Jump to content



Θερμοκρασία επεξεργαστή στη RAMPAGE FORMULA


timoleras

Recommended Posts

Χαιρετω την κοινοτητα του lab...και μπαινω στο θεμα. μετα απο μια απώλεια της p5q αποφασισα να βαλω την rampage formula με εναν Ε8400 και 4gb ραμ geil 800mhz¨ H ιδια σύνθεση με πριν αλλα με p5q και ειχε υπερχρινιστει στα 4,0Ghz(υδροψυξη) 8 ωρες ορθος...σταθερο!!!Τωρα... μετα απο πολλα τεχνασματα για να ριξω τη θερμοκρασια στη NB της rampage formula (τελικα προσαρμωσα το dominator με πατεντα) ειπα να υπερχρονισω. Το θεμα ειναι το εξης με την p5q η θερμοκρασια στον επεξεργαστη συμφωνα με το bios ηταν 27 βαθμοι (idle εννοειται) και με real temp 52 σε full load με orthos να τρεχει 4+ ωρες. Με την rampage formula το bios δειχνει 39-40 βαθμους σε idle(εχω κανει bios update το τελευταίο..) αλλα οταν τρεχω orthos για 4 ωρες το real temp δεν δείχνει πανω απο 49 βαθμούς. Αν ξερει καποιος τι παιζει ας μου πει...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να συγκρινεις τις 2 μητρικες δυστυχως. Καθε μια μπορει να λεει τα δικα της. Καθε μια μπορει με ενα BIOS update να δειξει αλλα.

Το θεμα ειναι να εισαι σταθερος εκει που θελεις να παιξεις.

Επισης οταν λες Idle εννοεις μεσα στο BIOS?

Γιατι το BIOS δεν ειναι και τοσο Idle.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση...Ναι μεσα στο bios εννοω δεν ηξερα οτι δεν ειναι και τοσο idle!

Αρα να μην εμπστευομαι και τοσο την θερμοκρασια που δειχνει στο bios

επειδη χειροκινιτα εχω βαλει μονο το ΝΒ voltage στα 1.33v θα μπορουσε κανεις να μου πει ενδεικτικα τα voltages για SB, DRAM, FSBT... Αυτη την στιγμη ειναι 450fsb με πολαπλασιστη 9 δηλαδη 4 ghz και μνημες 900mhz και εχω

Vcore:1.24v

SB:1.09v

FSBT:1.44v

DRam:2.05v

NB:1.33v(χειροκινητα. ολα τα αλλα ειναι απο το auto τοσα volt)

θα προτιμουσα να τα βαλω ολα χειροκινητα γιαυτο ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολυ ζεστη αλλα προσαρμοσα το dominator με πατεντα πανω στην ψυχτρα του chipset και εριξα την θερμοκρασια 7 βαθμους!!! Το θεμα ειναι οτι στο bios μου δειχνει θερμοκρασια επεξεργαστη 52-53 βαθμους (εχω τον Ε8400 clockaρισμενο με υδροψυξη στα 4Ghz με ρευματα 1.37500v ) Το realtemp μου δειχνει 35-36 βαθμους idle και 57-58 βαθμους full load να πιστεψω την θερμοκρασια που δειχνει το bios? γιατι αν ισχυει τοτε δεν εχει πιασει καλα η υδροψυξη...μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι πολυ ζεστη αλλα προσαρμοσα το dominator με πατεντα πανω στην ψυχτρα του chipset και εριξα την θερμοκρασια 7 βαθμους!!! Το θεμα ειναι οτι στο bios μου δειχνει θερμοκρασια επεξεργαστη 52-53 βαθμους (εχω τον Ε8400 clockaρισμενο με υδροψυξη στα 4Ghz με ρευματα 1.37500v ) Το realtemp μου δειχνει 35-36 βαθμους idle και 57-58 βαθμους full load να πιστεψω την θερμοκρασια που δειχνει το bios? γιατι αν ισχυει τοτε δεν εχει πιασει καλα η υδροψυξη...μαλλον!

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα με την μητρική και την θερμοκρασία της και σε nb.Προσωπικά εγώ έβαλα ένα ανεμιστηράκι στο nb και οι θερμοκρασίες έπεσαν σε μητρική, nb και sb 7-14 βαθμούς ανάλογα την θερμοκρασία δωματίου και τις στροφές που έχω στο ανεμιστηράκι.Όσον αφορά την θερμοκρασία του cpu στα bios κάνε ένα update και ίσως διορθωθούν, γιατί η θερμοκρασία του real temp μου φαίνεται πιο λογική απο ότι του bios, αλλιώς δεν ξέρω κάτι άλλο.Για το full load του real temp και αυτό λογικό μπορεί να είναι γιατί cpu με cpu διαφέρει όπως και υδρόψυξη με υδρόψυξη.Κάνε και καμιά δοκιμή μήπως δεν έχεισ βάλει καλά την πάστα ή δεν έχει πατήσει καλά η ψύκτρα(κακό δεν κάνει)!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει bios update(το τελευταιο) και η θερμοκρασιες ειναι αυτες που αναφερω παραπανω.Θα δοκιμασω να βγαλω την ψυχτρα να αλλαξω παστα και θα ενημερωσω... αν αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ακομα και μετα απο την αλλαγη της παστας οι θερμοκρασια του επεξεργαστη μενει η ιδια. στα bios 48-52 βαθμους... (bios εχω το v.0710) θα εμπιστευτω την θερμοκρασια του real temp( idle 36 βαθμους και full load 56-57)...και θα περιμενω το επομενο bios update...ισως να φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω απο τοτε που αλλαξα παστα και εβαλα AS5 το NB πηγε 40 και το SB 38 :baby:

Αυτη ειναι η λυση..δεν παταει καλα η ψυκτρα στο NB και η παστα ειναι ενα τσιμεντο...:fun:

Αυτα...:tongue:

Τελικα ακομα και μετα απο την αλλαγη της παστας οι θερμοκρασια του επεξεργαστη μενει η ιδια. στα bios 48-52 βαθμους... (bios εχω το v.0710) θα εμπιστευτω την θερμοκρασια του real temp( idle 36 βαθμους και full load 56-57)...και θα περιμενω το επομενο bios update...ισως να φτιαξει

Μεγαλε η θερμοκρασια του cpu σου δεν παιζει κανενα ρολο με τη θερμοκρασια της RF..

Το BIOS οταν ειναι ανοιχτο και βλεπεις τις θερμοκρασιες δίνει καποιο φορτο στο cpu...

Και ΑΛΛΗ η RF και αλλη η p5k και η p5q ... αλλες θερμοκρασιες αλλες ιδιαιτερότητες

Αλλωστε ολοκληρο thread και δεν σκευτικες οτι ισως ο cpu σου ειναι ζεστο κομματι ? η κατι αλλο να φταίει ? παντος η RF δεν εχει καμια σχεση με τα temps του cpu..

Και 15χιλιαδες Bios να αλλαξεις δεν θα δεις διαφορα στα temps :p

Αλλωστε εγω δεν καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το προβλημα σου! Whatever..

Link to comment
Share on other sites

Timoleros είσαι με αέρα ή νερό?Αν είσαι με αέρα είσαι πάρα πολύ καλά και αν είσαι με νερό τότε έχεις πολυ καλές θερμοκρασίες από ότι διάβασα με το real temp σου για idle και full load!Τι σε απασχολεί τώρα ποια?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!ειμαι με νερο(cpu,gpu). αυτο που με απασχολει ειναι..γιατι με την p5q (ιδιο cpu και δεν εννοω Ε8400 αλλα το ιδιο κοματι..αυτος που ειναι τωρα στην RF) η θερμοκρασια του ηταν 27 βαθμους και τωρα με την RF ειναι 50?(σε bios παντα)

εχω κανει αλαγη παστας εβαλα και το block αναποδα απο οτι τo ειχα(εισαγωγη εξαγωγη νερου εννοω) αλλα τιποτα. οι θερμοκρασιες της RF(nb:37sb:38mb:27 temp.) ειναι ικανοποιητικες δεν εχω προβλημα

Με λιγα λογια προσπαθω να πιασω την θερμοκρασια επεξεργαστη που ειχα στην p5q μιας και δεν αλλαξα τιποτα αλλο εκτος απο mb

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!ειμαι με νερο(cpu,gpu). αυτο που με απασχολει ειναι..γιατι με την p5q (ιδιο cpu και δεν εννοω Ε8400 αλλα το ιδιο κοματι..αυτος που ειναι τωρα στην RF) η θερμοκρασια του ηταν 27 βαθμους και τωρα με την RF ειναι 50?(σε bios παντα)

εχω κανει αλαγη παστας εβαλα και το block αναποδα απο οτι τo ειχα(εισαγωγη εξαγωγη νερου εννοω) αλλα τιποτα. οι θερμοκρασιες της RF(nb:37sb:38mb:27 temp.) ειναι ικανοποιητικες δεν εχω προβλημα

Με λιγα λογια προσπαθω να πιασω την θερμοκρασια επεξεργαστη που ειχα στην p5q μιας και δεν αλλαξα τιποτα αλλο εκτος απο mb

οταν εβαλα επανω σε μιια p5e64 evo τον 8500 που εχω τωρα εδειχνε 31 βαθμους τωρα τον ιδιο cpu το εχω πανω στην rampage και δειχνει 35 βαθμους οποτε δεν παιζει καποιο προβλημα απλα απο μητρικη σε μητρικη διαφερει το ολο συστημα τελικα και ολα αυτα με νερο

Link to comment
Share on other sites

Σε καμίας μητρικής το bios δεν είναι idle,απλά από μητρική σε μητρική διαφέρουν οι θερμοκρασίες γιατί σε άλλες κάνει πιο πολύ load μέσα στα bios και σε άλλες λιγότερο με αποτέλεσμα διαφορετικές θερμοκρασίες!Σου δείχνει διαφορετικές θερμοκρασίες γιατί στα bios της RF κάνει πιο πολύ load από ότι στην προιγούμενη που είχες και έτσι σου δείχνει διαφορετικές θερμοκρασίες και πιο ανεβασμένες και κατ επέκταση και του cpu.Για αυτό λέμε και από μητρική σε μητρική διαφέρουν!Για αυτό και δεν κοιτάμε temps μέσα από bios αλλά από real ή core temp.Οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά!ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.