Jump to content



Quad Core Round Up: AMD Vs Intel Clock to Clock(deneb vs agena + deneb vs intel)


AN7 OverClocker

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Δεν ειμαι γνωστης της ωρολογιας αυτου του επιπεδου και το ποστ μου φανηκε "καπως" στην κατανοηση, γι' αυτο και το σχετικο βιντεο. Αλλα αφου καλλουμαι να εξηγησω μαλλον ειναι αποτυχημενο το χουμορ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα ούτως ή άλλως, κουβέντα κάνουμε, απλά νόμιζα ότι διαφωνούσες χωρίς όμως να στηρίζεις και την άποψή σου...

Για το αποτυχημένο χιούμορ, μην σε ανησυχεί... το δικό μου, με έκανε να χάσω μια παλιά μου δουλειά... :hehe:

Εδιτ:

Για να γίνω πιο κατανοητός, οι ddr3 εμπίπτουν στην φιλοσοφία του raid που έχουμε στους σκληρούς δίσκους... όσους περισσότερους δίσκους βάζεις σε ένα raid0, το εύρος (bandwidth) αυξάνει, αλλά με παράλληλη αύξηση του latency, καθώς πλέον πρέπει να μαζεύονται σε ένα buffer, όλα τα δεδομένα, από όλους τους δίσκους πριν δοθούν τελικώς στο σύστημα το οποίο είναι μια διαδικασία πιο αργή, αλλά το αποτέλεσμα της είναι η διπλάσια ή τριπλάσια κλπ ποσότητα δεδομένων... επειδή η τεχνική αυτή είναι ακόμα στην αρχή της λογικό είναι να μην δείχνει πολλά, ειδικά όσο περιορίζεται στο standard που έχει θέσει η JEDEC, η επιτροπή δηλαδή που διαχειρίζεται και ορίζει τα standards των μνημών, μέσα σε αυτές και τις sdram (όπως και οι ddr)...

Επίσης η διαφορετική αυτή φιλοσοφία απαιτεί και άλλο σχεδιασμό όσων αφορά το pcb που κάθονται οι μνήμες... επειδή οι συχνότητες είναι πολύ μεγάλες έχουν υιοθετήσει το "τερματισμένο δίκτυο T" στα modules, αυτό ναι μεν επιτυγχάνει την "raid" υλοποίηση αλλά μέχρι να βρουν μεθόδους να το φτάσουν στα όρια του θα πάρει λίγο καιρός, αλλά θα το καταφέρουν (όπως αναλογικά έκανε η corsair τώρα με τις Dominator που έφτασε τις ddr2 σε PC10000)...

Ενδιαφέρον είναι και αυτή η παρουσίαση ενός μέλους της επιτροπής της JEDEC, αν και είναι του 2005 και προν κυκλοφορήσουν οι ddr3, δίνει το στίγμα των παραπάνω...

Εδιτ 2:

Για να μην παρεξηγηθώ και οι άλλες ddr1/2 βασίζονται στην φιλοσοφία του raid των σκληρών δίσκων, αλλά όμως μόνο σε φυσικό επίπεδο... δηλαδή στα τσιπάκια που είναι πάνω στο pcb, οπότε γίνεται ένα raid από τσιπάκια μνήμης και ο controller της μνήμης αναλαμβάνει την δουλειά του raid controller, γι'αυτό και το latency των ddr2 είναι μεγαλύτερο από των ddr1, καθώς το prefetch είναι 4bit αντί 2 αντίστοιχα... Η διαφορά όμως των ddr3 είναι ότι το raid πλέον εισέρχεται και στα banks των μνημών, δηλαδή εσωτερικά σε κάθε τσιπάκι μνήμης γίνεται άλλο ένα raid0, αυτό σε αντιστοιχία με τους σκληρούς δίσκους είναι σα να έχεις μέσα σε έναν σκληρό δίσκο 2 platters με δυο κεφαλές και τα platters να είναι raid0 εσωτερικά στον δίσκο, ο οποίος έχει δικό του raid controller ανεξάρτητο με τον εξωτερικό... οπότε με 2 σκληρούς δίσκους (αντίστοιχα: 2 τσιπάκια ddr3) σε raid0 με έναν εξωτερικό raid controller (αντίστοιχα: controller του pcb μνήμης) έχεις στην ουσία 3 raid 0 (2 εσωτερικά και 1 εξωτερικό)... μεγάλο bandwith, μεγαλύτερη πολυπλοκότητα και μεγαλύτερο latency... αυτό όμως όσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνεται... γι' αυτό και τα πολλά channels, αν υποστηρίζονται από τους μελοντικούς επεξεργαστές, όπως το tripple channel θα δώσουν άλλο αέρα... γιατί πλέον ναι μεν θα φτάνουν (στην αρχή) πιο αργά οι εντολές που πρέπει να εκτελέσει ο επεξεργαστής (οι οποίες αποθυκεύονται προσωρινά στην μνήμη), αλλά θα φτάνουν με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό και σε μεγαλύτερες ποσότητες, οπότε η ικανότητα του επεξεργαστή να εκτελεί μεγάλο ρυθμό εντολών (τα λεγομενα MIPS) θα ικανοποιείται καλύτερα και θα εκμεταλεύεται όχι την ταχύτητα, αλλά την ποσότητα εισόδου εντολών... επίσης μην ξεχνάμε ότι το cas στις μνήμες αντιστοιχεί στον χρόνο που χρειάζεται η μνήμη για να απαντήσει στον controller με ένα bit μόλις αυτό κάνει enable το cas pin στα στις μνήμες, δηλαδή μόλις δώσει την εντολή read/write... στην συνέχεια η ταχύτητα εξαρτάται καθαρά από το i/o bus clock, δηλαδή το ρολόι που σε κάθε χτύπο περιμένει τα επόμενα bits, οπότε αν αυτό είναι 1333/2000ΜΗz αντί 800/1000 των ddr2 ο ρυθμός αυξάνει κατακόρυφα, απλά τρώει ένα "πάγωμα" στην αρχή μέχρι να απαντήσουν όλοι όσοι απαρτίζουν το "raid", μετά πετάει...

Link to comment
Share on other sites

wow man... με χάζεψες με αυτές τις γνώσεις σου.. πραγματικά ! Συγχαρητήρια ρε φίλος, σπουδάζεις μηχανική υπολογιστών η κάτι και ξέρεις τέτοια πράγματα;

Και για να καταλάβω κιόλας, αυτό που λες δλδ σημαίνει ότι όσο περισσότερα dim (modules) βάζουμε στο σύστημα τόσο το χειρότερο; αυτό λόγω αρχιτεκτονικής αλλά και λειτουργικού; μιλάμε για milisecond's καθυστέρηση βέβαια έτσι;

Άρα 1χ2Gb είναι πάντα καλύτερο από 4χ512Mb σωστά; ή μπερδεύτηκα κάπου;

και στην τελική DDR2 ή 3 κατά την γνώμη σου είναι καλύτερες;

νιώθω μπερδεμένος lol :turn:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καμιά μυστική γνώση και εγώ τα διάβασα για να τα καταλάβω... :p

κοίτα το αν το 2x1 είναι καλύτερο από το 4x512 δεν το ξέρω, γιατί δεν ξέρω αν και τι καθυστέρηση παρουσιάζει ο controller για να περάσει από το ένα slot μνήμης στο άλλο... λογικά δεν πρέπει να επηρεάζει καθόλου γιατί ο controller ξέρει πόση μνήμη έχει στα slot του κάθε καναλιού και δεν το πάει ψάχνοντας, οπότε ξέρει ότι από μια διεύθυνση μνήμης και πάνω αλλάζει το select στο slot, το οποίο είναι η ίδια εντολή με διαφορά ενός bit... εξάλλου οι όλες οι μνήμες λειτουργούν κανονικά εκείνη την ώρα, δεν είναι ότι "την βάζει μπροστά" εκείνη την στιγμή...

Αυτό που έχει σημασία είναι να ικανοποιούνται οι συνθήκες ώστε να είναι ενεργοποιημένο το dual ή το triple channel...

Σε σχέση με την σύγκριση DDR2 και DDR3, νομίζω ότι οι ddr3 δεν βγήκαν για να είναι χειρότερες, έχουν καινοτομίες οι οποίες κάνουν διαφορά... απ' ότι διάβασα όσων αφορά τις εντολές των sdram controllers έλυσαν μια απαίτηση που υπήρχε να γίνεται clear της μνήμης με μια εντολή, αντί να σαρώνονται τα banks... τώρα αυτό αν βοηθάει ουσιαστικά και πόσο χρόνο γλυτώνει σε ένα os δεν το γνωρίζω, αλλά στην ουσία ένα os θα την χρειαζόταν μια τέτοια εντολή μόνο κατά το shutdown, αλλά επειδή οι ddr δεν χρησιμοποιούνται μόνο στα pc ίσως έχει σίγουρα νόημα σε άλλες εφαρμογές...

Τέλος από απόψη latancy vs bandwidth, νομίζω ότι στην φάση αυτή είναι τελείως θεωρητική σύγκριση και όσων αφορά την ταχύτητα εμείς δεν θα καταλάβουμε κάποια διαφορά ειδικά με το latency... με το bandwidth όμως θα δούμε διαφορά γιατί είναι σαν η "λεωφόρος" ανάμεσα στον επεξεργαστή και τις μνήμες αποκτάει και άλλες λωρίδες κυκλοφορίας... οπότε όταν έχει πολύ κίνηση τι προτιμάς, γρήγορα αυτοκίνητα μποτιλιαρισμένα (latency), ή κανονικά αυτοκίνητα με ομαλή ροή (bandwidth)...? Νομίζω το δεύτερο είναι πιο σημαντικό σε πραγματικές εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου, προτιμάω και εγώ το bandwidth, είναι καλύτερο.

Και εγώ αυτό πίστευα ότι βγήκαν για καλύτερο αλλά μπερδεύτηκα κάπου διαβάζοντας το πρώτο post σου, μάλλον φταίνε οι ρετσίνες :hang3: χεχε

Πάντως κατατοπιστικότατος.

Στην προκειμένη βέβαια θα διάλεγα DDR2 λόγο τιμής αλλά και πάλι αισθάνομαι κάπου μπερδεμένος ως το πού να δώσω χρήματα, γιατί βλέποντας και τους i7 πως πάνε :suicide2: σε σχέση με τους Phenom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.