Jump to content



Quad Core Round Up: AMD Vs Intel Clock to Clock(deneb vs agena + deneb vs intel)


AN7 OverClocker

Recommended Posts

Επιτέλους μετά από τόσες μέρες τρεξίματος και λιωσίματος καταφέραμε πριν λιγάκι να σηκώσουμε το το clock to clock συγκριτικό όπου είχε αναμαλλιάσει η γλώσσα μου να αναφέρω στο thread του Phenom II X4.H σύγκριση έγινε ανάμεσα σε deneb , bloomfield , yorkfield , kentsfield στα 3700MHz και deneb vs agena @ 3.0GHz.

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=3253

Χρόνια Πολλά και καλό διάβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Πολυ καλη δουλεια παιδες!!! :clap::clap::clap:

Θα ειχε πολυ ενδιαφερον:

1.Αν μπορουσατε καποια στιγμη να προσθεσετε μετρησεις σε ακομα μεγαλυτερη αναλυση,με μια πιο δυνατη VGA (για να λυθει η απορια με το "παραδοξο" στα 1680x1050)

2.Αν συγκρινατε και με εναν C2D,για να δουμε αν "μετρανε" ακομα οι διπλοπυρηνοι στα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε συ επιτελους..

Ωραιο το review μ'αρεσε και εξεπλαγην που κρατησε ο q6600 τοσο καλα...

Και να πω οτι προσωπικα εκεινο που μου περασε το review ειναι οτι o ph ii ειναι για εκεινον που ψαχνει ενα ιντελ 775 με imc..Ειναι κοντα τους χωρις να τους ξεπερναει αλλα επισης χωρις να μενει πολυ μακρυα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά αν οι c2q είχαν ddr2 μνήμες! Δεν ξέρω πως μετρά το everest! Στην πράξη πάντος στα δικά μου συστήματα (ddr2) η διαφορά του imc είναι οφθαλμοφανής, ενώ προσθεσε σ`αυτά και ένα με 9950be!

Link to comment
Share on other sites

οτι ηταν να πω το εγραψα και στο αλλο φορουμ.

παρα πολυ καλη δουλεια μπραβο!

χαιρομαι πραγματικα για τον Q6600 μου και δε βρισκω κανενα λογο να κοιταξω την πρασινη εταιρια.

Οπως επισης δε με τρελανε η διαφορα του agena vs deneb

Οσο για τις αναλυσεις και για τη καρτα.δε χρειαζεται more.Ουτε πιο δυνατη καρτα ουτε αλλη αναλυση.Ισως σε μεγαλυτερη αναλυση εβλεπες παντου τα ιδια fps.

Και παλι ενα μπραβο για την εξαιρετικη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά αν οι c2q είχαν ddr2 μνήμες! Δεν ξέρω πως μετρά το everest! Στην πράξη πάντος στα δικά μου συστήματα (ddr2) η διαφορά του imc είναι οφθαλμοφανής, ενώ προσθεσε σ`αυτά και ένα με 9950be!

Έτσι όπως έτρεξαν τα παιδιά τις DDR3 είναι σαν να είχανε DDR2 πάνω κάτω.

Και πέραν από το Everest Memory Bandwidth και το Winrar δεν θα επηρέαζαν τίποτα είτε ήταν οι χειρότερες DDR2 μνήμες είτε οι καλύτερες DDR3 της αγοράς.

Αυτή η καραμέλα με τις μνήμες κάποτε πρέπει να τελειώσει, έχει καταντήσει πιο γελοία και από την καραμέλα που μασάγανε οι πωλητές και πολύς κόσμος παλιότερα για τους AMD και τις "υψηλές" θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καραμέλα!!! Και αν θελουν κάποιοι να τελειώνει γιατί δεν χρησιμοποιούν ίδιες μνήμες?

Περιμένεις 10% αύξηση επιδόσεων στην AM3 σε σχέση με την AM2+ πλατφόρμα λόγω DDR3 , και από την άλλη δεν έχει καμιά διαφορά.......Οτι θέλουμε λέμε?

Εγώ χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ στα συστήματά μου με ddr3 επιμένω πως ο imc δίνει άλλη αποκρισημότητα, πέρα από benches κ.λ.π. !!!! Μιλάω για καθημερινή συμβίωση! Οποιος κατάλαβε κατάλαβε και όποιος δεν κατάλαβε απλά δεν θέλει να καταλάβει.....!

Η μνήμες και οι ταχύτητες διαμετάγωγής αλλάζουν πάρα πολύ απο την χρησιμοποιηση και μόνο διαφορετικών ddr2 μνημών! Πόσο μάλλον με ddr3 ...

Κάτι ξέρει και η intel που τον έβαλε στους i7 .... Θα το δεις και με τους πρώτους AM3 που θα πάει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ στα συστήματά μου με ddr3 επιμένω πως ο imc δίνει άλλη αποκρισημότητα, πέρα από benches κ.λ.π. !!!! Μιλάω για καθημερινή συμβίωση! Οποιος κατάλαβε κατάλαβε και όποιος δεν κατάλαβε απλά δεν θέλει να καταλάβει.....!
δεν έχεις δουλέψει ποτέ αλλά γνωρίζεις από καθημερινή συμβίωση;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καραμέλα!!! Και αν θελουν κάποιοι να τελειώνει γιατί δεν χρησιμοποιούν ίδιες μνήμες?

Περιμένεις 10% αύξηση επιδόσεων στην AM3 σε σχέση με την AM2+ πλατφόρμα λόγω DDR3 , και από την άλλη δεν έχει καμιά διαφορά.......Οτι θέλουμε λέμε?

Όποιος περιμένει 10% αύξηση επιδόσεων στην AM3 πλατφόρμα λόγω της μνήμης DDR3 είναι είτε fanboy είτε νουμπάς.

Η μνήμες και οι ταχύτητες διαμετάγωγής αλλάζουν πάρα πολύ απο την χρησιμοποιηση και μόνο διαφορετικών ddr2 μνημών! Πόσο μάλλον με ddr3 ...

Άστο αφού είσαι πεπεισμένος πως η γη είναι τετράγωνη, ποιός ο λόγος να το παλέψουμε το όλο θέμα αφου ΔΕΝ θες να καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις δουλέψει ποτέ αλλά γνωρίζεις από καθημερινή συμβίωση;

Εχω δουλέψει με ddr2 σε S775 (e6600, e8500, q6600, κ.λ.π.) και από την άλλη x2 6000+ με ddr2, 9950βε, 9550, 8750, 4850 κ.λ.π. !!!

Η αποκρισημότητα του imc είναι εμφανής σε όλα μου τα συστήματα !! Κατά της ατόπου απαγωγής λοιπόν βγάζεις το συμπέρασμα πως οι μνήμες έχουν παίξει κάποιο ρόλο!!!

Από εκεί και πέρα σε οποιοδήποτε πείραμα κάνουμε σε αυτή την στρόγγυλη γη, προσπαθούμε να έχουμε τις ίδιες συνθήκες για τα προς εξέταση αντικείμενα!!! Αν εσύ θεωρείς ίδια συνθήκη το ddr2 με το ddr3 την στιγμή που θα μπορούσες να αποφύγεις μια τέτοια αντίθεση στα προς εξέταση αντικείμενα, μάλλον πιστεύεις στην τετραγωνισμένη γη!!!

Οσο για το fanboy με τόσα intel αλλά και amd συστήματα που έχω μάλλον είμαι fanboy της τσέπης μου!!

Link to comment
Share on other sites

..Κατά της ατόπου απαγωγής λοιπόν βγάζεις το συμπέρασμα ... μάλλον πιστεύεις στην τετραγωνισμένη γη!!!
όχι, πιστεύω στην τεκμηρίωση για την εξαγωγή συμπερασμάτων και όχι στην εις άτοπο απαγωγή.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλέψει με ddr2 σε S775 (e6600, e8500, q6600, κ.λ.π.) και από την άλλη x2 6000+ με ddr2, 9950βε, 9550, 8750, 4850 κ.λ.π. !!!

Η αποκρισημότητα του imc είναι εμφανής σε όλα μου τα συστήματα !! Κατά της ατόπου απαγωγής λοιπόν βγάζεις το συμπέρασμα πως οι μνήμες έχουν παίξει κάποιο ρόλο!!!

Από εκεί και πέρα σε οποιοδήποτε πείραμα κάνουμε σε αυτή την στρόγγυλη γη, προσπαθούμε να έχουμε τις ίδιες συνθήκες για τα προς εξέταση αντικείμενα!!! Αν εσύ θεωρείς ίδια συνθήκη το ddr2 με το ddr3 την στιγμή που θα μπορούσες να αποφύγεις μια τέτοια αντίθεση στα προς εξέταση αντικείμενα, μάλλον πιστεύεις στην τετραγωνισμένη γη!!!

Οσο για το fanboy με τόσα intel αλλά και amd συστήματα που έχω μάλλον είμαι fanboy της τσέπης μου!!

Πες όποιο test θες να στο τρέξω σε LGA775 με DDR2 στις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις με το review μπας και ησυχάσουμε...

υ.γ. Αν η μνήμη κάνει την διαφορά όπως λες...γιατί ο Phenom έχει μεγαλύτερο latency από ότι ένας Core 2 Quad με DDR2 RAM επίσης ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καραμέλα!!! Και αν θελουν κάποιοι να τελειώνει γιατί δεν χρησιμοποιούν ίδιες μνήμες?

Περιμένεις 10% αύξηση επιδόσεων στην AM3 σε σχέση με την AM2+ πλατφόρμα λόγω DDR3 , και από την άλλη δεν έχει καμιά διαφορά.......Οτι θέλουμε λέμε?

Άραξε λίγο και σκέψου.

DDR2 σε DDR3 -> 10% πάνω.

Πιστεύεις ειλικρινά ότι αυτό θα γίνει με τις μνήμες στα 1200 (DDR2) και στα 1333 (DDR3)? Αν ναι, κάπου κάνεις σοβαρό λάθος. Προφανώς μιλάμε για DDR3 που θα τρέχουν στα 2000+ και...ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει ΑΝ θα έχουν όχι 10, αλλά 5% διαφορά...

Εγώ χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ στα συστήματά μου με ddr3 επιμένω πως ο imc δίνει άλλη αποκρισημότητα, πέρα από benches κ.λ.π. !!!! Μιλάω για καθημερινή συμβίωση! Οποιος κατάλαβε κατάλαβε και όποιος δεν κατάλαβε απλά δεν θέλει να καταλάβει.....!

Το έχουμε πει - ναι, ο IMC είναι μεγάλο ατού. Αλλά πολλοί είναι αυτοί που δεν παραπονιούνται με τους Core 2 σήμερα, οπότε δεν τους πολυενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

όχι, πιστεύω στην τεκμηρίωση για την εξαγωγή συμπερασμάτων και όχι στην εις άτοπο απαγωγή.

Αφού πιστεύεις στην τεκμηρίωση θα έπρεπε να ζητήσεις ίδιες συνθήκες μέτρησης για να βγάλεις συμπέρασμα!!

Αυτό ζητάω και εγώ!

ΕDIT!!!

- Μα ποιος σου είπε πως εγώ πιστεύω στο 10% επάνω λόγω ddr3 ? Αλλοι το λένε!!

- Ποιος σου είπε πως οι c2d δεν στέκονται μεγαλοπρεπέστατα? Μια χαρά είναι όλα τα συστηματάκια μου και θα μείνουν για πολύ έτσι!

Εγώ λέω πως είναι σωστότερα να μετράμε με ίδιες συνθήκες για να βρίσκουμε ακριβείς διαφορές κ.λ.π. !! Ετσι βγαίνουν και ποιο ασφαλή συμπεράσματα!

Link to comment
Share on other sites

Που νομίζεις ότι θα έχει διαφορά η πανίσχυρη DDR3 στα ~1350 με CL7 (omgmanam) με την ποταπή DDR2 στα 1200 με CL5????

Καταλαβαίνεις τι λες έτσι? Αν σου βάλω στους Core 2 μνήμες DDR2 στα 1200 με 5άρια, μη σου πω ότι θα πάνε και καλύτερα..?

Σκέψου το λίγο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού πιστεύεις στην τεκμηρίωση θα έπρεπε να ζητήσεις ίδιες συνθήκες μέτρησης για να βγάλεις συμπέρασμα!!

Αυτό ζητάω και εγώ!

δεν αναφερόμουν στο τεστ των παιδιών (οι οποίοι έκαναν πάρα πολύ δουλειά) αλλά στο δικό σου, ατεκμηρίωτο και αυθαίρετο συμπέρασμα και τις αντικρουόμενες δηλώσεις.
Εγώ χωρίς να έχω δουλέψει ποτέ στα συστήματά μου με ddr3 επιμένω πως ο imc δίνει άλλη αποκρισημότητα, πέρα από benches κ.λ.π. !!!! Μιλάω για καθημερινή συμβίωση! Οποιος κατάλαβε κατάλαβε και όποιος δεν κατάλαβε απλά δεν θέλει να καταλάβει.....!
Link to comment
Share on other sites

adpanos αν εξαιρεσεις το winrar κ τα μετροπρογραμματα που τεσταρουν μνημες, δε θα δεις διαφορες . Οπως το ιδιο ισχυει κ για τις ddr3@1333 vs ddr3@2000. Δεν εχει κανεις λογο να σου πει ψεμματα φιλε μου.

Και για το θεμα του imc, σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο, κυριως στα default των cpus. Οταν ομως, ειδικα σε ενα community οπως το lab, παιζουμε τους core2 με fsb 1800+ , συχνοτητες 4G, κ τις ddr2 1066+ η διαφορα αποκρισιμοτητας με τους amd εξανεμιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.