghz. Το θεωρώ τεράστια παράλειψη, μιας και ο deneb είναι ουσιαστικά die shrink του agena με αλλαγές. Ίσως το πιο διαφημισμένο χαρακτηριστικό του από την AMD είναι το "πολύ καλύτερο power consumption του σε σχέση με τον agena". Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο αυτό επαληθεύεται.

2> Θα ήταν καταπληκτικό αν μπορούσατε (αφού κοτσάρετε ένα σκασμό υδατογραφήματα πρώτα φυσικά) να ανεβάσετε στο rapidshare ή αλλού ένα zip με το πρωτογενές υλικό του review, (sorted or not, χεστήκαμαν). Θα πρόσθετε κύρος στο site και θα γινόταν και καλύτερη διαφήμισή του...

3> Θα ήταν επίσης ενδιαφέρον να έχουμε πριν τα συμπεράσματα και μια σούμα της διαφοράς % των επιδόσεων των deneb έναντι του ανταγωνισμού. Κάτι σαν αυτό ας πούμε, ορίζοντας τον deneb ως 1.00 και αυξομειώνοντας τους αριθμούς ανάλογα.

4> Στην παρουσίαση των συστημάτων, καλό θα ήταν να δίνατε και το Vcore που χρησιμοποιήθηκε για να φτάσετε τον κάθε επεξεργαστή στα 3.7Ghz.

5> Επαναλάβετε τα πάντα με μια 4870 1gb για να δούμε κατά πόσο το scaling των διαφορών είναι το ίδιο από nvidia σε ATI, τεστάρετε κατά πόσο συνεργάζονται τα κομμάτια της dragon platform (deneb+SB750+ATI) μεταξύ τους και προσθέστε τους Yorkfield-4M(Q8300) και Yorkfield-6M(Q9400) στο comparison.......Just kidding, μην με φάτε plz...XD

Και πάλι συγχαρητήρια απο μένα, νομίζω δύσκολα θα βγει παγκοσμίως πιο ενδελεχές single comparison review για τον deneb...^^

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε η δουλειά είναι απλά καταπληκτική, ΜΠΡΑΒΟ!!...:inlove:

Για βελτιώσεις.

1> Στο power consumption, δεν έχουμε comparison του agena με τον deneb, both @ 3.0Ghz. Το θεωρώ τεράστια παράλειψη, μιας και ο deneb είναι ουσιαστικά die shrink του agena με αλλαγές. Ίσως το πιο διαφημισμένο χαρακτηριστικό του από την AMD είναι το "πολύ καλύτερο power consumption του σε σχέση με τον agena". Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε κατά πόσο αυτό επαληθεύεται.

2> Θα ήταν καταπληκτικό αν μπορούσατε (αφού κοτσάρετε ένα σκασμό υδατογραφήματα πρώτα φυσικά) να ανεβάσετε στο rapidshare ή αλλού ένα zip με το πρωτογενές υλικό του review, (sorted or not, χεστήκαμαν). Θα πρόσθετε κύρος στο site και θα γινόταν και καλύτερη διαφήμισή του...

3> Θα ήταν επίσης ενδιαφέρον να έχουμε πριν τα συμπεράσματα και μια σούμα της διαφοράς % των επιδόσεων των deneb έναντι του ανταγωνισμού. Κάτι σαν αυτό ας πούμε, ορίζοντας τον deneb ως 1.00 και αυξομειώνοντας τους αριθμούς ανάλογα.

4> Στην παρουσίαση των συστημάτων, καλό θα ήταν να δίνατε και το Vcore που χρησιμοποιήθηκε για να φτάσετε τον κάθε επεξεργαστή στα 3.7Ghz.

5> Επαναλάβετε τα πάντα με μια 4870 1gb για να δούμε κατά πόσο το scaling των διαφορών είναι το ίδιο από nvidia σε ATI, τεστάρετε κατά πόσο συνεργάζονται τα κομμάτια της dragon platform (deneb+SB750+ATI) μεταξύ τους και προσθέστε τους 8300 και 9400 στο comparison.......Just kidding, μην με φάτε plz...XD

Και πάλι συγχαρητήρια απο μένα, νομίζω δύσκολα θα βγει παγκοσμίως πιο ενδελεχές single comparison review για τον deneb...^^

ρε παιδιά,κανείς δεν πρόκειται να είναι με τίποτα ευχαριστημένος,αυτό είναι νόμος.

1.το γιατί δεν είχαμε τον agena στο power consumption το είχα πεί,τον δώσαμε πίσω.Ας μου δώσει κάποιος τον δικο του επεξεργαστή να το τρέξω.

2.300mb υλικό είναι.Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται.Όποτε χρειάστηκε σήκωσα 2 εικονούλες και τα στόματα έκλεισαν.Όταν θα βγούν και άλλα review θα κλείσουν και άλλα στόματα.

3.αυτό δεν είναι άσχημη ιδέα.

4.θα γίνει.

5.αυτό λιγο δύσκολο το κόβω να γίνει απ την στιγμή που δεν μπορούμε να ορίσουμε ένα σταθερό σημείο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

5> Επαναλάβετε τα πάντα με μια 4870 1gb για να δούμε κατά πόσο το scaling των διαφορών είναι το ίδιο από nvidia σε ATI, τεστάρετε κατά πόσο συνεργάζονται τα κομμάτια της dragon platform (deneb+SB750+ATI) μεταξύ τους και προσθέστε τους Yorkfield-4M(Q8300) και Yorkfield-6M(Q9400) στο comparison.......Just kidding, μην με φάτε plz...XD

:laughing::laughing:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο Ακη εισαι αρχοντας,η δουλεια σου δεν εχει να ζηλεψει τιποτε απο τα ξενα site.:T:

Δεν ειναι μονο ο Ακης...:p

παντως απο ολα αυτα που ειπε ο dante το μονο που μου εκανε πραγματικα εντυπωση ειναι το 3ο..αυτο με τον πινακα και την αμεση συγκριση.πολυ χρησιμο οντως.

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ.

Αυτό δεν αναφερόταν προσωπικά στον Dante.

ρε παιδιά,κανείς δεν πρόκειται να είναι με τίποτα ευχαριστημένος,αυτό είναι νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το συγκριτικο.

Παντως κεγω θα γουσταρα να ειχατε ΑΤΙ καρτα στα rigs.

θα γουσταρες γιατι εχεις και πηγαινεις τις ΑΤΙ η γιατι θα αλλαζε κατι στη διαφορα των επεξεργαστων ;

Υ.Γ δε κανω επιθεση.Καθαρα ενημερωτικα ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

θα γουσταρες γιατι εχεις και πηγαινεις τις ΑΤΙ η γιατι θα αλλαζε κατι στη διαφορα των επεξεργαστων ;

Υ.Γ δε κανω επιθεση.Καθαρα ενημερωτικα ρωταω.

Θα 'θελα να δω πάντως πώς τρέχει μια ATi κάρτα μαζί με deneb στα παιχνίδια κυρίως,ειδικά με το software της AMD,που και καλά βελτιώνει τις επιδόσεις στα παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.