Jump to content



Jaco's PERC 5/i Tool...


Jaco

Recommended Posts

:eek: θα τα κοιτάξω τα errors... δεν είχα παρόμοια εμπειρία, αλλά επειδή είναι το ίδιο μηχάνημα που κάνω την ανάπτυξη μπορεί να φταίει αυτό... πάντως το lst έχει να κάνει μόνο με την εγκατάσταση, οπότε αφού τα έκανες rename και συνέχισε, τότε δεν θα δεις κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία...

Θα ξεμπερδέψω σε λίγο με κάτι άλλα και θα κάτσω να τελειώσω το consistency check scheduling, κάποια άλλα καλούδια χρήσιμα και να διορθώσω το setup.lst...

Μέχρι τις 10 -10:30 θα ανεβάσω την καινούργια έκδοση...

Thanks darkCount... :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Η έκδοση v0.2 είναι έτοιμη, έχω ανανεώσει και το πρώτο post με περισσότερες λεπτομέρειες... γενικά την 0.2 θα την ευχαριστηθούν περισσότεροι όσοι πιστοί έχουν raid5, αλλά και για τους υπόλοιπους αν θέλουν έχουν προστεθεί 2-3 ευκολίες...

Full ανάλυση και τρόπο λειτουργίας στο πρώτο ποστ, συνοπτικά...:

Update 7/1/2008 - PercTool v0.2

Download: PercTool v0.2

Added:

  • Consistency Check scheduling for raid5
  • Minimize to desktop
  • Minimize on startup
  • masked email password box
  • Reset to defaults
  • Load on windows startup
  • User auto-close time for alerter

ryfo57z6qup4jxijgadw.png

kfcuz0nh5vu5npfuvtp5.png

dzrd396pf03oh1cnxwtb.png

g8nvf06p393kdv6oea1r.png

kwjkghfp0xktlgnxy38x.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω τα παιδιά στο τμήμα ανάπτυξης και θα σου πω... :p

To CC κανονικά θα παίζει και σε 50, αλλά τώρα στο πρόγραμμα τι γίνεται στην πραγματικότητα δεν ξέρω, για τον εξής λόγο... δεν έχω raid50, να δω τι μου επιστρέφει ο controller όταν τον ρωτάω τι είναι τα virtual disks του... αν η απάντηση του μοιάζει με αυτή του raid5, τότε θα το ενεργοποιήσει, διαφορετικά θα πρέπει να το αλλάξω και να το ενσωματώσω... αρκεί να ξέρω τι επιστρέφει ο controller... (αν στήσεις raid 50, θα κάνεις ένα πραγματάκι που θα σου πω και θα μου πεις το αποτέλεσμα, οπότε θα το βάλω στον κώδικα)...

Λογικά έτσι όπως το φαντάζομαι όμως, θα πρέπει να παίζει κανονικά και με raid5 και με 50...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις σύμπτωση, το πήρα μαζί μου το καλώδιο, το πρωϊ πριν φύγω για δουλειά, οπότε μιας και το έχω θα περάσω... :to_pick_ones_nose:

Έχω και τον κώδικα του perctool μαζί μου, οπότε αν χρειαστεί αλλαγή την κάνουμε επιτόπου εκεί... :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ένα lcd το οποίο το οδηγεί ένας cy8c29466 (μcontroller της Cypress)... o επεξεργαστής επικοινωνεί με rs232 με το pc και παίρνει τις παραμέτρους από το perctool και στην συνέχεια οδηγεί το display, έτσι έχεις λιγότερο usage από την cpu του pc και μεταφέρεις πολύ μικρές σε μέγεθος πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γίνει, αλλά κάποια στιγμή πιο μετά...

Αρχικά δεν θα το κάνω με το lcdsmartie, γιατί δεν μπορώ να έχω τον έλεγχο που θέλω και επίσης αντί να τρέχει ο κώδικας στον μcontroller θα πρέπει να τρέχει στο pc και αυτό φορτώνει το load της cpu χωρίς λόγο...

Μετά του ρίχνω και ματιά του lcdsmartie...

Link to comment
Share on other sites

'Οντως... :hehe:

Aλλά ο Chosen φταίει που μας ξεπαράδιασε... αρχικά review mtron & ssd, μετά σπόντες στα review για τον perc και τι καλός που είναι... αλήτης μεγάλος...

Για τα lcd, σήμερα το πρωϊ που ξύπνησα και μου ρθε μια επιφοίτηση, τελικά μάλλον, αντί για κάποιο μcontroller που να κάνει την δουλειά αυτή να το κάνω με το lcdsmartie, μόνο και μόνο για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει και κάποιος άλλος... έτσι δεν θα χρειάζεται κάποια εξτρά πλακέτα και προγραμματισμένο μcontroller, από την άλλη όμως θα τρωει resources από το pc μόνο για την "μούρη"... Θα δούμε θέλω να κάνω και μια μίνι έρευνα για τις τιμές των σειριακών lcd που συνδέονται απ' ευθείας στο pc...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από ebay αυτό, το οποίο παίζει με το lcdsmartie... 48$ χωρίς τα μεταφορικά από Άπω Ανατολή... Είναι ακριβό μεν, αλλά από την άλλη δεν θα κάτσω να ασχοληθώ να φτιάξω πλακέτα για τα lcd που έχω ήδη...

Από την μια είναι η ευκολία, από την άλλη το DIY... και μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς το πρώτο, έτσι ώστε να είναι χρησιμοποιήσιμο και σε άλλους εκτός εμού... το lcdsmartie, απ'ότι είδα γιατί δεν το γνώριζα μέχρις να το αναφέρει ο kallileo, είναι open source και υποστηρίζει συγκεκριμένα displays (όπως αυτό στο Link)... Oπότε μπορώ να γράψω ένα dll plugin το οποίο να βλέπει τον perc και να βάζει ο καθένας ότι πληροφορία θέλει και όπως την θέλει στο lcd του... αφού υπάρχει ήδη κοινότητα και κόσμος που χρησιμοποιεί το lcdsmartie δεν υπάρχει λόγος να ανακαλύπτω τον τροχό από την αρχή, όχι τίποτα άλλο αλλά θα πρέπει μετά όλοι να φτιάξουν πλακέτα και να προγραμματίσουν με κάποιο τρόπο τον psoc (μcontroller) που έχω βάλει τώρα, να κολλήσουν τα υλικά κλπ... (κοινώς αυξάνουμε την εντροπία)

Vouda-san, κοίταξα στο λινκυ που μου έστειλες για usb-lcd 4x20, αλλά δεν βρήκα κάτι... αν έχεις στο ebay-repository σου (:p) κάποιον με τέτοια lcd στείλε μου λίνκυ please or else... :triniti:

Link to comment
Share on other sites

θα σου δώσω οθόνες ρε... και θα σου δώσω κ μια γραφικών να παίξεις:p

δες κ αυτό

Θα σου βγάλω φωτό το συρτάρι με τις lcd όταν γυρίσω σπίτι... πρέπει να είναι καμιά 30αριά από έγχρωμες, ασπρόμαυρες, γραφικές... ΑΛΛΑ καμία με κάποιο interface όπως usb... :hehe:

Αν έχεις καμιά usb 4x20, αποκτάς ενδιαφέρον, οπότε θα περάσω, θα στην βουτήξω και θα διενεργήσω πειράματα επάνω της...

Το lcd studio, το ήξερα, βέβαια το έχουν προχωρήσει πολύ από τότε που το είχα δει... γενικά τα έχουν προχωρήσει όλα... είχα ψαχτεί μαζί του όταν πήρα ένα 320x240 γραφικό lcd, αλλά επειδή ακόμα ήταν ξεκίνημα δεν υποστήριζαν drivers για τον controller του και τελικά το έφτιαξα με εξωτερικό μcontroller αφού έγραψα drivers για έναν AVR Mega16 ο οποίος έπαιζε overclocked στα 18,κάτι ΜΗz για να μπορεί να έχει υποτυπώδες frame rate... :hehe: Ιστορίες για αγρίους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.