Jump to content



Νεο PSU


alexkhr

Recommended Posts

Μερικές ερωτήσεις:

Aλλάζεις τα φορτία χειροκίνητα; Με αντιστάση δηλαδή εννοείς;

Το transient response δεν σε απασχόλησε;

Crossload test κάνεις; Σε ρωτάω γιατί βλέπω ότι αναφέρεις τα rails 12v χωρίς να λαμβάνεις υπόψη (?) το γεγονός ότι οι τιμές που αναφέρει ο κάθε κατασκευαστής σπανίως ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...

Ευχαριστώ...

Φυσικά και τα αλλάζω χειροκίνητα. Ναι, ωμικό φορτίο είναι οι 'καθαρές' ωμικές αντιστάσεις, δεν έχει άλλο φορτίο νόημα σε DC κύκλωμα.

Στα τροφοδοτικά DC η φυσική αντίδραση (αν θυμάμαι καλά την μετάφραση) δεν απασχολεί αφού μόνο αντικατοπτρίζει τον χρόνο τον οποίο χρειάζεται το τροφοδοτικό για να έρθει σε πλήρη λειτουργία. Αυτό αν έχει πρόβλημα δεν θα λειτουργήσει το σύστημα ποτέ. Εκτός αν αναφέρεσαι στον χρόνο αντίδρασης του κυκλώματος ελέγχου των γραμμών, ο οποίος είναι από τα κύρια πράγματα που με απασχολούν.

Φυσικά και κάνω cross-load testing. Δεν ξέρω σε ποιό πράγμα ακριβώς αναφέρεσαι αλλά οι τιμές που αναφέρουν οι κατασκευαστές δεν ανταποκρίνονται σπανίως στην πραγματικότητα, μάλιστα το αντίθετο. Αυτό που με απασχολεί όμως είναι το κατά πόσο μπορεί ένα τέτοιο τροφοδοτικό να λειτουργήσει με:

1. Φορτωμένη την 1 ή 2 γραμμές και τις υπόλοιπες με μικρό φορτίο.

2. Το πόση υπερφόρτιση αντέχει η κάθε γραμμή

Αλλά και:

3. Αν το κύκλωμα επιτρέπει rail merging, το οποίο είναι καλό και δεν είναι πολύ σπάνιο αυτές τις ημέρες, αλλά και το πως αντιδρουν τα κυκλώματα προστασίας όταν αυτό συμβεί.

4. Το πως η μεταβολή των 3,3V/5V γραμμών επηρρεάζουν την σταθερότητα των 12V γραμμών, το οποίο συνήθως σε κακοσχεδιασμένα τροφοδοτικά είναι πρόβλημα.

5. Με σχετικά υψηλό φορτίο στις 3,3V/5V γραμμές, πόση ποσοστιαία ισχύ μπορεί κάποιος να τραβήξει από τις 12V γραμμές και αν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του τροφοδοτικού.

6. Σε θερμοκρασία δωματίου τι ποσοστιαία υπερφόρτιση αντέχει και για πόσο

7. Το πως αντιδρά σε μεγάλες και απότομες μεταβολές του φορτίου.

8. Τυπικό έλεγχο στα κυκλώματα προστασίας, δηλαδή πως αντιδρά σε υπερφόρτιση, βραχυκύκλωση, υπερθέρμανση κτλ.

Καταρχήν ας μην παρουσιάζουμε το DC-2-DC σαν πανάκεια γιατί ΔΕΝ είναι. Κατα πρώτον τα επίπεδα EMI είναι σαφώς μεγαλύτερα. Ένα αυτό.. Έπειτα έχουμε το κόστος που είναι σαφώς αυξημένο παρόλο τα integrated dc-2-dc κυκλώματα που σίγουρα έχουν ρίξει το κόστος έναντι με το παρελθόν.

Κατα δεύτερον.. λέγοντας "υβριδικό κύκλωμα" επί της ουσίας εννοείς μια μικρή daughterboard; Γιατί αν είναι έτσι τότε το Enermax χρησιμοποιεί απλά dc-2-dc τοπολογία. Το "υβριδική" είναι μάλλον περιττόν. Αν εννοείς κάτι άλλο με την έννοια "ασύμμετρη υβριδική DC to DC τοπολογία" διευκρίνισέ το μου.

Όσον αφορά τους 3 κύριους πυκνωτές...

Ο λόγος που υπάρχουν είναι γιατί όταν έχεις DC-2-DC converter σε Switch τροφοδοτικό χρειάζεσαι μεγαλύτερο power tank. ΔΕΝ υπήρχε τρόπος αλλιώς να έχει DC-2-DC εκτός αν χρησιμοποιούσανε δύο αλλά μεγαλύτερης χωρητικότητας κάτι που θα ήταν καλύτερο, λιγότερο κοστοβόρο και με πιθανώς ελάχιστες διαφορές προς το καλύτερο όσον αφορά το efficiency. Υπάρχει ένα θέμα όμως... Το Enermax έχει μικρότερο power tank καθώς έχει 3x220mF πυκνωτες (660mF total capacity) και το Seasonic 2x390mF = 780mF!

Προσωπικά πιστεύω ότι αν εξαιρέσει κανείς το καλύτερο DC-2-DC κύκλωμα του Enermax, σε κάθε άλλο τομέα θα έλεγα ότι το Seasonic υπερτερεί...

Γενικά κατά την γνώμη μου το βασικότερο πλεονέκτημα του DC-2-DC είναι η δυνατότητα να φτάσει το efficiency μέχρι και 98%. Αυτό μόνο..

Θα επιθυμούσα μερικές απαντήσεις επι αυτών.

Ευχαριστώ...

Δεν είπα πως είναι πανάκεια. Αλλά είναι κάτι καλύτερο. Τα επίπεδα ΕΜΙ δεν ξέρω ποιός σου είπε ότι είναι μεγαλύτερα ή το ότι είναι δύσκολο να λυθεί αν είναι, που δεν είναι. Μπορεί αυτό να το έγραψε κάποιος δοκιμάζοντας ένα τροφοδοτικό το οποίο είχε μεγάλα επίπεδα ΕΜΙ και αβίαστα να είπε "είδαμε μεγάλα επίπεδα ΕΜΙ" γενικά και αόριστα. Το ΕΜΙ καταπολεμείται από τα φίλτρα στην είσοδο του τροφοδοτικού πάρα πολύ εύκολα. Ούτε και χρειάζονται μεγαλύτερο "power tank", ούτε και κάτι άλλο το μαγικό. Το "power tank" δεν μου λέει απολύτως τίποτα (δεν το γνωρίζω και ως όρο, πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι στους πυκνωτές εξομάλυνσης τάσης του πρωτεύοντος), αντιθέτως μπορώ να θεωρήσω ότι σε τροφοδοτικό ίσης ισχύος που λειτουργεί εξαίσια, το ότι έχει μικρότερο πάει να πει ότι λειτουργούν καλύτερα οι ανορθωτές του και δεν έχει ανάγκη από τεράστιους πυκνωτές για να εξομαλύνουν την τάση.

Για να το ξεκαθαρίσω λίγο αυτό, τα DC-to-DC τροφοδοτικά είναι πολύ όμοια με τα παλαιότερα τροφοδοτικά, μόνο που αντί να έχουν μετασχηματιστές με πολλαπλά δευτερεύοντα τυλίγματα έχουν με ένα που δίνει 12V και τροφοδοτούν τις 3,3V/5V γραμμές από αυτό χρησιμοποιώντας αυτόνομους υποβιβαστές με δικά τους κυκλώματα ελέγχου. Απλώς κάνει τα τροφοδοτικά ποιό σταθερά, ποιό ακριβά, με καθαρότερες DC γραμμές και αυξάνει σημαντικά την απόδοση (efficiency). Δεν έχουν περισσότερες απαιτήσεις στους άλλους τομείς από ένα παλαιότερης τεχνολογίας τροφοδοτικό. Το τι κυκλώματα και τι τεχνολογίες χρησιμοποιούν για να βελτιώσουν τα ήδη υπάρχοντα είναι κάτι που αφορά τους κατασκευαστές και τους σχεδιαστές, και θα γινόταν σε οποιαδήποτε τεχνολογία αν το ευνοούσαν οι συνθήκες (δηλαδή το χρήμα).

Όσον αφορά το "υβριδικό κύκλωμα", δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Είπα ασύμμετρη υβριδική DC to DC τοπολογία, και αν σε ενδιαφέρει τόσο το πως λειτουργεί μπορείς να το ψάξεις μέσω πολλών πηγών. Απλώς μία διαφορετική τοπολογία είναι και δεν έχω τον χρόνο να κάνω μάθημα. Βγήκαμε αρκετά off-topic ήδη.

Μα είπα ποτέ οτι έχουν ίδια τοπολογία?Μην τρελαθούμε...

Dc-to-dc τροφοδοτικό της seasonic έχω εδώ και δύο χρόνια σπίτι οπότε ξέρω καλά πότε άρχισε να εφαρμόζεται η τεχνολογία σε πειραματικό επίπεδο...

Επίσης το Seasonic έχει 7 mosfets!Και παρουσίαζεις το enermax με τα 4 σαν κάτι καταπληκτικό!

Γι αυτό ακριβώς το λόγο το seasonic έχει και καλύτερο efficiency!

Με συγχωρείς, παρανόησα μάλλον.

Αδυνατώ να καταλάβω πως συμφωνεί το "έχω 2 χρόνια DC to DC τροφοδοτικό" με το "πειραματικό επίπεδο". Αν το έχεις 2 χρόνια παραδέχεσαι ότι υπάρχει 2 χρόνια στην retail αγορά. Όσο για τα mosfet δεν ξέρω τι ακριβώς νομίζεις ότι παρουσιάζει ο αριθμός τους αλλά τουλάχιστον θα μείνω στο να σου πω πως δεν έχει καμία σχέση με το efficiency. Ίσα ίσα που αν είναι περισσότερα θα είναι και χειρότερο, όλα τα mosfet παρουσιάζουν απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply
Τελικά μου αντικατέστησαν το etasis 850 με το corsair TX850. Ζήτησα άλλο αλλά μου είπαν πως το προηγούμενο τροφοδοτικό μου τώρα κοστολογείται στα 20 ευρώ!!! Και αν ήθελα άλλο θα μου έκοβαν πιστωτικό 20 ευρώ και θα πλήρωνα τη διαφορά!!! Είναι απίστευτοι οι άνθρωποι εκεί!!! Καλό είναι το corsair? Στο νετ που έψαξα καλά λόγια βρήκα αλλά τη δική σας γνώμη την εμπιστεύομαι περισσότερο.

Δεν σχολιάζω αυτό με το πιστωτικό, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω!

Τα Corsair είναι πολύ καλά, από τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως είναι πανάκεια. Αλλά είναι κάτι καλύτερο. Τα επίπεδα ΕΜΙ δεν ξέρω ποιός σου είπε ότι είναι μεγαλύτερα ή το ότι είναι δύσκολο να λυθεί αν είναι, που δεν είναι.

Μπορεί αυτό να το έγραψε κάποιος δοκιμάζοντας ένα τροφοδοτικό το οποίο είχε μεγάλα επίπεδα ΕΜΙ και αβίαστα να είπε "είδαμε μεγάλα επίπεδα ΕΜΙ" γενικά και αόριστα.

Σχετικά με το ΕΜΙ: Δεν το έγραψε "κάποιος", είναι γεγονός πως τα dc-2-dc κυκλώματα που είναι για χρήση switching παράγουν ΕΜΙ.

Drawbacks of switching converters include complexity, electronic noise (EMI / RFI)
Το ΕΜΙ καταπολεμείται από τα φίλτρα στην είσοδο του τροφοδοτικού πάρα πολύ εύκολα. Ούτε και χρειάζονται μεγαλύτερο "power tank", ούτε και κάτι άλλο το μαγικό.

Δηλαδή μου λές ότι ένα PSU δεν έχει άλλη πηγή εκπομπής EMI/RFI εκτός από το αρχικό filtering? Και καταπολεμούνται πολύ εύκολα; Δηλαδή ας πούμε ένας μετασχηματιστής δεν παράγει electronic noise? Μαλιστα, μόνο που εγώ διαφωνώ! Να στο θέσω και αλλιώς.. υποστηρίζεις πως το γεγονός ότι ακόμα και ο ίδιος ο DC-2-DC convertor εκπέμπει electronic noise δεν ισχύει; Χμμμ.....

On integrated circuits, important means of reducing EMI are: the use of bypass or "decoupling" capacitors on each active device (connected across the power supply, as close to the device as possible), rise time control of high-speed signals using series resistors, and VCC filtering. Shielding is usually a last resort after other techniques have failed because of the added expense of RF gaskets and the like.
Το "power tank" δεν μου λέει απολύτως τίποτα (δεν το γνωρίζω και ως όρο, πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι στους πυκνωτές εξομάλυνσης τάσης του πρωτεύοντος), αντιθέτως μπορώ να θεωρήσω ότι σε τροφοδοτικό ίσης ισχύος που λειτουργεί εξαίσια, το ότι έχει μικρότερο πάει να πει ότι λειτουργούν καλύτερα οι ανορθωτές του και δεν έχει ανάγκη από τεράστιους πυκνωτές για να εξομαλύνουν την τάση.

Αυτό είναι η μία άποψη. Η άλλη άποψη είναι ότι σφάλλεις :p καθώς όπως ξαναείπα, τα DC-2-DC switching PSU's χρειάζονται μεγαλύτερους πυκνωτές από ένα ίδιο σε wattage PSU (θεωρητικά μιλώντας) που δεν διαθέτει DC-2-DC converter!

Όσον αφορά το "υβριδικό κύκλωμα", δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Είπα ασύμμετρη υβριδική DC to DC τοπολογία, και αν σε ενδιαφέρει τόσο το πως λειτουργεί μπορείς να το ψάξεις μέσω πολλών πηγών. Απλώς μία διαφορετική τοπολογία είναι και δεν έχω τον χρόνο να κάνω μάθημα. Βγήκαμε αρκετά off-topic ήδη.

Εγώ δεν βρίσκω κάτι. Δώσε μου μερικά links σε παρακαλώ.

Y.Γ. Θα αναμένω απάντηση σου φυσικα, αν και εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω (είμαι και off-topic), οπότε μην περιμένεις κι άλλο post μου.

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλάβω πως συμφωνεί το "έχω 2 χρόνια DC to DC τροφοδοτικό" με το "πειραματικό επίπεδο". Αν το έχεις 2 χρόνια παραδέχεσαι ότι υπάρχει 2 χρόνια στην retail αγορά. Όσο για τα mosfet δεν ξέρω τι ακριβώς νομίζεις ότι παρουσιάζει ο αριθμός τους αλλά τουλάχιστον θα μείνω στο να σου πω πως δεν έχει καμία σχέση με το efficiency. Ίσα ίσα που αν είναι περισσότερα θα είναι και χειρότερο, όλα τα mosfet παρουσιάζουν απώλειες.

Engineering sample έχω εδώ και 2 χρόνια, όχι retail έκδοση, γι αυτό το λόγο είπα οτι ήταν σε πειραματικό στάδιο.

Για τα mosfets εσύ ανέφερες πρώτη τον αριθμό, και εγώ είπα οτι από τη στιγμή που έχει περισσότερα το seasonic στο DC-to-DC κύκλωμα, το καθένα έχει μικρότερο φορτίο με αποτέλεσμα μικρότερες απώλειες και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Το ίδιο είπες και για τους πυκνωτές, κοιτώντας μόνο οτι είναι 3 και όχι τι χωρητικότητα έχουν συνολικά.

Επίσης στο crossload test δίνουμε φορτίο σε όλες τις γραμμές...Γιατί πολύ απλά οι κατασκευαστές λένε πχ για το enermax 40Α max σε κάθε rail...40x6=240Ax12v=2880w μόνο για τη 12άρα...Τώρα θα μου απαντήσεις οτι λέει από κάτω combined output 840w...άρα έχουμε 70Α συνολικά για τις 12άρες,και από ~11Α σε κάθε μια γραμμή.Πράγμα αδύνατο γιατί θα προυποθέτει οτι στις άλλες γραμμές θα έχει κάτω από 10w φορτίο...Τώρα θα μου πεις αναφέρει peak power 1020w, το οποίο ΙΣΩΣ να σημαίνει οτι μπορεί να σηκώσει αυτό το φορτίο για κάποιο χρονικό διάστημα...Αλλά δεν έχει σχέση με το psu αυτό, το peak power είναι καθαρά για άσχετους που το βλέπουν και λένε "Πω πω τι τροφοδοτικό είναι αυτο, 850w λέει αλλά πάει μεχρι 1020!!!"

Για αυτό είμαι σίγουρος πως σε σωστό crossload test με φορτία σε ΟΛΑ τα rails το τροφοδοτικό θα τα παίξει αμέσως όπως γίνεται σε όλα άλλωστε.Crossload τεστ με μια rail φορτωμένη και τις άλλες λίγο απλά δεν είναι crossload...Απλό τεστ στην 12άρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ΕΜΙ: Δεν το έγραψε "κάποιος", είναι γεγονός πως τα dc-2-dc κυκλώματα που είναι για χρήση switching παράγουν ΕΜΙ.

Ναι, όλα τα διακοπτικά κυκλώματα παράγουν ΕΜΙ.

Δηλαδή μου λές ότι ένα PSU δεν έχει άλλη πηγή εκπομπής EMI/RFI εκτός από το αρχικό filtering? Και καταπολεμούνται πολύ εύκολα; Δηλαδή ας πούμε ένας μετασχηματιστής δεν παράγει electronic noise? Μαλιστα, μόνο που εγώ διαφωνώ! Να στο θέσω και αλλιώς.. υπποστηρίζεις πως το γεγονός ότι ακόμα και ο ίδιος ο DC-2-DC convertor εκπέμπει electronic noise δεν ισχύει; Χμμμ.....

Και εδώ μου λες ότι οι μετασχηματιστές με πολλαπλά δευτερεύοντα τυλίγματα όπως και άλλα πράγματα επίσης παράγουν ΕΜΙ. Άρα είναι κάπως δύσκολο να πούμε το τι παράγει περισσότερο.

Το ΕΜΙ καταπολεμείται και στην είσοδο αλλά και στην έξοδο του τροφοδοτικού, καθώς πρέπει να είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα λόγω προδιαγραφών αλλά και νομοθεσίας. Εξάλλου οι κατασκευαστές με πολλούς τρόπους το περιορίζουν γιατί θα επηρρέαζε την απόδοση του τροφοδοτικού αν ξεπερνούσε ορισμένα επίπεδα. Πέρα από αυτό συζητάμε ανούσια πράγματα που δεν αφορούν τον τελικό χρήστη.

Αυτό είναι η μία άποψη. Η άλλη άποψη είναι ότι σφάλλεις :p καθώς όπως ξαναείπα, τα DC-2_DC switching PSU's χρειάζονται μεγαλύτερους πυκνωτές από ένα ίδιο σε wattage PSU (θεωρητικά μιλώντας) που δεν διαθέτει DC-2-DC convertor!

Εγώ δεν βρίσκω κάτι. Δώσε μου μερικά links σε παρακαλώ.

Θεωρητικά μιλώντας; Μπορείς να μου δείξεις δημοσίευμα σε έγκυρο επιστημονικό άρθρο ή περιοδικό επί αυτού; Ή είναι κάποια μη καταγεγραμμένη θεωρία, όπως λέει και ένας συνάδελφος;

Δεν έχουν καμία σχέση οι πυκνωτές του πρωτεύοντος με το DC to DC κύκλωμα το οποίο βρίσκεται μετά το δευτερεύων του μετασχηματιστή ώστε να υποβιβάζει την DC 12V τάση σε 3,3V/5V. Οι πυκνωτές του πρωτεύοντος εξομαλύνουν την τάση εισόδου στο πρωτεύων κύκλωμα του μετασχηματιστή και επιλέγονται αναλόγως τις απαιτήσεις που έχει ο μετασχηματιστής και το κύκλωμα. Και αρχάριος στα ηλεκτρονικά μπορεί να το καταλάβει αυτό.

Εγώ δεν μπορώ να σου δώσω links γιατί πρέπει να έχεις πληρώσει συνδρομή ώστε να δεις αυτά που μπορώ να διαβάζω εγώ, αλλά πιθανολογώ ότι στο google κάτι θα βρεις. Τουλάχιστον κάτι διαφημιστικό της Enermax ή κάτι από παρόμοιο κύκλωμα.

Engineering sample έχω εδώ και 2 χρόνια, όχι retail έκδοση, γι αυτό το λόγο είπα οτι ήταν σε πειραματικό στάδιο.

Για τα mosfets εσύ ανέφερες πρώτη τον αριθμό, και εγώ είπα οτι από τη στιγμή που έχει περισσότερα το seasonic στο DC-to-DC κύκλωμα, το καθένα έχει μικρότερο φορτίο με αποτέλεσμα μικρότερες απώλειες και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Το ίδιο είπες και για τους πυκνωτές, κοιτώντας μόνο οτι είναι 3 και όχι τι χωρητικότητα έχουν συνολικά.

Επίσης στο crossload test δίνουμε φορτίο σε όλες τις γραμμές...Γιατί πολύ απλά οι κατασκευαστές λένε πχ για το enermax 40Α max σε κάθε rail...40x6=240Ax12v=2880w μόνο για τη 12άρα...Τώρα θα μου απαντήσεις οτι λέει από κάτω combined output 840w...άρα έχουμε 70Α συνολικά για τις 12άρες,και από ~11Α σε κάθε μια γραμμή.Πράγμα αδύνατο γιατί θα προυποθέτει οτι στις άλλες γραμμές θα έχει κάτω από 10w φορτίο...Τώρα θα μου πεις αναφέρει peak power 1020w, το οποίο ΙΣΩΣ να σημαίνει οτι μπορεί να σηκώσει αυτό το φορτίο για κάποιο χρονικό διάστημα...Αλλά δεν έχει σχέση με το psu αυτό, το peak power είναι καθαρά για άσχετους που το βλέπουν και λένε "Πω πω τι τροφοδοτικό είναι αυτο, 850w λέει αλλά πάει μεχρι 1020!!!"

Για αυτό είμαι σίγουρος πως σε σωστό crossload test με φορτία σε ΟΛΑ τα rails το τροφοδοτικό θα τα παίξει αμέσως όπως γίνεται σε όλα άλλωστε.Crossload τεστ με μια rail φορτωμένη και τις άλλες λίγο απλά δεν είναι crossload...Απλό τεστ στην 12άρα είναι.

Engineering sample = σε 1-2 μήνες το πολύ βγαίνει στην αγορά ή έχει βρεθεί στον κάδο με τα άχρηστα.

Δεν ανέφερα αριθμό mosfet. Είπα 4 μετατροπείς forward που είναι ο μεγαλύτερος αριθμός που υπάρχει αυτή την στιγμή. Ο μεγαλύτερος αριθμός mosfet ρίχνει την απόδοση, ασχέτως του φορτίου. Το φορτίο που ανέχει ο καθένας είναι κατασκευαστικό χαρακτηριστικό. Επίσης αν και εγώ ανέφερα τον αριθμό των πυκνωτών ως καθαρά θέμα της τοπολογίας (είπα ακριβώς ότι είναι το μοναδικό που έχω δει με παρόμοια τοπολογία και με 3 πρωτεύωντες πυκνωτές, τίποτα παραπάνω), δεν έχει να κάνει μόνο με την χωρητικότητα αλλά και με αρκετά άλλα χαρακτηριστικά. Βλέπε συνολικό χρόνο αντίδρασης (φόρτισης-εκφόρτισης), ολική αυτεπαγωγή κτλ. Πιθανώς όποιος τους έβαλε εκεί να γνωρίζει και το γιατί αυτοί και τόσοι.

'Οσο για το cross-load test (διασταυρώμενο φορτίο), δεν καταλαβαίνω απολύτως τίποτα από αυτά που γράφεις. Cross-load μεταξύ των 12V γραμμών γίνεται βάζοντας φορτίο μόνο σε μερικές από αυτές ενώ οι άλλες δεν έχουν. Cross-load μεταξύ των 3,3V/5V γραμμών και των 12V γραμμών γίνεται με τον ίδιο τρόπο μεταξύ τους. Τραβάς όση ισχύ λένε οι προδιαγραφές του τροφοδοτικού, που είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να δώσει. Δεν τραβάς όση ισχύ μπορούν να αντέξουν η κάθε 12V γραμμή αλλά όση αντέχουν όλες συνολικά. Το ότι είναι σαν σύνολο πολύ δυνατότερες από ότι θα έπρεπε να είναι γίνεται ώστε να αποφεύγεται η υπερφόρτιση της μίας ενώ οι υπόλοιπες δεν έχουν μεγάλα φορτία, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι μπορούν όλες να φορτωθούν πλήρως αφού ο μετασχηματιστής και γενικότερα η κατασκευή δεν αντέχει τέτοια ισχύ.

Επίσης αυτό κατάντησε λίγο κουραστικό και δεν έχω χρόνο για τέτοια. Ο poster πήρε ήδη ένα πολύ καλό τροφοδοτικό, καλορίζικο να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να γράφω πολλά, να αναφέρω μόνο ότι:

a. Περισσότερα Mos-Fets δε σημαίνει και καλύτερα....Π.Χ. μπορεί να βάλεις ΕΝΑ Mos-Fet ισχύος 1000Watts (λέμε τώρα) με efficiency 97% και 100 Ευρώ ή να βάλεις 8 Mos-Fets του 0.5 Ευρώ με efficiency 70%.... ΠΟΙΟ θεωρείται καλύτερο?....

b. Ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές εισόδου: O ένας μπορεί να έχει 5 x 330μF (= 1650μF) που μπορεί να "δώσουν" 2Α ο καθένας (=10Α) κι ο άλλος να βάλει ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ 470μF (π.χ.) που να μπορεί να "δώσει" 15Α.......Ποιό θεωρείται καλύτερο?....

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να σας πω:

μπακάλικες απαντήσεις...

και τις ρίχνετε και σε φόρουμ με πολύ κόσμο και δημιουργούνται εντυπώσεις...

Ή γράψτε ολόκληρη την απάντηση ή μην γράφετε καθόλου απάντηση....

Link to comment
Share on other sites

To Cross-load λέγεται cross γιατί γίνεται σε ΟΛΕΣ τις γραμμές.Το crossload το κάνεις για να δεις αν βγάζει το τροφοδοτικό max wattage, και με τι amperage σε κάθε rail!Γιατί πολύ απλά ΚΑΝΕΝΑ τροφοδοτικό δεν βγάζει max amperage σε ΟΛΑ τα rails μαζί.Το να δίνεις φορτίο μόνο σε ένα rail και τα άλλα να μην έχουν τίποτα και να νομίζεις οτι έτσι το δοκιμάζεις,απλά δεν έχει νόημα...!

Επίσης με αυτά που λες δείχνεις να πιστεύεις οτι το τεστ με αντιστάσεις είναι ίδιο όπως να έχεις το τροφοδοτικό στον υπολογιστή!Το τροφοδοτικό έχει λόγο που λέγεται switching power supply και όχι Linear...

Σαν να λες οτι ο johnnyguru και όσοι τεστάρουν τροφοδοτικά με Sunmoon ATE και Chroma 5000 έχουν τα ίδια αποτελέσματα με τα τεστ με μεταβλητές ωμικές αντιστάσεις, μα είναι δυνατόν?

Λες οτι δεν ξέρεις τον ορισμό power tank,δε το έχεις ξανακούσει...και έρχεσαι να μας το παίξεις ψαγμένο άτομο.

Αυτά σε όσους δεν ξέρουν,εδώ είναι πολλά ψαγμένα άτομα και εκθέτεις τον εαυτό σου...

Ανέβασε μια φωτογραφία του κυκλώματος dc-to-dc του enermax να ανεβάσω κι εγώ μια από του seasonic να δούμε ποιο έχει καλύτερη τοπολογία!!!!

Eίδες στα specs που λέει για Assymetric Hybrid DC-to-DC και το λες σαν να είναι κάτι τρομερό...!Καλύτερη τοπολογία DC-to-DC από της Seasonic ΔΕΝ υπάρχει αυτή τη στιγμή σε τροφοδοτικό που να κυκλοφορεί όσο και να χτυπιέσαι!

Εγώ μιλάω με επιχειρήματα και γεγονότα και εσύ λες τα δικά σου...

Engineering sample = σε 1-2 μήνες το πολύ βγαίνει στην αγορά ή έχει βρεθεί στον κάδο με τα άχρηστα.

Δηλαδή δεν ξέρω εγώ τι έχω σπίτι μου όσον αφορά το sample,και τι ακριβώς ήταν και ξέρεις εσύ...

OK πάω πάσο!:giveup:

@hipro

a.Αναφερόμουν στα mosfet του dc-to-dc, και φυσικά ισχύει αυτό που λες.Και συγκεκριμένα το seasonic έχει καλύτερο efficiency(έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με chroma 5000 και όχι μπακάλικες με αντιστάσεις), πράγμα που υποδηλώνει καλύτερη ποιότητα υλικών.

b.Απ όσο ξέρω το amperage δεν έχει σχέση με τους πυκνωτές, βγαίνει από την ανόρθωση.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να γράφω πολλά, να αναφέρω μόνο ότι:

a. Περισσότερα Mos-Fets δε σημαίνει και καλύτερα....Π.Χ. μπορεί να βάλεις ΕΝΑ Mos-Fet ισχύος 1000Watts (λέμε τώρα) με efficiency 97% και 100 Ευρώ ή να βάλεις 8 Mos-Fets του 0.5 Ευρώ με efficiency 70%.... ΠΟΙΟ θεωρείται καλύτερο?....

b. Ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές εισόδου: O ένας μπορεί να έχει 5 x 330μF (= 1650μF) που μπορεί να "δώσουν" 2Α ο καθένας (=10Α) κι ο άλλος να βάλει ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ 470μF (π.χ.) που να μπορεί να "δώσει" 15Α.......Ποιό θεωρείται καλύτερο?....

Καταρχήν δεν υπάρχει νούμερο "efficiency" στα χαρακτηριστικά των mosfet. Υπάρχει ένα νούμερο που λέγεται Rds(on) και είναι το πόσο αντίσταση παρουσιάζει το mosfet την ώρα που περνάει ένα ρεύμα από μέσα του. Αυτό το νούμερο αντιστοιχεί στο πόσο ενέργεια θα καταναλωθεί επάνω (ως θερμότητα) του την ώρα που θα περνάει η ενέργεια για να την πάρει το pc. Αυτό δίνει την αίσθηση του efficiency. Αυτό το νούμερο αλλάζει από εξάρτημα σε εξάρτημα αλλά και στο ίδιο εξάρτημα ανάλογα με το σημείο λειτουργίας.

Στην θεωρία αλλά και πράξη ακόμα και mosfet που έχουν "μεγαλύτερη" αντίσταση καναλιού μπορούν να παραλληληστούν και να δώσουν χαμηλότερη αντίσταση καναλιού άρα και μεγαλύτερό efficiency. Γιατί όμως στα ATX τροφοδοτικά δεν μπαίνουν πολλα mosfet παράλληλά;

α) τώρα πια δεν υπάρχει χώρος ούτε για δείγμα στα σύγχρονα τροφοδοτικά.

β) αν κάνει κανείς την ανάλυση κόστος ανά αμπέρ σε δυο mosfet (της συγκεκριμένης κατηγορίας-υψηλής τάσης-χαμηλού ρεύματος) μεγαλύτερης αντίστασης με ένα mosfet μικρότερης αντίστασης και μεγαλύτερου ρεύματος θα δει ότι η ισσοροπία δεν ευνοεί ιδιέταιρα την πρώτη περίπτωση. Για τον ίδιο λόγο όλα μα όλα τα παλιάς τεχνολογίας τροφοδοτικα pc (TL494) δεν είχαν ένα μεγάλο BJT τρανζίστορ (που ήταν πανάκριβα) αλλά δυο μικρότερα.

γ) Ένα τροφοδοτικό πρέπει να θεωρείται ως σύστημα αυξημένης απαίτησης ασφαλείας. Έτσι λοιπον (συμφωνα με το MIL-HDBK-217) "το πιο απλό σύστημα έχει λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσει πρόβλημα". Άρα σε ένα σύστημα που δεν έχουμε φροντήσει τι θα γίνει σε περίπτωση που σκάσει ένα mosfet το reliability analysis λέει ένα mosfet αντί για δύο.

Όσο για τους πυκνωτές, αν μπορεί να βρει κανείς πυκνωτή 470uF που να δίνει 15Α (δεν υπάρχει νομίζω) τότε σύμφωνα με το reliability analysis είναι καλύτερα...

Δεν είναι ασπρο/μαύρο τα πράγματα... Το 90% των τροφοτικών είναι δυο ή τριων φιλοσοφιών και την διαφορά από πολύ καλό σε μουφα την κάνει η εκτέλεση της συνταγής του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα τα διακοπτικά κυκλώματα παράγουν ΕΜΙ.

Το ΕΜΙ καταπολεμείται και στην είσοδο αλλά και στην έξοδο του τροφοδοτικού

Η σωστή απάντηση είναι ότι το ΕΜΙ/RFI καταπολεμείται παντού. Από το φίλτρο της εισόδου μέχρι τον θώρακα του μετασχηματιστή τα track που περνάνε τα μεγάλα ρεύματα, τις τρύπες που έχει το τροφοδοτικό για εξαερισμό και τους φερίτες στα καλώδια. Την εποχή των σύγχρονων τροφοδοτικών, του α-pfc και λειτουργία εντός του ορίου σχεδιασμού του νομίζω ότι δεν αξίζει καν να το συζητάτε.

Δεν έχουν καμία σχέση οι πυκνωτές του πρωτεύοντος με το DC to DC κύκλωμα το οποίο βρίσκεται μετά το δευτερεύων του μετασχηματιστή ώστε να υποβιβάζει την DC 12V τάση σε 3,3V/5V. Οι πυκνωτές του πρωτεύοντος εξομαλύνουν την τάση εισόδου στο πρωτεύων κύκλωμα του μετασχηματιστή και επιλέγονται αναλόγως τις απαιτήσεις που έχει ο μετασχηματιστής και το κύκλωμα. Και αρχάριος στα ηλεκτρονικά μπορεί να το καταλάβει αυτό.

Μάλλον πρέπει να είσαι πολύ αρχάρια στα ηλεκτρονικά για να το γράψεις αυτό...

Σου προτείνω διάβασμα από ΙΕΕΕ xplore Systematic Design of High-Power Switching DC-DC Converters.

Εγώ δεν μπορώ να σου δώσω links γιατί πρέπει να έχεις πληρώσει συνδρομή ώστε να δεις αυτά που μπορώ να διαβάζω εγώ, αλλά πιθανολογώ ότι στο google κάτι θα βρεις. Τουλάχιστον κάτι διαφημιστικό της Enermax ή κάτι από παρόμοιο κύκλωμα.

Εγώ πάλι ευχαρίστως να στο δώσω σε bitmap format :)

Engineering sample = σε 1-2 μήνες το πολύ βγαίνει στην αγορά ή έχει βρεθεί στον κάδο με τα άχρηστα.

Έχεις περάσει ποτέ από R&D για να δεις τι χρειάζεται ένα τροφοδοτικό απο ES να γίνει production? Είναι αστείοι οι χρόνοι που λες. Ακόμα και το certification θέλει πιο πολύ χρόνο!

Δεν ανέφερα αριθμό mosfet. Είπα 4 μετατροπείς forward που είναι ο μεγαλύτερος αριθμός που υπάρχει αυτή την στιγμή. Ο μεγαλύτερος αριθμός mosfet ρίχνει την απόδοση, ασχέτως του φορτίου.

Εγώ θα διαφωνήσω, εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί; Επίσης 4 μετατροπείς forward, εννοείς σε ATX τροφοδοτικά ειναι ο μεγαλύτερος που έχει κατασκευαστεί ή που μπορεί να υπάρξει; Δεν το κατάλαβα...

Φιλικά,

Χρήστος

Υ.Γ. Αν κάπου νομίζεις ότι έχω επιθετικό ύφος έναντί σου, σε διαβεβαιώ ότι δεν έχω τέτοια πρόθεση, άλλωστε δεν σε γνωρίζω καν....

Link to comment
Share on other sites

b.Απ όσο ξέρω το amperage δεν έχει σχέση με τους πυκνωτές, βγαίνει από την ανόρθωση.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με...

Ίσα ίσα που αυτοί είναι το πιο σημαντικό, σκέψου: Ι = dq/dΤ ή Ι=CΔV/ΔΤ όπου q ηλεκτρικό φορτίο, Ι ένταση ηλεκτρικού ρεύματος, C χωρητικότητα, V τάση, Τ χρόνος.

No capacity no party σε αυτούς τους converters... Αν μείνεις απ;o χωρητικότητα το ripple πάει στο θέο. Αν οι πυκνωτές σου δεν αντέχουν τις ριπές του ρεύματος bye bye πυκνωτες.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα που αυτοί είναι το πιο σημαντικό, σκέψου: ΔV=CΔΙ ...

No capacity no party σε αυτούς τους converters... Αν μείνεις απ;o χωρητικότητα το ripple πάει στο θέο. Αν οι πυκνωτές σου δεν αντέχουν τις ριπές του ρεύματος bye bye πυκνωτες.

To έμαθα κι αυτό, δεν ήμουν σίγουρος γι αυτό και είπα να με διορθώσετε αν κάνω λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με αυτά που λες δείχνεις να πιστεύεις οτι το τεστ με αντιστάσεις είναι ίδιο όπως να έχεις το τροφοδοτικό στον υπολογιστή!Το τροφοδοτικό έχει λόγο που λέγεται switching power supply και όχι Linear...

Σαν να λες οτι ο johnnyguru και όσοι τεστάρουν τροφοδοτικά με Sunmoon ATE και Chroma 5000 έχουν τα ίδια αποτελέσματα με τα τεστ με μεταβλητές ωμικές αντιστάσεις, μα είναι δυνατόν?

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι έγραψες, αλλά όλα αυτά τα συστήματα αντιστάσεις χρησιμοποιούν ως φορτίο. Επειδή έχω αντιστάσεις δεν πάει να πει ότι δεν μπορώ να τις μεταβάλω όπως ακριβώς εγώ θέλω. Δεν υπάρχει άλλο είδους φορτίο στο συνεχές ρεύμα.

Την διαφορά των διακοπτικών από των γραμμικών τροφοδοτικών δεν χρειάζεται να την αναλύσω, είναι ανόητο να μιλάμε για γραμμικό τροφοδοτικό σε τέτοια συστήματα και δεν έχει καμία σχέση με το αν γίνεται το τεστ με αντιστάσεις ή όχι.

Λες οτι δεν ξέρεις τον ορισμό power tank,δε το έχεις ξανακούσει...και έρχεσαι να μας το παίξεις ψαγμένο άτομο.

Αυτά σε όσους δεν ξέρουν,εδώ είναι πολλά ψαγμένα άτομα και εκθέτεις τον εαυτό σου...

Ανέβασε μια φωτογραφία του κυκλώματος dc-to-dc του enermax να ανεβάσω κι εγώ μια από του seasonic να δούμε ποιο έχει καλύτερη τοπολογία!!!!

Eίδες στα specs που λέει για Assymetric Hybrid DC-to-DC και το λες σαν να είναι κάτι τρομερό...!Καλύτερη τοπολογία DC-to-DC από της Seasonic ΔΕΝ υπάρχει αυτή τη στιγμή σε τροφοδοτικό που να κυκλοφορεί όσο και να χτυπιέσαι!

Εγώ μιλάω με επιχειρήματα και γεγονότα και εσύ λες τα δικά σου...

Δηλαδή δεν ξέρω εγώ τι έχω σπίτι μου όσον αφορά το sample,και τι ακριβώς ήταν και ξέρεις εσύ...

OK πάω πάσο!:giveup:

Power tank ορισμό, όχι δεν γνωρίζω. Όπως και δεν γνωρίζει κανένα βιβλίο ηλεκτρονικών ισχύος που να έχω διαβάσει στην ζωή μου, ούτε καν και το google δεν γνωρίζει. Οπότε ή εγώ και τα "πολλά ψαγμένα άτομα" πήγαμε σε διαφορετικά σχολεία (πιθανόν σε διαφορετικούς πλανήτες), είτε είναι κάποιο "εφέ" όνομα για τους πυκνωτές το οποίο δεν έχω ακούσει. Όσο για τα specs, η ίδια γράφω πως δεν είναι κάτι το τρομερό ή το μαγικό, απλώς κάτι το διαφορετικό και το πιό σύγχρονο σε σχέση με τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι ως επιχειρήματα και γεγονότα αλλά μιλώντας εσύ με ορισμούς που δεν υπάρχουν και λέγοντας πράγματα που δεν έχω πει, απλώς δεν συνεννοούμαστε όπως φαίνεται.

Όχι πως από φωτογραφία θα τα καταλάβεις όλα, αλλά μπορεί πιθανότατα ο εξυπηρετικότατος Chris Valis να σου στείλει το bitmap που αναφέρει απλώς για να μελετήσεις τις διαφορές των κυκλωμάτων. (και στον Candyman που το ζητούσε, αν έχει την καλοσύνη)

Μάλλον πρέπει να είσαι πολύ αρχάρια στα ηλεκτρονικά για να το γράψεις αυτό...

Σου προτείνω διάβασμα από ΙΕΕΕ xplore Systematic Design of High-Power Switching DC-DC Converters.

Θα το διαβάσω, πρέπει να το έχω δει κάπου αυτό πριν καιρό. Αν και δεν κατάλαβα σε γενικές γραμμές το που είναι λάθος, έτσι μπορεί να έγραψα εγώ κάτι με δυσνόητο τρόπο, στην μετάφραση δεν τα καταφέρνω πλήρως.

Έχεις περάσει ποτέ από R&D για να δεις τι χρειάζεται ένα τροφοδοτικό απο ES να γίνει production? Είναι αστείοι οι χρόνοι που λες. Ακόμα και το certification θέλει πιο πολύ χρόνο!

Φυσικά και έχεις δίκιο, αλλά ξέρω επίσης το πόσο χρόνο χρειάζεται ένα ES να φτάσει στα χέρια ιδιώτη. Δεν μιλάμε για πρωτότυπα δείγματα αλλά για δείγματα marketing που πάνε σε χρήστες λίγο πριν βγει στην αγορά για οποιοδήποτε λόγο (αξιολόγηση, marketing κτλ). Πρωτότυπα ES δεν βγαίνουν σε χέρια ιδιωτών, δεν βγαίνουν καν από τα εργαστήρια του κατασκευαστή, αλλιώς θα γινόταν χαμός από την βιομηχανική κατασκοπεία. Πιστεύεις ειλικρινά ότι με το που θα φτιάξει μία καινούργια κατασκευή ένας ΟΕΜ θα στείλει τα πρωτότυπα ή ακόμα και τα σχέδιά τους οπουδήποτε ακόμα και αν δεν λειτουργούν άψογα;

Όλα αυτά φυσικά μπορεί να είναι λάθος, αν ο mihalis2001gr είναι κάτι πολύ παραπάνω από ιδιώτης.

Εγώ θα διαφωνήσω, εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί; Επίσης 4 μετατροπείς forward, εννοείς σε ATX τροφοδοτικά ειναι ο μεγαλύτερος που έχει κατασκευαστεί ή που μπορεί να υπάρξει; Δεν το κατάλαβα...

Σοφά διαφωνείς. Αλλά τα έχεις γράψει όλα παραπάνω λεπτομερέστατα. Εγώ μόνο θα αναφέρω ότι όπως είπες παίζει ρόλο και το σημείο λειτουργίας. Όσο για τον παραλληλησμό επίσης έχεις δίκιο, αλλά εγώ είχα στο μυαλό μου την "κακή" υπόθεση ότι τα mosfet με υψηλότερη ισχύ έχουν και χαμηλότερη ωμική αντίσταση (για τους προφανείς λόγους, οι απώλειες είναι το τετράγωνο του ρεύματος επί την αντίσταση, θα έκαιγαν σε ανείπωτες θερμοκρασίες). Έτσι 2 mosfet 10A με αντίσταση 5Ω εν παραλλήλω δεν είναι καλύτερα από 1 των 20Α/1Ω σε πλήρες φορτίο (εντελώς τυχαίο παράδειγμα). Αν μιλάμε για παραλληλησμό με ίδιων ή παρόμοιων χαρακτηριστικών στοιχεία σαφώς πάμε σε καλύτερα (και πολύ ακριβότερα) κυκλώματα.

4 μετατροπείς forward εννοώ ότι είναι ο μεγαλύτερος αριθμός που υπάρχει αυτή την στιγμή σε τροφοδοτικό Η/Υ στην retail αγορά με dc-to-dc τοπολογία, τίποτα παραπάνω. Και με περισσότερα υπάρχουν σε άλλες εφαρμογές και με πρακτικά ατελείωτα μπορούν (θεωρητικά) να υπάρξουν.

Απλά στην χάση και στην φέξη φτιάχνω ή επισκευάζω κανένα μικρό τροφοδοτικο (απο 1 - 22kW)

Ένα τέτοιο θα χρειαστεί για να κάνει benchmark ο Hipro5 σε λίγο...:)

Link to comment
Share on other sites

Power tank ορισμό, όχι δεν γνωρίζω. Όπως και δεν γνωρίζει κανένα βιβλίο ηλεκτρονικών ισχύος που να έχω διαβάσει στην ζωή μου, ούτε καν και το google δεν γνωρίζει. Οπότε ή εγώ και τα "πολλά ψαγμένα άτομα" πήγαμε σε διαφορετικά σχολεία (πιθανόν σε διαφορετικούς πλανήτες), είτε είναι κάποιο "εφέ" όνομα για τους πυκνωτές το οποίο δεν έχω ακούσει.

Αγαπητή Grace, λυπάμαι αλλά δεν γνωρίζω ούτε που σπούδασες τη ηλεκτρονικά ισχύος ούτε γιατί περιμένεις να βρεις κάτι τόσο εξειδικευμένο στο google. Ίσως όντως να πήγες σε άλλο πλανήτη σε διαφορετικά σχολεία

Ο όρος υπάρχει, χρησιμοποιείται ευρύτατα σε βιβλία στρατιωτικής βιομηχανίας καθώς και της BOSCH/REXROTH/Indramat. Επίσης όλως τυχαίως υπάρχει σε στο κείμενο που παρέθεσες, αν έχεις δυσκολίες να το βρεις μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από οποιοδήποτε "ψαγμένο άτομο" που υποθέτω ότι το ελάχιστο που θα έχει είναι μια συνδρομή στην ΙΕΕΕ.

Όχι πως από φωτογραφία θα τα καταλάβεις όλα, αλλά μπορεί πιθανότατα ο εξυπηρετικότατος Chris Valis να σου στείλει το bitmap που αναφέρει απλώς για να μελετήσεις τις διαφορές των κυκλωμάτων. (και στον Candyman που το ζητούσε, αν έχει την καλοσύνη)

Ο "εξυπηρετηκότατος Chris Valis" μίλησε για δημοσιευμένα κείμενα ΙΕΕΕ και όχι για πνευματική ιδιοκτησία τρίτων.

Θα το διαβάσω, πρέπει να το έχω δει κάπου αυτό πριν καιρό. Αν και δεν κατάλαβα σε γενικές γραμμές το που είναι λάθος, έτσι μπορεί να έγραψα εγώ κάτι με δυσνόητο τρόπο, στην μετάφραση δεν τα καταφέρνω πλήρως.

Θα χαρώ πολύ να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου...

Φυσικά και έχεις δίκιο, αλλά ξέρω επίσης το πόσο χρόνο χρειάζεται ένα ES να φτάσει στα χέρια ιδιώτη. Δεν μιλάμε για πρωτότυπα δείγματα αλλά για δείγματα marketing που πάνε σε χρήστες λίγο πριν βγει στην αγορά για οποιοδήποτε λόγο (αξιολόγηση, marketing κτλ). Πρωτότυπα ES δεν βγαίνουν σε χέρια ιδιωτών, δεν βγαίνουν καν από τα εργαστήρια του κατασκευαστή, αλλιώς θα γινόταν χαμός από την βιομηχανική κατασκοπεία. Πιστεύεις ειλικρινά ότι με το που θα φτιάξει μία καινούργια κατασκευή ένας ΟΕΜ θα στείλει τα πρωτότυπα ή ακόμα και τα σχέδιά τους οπουδήποτε ακόμα και αν δεν λειτουργούν άψογα;

Τα δείγματα του Marketing και τα ES είναι δύο διαφορετικά πράγματα μην τα μπερδεύεις. Όσο για το βιομηχανική κατασκοπεια;;; Τρίχες 2-3 σχολές σχεδιασμού υπάρχουν και αυτές έχουν ξεκινήσει από τα application notes των κατασκευαστών των ολοκληρωμένων ελέγχου. Ποια βιομηχανική κατασκοπεία; Μονο η εκτέλεση αλλάζει...

Φυσικα και υπάρχουν περιπτώσεις που τα ES δεν λειτουργούν άψογα, κάθε μήνα γράφω ατελείωτα comments για προϊόντα ES. Εσύ μιλάς για marketing samples που στέλνουν σε reviewers γιατι προφανώς μόνο αυτά έχεις δει (δεν είναι κακό αλλά δεν είναι ES).

Σοφά διαφωνείς. Αλλά τα έχεις γράψει όλα παραπάνω λεπτομερέστατα. Εγώ μόνο θα αναφέρω ότι όπως είπες παίζει ρόλο και το σημείο λειτουργίας. Όσο για τον παραλληλησμό επίσης έχεις δίκιο, αλλά εγώ είχα στο μυαλό μου την "κακή" υπόθεση ότι τα mosfet με υψηλότερη ισχύ έχουν και χαμηλότερη ωμική αντίσταση (για τους προφανείς λόγους, οι απώλειες είναι το τετράγωνο του ρεύματος επί την αντίσταση, θα έκαιγαν σε ανείπωτες θερμοκρασίες). Έτσι 2 mosfet 10A με αντίσταση 5Ω εν παραλλήλω δεν είναι καλύτερα από 1 των 20Α/1Ω σε πλήρες φορτίο (εντελώς τυχαίο παράδειγμα). Αν μιλάμε για παραλληλησμό με ίδιων ή παρόμοιων χαρακτηριστικών στοιχεία σαφώς πάμε σε καλύτερα (και πολύ ακριβότερα) κυκλώματα.

Αφού σωστά διαφωνώ γιατί μιλάς με μια υπόθεση που έχεις στο μυαλό σου από όλες και από την αρχη δεν γράφεις όλη την ιστορία; Α, ξέχασα, όπως είπες παραπάνω κουράστηκες και δεν έχεις χρόνο για αυτά....

Ένα τέτοιο θα χρειαστεί για να κάνει benchmark ο Hipro5 σε λίγο...:)

Μακάρι, και αν χρειαστεί εδώ είμαστε να τον βοηθήσουμε (αν δεχτεί την βοήθειά μας και τα comments μας).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Chris Valis: ΑΝ έγραφα για Rds ON για ένα Mos-Fet, ΠΟΣΟΙ απ'τους 10000+ χρήστες εδώ μέσα θα το καταλάβαιναν νομίζεις?....... :D

Γι'αυτό "γράφεις" απλούς όρους όπως "efficiency" για παράδειγμα, για να το καταλάβουν οι περισσότεροι που διαβάζουν αυτό το θέμα...... ;)

Γενικά:

Όταν γράφεις ΔΗΜΟΣΙΑ, τότε χρησιμοποιείς ΑΠΛΟΥΣ όρους για ΟΛΟΥΣ και όχι τύπους και άλλα τέτοια, γιατί απλά τότε θα μιλάμε και θα διαβάζουμε ένα θέμα 4 - 5 άτομα...... ;)

Όλα αυτά που γράφετε είναι καλά, αλλά πάρτε τηλέφωνο ο ένας τον άλλο ή συναντηθείτε μεταξύ σας γιατί ο απλός χρηστάκος (10000+), χέστηκε τι λέτε........ :p:D

Εγώ παντως ξερω να βαζω το power chord στο τροφοδοτικο και να παταω το κουμπακι ! Ha ! Beat this !!! :p

Παραθέτω κείμενο "απλού χρηστάκου"..... :p:D

.

Link to comment
Share on other sites

.....@hipro

a.Αναφερόμουν στα mosfet του dc-to-dc, και φυσικά ισχύει αυτό που λες.Και συγκεκριμένα το seasonic έχει καλύτερο efficiency(έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με chroma 5000 και όχι μπακάλικες με αντιστάσεις), πράγμα που υποδηλώνει καλύτερη ποιότητα υλικών.

....Για τα efficiency δεν έχω εξοπλισμό να κάνω τέστ, αλλά είχα πολλά reports από τέστ με chroma 5000 που το επαλήθευαν

http://www.cpusers.gr/showthread.php?p=12506

@ mihalis2001gr: Το Internet είναι Ή "μεγάλος φίλος" μας ή καμιά φορά και "εχθρός" μας, γι'αυτό ΠΑΝΤΑ "προσέχουμε" τι γράφουμε ..... (συμβουλή)...... ;)

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.