Jump to content



Νέα Radeon R9 390 Toxic από την Sapphire


Recommended Posts

Η Sapphire ανακοίνωσε την νέα της R9 390 Toxic η οποία έρχεται με υψηλούς χρονισμούς και προορίζεται κυρίως για την Κινεζική αγορά. Η νέα κάρτα έχει συχνότητα λειτουργίας της GPU της στα 1120Mhz, ενώ οι μνήμη της έχει συχνότητα λειτουργίας τα 6GHz. Η κάρτα υιοθετεί το σύστημα ψύξης Vapor-X, το οποίο χρησιμοποιεί συνδυασμό ενός vapor chamber με χάλκινα heat pipes των οκτώ χιλιοστών για την μεταφορά της θερμότητας στο υπόλοιπο σώμα της ψύκτρας γρήγορα και αποτελεσματικά. Τρεις ανεμιστήρες των 100 χιλιοστών αναλαμβάνουν την απομάκρυνση της θερμότητας αυτής από την κάρτα.

 

sapphire R9 390 toxic.jpg

 

sapphire R9 390 toxic 2.jpg

 

Πηγή: Sapphire Unveils the Radeon R9 390 TOXIC Graphics Card

Έγινε επεξεργασία από yanni
δύο μικρές διορθώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θελω την βοηθεια σας για να μην ανοιξω καινουργιο Θεμα, θα αγορασω 1440 μονιτορ το πιο δεν ξερω ακομα αλλα σιγουρα θα παω σε τετοια αναλυση αλλα αμφιταλαντευομαι μεταξυ  R9 390x και Ζοταc 970 Gtx amp extreme δν με νοιαζει  αν θα παρω την μια η την αλλη αν και ειμαι Nvidia boy ολα τα χρονια απλα θελω απο καποιον που ειχε τις 2 αυτες να μου πει στην αναλυση αυτη σε παιχνιδια οπως Doom 4, Gta V Farcry Need for speed και αλλα π δν μου ερχονται στο μυαλο ποια θα μου δινει τα πιο πολλα FPS η αγορα θα γινει μεσω πιστωτικης εθνικης αρα κοιταζω απο eshop να γινει η αγορα ,για καποιο λογο εχω κολλησει με την Zotac ισως οτι clockari 1500+ αλλα απο την αλλη η amd εχει future gaming λογο των 8gb...

Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε πια θα περνατε και για πιο λογο , ξαναλεω απο οθονη δν εχω καταληξει γτ θελω πρωτα απο καρτα να ειαμι 101% ξερω οτι βγαινουν οπου ναναι και οι 1070 γτ σαν μια τετοια θα επαιρνα και αν αξιζει απο χρηματα και παντα μονο δλδ να εισαι μεχρι το παρα πολυ 500 ευροπουλα θα την επαιρνα...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, INFLAMESGOHAN said:

Θελω την βοηθεια σας για να μην ανοιξω καινουργιο Θεμα, θα αγορασω 1440 μονιτορ το πιο δεν ξερω ακομα αλλα σιγουρα θα παω σε τετοια αναλυση αλλα αμφιταλαντευομαι μεταξυ  R9 390x και Ζοταc 970 Gtx amp extreme δν με νοιαζει  αν θα παρω την μια η την αλλη αν και ειμαι Nvidia boy ολα τα χρονια απλα θελω απο καποιον που ειχε τις 2 αυτες να μου πει στην αναλυση αυτη σε παιχνιδια οπως Doom 4, Gta V Farcry Need for speed και αλλα π δν μου ερχονται στο μυαλο ποια θα μου δινει τα πιο πολλα FPS η αγορα θα γινει μεσω πιστωτικης εθνικης αρα κοιταζω απο eshop να γινει η αγορα ,για καποιο λογο εχω κολλησει με την Zotac ισως οτι clockari 1500+ αλλα απο την αλλη η amd εχει future gaming λογο των 8gb...

Μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε πια θα περνατε και για πιο λογο , ξαναλεω απο οθονη δν εχω καταληξει γτ θελω πρωτα απο καρτα να ειαμι 101% ξερω οτι βγαινουν οπου ναναι και οι 1070 γτ σαν μια τετοια θα επαιρνα και αν αξιζει απο χρηματα και παντα μονο δλδ να εισαι μεχρι το παρα πολυ 500 ευροπουλα θα την επαιρνα...

Βγαινει RX 480 / 29 Ιουνιου λιγο υπομονη να δεις νουμερακια.

Link to comment
Share on other sites

H 1070 υπολογίζουμε να έρθει Ελλάδα €400-450 σε καμιά δεκαριά μέρες. Αν μπορείς να τα δώσεις έχει καλώς. Είναι καλύτερη από 970/390Χ και για 1440p θα είναι μια χαρά.

Τέλος Ιουνίου θα κυκλοφορήσει και καινούργια AMD με επιδόσεις παρόμοιες με 390 αλλά σημαντικά φθηνότερη, Ιούλιο λογικά Ελλάδα και κρίνεις αν η διαφορά τιμής καλύπτει την διαφορά απόδοσης με την 1070.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση ναι έχετε δίκιο θα περιμένω μέχρι να βγουνε και οι 2 αλλά άμα έρθει 1070 σε τέτοια τιμή θα κάνω κωλοντουπες να πω τηναληθεια δν τον κόβω αλλά θα περιμένω μόνο κ μόνο για να δως τα benchmarks ποσο θα βγαζουνε !!για την 480 αναφέρομαι και εννοείτε πως θέλω να δω τις aftermarket !!

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.