Jump to content



Quad Core Round Up: AMD Vs Intel Clock to Clock(deneb vs agena + deneb vs intel)


AN7 OverClocker

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Άκυρο, τα επαλήθευσα..είναι όλα από το review...στην αρχή σκάλωσα με κάποια νούμερα που θυμόμουν αλλιώς και είπα μήπως είναι κάποιο mix...

Βολικό το πινακάκι πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να τα βάλω και τα 2 τα πινακάκια του (έχει και ένα με τους Deneb/Agena), αλλά σήμερα τον παίζει λίγο το νετ και είμαι συνέχεια με connect/disconnect :/

Πάντως, καθότι αρκετά συνθετικά benches δεν είναι και πολύ αντιπροσωπευτικά, αυτό το 20% δεν είναι και πολύ "σωστό". Περισσότερο κοντά στο 10% πάνω θα έλεγα σε γενικές γραμμές ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το παρατηρησατε ,αλλα στα παιχνιδια απο την 1680 αναλυση και μετα οι διαφορες ειναι ελαχιστες που σημαινει οτι gpu>cpu στα games. Το λεω κυριως για τον εαυτο μου που ηθελα core i7. Δεν αξιζει παραπανω λεφτα,αλλα πιστευω αξιζει να παει καποιος σε phenom ii 940 ή Q9550 ,γιατι ηδη υπαρχουν 4 παιχνιδια που υποστηριζουν παραπανω απο 2 πυρηνες και αναμενονται πολλα στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε λοιπόν ένα υπέροχο συγκριτικό, τεράστιας έκτασης, που μας έλυσε σχεδόν όλες τις απορίες και ευχαριστούμε τον Άκη, το Γιώργο και όσους συνέβαλαν και μας χάρισαν αυτό το θαυμάσιο Πρωτοχρονιάτικο δώρο.

Συγχαρητήρια και στο Vozer που έφτιαξε τον πίνακα με τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα.

Η δική μου ερμηνεία, είναι ότι με τους i7, δε θα δούμε διαφορά στα παιχνίδια, στην απόκριση του συστήματος, στην κατανάλωση και στον 24/7 υπερχρονισμό, σε σχέση με τους Phenom II.

Με τον ι7, θα κάνουμε 10 % πιο γρήγορα τη δουλειά μας, που είναι εξαιρετικά μεγάλη διαφορά για επεξεργαστές, θα έχουμε σύγχρονο σύστημα, με DDR3 μνήμη, αλλά δεν θα έχουμε ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή και η τσέπη μας θα είναι ελαφρύτερη.

Τους επεξεργαστές, που δεν έχουν IMC, τους έβγαλα από την εξίσωση, γιατί εμένα με κουράζουν τα σπασίματα στην ομαλότητα της λειτουργία τους.

Δεν είδα να αναφέρεται κάπου αν το turbo ήταν on στους core i7. Μια τέτοια clock to clock σύγκριση τη θεωρώ άδικη, αφού ο επεξεργαστής τρέχει στα 2887 (169Χ23) στα benches, ενώ στη μέτρηση κατανάλωσης μάλλον στα 3700, αφού η CPU δε ζορίζεται ιδιαίτερα στο crysis warhead bench σε μεγάλη ανάλυση.

Κανένα όμως συγκριτικό δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.

Στην πράξη, πάμε σε 64bit συστήματα με 4 ή 6GB μνήμης, που δε σηκώνουν υπερχρονισμό.

Ένας ξεκλείδωτος επεξεργαστής βοηθάει πολύ από αυτή την άποψη, γιατί μπορούμε πολύ εύκολα να υπερχρονίσουμε μόνο τον επεξεργαστή, χωρίς να αυξηθεί η θερμοκρασία του υπόλοιπου συστήματος. Από αυτή την άποψη αλλά και για αξιόπιστη, απροβλημάτιστη λειτουργία, θα προτιμούσα να δω και τις δύο πλατφόρμες με 4GB μνήμη, στις μέγιστες προδιαγραφές κάθε μητρικής (1066 VS 1333). Νομίζω ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα σε dual - triple channel και θα μπορούσε να γίνει.

Τέλος δεν είδαμε τι κάνουν οι Phenom II σε extreme overcolocking με LN2.

Το δια ταύτα για τη δική μου περίπτωση που έχω Core 2 Q6700?

Μένω στα αυγά μου, αν και ζηλεύω τον IMC και τον ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή.

Θα περιμένω όμως τον επόμενο ξεκλείδωτο AMD με DDR3, γιατί δίνω μεγάλη σημασία στο λόγο τιμής προς απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε λοιπόν ένα υπέροχο συγκριτικό, τεράστιας έκτασης, που μας έλυσε σχεδόν όλες τις απορίες και ευχαριστούμε τον Άκη, το Γιώργο και όσους συνέβαλαν και μας χάρισαν αυτό το υπέροχο Πρωτοχρονιάτικο δώρο.

Συγχαρητήρια και στο Vozer που έφτιαξε τον πίνακα με τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα.

Η δική μου άποψη, είναι ότι με τους i7, δε θα δούμε διαφορά στα παιχνίδια, στην απόκριση του συστήματος, στην κατανάλωση και στον 24/7 υπερχρονισμό, σε σχέση με τους Phenom II.

Με τον ι7, θα κάνουμε 10 % πιο γρήγορα τη δουλειά μας, που είναι εξαιρετικά μεγάλη διαφορά για επεξεργαστές, θα έχουμε σύγχρονο σύστημα, με DDR3 μνήμη, αλλά δεν θα έχουμε ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή και η τσέπη μας θα είναι ελαφρύτερη.

Τους επεξεργαστές, που δεν έχουν IMC, τους έβγαλα από την εξίσωση, γιατί εμένα με κουράζουν τα σπασίματα στην ομαλότητα της λειτουργία τους.

Δεν είδα να αναφέρεται κάπου αν το turbo ήταν on στους core i7. Μια τέτοια clock to clock σύγκριση τη θεωρώ άδικη, αφού ο επεξεργαστής τρέχει στα 2887 (169Χ23) στα benches, ενώ στη μέτρηση κατανάλωσης μάλλον στα 3700, αφού η CPU δε ζορίζεται ιδιαίτερα στο crysis warhead bench σε μεγάλη ανάλυση.

Κανένα όμως συγκριτικό δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα.

Στην πράξη, πάμε σε 64bit συστήματα με 4 ή 6GB μνήμης, που δε σηκώνουν υπερχρονισμό.

Ένας ξεκλείδωτος επεξεργαστής βοηθάει πολύ από αυτή την άποψη, γιατί μπορούμε πολύ εύκολα να υπερχρονίσουμε μόνο τον επεξεργαστή, χωρίς να αυξηθεί η θερμοκρασία του υπόλοιπου συστήματος. Από αυτή την άποψη αλλά και για αξιόπιστη, απροβλημάτιστη λειτουργία, θα προτιμούσα να δω και τις δύο πλατφόρμες με 4GB μνήμη, στις μέγιστες προδιαγραφές κάθε μητρικής (1066 VS 1333). Νομίζω ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα σε dual - triple channel και θα μπορούσε να γίνει.

Τέλος δεν είδαμε τι κάνουν οι Phenom II σε extreme overcolocking με LN2.

Το δια ταύτα για τη δική μου περίπτωση που έχω Core 2 Q6700?

Μένω στα αυγά μου, αν και ζηλεύω τον IMC και τον ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή.

Θα περιμένω όμως τον επόμενο ξεκλείδωτο AMD με DDR3, γιατί δίνω μεγάλη σημασία στο λόγο τιμής προς απόδοση.

Να ρωτήσω γιατί θα πρεπει να μας ενδιαφερει αν η μνημη ειναι DDR2, DDR3 ή DDR25, και να μην κρίνουμε τα συστηματα μονο απο την αποδοση τους (όπως μετριεται με τα κριτηρια καθενος: επιδοσεις, overclocking κλπ); Δε βλεπω το λόγο να εχεις "μοντερνο" συστημα απλα για να εχεις μοντερνο συστημα, στην τελικη αυτο που μετραει ειναι η αποδοση, το πως αυτη επιτυγχανεται δεν θα πρεπει να μας απασχολει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις επιδόσεις, δίνω σημασία και στην αναβαθμισιμότητα, στην αντοχή στο χρόνο, στην πλατφόρμα, στην ενσωματωμένη τεχνολογία, στην υποστήριξη SLI και στο λόγο τιμής προς απόδοση.

Πολλά πράγματα δεν φαίνονται μέσα από ένα συγκριτικό επιδόσεων.

Για παράδειγμα πόσο ζεστή είναι η DDR3 μνήμη, πόσα σφάλματα βγάζει, πόσο αντοχής είναι κτλ.

Κάθε νεότερη τεχνολογία είναι συνήθως καλύτερη από την προηγούμενη σε πολλούς τομείς και όχι μόνο στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να αναφέρεται κάπου αν το turbo ήταν on στους core i7. Μια τέτοια clock to clock σύγκριση τη θεωρώ άδικη, αφού ο επεξεργαστής τρέχει στα 2887 (169Χ23) στα benches, ενώ στη μέτρηση κατανάλωσης μάλλον στα 3700, αφού η CPU δε ζορίζεται ιδιαίτερα στο crysis warhead bench σε μεγάλη ανάλυση.

Εννοείται βρε Μάριε ότι ήταν disabled το turbo boost.

Πώς θα κρατάγαμε την συχνότητα στα 3700 αλλιώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε Άκη, ότι ήλπιζα τουλάχιστον να είχατε κάνει κάπου λάθος και ψάχνομαι και ψάχνομαι και δεν μπορώ να πω ότι αδικήσατε πουθενά το Phenom II, το αντίθετο θα έλεγα, αλλά και δεν μπορώ να το χωνέψω, που δεν τα πήγε καλά.

Ούτε και η DDR3 έκδοση θα κάνει τη διαφορά έτσι που το βλέπω τελικά.

Και η τιμή του Phenom II 940 που έχει τον ξεκλείδωτο επεξεργαστή δεν είναι τελικά και bargain στα 300€. Το δικό μου επεξεργαστή Q6700 τον είχα αγοράσει 200€ καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το γέλιο.

Ότι οι DDR2 στα 1200 είναι δεδομένα πιο γρήγορες απ τις DDR3 sta 1350-1370 που τις δουλέψαμε στα Ιντελ συστήματα και όλοι οι amd fanboys ανά τον κόσμο λένε ότι τους αδικίσαμε με τις μνήμες.Πράγμα που δεν ισχύει βέβαια.

Ειλικρινά,δεν με έχω κάποιον λόγο να μεροληπτήσω υπέρ κάποιας εταιρίας απ την στιγμή που δεν με πληρώνει καμιά.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε Άκη, ότι ήλπιζα τουλάχιστον να είχατε κάνει κάπου λάθος και ψάχνομαι και ψάχνομαι και δεν μπορώ να πω ότι αδικήσατε πουθενά το Phenom II, το αντίθετο θα έλεγα, αλλά και δεν μπορώ να το χωνέψω, που δεν τα πήγε καλά.

Ούτε και η DDR3 έκδοση θα κάνει τη διαφορά έτσι που το βλέπω τελικά.

Και η τιμή του Phenom II 940 που έχει τον ξεκλείδωτο επεξεργαστή δεν είναι τελικά και bargain στα 300€. Το δικό μου επεξεργαστή Q6700 τον είχα αγοράσει 200€ καινούργιο.

Ο επεξεργαστης δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ακομα.Η normal τιμη του 940 δεν θα ειναι 300 ευρω.Αλλα γυρω στα 250.Ασχετα δηλαδη που καποιοι βαζουν καπελο στη τιμη του.:whistling (ναι ξερω παλι δεν ειναι ακριβως bargain αλλα οκ)

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστης δεν εχει κυκλοφορησει επισημα ακομα.Η normal τιμη του 940 δεν θα ειναι 300 ευρω.Αλλα γυρω στα 250.Ασχετα δηλαδη που καποιοι βαζουν καπελο στη τιμη του.:whistling (ναι ξερω παλι δεν ειναι ακριβως bargain αλλα οκ)

Μια χαρα bargain ειναι. Ο Q9550 της Ιντελ κοστιζει 300 ευρο και αν το κανεις αυτο στην επομενη αναβαθμιση θα θες motherboard. Οι νεες motherboard με το 790fx(αν θυμαμαι καλα) θα υποστηριζουν και τους επομενους επεξεργαστες της AMD

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει ειπωθεί πιό πρίν σχετικά με κατανάλωση επεξεργαστή μόνο, θα έλεγα πως είναι ενδιαφέροντα τα αποτελέσματα των μετρήσεων που κάνει ο Toppc (Coolaler O/C Team) στο XSForums...

Phenom II X4 940BE @ 3.85G 4xOrthos SP2004 -> 156W (13.0Α)

το ίδιο μετά από 20λεπτη αναμονή -> 170W (14.2Α)

Σε μητρική ΜSI DKA790GX-Platinum

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτός που είχε σηκώσει fake 06... και υποτίθεται ότι είναι bios engineer της msi

Τον λόγο που το έκανε δεν το γνωρίζω όπως επίσης και το ότι "χάθηκαν" τα ποστ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.