Jump to content



Νεο PSU


alexkhr

Recommended Posts

Αγαπητέ hipro: H απάντηση όπως την έγραψες για το "efficiency" είναι λάθος και δεν την σώζεις .-

Αν δεν ήθελες να παραθέσεις όλη την υπόθεση τότε γράψε και ένα disclaimer σε στύλ "η πρακτική στα ΑΤΧ τροφοδοτικά είναι αυτη" και όχι "Επειδή βαριέμαι να γράφω πολλά, να αναφέρω μόνο ότι:"

Ειδικά εσύ επειδή είσαι κατασκευαστής.

Τέλος έχω την εντύπωση ότι είμαστε σε τεχνικό forum με ανθρώπους που θα έρθουν να μάθουν πέντε πράγματα παραπάνω και όχι στο φωτορομάντζο.gr. Έχεις αντίρρηση σε αυτό ή πιστεύεις ότι η πληροφορία πρέπει να μένει συγκεντρωμένη.

Όποιος από τα 10000+ μέλη δεν θέλει ή δεν μπορεί να ακολουθήσει την συζήτηση ή δεν τον ενδιαφέρει, υπάρχουν χιλιάδες άλλα thread να δει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Μα αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ......Είμαστε σ'ενα τεχνολογικό φόρουμ και ΟΧΙ σε ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ/ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ εκπαίδευση ηλεκτρονικών/πυρηνικών φυσικών......

ΔΕΝ ενδιαφέρει τους χρήστες να μάθουν κάτι για το οποίο ΠΟΤΕ δε θα τους νιάξει/χρησιμεύσει.....

Οι χρήστες ΑΠΛΑ θέλουν να μάθουν περισσότερα με ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ..... ;)

Άντε τώρα εσύ και πες τους για rds on και άλλα τέτοια και όχι για efficiency π.χ. ......

Για ρώτα εδώ μέσα ΤΙ απ'όλα αυτά που γράφετε κατάλαβαν/τους ενδιαφέρει και αν κατάλαβαν για το "efficiency" που γράφω εγώ για ένα Mos-Fet ή για το rds on (πχ) που θες εσύ)..... :)

Στο Internet και γενικά σε τέτοια forums, γράφεις με ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ...... :)

Τώρα αν κάποιος θέλει να το "παίξει" ο μαμάουα, πάει σε άλλα forums πιο εξειδικευμένα πάνω στα ηλεκτρονικά, κ.τ.λ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.cpusers.gr/showthread.php?p=12506

@ mihalis2001gr: Το Internet είναι Ή "μεγάλος φίλος" μας ή καμιά φορά και "εχθρός" μας, γι'αυτό ΠΑΝΤΑ "προσέχουμε" τι γράφουμε ..... (συμβουλή)...... ;)

.

Ξέρεις πιο καλά από τον καθένα εδώ μέσα οτι εξοπλισμό για ATX test ΔΙΚΟ ΜΟΥ,στο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ δεν μπορώ να έχω για οικονομικούς λόγους(έχει και ένα τεράστιο κόστος), αλλά δε σημαίνει οτι δεν έχω πρόσβαση ;)

Eπίσης τα τεστ και τα reports από τα τεστ που έχω κάνει είναι confidential και δε μπορώ να τα δημοσιεύω όποτε και όπου μου σηκωθεί...Αν θέλεις αποδείξεις στη διάθεση σου αλλά δε μπορώ δημόσια,συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ......Είμαστε σ'ενα τεχνολογικό φόρουμ και ΟΧΙ σε ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ/ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ εκπαίδευση ηλεκτρονικών/πυρηνικών φυσικών......

ΔΕΝ ενδιαφέρει τους χρήστες να μάθουν κάτι για το οποίο ΠΟΤΕ δε θα τους νιάξει/χρησιμεύσει.....

Οι χρήστες ΑΠΛΑ θέλουν να μάθουν περισσότερα με ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ..... ;)

Άντε τώρα εσύ και πες τους για rds on και άλλα τέτοια και όχι για efficiency π.χ. ......

Για ρώτα εδώ μέσα ΤΙ απ'όλα αυτά που γράφετε κατάλαβαν/τους ενδιαφέρει και αν κατάλαβαν για το "efficiency" που γράφω εγώ για ένα Mos-Fet ή για το rds on (πχ) που θες εσύ)..... :)

Στο Internet και γενικά σε τέτοια forums, γράφεις με ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ...... :)

Τώρα αν κάποιος θέλει να το "παίξει" ο μαμάουα, πάει σε άλλα forums πιο εξειδικευμένα πάνω στα ηλεκτρονικά, κ.τ.λ..... ;)

Ηipro εγώ δεν ήθελα και δεν έχω και καμία διάθεση να μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης τώρα, και δεν θα το κάνω γιατί είστε όλοι (και εγώ πριν) off-topic.

Aλλά θα σταθώ στην τελευταία σου φράση λέγοντας ότι, επέτρεψέ μου να αμφισβητήσω το ΠΟΙΟΣ εδώ μέσα το παίζει "μαμάουα", όπως χαρακτηριστικά λες. Δεν θα επεκταθώ όμως γιατί ΔΕΝ θελω να γίνει flame. Αλλά μερικές φορές καλό είναι να κάνουμε και την αυτοκριτική μας!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ......Είμαστε σ'ενα τεχνολογικό φόρουμ και ΟΧΙ σε ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ/ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ εκπαίδευση ηλεκτρονικών/πυρηνικών φυσικών......

Επ! όλα να τα ανεχθώ αλλά να μου αλλάζεις τον τίτλο δεν το ανέχομαι!

Πυρηνικός Υδραυλικός!

Άντε τώρα εσύ και πες τους για rds on και άλλα τέτοια και όχι για efficiency π.χ. ......

Αυτό που έγραψες για το efficiency ήταν απλά λάθος και συνεχίζεις να μην το σώζεις...

Αλλά και να δημιουργείς εντυπώσεις κράζοντας. Αν κάνω λάθος απόδειξέ μου το, νομίζω είμαι πολύ συζητήσιμος.

Τώρα αν κάποιος θέλει να το "παίξει" ο μαμάουα, πάει σε άλλα forums πιο εξειδικευμένα πάνω στα ηλεκτρονικά, κ.τ.λ..... ;)

Φυσικά έχεις την ρακέτα μου για το: "παίξει" και το: μαμάουα. Αλλά αν ξέρεις κανένα καλό αντίστοιχο forum, ενδιαφέρομαι. Όσο ζώ μαθαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πιο καλά από τον καθένα εδώ μέσα οτι εξοπλισμό για ATX test ΔΙΚΟ ΜΟΥ,στο ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ δεν μπορώ να έχω για οικονομικούς λόγους(έχει και ένα τεράστιο κόστος), αλλά δε σημαίνει οτι δεν έχω πρόσβαση ;)

Eπίσης τα τεστ και τα reports από τα τεστ που έχω κάνει είναι confidential και δε μπορώ να τα δημοσιεύω όποτε και όπου μου σηκωθεί...Αν θέλεις αποδείξεις στη διάθεση σου αλλά δε μπορώ δημόσια,συγγνώμη.

Βρε ζήτησε κανείς να αποδείξεις τίποτα?... :D

Απλά επειδή πολύς κόσμος διαβάζει όλα τα forum που μπαίνουμε, καλό θα ήταν να γράφουμε τα πράγματα "ως έχουν" γιατί μπορεί να μας παρεξηγήσει μερικές φορές.... ;)

Ηipro εγώ δεν ήθελα και δεν έχω και καμία διάθεση να μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης τώρα, και δεν θα το κάνω γιατί είστε όλοι (και εγώ πριν) off-topic.

Aλλά θα σταθώ στην τελευταία σου φράση λέγοντας ότι, επέτρεψέ μου να αμφισβητήσω το ΠΟΙΟΣ εδώ μέσα το παίζει "μαμαούα", όπως χαρακτηριστικά λες. Δεν θα επεκταθώ όμως γιατί ΔΕΝ θελω να γίνει flame. Αλλά μερικές φορές καλό είναι να κάνουμε και την αυτοκριτική μας!

Στα μάτια του καθενός και ΜΟΝΟ φαίνεται ποιός το παίζει και ποιός είναι "μαμάουα" και πουθενά αλλού.....

Εσύ/εγώ/ο άλλος μπορεί να λέμε ότι θέλουμε, αλλά τελικά μετράει η συνολική άποψη/γνώμη..... ;)

Επ! όλα να τα ανεχθώ αλλά να μου αλλάζεις τον τίτλο δεν το ανέχομαι!

Πυρηνικός Υδραυλικός!

Αυτό που έγραψες για το efficiency ήταν απλά λάθος και συνεχίζεις να μην το σώζεις...

Αλλά και να δημιουργείς εντυπώσεις κράζοντας. Αν κάνω λάθος απόδειξέ μου το, νομίζω είμαι πολύ συζητήσιμος.

Φυσικά έχεις την ρακέτα μου για το: "παίξει" και το: μαμάουα. Αλλά αν ξέρεις κανένα καλό αντίστοιχο forum, ενδιαφέρομαι. Όσο ζώ μαθαίνω...

Ο σώζων ευατώ, σωθείτω σε αυτό το thread......... :D

Πάμε σε P.M. για συνάντηση στο σπίτι σου/εργαστήριό σου με φωτογραφική μηχανή τώρα.....Μέσα? (δίπλα είμαστε - σε 5 λεπτά είμαι εκεί)..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο σώζων ευατώ, σωθείτω σε αυτό το thread......... :D

Πάμε σε P.M. για συνάντηση στο σπίτι σου/εργαστήριό σου με φωτογραφική μηχανή τώρα.....Μέσα? (δίπλα είμαστε - σε 5 λεπτά είμαι εκεί)..... :)

Πρώτον αν ειναι να στείλεις pm γιατί το ανακοινώνεις δημόσια;

Δεύτερον δεν έχουμε όλοι δικά μας εργαστήρια.

Τρίτον ποιος σου είπε ότι θα σου επιτρέψω να βγάλεις φωτογραφίες στο σπίτι ή στον χώρο έργασίας μου;

Τέταρτον τί προσπαθείς να αποδείξεις με αυτό που κάνεις τώρα;

Πέμπτον δεν είσαι σε καμμία θέση να ζητήσεις τίποτα μετά τα: Τώρα αν κάποιος θέλει να το "παίξει" ο μαμάουα, πάει σε άλλα forums πιο εξειδικευμένα πάνω στα ηλεκτρονικά, κ.τ.λ.....

Έκτον τί σε κάνει να πιστεύεις ότι έχω κάτι να αποδείξω σε εσένα ή κάποιον άλλο;

Case closed ...

Link to comment
Share on other sites

Ο "εξυπηρετηκότατος Chris Valis" μίλησε για δημοσιευμένα κείμενα ΙΕΕΕ και όχι για πνευματική ιδιοκτησία τρίτων.

Θα χαρώ πολύ να μοιραστείς τις εντυπώσεις σου...

Κατ'αρχάς, θα σου ζητήσω να με συγχωρέσεις γιατί πολύ πιθανόν να με παρεξήγησες και να θύμωσες από κάτι που είπα. Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω από ειρωνεία οπότε δυσκολευομαι και να την αντιληφθώ. Δεν έβαλα εγώ εισαγωγικά στο "εξυπηρετηκότατος Chris Valis" γιατί ειλικρινά το πίστευα, αφού ένας άνθρωπος με το δικό σου επίπεδο γνώσεων και των ασχολιών σου ξοδεύει τόσο χρόνο εδώ. Έτσι δεν κατάλαβα ότι λέγοντας μου πως το έχεις σε bitmap μορφή να μου το δώσεις πως με ειρωνευόσουν, ούτε μάντεψα πως ήταν από κάποιο αρχείο/κείμενο που να καλύπτεται από πνευματικά δικαιώματα.

Όσον αφορά το δημοσίευμα, φυσικά και θα το διαβάσω και θα το μελετήσω μόλις βρω χρόνο αφού είμαι αθαράπευτα περίεργη (αν και είναι πολύ παλιό, όχι βέβαια πως δεν ισχύει, προς Θεού) αλλά θα κρατήσω τα συμπεράσματά μου για τον εαυτό μου. Όπως βλέπεις παρεξηγούμαι εύκολα και δεν μου αρέσει να έρχομαι σε προστριβές.

Αγαπητή Grace, λυπάμαι αλλά δεν γνωρίζω ούτε που σπούδασες τη ηλεκτρονικά ισχύος ούτε γιατί περιμένεις να βρεις κάτι τόσο εξειδικευμένο στο google. Ίσως όντως να πήγες σε άλλο πλανήτη σε διαφορετικά σχολεία

Ο όρος υπάρχει, χρησιμοποιείται ευρύτατα σε βιβλία στρατιωτικής βιομηχανίας καθώς και της BOSCH/REXROTH/Indramat. Επίσης όλως τυχαίως υπάρχει σε στο κείμενο που παρέθεσες, αν έχεις δυσκολίες να το βρεις μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από οποιοδήποτε "ψαγμένο άτομο" που υποθέτω ότι το ελάχιστο που θα έχει είναι μια συνδρομή στην ΙΕΕΕ.

Δεν ανάφερα ποτέ τι σπούδασα...ούτε καν ότι σπούδασα. Όπως σου είπα και στο PM που μου έστειλες, δεν δίνω σε κανέναν προσωπικά μου στοιχεία στο internet. Και εννοώ σε κανέναν. Καλό θα ήταν να μην πηγαίνεις σε συμπεράσματα μόνος σου, θα νομίζει κανείς πως σου είπα τίποτα και θα μου βγει το όνομα χωρίς λόγο.

Όσον αφορά βιβλία της στρατιωτικής βιομηχανίας ή οποιασδήποτε κερδοσκοπικής εταιρίας δεν τα γνωρίζω, δεν τα έχω διαβάσει και δεν πρόκειται να τα διαβάσω στο προσεχές μέλλον. Εξάλλου όπως πιθανόν να γνωρίζεις από την νομοθεσία απαγορεύεται να διδάσκεται βιβλίο κερδοσκοπικής εταιρίας σε εκπαιδευτικό χώρο καθώς θεωρείται προπαγάνδα/διαφήμιση.

Πάντως πρόσβαση στην ΙΕΕΕ έχω και πάλι δεν τον έχω παρατηρήσει ποτέ. Όσον αφορά το Google, φυσικά και το βλέπω λογικό όταν δεν έχω βρει κάτι κάπου αλλού να το ψάχνω στο internet. Μπορεί να είναι κάτι το νέο, κάτι σε 'slang' γλώσσα, κάτι που γενικώς δεν γνωρίζω. Και συνήθως τουλάχιστον σε κάποιο abstract επιστημονικής δημοσίευσης θα το βρω, ή έστω και ως αναφορά σε κάποια τεχνολογική ιστοσελίδα/φόρουμ. Αν πια είναι τόσο εξειδικευμένο που δεν μπορείς να το βρεις πουθενά παρά μόνο στα βιβλία του κατασκευαστή που αναφέρεις, χάρισμά του.

Αφού σωστά διαφωνώ γιατί μιλάς με μια υπόθεση που έχεις στο μυαλό σου από όλες και από την αρχη δεν γράφεις όλη την ιστορία; Α, ξέχασα, όπως είπες παραπάνω κουράστηκες και δεν έχεις χρόνο για αυτά....

Φυσικά υποθέτω συμφωνείς ότι οι περιπτώσεις που θα μπορούσαν να υπάρξουν είναι ουσιαστικά άπειρες. Είναι αδύνατον να εκλάβουμε υπ'όψη όλες τις περιπτώσεις. Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ λέγοντάς σου πως αυτό για πάραδειγμα:

Ένα τροφοδοτικό πρέπει να θεωρείται ως σύστημα αυξημένης απαίτησης ασφαλείας. Έτσι λοιπον (συμφωνα με το MIL-HDBK-217) "το πιο απλό σύστημα έχει λιγότερες πιθανότητες να παρουσιάσει πρόβλημα". Άρα σε ένα σύστημα που δεν έχουμε φροντήσει τι θα γίνει σε περίπτωση που σκάσει ένα mosfet το reliability analysis λέει ένα mosfet αντί για δύο.

...δεν ισχύει παρά μόνο αν ο βαθμός αξιοπιστίας των υλικών που χρησιμοποιούνται είναι ίδιος. Όπως φυσικά γνωρίζεις ο βαθμός αξιοπιστίας των υλικών (ή ρυθμός μη προγραμματιζόμενων βλαβών/διακοπών που μπορεί να σου είναι πιό γνώριμος ως όρος αφού ασχολείσαι με κατασκευές μεσαίας-υψηλής ισχύος) είναι κρίσιμος όταν επιλέγονται υλικά, είτε αυτά είναι πυκνωτάκια είτε είναι πυρηνικοί σταθμοί παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Έτσι λοιπόν ένα πολύ απλό σύστημα που απαιτεί 20Α ισχύ με δύο mosfet των 10Α που έχουν βαθμό αξιοπιστίας 1*10^-12 το καθένα είναι πιό αξιόπιστο από το ίδιο σύστημα (με τα ίδια υπόλοιπα υλικά) με ένα mosfet των 20Α που έχει βαθμό αξιοπιστίας 0,05 (ακραίο μη πραγματικό παράδειγμα φυσικά). Επίσης αν τα 2 mosfet είναι των 20Α με βαθμό αξιοπιστίας 0,09, πάλι το σύστημα είναι πιό αξιόπιστο και ας είναι χειρότερα από το μοναδικό. Όπως καταλαβαίνεις και πάλι οι περιπτώσεις είναι ουσιαστικά άπειρες και είναι θέμα του κατασκευαστή να σχεδιάσει το όσο το δυνατόν οικονομικότερο και πιό αξιόπιστο κύκλωμα.

Είδες που δεν γίνεται πάντα να γράφεις όλη την ιστορία; Εξάλλου ότι και αν γράψει κανείς, πάντα υπάρχει μία θεωρία ή μία (έστω και μοναδική) περίπτωση που να μην ισχύουν, η τεχνολογία/τεχνογνωσία είναι απύθμενη. Μπορούσα άνετα να κάνω διδακτορικό πάνω σε αυτά αν το ήθελα, το θέμα είναι ότι:

α) Δεν ενδιαφέρει τον μέσο χρήστη

β) Δεν έχω τον χρόνο

γ) Αν είχα τον χρόνο θα έκανα το διδακτορικό...

Όπως φαίνεται (και το λάθος είναι καθαρά δικό μου) υπερ-κορέσαμε ένα θέμα χωρίς κανένα λόγο, και είναι πληροφορίες εντελώς άχρηστες στον καταναλωτή/μέσο χρήστη που το μόνο που τον νοιάζει είναι τα αποτελέσματα που θα έπαιρνα από τις δοκιμές μου εγώ και ο καθένας που κάνει αντίστοιχη εργασία και μπορεί να δημοσιεύσει αποτελέσματα. Εγώ προσωπικά και αδυνατώ να γράφω τεχνική έκθεση όποτε θέλω να απαντήσω σε κάτι αλλά και το βρίσκω εντελώς ανόητο αφού αντί να βοηθάει τους χρήστες απλώς τους μπερδεύει περισσότερο, οπότε θα ακολουθήσω την πολύ σωστή συμβουλή σου και δεν γράφω καθόλου απάντηση. Ήδη γελάω με τον εαυτό μου που κατάντησα από το να προτείνω σε έναν χρήστη ένα τροφοδοτικό να μιλάω για τις άπειρες υποθετικές καταστάσεις που μπορεί να έχει ένα υποθετικό κύκλωμα. Αρκετά διαλείμματα του καφέ μου έφαγα σε ένα μόνο thread, φαντάζεσαι να απαντούσα και σε όλα; Φαντάζεσαι να τα έγραφα όλα σαν να μιλάω σε άτομο που να έχει τελειώσει έστω ηλεκτρολόγος τουλάχιστον; Φαντάζεσαι να απαντούσε ο HiPro5 εξηγώντας όλη την θεωρία των Mosfet, τι σημαίνει RDS(on) και όλα τα υπόλοιπα; Και να γινόταν αυτό που είναι αδύνατον για δεκάδες λόγους, μόνο οι συγγραφείς θα καταλάβαιναν τι γράφουν.

Φιλικά όλα αυτά, δεν έχω ούτε λόγο ούτε και την πρόθεση να βρίσκομαι σε ρήξη με οποιονδήποτε και για οποιονδήποτε λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον αν ειναι να στείλεις pm γιατί το ανακοινώνεις δημόσια;

Δεύτερον δεν έχουμε όλοι δικά μας εργαστήρια.

Τρίτον ποιος σου είπε ότι θα σου επιτρέψω να βγάλεις φωτογραφίες στο σπίτι ή στον χώρο έργασίας μου;

Τέταρτον τί προσπαθείς να αποδείξεις με αυτό που κάνεις τώρα;

Πέμπτον δεν είσαι σε καμμία θέση να ζητήσεις τίποτα μετά τα: Τώρα αν κάποιος θέλει να το "παίξει" ο μαμάουα, πάει σε άλλα forums πιο εξειδικευμένα πάνω στα ηλεκτρονικά, κ.τ.λ.....

Έκτον τί σε κάνει να πιστεύεις ότι έχω κάτι να αποδείξω σε εσένα ή κάποιον άλλο;

Case closed ...

Πρώτον: Γιατί πάντα έτσι γίνεται.... :p

Δεύτερον: δεν έχω τίποτα να πω γι'αυτό...

Τρίτον: Κανείς, αλλά όταν κάποιος λέει πολλά, αυτόματα σημαίνει ότι έχει ασχοληθεί ΚΑΙ πρακτικά στο θέμα, άρα θα έχει ΚΑΙ τα απαραίτητα όργανα κάπου για να στηριχτεί. ;)

Τέταρτον: Προσπαθώ πολύ απλά να καταλάβω ότι όταν κάποιος (γενικά) ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ με ένα θέμα, τότε ΠΩΣ εκφέρει "επιστημονική γνώμη" επί τούτου....Καλή η ΘΕΩΡΙΑ δε λέω, ΑΛΛΑ όταν πας στην πράξη και φύγεις απ'τα "χαρτιά", ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ... ΑΛΛΟ να επισκευάζεις κάτι και ΑΛΛΟ να το ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ από την ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ αυτό το κάτι....Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ξέρεις ο "επισκευαστής" ο "κατασκευαστής" και ο "θεωρίας".....(δε μιλάω για σένα - γενικά μιλάω) ;)

Πέμπτον: Δε ζητάω τίποτα και από κανέναν, γιατί απλά ότι λέω το λέω "γενικά"....Τώρα ΑΝ εσύ το πήρες ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, άρα "κάτι" σου κόλλησε απ'τη φράση μου αυτή και το ταύτισες με σένα....

Έκτον: Με όλα αυτά τα "επιστημονικά" που γράφεις, μάλλον προσπαθείς να αποδείξεις ότι κάτι είσαι κι εσύ....είχαμε και τον atiman κάποια περίοδο ξέρεις και πλέον είμαστε λίγο πιο "διστακτικοί" αν θες στο να πιστέψουμε κάποιον.... :(

Δε σε ξέρω προσωπικά (αν και θα ήθελα), αλλά στο net γράφουμε με απλά λόγια, "καταλαβίστικα" για το σύνολο και όχι με τύπους και θεωρίες για να πουν: "ουαουυυυυυ το άτομο τι ξέρει!"

Κατασκευάζουμε κάτι και το δείχνουμε στον απλό κοσμάκη περιγράφοντας το με ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ του τι κάνει και γιατί και ΔΕΝ αρχίζουμε τις θεωρίες του τύπου: "και αυτός ο πυκνωτής κάνει αυτό, βάση του τύπου xzw :5 x 35D και αυτό το Mos-Fet με χαμηλό Rds on το έβαλα γιατί μπλα - μπλα - μπλα-.... Ο κοσμάκης που διαβάζει θα πει: και τι με νοιάζει εμένα το τι κάνει το Mos-Fet και ο πυκνωτής?...Η κατασκευή δουλεύει όπως πρέπει σωστά?...Αυτό τον νοιάζει... ;)

Επίσης αυτό που τον νοιάζει τον άλλον για να βοηθηθεί, είναι αν αυτά που λέει κάποιος τα έχει κάνει και πράξη ή απλά τα λέει επειδή τα έχει διαβάσει/σπουδάσει κάπου....Γιατί είπαμε ΑΛΛΟ θεωρεία και ΑΛΛΟ ΠΡΑΞΗ....Τώρα ΑΝ κάποιος τα έχει και τα δύο, ακόμα καλύτερα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας ότι θέλεις κάτι τεχνολογικά καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις, καλό θα ήταν να κοιτάς μόνο το CM UCP. Τα άλλα δύο είναι πολύ καλά προϊόντα αλλά δεν είναι σημαντικά καλύτερα από αυτό που ήδη έχεις. Αν και εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα μάτια σου στο Corsair HX1000:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1090828&catalog=20&category=69977705&page=5&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE873E77100669B211615A693C80182F78B2B65BE7E18C2990FE0696CD31E1B3545E48B8B29123EC339A426D9AE86684233ADF7BCDA1F53D3520E4FA2F57399DD69781AF207F9E00C15D15696C6487EB9874DEBFAA4E8EAB1294A6A373FFDFEC97EF74AFCF5898A6ABBABCAAB7CDCA33821AF766CCD8745979

To οποίο είμαι σίγουρη ότι δεν θα σε απογοητεύσει. Το καλύτερο που θα μπορούσες να αγοράσεις αλλά είναι υπερβολικά ακριβό είναι η νέα σειρά Revolution της Enermax, το οποίο είναι τεχνολογικά μπροστά κατά ένα σημαντικά μεγάλο βήμα από τα υπόλοιπα που ήδη κυκλοφορούν. Και η 850W έκδοσή του ήταν φανταστική αλλά και το νέο 1250W που μελετώ αυτές τις ημέρες μου έχει προκαλέσει τόσο εντύπωση όσο θα σοκάρει εσένα η τιμή του.

+1 απο μενα για το corsair . πολυ καλη προταση συμφωνω

grace αναφερεις οτι

4. Το πως η μεταβολή των 3,3V/5V γραμμών επηρρεάζουν την σταθερότητα των 12V γραμμών, το οποίο συνήθως σε κακοσχεδιασμένα τροφοδοτικά είναι πρόβλημα.

5. Με σχετικά υψηλό φορτίο στις 3,3V/5V γραμμές, πόση ποσοστιαία ισχύ μπορεί κάποιος να τραβήξει από τις 12V γραμμές και αν ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του τροφοδοτικού.

διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα η 5αρα και η 3αρα με τι ακριβως φορτωνεται πλεον?

επισης:

Φυσικά και τα αλλάζω χειροκίνητα. Ναι, ωμικό φορτίο είναι οι 'καθαρές' ωμικές αντιστάσεις, δεν έχει άλλο φορτίο νόημα σε DC κύκλωμα.

ελπιζω να αστιευεσαι

φανταζεσαι το cpu σαν ενα μεγαλο παθητικο ωμικο φορτιο?

σοβαρα μιλαμε τωρα?

δλδ ας πουμε ενα TEC για σενα ειναι μια αντισταση 0,2Ω? σαν παραδειγμα το φερνω..(π.χ το seebeck effect σε αμφισβητει)

επισης:

Το ΕΜΙ καταπολεμείται από τα φίλτρα στην είσοδο του τροφοδοτικού πάρα πολύ εύκολα. Ούτε και χρειάζονται μεγαλύτερο "power tank", ούτε και κάτι άλλο το μαγικό.

Το "power tank" δεν μου λέει απολύτως τίποτα (δεν το γνωρίζω και ως όρο, πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι στους πυκνωτές εξομάλυνσης τάσης του πρωτεύοντος), αντιθέτως μπορώ να θεωρήσω ότι σε τροφοδοτικό ίσης ισχύος που λειτουργεί εξαίσια, το ότι έχει μικρότερο πάει να πει ότι λειτουργούν καλύτερα οι ανορθωτές του και δεν έχει ανάγκη από τεράστιους πυκνωτές για να εξομαλύνουν την τάση.

μα ειναι αδυνατον να ασχολεισαι με τροφοδοτικα και να μην ξερεις τον ορο power tank

επιπλεον διαφωνω σχετικα με το EMI ΜΟΝΟ στην εισοδο

δλδ στην εξοδο δεν θες EMI suppress?

το power tank ειναι απο τα κυριωτερα εξαρτηματα στα psu και ειναι κριτηριο τσιγγουνιας και κακης κατασκευης σε ατελειωτες μαρκες

οπως και τα σταδια φιλτραρισματος οσον αφορα αν ειναι μονα ή διπλα οπως και τι υλικα φιλοξενουν

Link to comment
Share on other sites

Τέταρτον: Προσπαθώ πολύ απλά να καταλάβω ότι όταν κάποιος (γενικά) ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ με ένα θέμα, τότε ΠΩΣ εκφέρει "επιστημονική γνώμη" επί τούτου....Καλή η ΘΕΩΡΙΑ δε λέω, ΑΛΛΑ όταν πας στην πράξη και φύγεις απ'τα "χαρτιά", ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ... ΑΛΛΟ να επισκευάζεις κάτι και ΑΛΛΟ να το ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ από την ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ αυτό το κάτι....Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ξέρεις ο "επισκευαστής" ο "κατασκευαστής" και ο "θεωρίας".....(δε μιλάω για σένα - γενικά μιλάω) ;)

Mα ποιος από όσoυς μιλήσανε σε αυτό το thread είναι κατασκευαστής?:wassat:

Link to comment
Share on other sites

To Cross-load λέγεται cross γιατί γίνεται σε ΟΛΕΣ τις γραμμές.Το crossload το κάνεις για να δεις αν βγάζει το τροφοδοτικό max wattage, και με τι amperage σε κάθε rail!Γιατί πολύ απλά ΚΑΝΕΝΑ τροφοδοτικό δεν βγάζει max amperage σε ΟΛΑ τα rails μαζί.Το να δίνεις φορτίο μόνο σε ένα rail και τα άλλα να μην έχουν τίποτα και να νομίζεις οτι έτσι το δοκιμάζεις,απλά δεν έχει νόημα...!

Επίσης με αυτά που λες δείχνεις να πιστεύεις οτι το τεστ με αντιστάσεις είναι ίδιο όπως να έχεις το τροφοδοτικό στον υπολογιστή!Το τροφοδοτικό έχει λόγο που λέγεται switching power supply και όχι Linear...

Σαν να λες οτι ο johnnyguru και όσοι τεστάρουν τροφοδοτικά με Sunmoon ATE και Chroma 5000 έχουν τα ίδια αποτελέσματα με τα τεστ με μεταβλητές ωμικές αντιστάσεις, μα είναι δυνατόν?

Λες οτι δεν ξέρεις τον ορισμό power tank,δε το έχεις ξανακούσει...και έρχεσαι να μας το παίξεις ψαγμένο άτομο.

Αυτά σε όσους δεν ξέρουν,εδώ είναι πολλά ψαγμένα άτομα και εκθέτεις τον εαυτό σου...

Ανέβασε μια φωτογραφία του κυκλώματος dc-to-dc του enermax να ανεβάσω κι εγώ μια από του seasonic να δούμε ποιο έχει καλύτερη τοπολογία!!!!

Eίδες στα specs που λέει για Assymetric Hybrid DC-to-DC και το λες σαν να είναι κάτι τρομερό...!Καλύτερη τοπολογία DC-to-DC από της Seasonic ΔΕΝ υπάρχει αυτή τη στιγμή σε τροφοδοτικό που να κυκλοφορεί όσο και να χτυπιέσαι!

Εγώ μιλάω με επιχειρήματα και γεγονότα και εσύ λες τα δικά σου...

Δηλαδή δεν ξέρω εγώ τι έχω σπίτι μου όσον αφορά το sample,και τι ακριβώς ήταν και ξέρεις εσύ...

OK πάω πάσο!:giveup:

@hipro

a.Αναφερόμουν στα mosfet του dc-to-dc, και φυσικά ισχύει αυτό που λες.Και συγκεκριμένα το seasonic έχει καλύτερο efficiency(έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με chroma 5000 και όχι μπακάλικες με αντιστάσεις), πράγμα που υποδηλώνει καλύτερη ποιότητα υλικών.

b.Απ όσο ξέρω το amperage δεν έχει σχέση με τους πυκνωτές, βγαίνει από την ανόρθωση.Αν κάνω λάθος διόρθωσε με...

φιλε δεν σε ξερω ποιος εισαι αλλα +1 απο μενα

τα λες πολυ σωστα και τεκμηριωμενα

πολυ ωραιες απαντησεις , μπραβο

αληθεια το chroma 5000 που το βρηκες ?

οσο για τα seasonic απλα respect απο την τελευταια βιδα μεχρι κ την πιο ακραια αποδοση

το τροφοδοτικο ειναι state of art

στο β Σκελος εχεις λαθος γιατι οντως το amperage βγαινει απο τον πυκνωτη οσο και αν φαινεται παραλογο

ειδικα τα peak currents ειναι τεραστια γιαυτο θες και καλους πυκνωτες (οχι ξεβρακωμενους να φαινονται πιο glamour) για να δινουν τα πολλα αμπερ με χαμηλη αντισταση χωρις να σκανε απο την κοπωση

Link to comment
Share on other sites

δλδ για να μετρησω ή να κανω review της προκοπης πρεπει να μπορω να σχεδιασω ενα τροφοδοτικο?

και οκ να το δεχτω

αν μπορω να το σχεδιασω και δεν μπορω να το παραγω τοτε τι γινεται? κανω κριτικη ή οχι?

αν τοχω σπουδασει και δεν με ενδιαφερει να το παραγω ή να το σχεδιασω μιλαω ή οχι?

αν ειμαι τελικος χρηστης πρεπει να μιλαω ή οχι?

εγω λεω οτι μιλανε ολοι αρκει οσο πιο εν τω βαθει ειναι η κριτικη τους να συνοδευεται απο την αναλογη μορφωση

(αν και παλι ειμαι αδικος με τους πρακτικους που δεν εχουν σπουδασει)

και στους επισκευαστες σορρυ κιολας respect εκεινοι βλεπουν οσα οι αλλοι που σχεδιασαν δεν υπολογισαν

και στα ηλεκτρονικα οπως και στο δικο μου επαγγελμα οτι λενε τα χαρτια η πραξη το αμφισβητει ΟΣΟ και να τοχεις ωαξει στα χαρτια

υπαρχει και ο ασταθμιτος παραγοντας που δεν προβλεπεται οπως ενα συστηματικο σφαλμα ή ενα τυχαιο σφαλμα ή μια αστοχια υλικου

Link to comment
Share on other sites

στο β Σκελος εχεις λαθος γιατι οντως το amperage βγαινει απο τον πυκνωτη οσο και αν φαινεται παραλογο

ειδικα τα peak currents ειναι τεραστια γιαυτο θες και καλους πυκνωτες (οχι ξεβρακωμενους να φαινονται πιο glamour) για να δινουν τα πολλα αμπερ με χαμηλη αντισταση χωρις να σκανε απο την κοπωση

Θα μου επιτρέψεις να πω τα εξής...

Βασικά αυτό που θες να πεις -υποθέτω- είναι ότι στο amperage παίζουν ρόλο και οι πυκνωτές. Σε αυτό έχεις δίκιο. Βασικά παίζει ρόλο όλο το power tank και όχι μόνο οι πυκνωτές. Αλλά το να λέμε ότι το amperage "βγαίνει" (εντός εισαγωγικών για προφανείς λόγους) από τους πυκνωτές θα έλεγα -αν μου επιτρέπεις- πως είναι υπεραπλούστευση.

Ουσιαστικά το amperage είναι θέμα του inverter, output rectifiers, rectifier bridge, κ.λ.π. Απλά όπως σωστά επισημάνθηκε στο thread, αν οι πυκνωτές δεν μπορούν να δώσουν το φορτίο που απαιτείται τότε θα υπάρχει πρόβλημα.

Ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που δεν έχει κατασκευαστικό σφάλμα και -φυσικά- εφόσον δουλεύει εντός προδιαγραφών δεν θα σκάσει (εκτός βέβαια αν έχει "φάει τα ψωμιά" του, αλλά αυτό είναι άσχετο τώρα).

Με σεβασμό προς όλους τους συνομιλητές...

Link to comment
Share on other sites

αληθεια το chroma 5000 που το βρηκες ?

στο β Σκελος εχεις λαθος γιατι οντως το amperage βγαινει απο τον πυκνωτη οσο και αν φαινεται παραλογο

ειδικα τα peak currents ειναι τεραστια γιαυτο θες και καλους πυκνωτες (οχι ξεβρακωμενους να φαινονται πιο glamour) για να δινουν τα πολλα αμπερ με χαμηλη αντισταση χωρις να σκανε απο την κοπωση

To Chroma 5000 δεν είναι δικό μου, και δε μπορούσε γιατί έχει εξωφρενικό κόστος, αλλά έχω πρόσβαση λόγω συνεργασίας με μια εταιρεία. Όπως επίσης έχω πρόσβαση σε πολλά reports από πολλά τροφοδοτικά :)

Aυτό για τους πυκνωτές πραγματικά δε το ήξερα, όπως είπα όσο ζει κανείς μαθαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: Γιατί πάντα έτσι γίνεται.... :p

Δεύτερον: δεν έχω τίποτα να πω γι'αυτό...

Τρίτον: Κανείς, αλλά όταν κάποιος λέει πολλά, αυτόματα σημαίνει ότι έχει ασχοληθεί ΚΑΙ πρακτικά στο θέμα, άρα θα έχει ΚΑΙ τα απαραίτητα όργανα κάπου για να στηριχτεί. ;)

Τέταρτον: Προσπαθώ πολύ απλά να καταλάβω ότι όταν κάποιος (γενικά) ΔΕΝ έχει ασχοληθεί ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ με ένα θέμα, τότε ΠΩΣ εκφέρει "επιστημονική γνώμη" επί τούτου....Καλή η ΘΕΩΡΙΑ δε λέω, ΑΛΛΑ όταν πας στην πράξη και φύγεις απ'τα "χαρτιά", ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ... ΑΛΛΟ να επισκευάζεις κάτι και ΑΛΛΟ να το ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ από την ΑΡΧΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ αυτό το κάτι....Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ξέρεις ο "επισκευαστής" ο "κατασκευαστής" και ο "θεωρίας".....(δε μιλάω για σένα - γενικά μιλάω) ;)

Πέμπτον: Δε ζητάω τίποτα και από κανέναν, γιατί απλά ότι λέω το λέω "γενικά"....Τώρα ΑΝ εσύ το πήρες ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, άρα "κάτι" σου κόλλησε απ'τη φράση μου αυτή και το ταύτισες με σένα....

Έκτον: Με όλα αυτά τα "επιστημονικά" που γράφεις, μάλλον προσπαθείς να αποδείξεις ότι κάτι είσαι κι εσύ....είχαμε και τον atiman κάποια περίοδο ξέρεις και πλέον είμαστε λίγο πιο "διστακτικοί" αν θες στο να πιστέψουμε κάποιον.... :(

Δε σε ξέρω προσωπικά (αν και θα ήθελα), αλλά στο net γράφουμε με απλά λόγια, "καταλαβίστικα" για το σύνολο και όχι με τύπους και θεωρίες για να πουν: "ουαουυυυυυ το άτομο τι ξέρει!"

Κατασκευάζουμε κάτι και το δείχνουμε στον απλό κοσμάκη περιγράφοντας το με ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ του τι κάνει και γιατί και ΔΕΝ αρχίζουμε τις θεωρίες του τύπου: "και αυτός ο πυκνωτής κάνει αυτό, βάση του τύπου xzw :5 x 35D και αυτό το Mos-Fet με χαμηλό Rds on το έβαλα γιατί μπλα - μπλα - μπλα-.... Ο κοσμάκης που διαβάζει θα πει: και τι με νοιάζει εμένα το τι κάνει το Mos-Fet και ο πυκνωτής?...Η κατασκευή δουλεύει όπως πρέπει σωστά?...Αυτό τον νοιάζει... ;)

Επίσης αυτό που τον νοιάζει τον άλλον για να βοηθηθεί, είναι αν αυτά που λέει κάποιος τα έχει κάνει και πράξη ή απλά τα λέει επειδή τα έχει διαβάσει/σπουδάσει κάπου....Γιατί είπαμε ΑΛΛΟ θεωρεία και ΑΛΛΟ ΠΡΑΞΗ....Τώρα ΑΝ κάποιος τα έχει και τα δύο, ακόμα καλύτερα.... ;)

γιωργο εχω μια απορια

γιατι μιλας εκ μερους ολου του φορουμ?

ειδικα εσυ δεν εισαι σιγουρα ο "κοσμακης" οπως τον αποκαλεις

οποτε ασε τον κοσμακη να κρινει μονος του αν θελει να διαβασει 5 πραγματα παραπανω ή να αλλαξει thread

με το σκεπτικο αυτο θα ειμασταν ολοι πρακτικοι εδω μεσα και απλα θα αφηναμε τους μαμαω να μας λενε απλα τι να κανουμε με μια φωτο και 2-3 οδηγιες

κοσμακης ειναι και αυτος που δεν θα τα μαθει αλλα θελει να τα διαβασει

κοσμακης ειναι και αυτος που θα δει κατι και θα του κινησει την περιεργια να διαβασει παραπανω

κοσμηκης ειναι και αυτος που ειναι φοιτητης και ισως να μην εχει φτασει ακομα σε αυτο το μαθημα αλλα ισως το κανει του χρονου και θελει να εχει μια εικονα

κοσμακης ειναι και ο ηλεκτρονικος που εχει παρει πτυχιο και ακομα δεν πολυπιανουν τα χερια του και εχει 5 τροφοδοτικα και τους βγαζει τα αντερα

κοσμακης ειναι και ο ερασιτεχνης ή χομπιστας που κατεβασε ενα pdf 500 σελιδες και το ξεψαχνισε , που δανειστηκε 5 βιβλια απο ενα φιλο του ηλεκτρονικο , που πληρωσε 10 ωρες σεμιναριο , που αγορασε 1-2-3 μηχανηματα για να μαθει

εν τελει αν το φορουμ αυτο ειναι για προβατα ας μας το πει αυτος που εχει το φορουμ ή ας διαγραφει το θεμα

επισης δεν καταλαβαινω αυτο το θεμα με την φωτογραφια

δλδ τι σημαινει να παμε να φωτογραφισουμε το σπιτι του αλλου ή το εργαστηριο του , δεν το καταλαβαινω καν και το δηλωνω ξεκαθαρα οτι τον chris valin δεν τον ξερω καν προσωπικα

επισης ο παραπανω δεν εχει δωσει κανενα δικαιωμα να στιγματιζεται με ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΤΡΟΠΟ , με το να τον παρομοιαζεις με τον ΑΤΙΜΑΝ που καποιοι οκ δεν ξερουν τι εστι ΑΤΙΜΑΝ, αλλα καποιοι παλιωτεροι ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ,και ειναι σαν να τον λες απατεωνα με λιγα λογια.

συγγνωμη προκαταβολικα για το flame αλλα δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω γιατι εσυ και η grace ξεκινησατε ενα Flame σε εναν ανθρωπο που χρησιμοποιησε εναν επιστημονικο ορο χωρις ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ

και αυτο δεν το λεω εγω , οσα ποστ και να εχω δει του chris ,δεν ειδα ποτε να πουλαει μουρη σε κανενα (αντε να τον πω λιγο ψειρα ή λιγο υπερβολικο)

και το κερασακι στην τουρτα

οταν εγω ποσταρα καποτε εδω ενα thread με μια επισκευη και ενα thread με ενα backplate, απαντησε στο πρωτο ο chris valin και στο δευτερο ο eleven

ο ενας μου εδωσε βοηθεια τι να κανω δημοσιως στο φορουμ και ο αλλος μου ποσταρει διαγραμμα για να κοψω Backplate

με λιγα λογια με βοηθησαν

ευχαριστω και συγγνωμη αν ακουγομαι καπως ,τοχω διορθωσει πολυ τον τροπο μου ελπιζω ωστε να μην παρεξηγειται κανενας (μιας και τρωω ευκολα κιτρινες καρτες και ειμαι ξερολας και πολλα ακομα που μουχουν πει)

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να πω τα εξής...

Βασικά αυτό που θες να πεις -υποθέτω- είναι ότι στο amperage παίζουν ρόλο και οι πυκνωτές. Σε αυτό έχεις δίκιο. Βασικά παίζει ρόλο όλο το power tank και όχι μόνο οι πυκνωτές. Αλλά το να λέμε ότι το amperage "βγαίνει" (εντός εισαγωγικών για προφανείς λόγους) από τους πυκνωτές θα έλεγα -αν μου επιτρέπεις- πως είναι υπεραπλούστευση.

Ουσιαστικά το amperage είναι θέμα του inverter, output rectifiers, rectifier bridge, κ.λ.π. Απλά όπως σωστά επισημάνθηκε στο thread, αν οι πυκνωτές δεν μπορούν να δώσουν το φορτίο που απαιτείται τότε θα υπάρχει πρόβλημα.

Ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που δεν έχει κατασκευαστικό σφάλμα και -φυσικά- εφόσον δουλεύει εντός προδιαγραφών δεν θα σκάσει (εκτός βέβαια αν έχει "φάει τα ψωμιά" του, αλλά αυτό είναι άσχετο τώρα).

Με σεβασμό προς όλους τους συνομιλητές...

χιχι και φυσικα σου επιτρεπω γιατι εισαι πολυ καλος συνομιλητης και μιλας πολυ σωστα

ωστοσο θα διαφωνησω αν και κατα βαθος δεν διαφωνουμε και τοσο

οταν μερικα πραγματα ειναι αλυσιδα προφανως το αμπεραζ θα περασει απο ολα

αρα οφειλεται σε ολα στην αλυσιδα

απαξ ομως και τελικα ερχεται στα χερια του πυκνωτη φυσικα και το δινει αυτος

θα ηταν παραλογο ας πουμε να ελεγα οτι οκ , δεν παιζει ρολο το rectifier .φυσικα και παιζει .

εγω ξερω οτι τα Peak currents ειναι ολα στις πλατες του πυκνωτη και θα το στηριζω μεχρι να δω οτι κανω λαθος

σημειωνω οτι μεχρι πριν ενα χρονο πιστευα αυτο που ειπε και ο μιχαλης

οτι δλδ ο πυκνωτης απλα φιλτραρει και εξομαλυνει

ομως ειχα λαθος

ειναι ενεργοτατο στοιχειο και δινει αμπερ κανονικοτατα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν διαφωνούμε κάπου. Νομίζω ότι απλά βλέπουμε με διαφορετική οπτική ένα ζήτημα χωρίς όμως να διαφωνούμε επι της ουσίας, ούτε να έχει κάποιος δίκιο και κάποιος άδικο.

Προφανώς και συμφωνώ μαζί σου στο ότι ο πυκνωτής είναι ενεργότατο στοιχείο! Γενικα όπως είπες και εσύ στο post σου..:

ωστοσο θα διαφωνησω αν και κατα βαθος δεν διαφωνουμε και τοσο

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

παντως σαν ασχετος με τα ηλεκτρονικα,θελω κι εγω να βλεπω και θεωρητικες αναλυσεις και τεκμηριωσεις κλπ...Το "γιατι και πως " με τραβαει πιο πολυ απο το "ειναι καλο"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.