Jump to content



Νεο PSU


alexkhr

Recommended Posts

δλδ για να μετρησω ή να κανω review της προκοπης πρεπει να μπορω να σχεδιασω ενα τροφοδοτικο?

και οκ να το δεχτω

αν μπορω να το σχεδιασω και δεν μπορω να το παραγω τοτε τι γινεται? κανω κριτικη ή οχι?

αν τοχω σπουδασει και δεν με ενδιαφερει να το παραγω ή να το σχεδιασω μιλαω ή οχι?

αν ειμαι τελικος χρηστης πρεπει να μιλαω ή οχι?

εγω λεω οτι μιλανε ολοι αρκει οσο πιο εν τω βαθει ειναι η κριτικη τους να συνοδευεται απο την αναλογη μορφωση

(αν και παλι ειμαι αδικος με τους πρακτικους που δεν εχουν σπουδασει)

και στους επισκευαστες σορρυ κιολας respect εκεινοι βλεπουν οσα οι αλλοι που σχεδιασαν δεν υπολογισαν

και στα ηλεκτρονικα οπως και στο δικο μου επαγγελμα οτι λενε τα χαρτια η πραξη το αμφισβητει ΟΣΟ και να τοχεις ωαξει στα χαρτια

υπαρχει και ο ασταθμιτος παραγοντας που δεν προβλεπεται οπως ενα συστηματικο σφαλμα ή ενα τυχαιο σφαλμα ή μια αστοχια υλικου

Παλικάρι, μεγαλώνεις και μ'αρέσει..... :T::)

Τώρα:

Όχι για να κάνεις ένα απλό review, δε χρειάζεται να έχεις σπουδάσει KAI ηλεκτρονικά ή να έχεις κατασκευάσει κάτι....

Για να μιλάς όμως με θεωρείες ΑΝ δεν το έχεις δει στην πράξη τι κάνει και πως συμπεριφέρεται ένα πράγμα, ναι αυτό είναι λίγο "ενοχλητικό".

Για όσους μιλούν και με θεωρείες αλλά και να το έχουν δει στην πράξη (να το έχουν κατανοήσει), τότε ναι είμαι μέσα....

Δεν είμαι μέσα όμως στο να "μπερδεύουμε" τον κοσμάκη που διαβάζει με "ακαταλαβίστικους όρους" γι'αυτόν....

Π.Χ. .... Λέω εγώ, λες εσύ, λέει τρίτος, λέει κι ο άλλος και γίνεται ένα μπέρδεμα και στο τέλος δεν καταλαβαίνει ο ανθρωπάκος τι διαβάζει..... :(

Όλοι μπορούμε να μιλάμε (γι'αυτό είναι και τα forums), αλλά να μιλάμε σωστά και ΑΠΛΑ για όλους...... Εγώ είμαι αυτής της άποψης βέβαια αλλά εσύ (π.χ.) μπορεί να μην είσαι....Εδώ είναι που γίνεται τελικά το "μπέρδεμα"...... :(

Θα μου επιτρέψεις να πω τα εξής...

Βασικά αυτό που θες να πεις -υποθέτω- είναι ότι στο amperage παίζουν ρόλο και οι πυκνωτές. Σε αυτό έχεις δίκιο. Βασικά παίζει ρόλο όλο το power tank και όχι μόνο οι πυκνωτές. Αλλά το να λέμε ότι το amperage "βγαίνει" (εντός εισαγωγικών για προφανείς λόγους) από τους πυκνωτές θα έλεγα -αν μου επιτρέπεις- πως είναι υπεραπλούστευση.

Ουσιαστικά το amperage είναι θέμα του inverter, output rectifiers, rectifier bridge, κ.λ.π. Απλά όπως σωστά επισημάνθηκε στο thread, αν οι πυκνωτές δεν μπορούν να δώσουν το φορτίο που απαιτείται τότε θα υπάρχει πρόβλημα.

Ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής που δεν έχει κατασκευαστικό σφάλμα και -φυσικά- εφόσον δουλεύει εντός προδιαγραφών δεν θα σκάσει (εκτός βέβαια αν έχει "φάει τα ψωμιά" του, αλλά αυτό είναι άσχετο τώρα).

Με σεβασμό προς όλους τους συνομιλητές...

Βρε Candyman αφού τα λες σωστά, ωραία και αρκετά ΑΠΛΑ θα έλεγα, τότε γιατί δε με γουστάρεις?... :p:D

To Chroma 5000 δεν είναι δικό μου, και δε μπορούσε γιατί έχει εξωφρενικό κόστος, αλλά έχω πρόσβαση λόγω συνεργασίας με μια εταιρεία. Όπως επίσης έχω πρόσβαση σε πολλά reports από πολλά τροφοδοτικά :)

Aυτό για τους πυκνωτές πραγματικά δε το ήξερα, όπως είπα όσο ζει κανείς μαθαίνει!

mihalis2001gr ΜΠΡΑΒΟ παλικάρι..... Είσαι ωραίος και ΜΠΡΑΒΟ σου.... :T:

γιωργο εχω μια απορια

γιατι μιλας εκ μερους ολου του φορουμ?

ειδικα εσυ δεν εισαι σιγουρα ο "κοσμακης" οπως τον αποκαλεις

οποτε ασε τον κοσμακη να κρινει μονος του αν θελει να διαβασει 5 πραγματα παραπανω ή να αλλαξει thread

με το σκεπτικο αυτο θα ειμασταν ολοι πρακτικοι εδω μεσα και απλα θα αφηναμε τους μαμαω να μας λενε απλα τι να κανουμε με μια φωτο και 2-3 οδηγιες

κοσμακης ειναι και αυτος που δεν θα τα μαθει αλλα θελει να τα διαβασει

κοσμακης ειναι και αυτος που θα δει κατι και θα του κινησει την περιεργια να διαβασει παραπανω

κοσμηκης ειναι και αυτος που ειναι φοιτητης και ισως να μην εχει φτασει ακομα σε αυτο το μαθημα αλλα ισως το κανει του χρονου και θελει να εχει μια εικονα

κοσμακης ειναι και ο ηλεκτρονικος που εχει παρει πτυχιο και ακομα δεν πολυπιανουν τα χερια του και εχει 5 τροφοδοτικα και τους βγαζει τα αντερα

κοσμακης ειναι και ο ερασιτεχνης ή χομπιστας που κατεβασε ενα pdf 500 σελιδες και το ξεψαχνισε , που δανειστηκε 5 βιβλια απο ενα φιλο του ηλεκτρονικο , που πληρωσε 10 ωρες σεμιναριο , που αγορασε 1-2-3 μηχανηματα για να μαθει

εν τελει αν το φορουμ αυτο ειναι για προβατα ας μας το πει αυτος που εχει το φορουμ ή ας διαγραφει το θεμα

επισης δεν καταλαβαινω αυτο το θεμα με την φωτογραφια

δλδ τι σημαινει να παμε να φωτογραφισουμε το σπιτι του αλλου ή το εργαστηριο του , δεν το καταλαβαινω καν και το δηλωνω ξεκαθαρα οτι τον chris valin δεν τον ξερω καν προσωπικα

επισης ο παραπανω δεν εχει δωσει κανενα δικαιωμα να στιγματιζεται με ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΤΡΟΠΟ , με το να τον παρομοιαζεις με τον ΑΤΙΜΑΝ που καποιοι οκ δεν ξερουν τι εστι ΑΤΙΜΑΝ, αλλα καποιοι παλιωτεροι ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ,και ειναι σαν να τον λες απατεωνα με λιγα λογια.

συγγνωμη προκαταβολικα για το flame αλλα δεν μπορω με τιποτα να καταλαβω γιατι εσυ και η grace ξεκινησατε ενα Flame σε εναν ανθρωπο που χρησιμοποιησε εναν επιστημονικο ορο χωρις ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ

και αυτο δεν το λεω εγω , οσα ποστ και να εχω δει του chris ,δεν ειδα ποτε να πουλαει μουρη σε κανενα (αντε να τον πω λιγο ψειρα ή λιγο υπερβολικο)

και το κερασακι στην τουρτα

οταν εγω ποσταρα καποτε εδω ενα thread με μια επισκευη και ενα thread με ενα backplate, απαντησε στο πρωτο ο chris valin και στο δευτερο ο eleven

ο ενας μου εδωσε βοηθεια τι να κανω δημοσιως στο φορουμ και ο αλλος μου ποσταρει διαγραμμα για να κοψω Backplate

με λιγα λογια με βοηθησαν

ευχαριστω και συγγνωμη αν ακουγομαι καπως ,τοχω διορθωσει πολυ τον τροπο μου ελπιζω ωστε να μην παρεξηγειται κανενας (μιας και τρωω ευκολα κιτρινες καρτες και ειμαι ξερολας και πολλα ακομα που μουχουν πει)

Συγνώμη παλικάρι αν σε πείραξε η συμπεριφορά μου.... :(

ΔΕΝ είχα κανένα σκοπό να "ρίξω" τον Chris όπως λες πάντως.......Απλά όπως πολύ σωστά ανέφερες κι εσύ, ίσως είναι λίγο "υπερβολικός με τους όρους" του και θα πρέπει (κατ'εμέ πάντα) να τους γράφει λίγο πιο "απλά".....

Συγνώμη Chris αν το πήρες κι εσύ στραβά.... :(

.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

ελπιζω να αστιευεσαι

φανταζεσαι το cpu σαν ενα μεγαλο παθητικο ωμικο φορτιο?

σοβαρα μιλαμε τωρα?

δλδ ας πουμε ενα TEC για σενα ειναι μια αντισταση 0,2Ω? σαν παραδειγμα το φερνω..(π.χ το seebeck effect σε αμφισβητει)

μα ειναι αδυνατον να ασχολεισαι με τροφοδοτικα και να μην ξερεις τον ορο power tank

επιπλεον διαφωνω σχετικα με το EMI ΜΟΝΟ στην εισοδο

δλδ στην εξοδο δεν θες EMI suppress?

το power tank ειναι απο τα κυριωτερα εξαρτηματα στα psu και ειναι κριτηριο τσιγγουνιας και κακης κατασκευης σε ατελειωτες μαρκες

οπως και τα σταδια φιλτραρισματος οσον αφορα αν ειναι μονα ή διπλα οπως και τι υλικα φιλοξενουν

Δεν αστειεύομαι καθόλου. Ο επεξεργαστής (ή τουλάχιστον το μέρος της μητρικής που τον τροφοδοτεί) συμπεριφέρεται ακριβώς όπως ένα μεγάλο μεταβαλλόμενο ωμικό φορτίο. Όπως και το TEC, το οποίο είναι πολύ πιό σταθερό φορτίο κιόλας. Το Seebeck effect είναι θερμοηλεκτρικό φαινόμενο και απλώς μιλάει για δημιουργία μαγνητικών πεδίων (και συνεπώς τάσης) σε υλικά λόγω της μεταβολής της θερμοκρασίας τους, που δεν έχει καμία άμεση σχέση με το θέμα. Δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους φορτίο στο συνεχές ρεύμα, ότι καταναλώνει ισχύ την ίδια μορφή ισχύος καταναλώνει. Δεν έχει σημασία αν συνδέσω επεξεργαστή, αντιστάσεις, λάμπες, κινητήρες ή οτιδήποτε άλλο, watt θα τραβήξω. Αν μιλούσαμε για εναλλασόμενο ναι θα είχαμε γωνίες φάσης και ενεργή/άεργη/φαινόμενη ισχύ.

Συμπλήρωση : Για του λόγου το αληθές (αυτό που λέτε, για την ιστορία) το τροφοδοτικό δεν "βλέπει" καθόλου τον επεξεργαστή ως φορτίο, οι επεξεργαστές δεν λειτουργούν σε τάση ούτε καν κοντά σε αυτή που παρέχει το τροφοδοτικό. Το κύκλωμα τροφοδοσίας του πάνω στην μητρική είναι το φορτίο του τροφοδοτικού και αυτό είναι μόνο μέρος του συνόλου του φορτίου που τροφοδοτεί προφανώς.

Για το ΕΜΙ, έχω γράψει και παρακάτω πως το φίλτρο λειτουργεί και στην είσοδο αλλά και στην έξοδο. Και ακόμα πιο σωστά έρχεται η απάντηση του Chris Valis πιο κάτω να δηλώσει πως κατασκευαστικά καταπολεμείται παντού. Ακόμα και η βαφή πολλές φορές παίζει ρόλο. Και την σημερινή εποχή με την παρούσα νομοθεσία είναι αστείο να το συζητάμε ακόμα.

Για το "power tank" τα είπαμε ότι είχαμε να πούμε. Το πότε οι πυκνωτές και μάλιστα (αν έχω καταλάβει καλά) οι πυκνωτές του φίλτρου άρχισαν να αποκαλούνται "power tank" δεν το γνωρίζω. Εγώ εκ του ασφαλούς θα συνεχίσω να τους αποκαλώ με τις ονομασίες που τους αναφέρει η διεθνής βιβλιογραφία, δηλαδή ripple filter capacitors ή απλώς πυκνωτές.

Link to comment
Share on other sites

Grace: ΔΕΝ αναφέρονται απλά οι πυκνωτές σαν power tank. Ίσως να μην το διευκρίνσα κι εγώ αρκετά και φάνηκε ότι εννοούσα ΜΟΝΟ τους πυκνωτές (filter caps).

Power tank αναφέρεται όλο το input rectifier τμήμα ενός Psu (filter capacitors, bridge rectifier, κ.λ.π.).

Τώρα (μια και ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα) και τυχόν σφάλλω, μπορεί να με διορθώσει ο Chris Valis ο οποίος γνωρίζει σίγουρα περισσότερα απο εμένα, γνωρίζει και τον όρο power tank, και γνωρίζει και σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιείται, όπως σου ανέφερε και σε προηγούμενο post του.

Για το θέμα των μετρήσεων σου όμως επέτρεψέ μου να έχω ενστάσεις τις οποίες θα τεκμηριώσω φυσικά...

Καταρχήν -συγνώμη- αλλά κάνεις λάθος λέγοντας:

"Φυσικά και τα αλλάζω χειροκίνητα. Ναι, ωμικό φορτίο είναι οι 'καθαρές' ωμικές αντιστάσεις, δεν έχει άλλο φορτίο νόημα σε DC κύκλωμα."

Εκτός και αν κάνω τραγικό λάθος, είναι αδύνατον να μετρήσεις transient response manually, πόσο μάλλον να έχεις απόλυτο έλεγχο στην αλλαγή των φορτίων σε χρόνους milliseconds. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ένα pc ζητάει ρεύμα "άναρχα" από διάφορες συσκευές και όχι μόνο από την cpu, απαιτήσεις σε ρεύμα που μεταβάλλονται ταχύτατα είτε με άυξηση είτε με μείωση της ζήτησης φορτίου, το να κάνεις transient response test έτσι πλησιάζει την σφαίρα του "αδύνατου". Για τους παραπάνω λόγους (και όχι μόνο γι'αυτούς) πρέπει να χρησιμοποιούνται ΑΤΕ (Αutomatic Testing Equipment) που μπορείς να το προγραμματίσεις ΠΩΣ ακριβώς θα μετρήσει, σε ποια rails και πότε θα ζητήσει φορτία, κατά πόσο +/-%, κ.λ.π, πράγματα που πολύ απλά ΔΕΝ γίνεται να προσομειώσουμε manually.

Επίσης σφάλλεις και σε αυτό που λες στον mihalis2001gr σχετικά με τα ATE:

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι έγραψες, αλλά όλα αυτά τα συστήματα αντιστάσεις χρησιμοποιούν ως φορτίο. Επειδή έχω αντιστάσεις δεν πάει να πει ότι δεν μπορώ να τις μεταβάλω όπως ακριβώς εγώ θέλω. Δεν υπάρχει άλλο είδους φορτίο στο συνεχές ρεύμα.

Ορίστε μια απάντηση για το ίδιο ζήτημα από κάποιον που σίγουρα γνωρίζει παραπάνω πράγματα από όλους μας, τον johnnyguru: "Oh... and FWIW, an ATE does not use resistors to create a load."

Ορίστε και το Link.

Βρε Candyman αφού τα λες σωστά, ωραία και αρκετά ΑΠΛΑ θα έλεγα, τότε γιατί δε με γουστάρεις?... :p:D

Δεν ξέρω από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα αλλά θα παρακαλούσα να μην δημιουργούμε εντυπώσεις γιατί διαβάζει κι άλλος κόσμος εδώ. Ελπίζω καταλαβαίνεις, έτσι; Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

@hipro

γιωργο η νεα σου τοποθετηση θα ελεγα οτι ειναι πολλη σωστη και σαφως βελτιωμενο version απο το προηγουμενο

χαιρομαι που το βλεπεις το θεμα πιο σφαιρικα και πιο "μαλακα"

καμια φορα ισως γραφουμε και πραγματα που δεν τα θελουμε ή αλλιως τα γραφουμε και αλλα εννοουμε

χαρηκα πολυ με το "ειρηνικο" ποστ σου ειλικρινα

θαθελα ομως να προσθεσω οτι δεν εννοουσα οτι ο chris ηταν ΣΑΥΤΟ το thread υπερβολικος .λιιιγο υπερβολικος ηταν σε ενα αλλο που συζητουσαμε για πυκνωτες

για μενα σαυτο το thread εδειξε πολλη αμυντικη σταση ενω μπορουσε να εχει κανει ΑΝΕΤΑ χρηση υπερβολικων ορων και να ειναι πολυ πιο επιθετικος δικαιωματικα σε οσους καποια πραγματα δεν τα γνωριζουν οπως αυτος

διαβαζω κ τα υπολοιπα κ συνεχιζω:fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αστειεύομαι καθόλου. Ο επεξεργαστής (ή τουλάχιστον το μέρος της μητρικής που τον τροφοδοτεί) συμπεριφέρεται ακριβώς όπως ένα μεγάλο μεταβαλλόμενο ωμικό φορτίο. Όπως και το TEC, το οποίο είναι πολύ πιό σταθερό φορτίο κιόλας. Το Seebeck effect είναι θερμοηλεκτρικό φαινόμενο και απλώς μιλάει για δημιουργία μαγνητικών πεδίων (και συνεπώς τάσης) σε υλικά λόγω της μεταβολής της θερμοκρασίας τους, που δεν έχει καμία άμεση σχέση με το θέμα. Δεν υπάρχει κανενός άλλου είδους φορτίο στο συνεχές ρεύμα, ότι καταναλώνει ισχύ την ίδια μορφή ισχύος καταναλώνει. Δεν έχει σημασία αν συνδέσω επεξεργαστή, αντιστάσεις, λάμπες, κινητήρες ή οτιδήποτε άλλο, watt θα τραβήξω. Αν μιλούσαμε για εναλλασόμενο ναι θα είχαμε γωνίες φάσης και ενεργή/άεργη/φαινόμενη ισχύ.

Συμπλήρωση : Για του λόγου το αληθές (αυτό που λέτε, για την ιστορία) το τροφοδοτικό δεν "βλέπει" καθόλου τον επεξεργαστή ως φορτίο, οι επεξεργαστές δεν λειτουργούν σε τάση ούτε καν κοντά σε αυτή που παρέχει το τροφοδοτικό. Το κύκλωμα τροφοδοσίας του πάνω στην μητρική είναι το φορτίο του τροφοδοτικού και αυτό είναι μόνο μέρος του συνόλου του φορτίου που τροφοδοτεί προφανώς.

Για το ΕΜΙ, έχω γράψει και παρακάτω πως το φίλτρο λειτουργεί και στην είσοδο αλλά και στην έξοδο. Και ακόμα πιο σωστά έρχεται η απάντηση του Chris Valis πιο κάτω να δηλώσει πως κατασκευαστικά καταπολεμείται παντού. Ακόμα και η βαφή πολλές φορές παίζει ρόλο. Και την σημερινή εποχή με την παρούσα νομοθεσία είναι αστείο να το συζητάμε ακόμα.

Για το "power tank" τα είπαμε ότι είχαμε να πούμε. Το πότε οι πυκνωτές και μάλιστα (αν έχω καταλάβει καλά) οι πυκνωτές του φίλτρου άρχισαν να αποκαλούνται "power tank" δεν το γνωρίζω. Εγώ εκ του ασφαλούς θα συνεχίσω να τους αποκαλώ με τις ονομασίες που τους αναφέρει η διεθνής βιβλιογραφία, δηλαδή ripple filter capacitors ή απλώς πυκνωτές.

το κατ εσε ασχετο seebeck effect :

The Seebeck effect is the conversion of temperature differences directly into electricity

λεει χοντρικα οτι το τεκ σου παραγει ΤΑΣΗ

γιαυτο το λογο και οταν εσυ δινεις 16 βολτ ας πουμε σε ενα τεκ τελικα αναλογα με την θερμοκρασια που θα εχει η ζεστη ή η κρυα πλακα του τα βολτ και η αντισταση του αλλαζουν

εσενα αυτο σου κανει για ωμικο φορτιο?

ααααα ξεχασα ειναι "μεταβαλλομενο ωμικο φορτιο"

μονο που η μεταβολη οφειλεται σε ηλεκτρεγερτικη δυναμη ΜΕΣΑ στο τεκ

αυτο εσυ ως τι θα το εξομειωσεις ας πουμε

με αντιστασεις?

και σοβαρα πιστευεις οτι εχεις κανει simulation επειδη εβαλες μια μεταβλητη αντισταση και αρχισες να κουνας διακοπτες με τα χερια σου? δες μια καμπυλη απο τεκ και αν μου φτιαξεις εξομειωτη τεκ τοσο ευκολα μαγκια σου

το παραδειγμα μου ηταν μια χαρα γιατι σου δινω να καταλαβεις οτι ΑΣΧΕΤΑ αν ενα υλικο ΕΞΟΜΕΙΩΝΕΤΑΙ η ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΤΑΙ απλοικα με ενα μεταβαλλομενο ωμικο φορτιο αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ΩΜΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ

και σαφως δεν σημαινει οτι οταν κανεις εξομειωση πετυχαινεις τις μετρησεις που θες

οσο για τον επεξεργαστη αποτι βλεπω δεν αναφερεσαι σε προηγουμενα ποστ σου που τον θες να ειναι σκετο ωμικο φορτιο

δεν γνωριζω τι ξερεις οτι γινεται μεσα στο cpu οταν κλοκαρεις και τι ακριβως προσπαθεις να υπερνικησεις με την εξτρα ταση που δινεις

αν εσυ βλεπεις αντιστασεις εκει μεσα ,εγω βλεπω καναλια με χωρητικοτητα και ενα βολταζ που προσπαθει να βαλει τα ηλεκτρονια σε ταξη

εμενα αυτο δεν μου παρομοιαζεται με αντισταση

δεν ειναι γιαννης ειναι γιαννακης

το τροφοδοτικο θελω να πιστευω πως ολοι ξερουμε τι τασεις δινει

και τι ταση δεχεται το cpu μας

και τι κανει η τροφοδοσια την μητρικης

δλδ το τροφοδοτικο δεν δινει αμεσα στο cpu αλλα δινει στο τροφοδοτικο της μητρικης και εκεινο στο cpu?

και αυτο το λες ας πουμε σαν ενισχυτικο της αποψης σου

χειροτερα τα κανεις

αντι να τροφοδοτεις ενα κατ εσε ωμικο φορτιο (που θεωρεις το cpu) , τροφοδοτεις ενα ...τροφοδοτικο

και αυτο καθαρο ωμικο φορτιο ε?

για το ΕΜΙ δεν το σωζεις τοχεις καψει πολυ παραπανω

ακομα δεν εχεις καταλαβει τι ειναι το power tank

με την ευκαιρια να σε ρωτησω κατι

το "κλοκαρω" τι σημαινει?

σε ποιο εγχειριδιο ηλεκτρονικων το λεει?

η να σε ρωτησω κατι αλλο , το κυλικειο που εμαθες που ειναι για να παρεις καφε?

το λεει το manual της δουλειας σου ή θα ρωτησεις εναν που εχει τελειωσει διοικηση επιχειρησεων να στο πει?

το "ντιστριμπιτερ" στο αμαξι σε ποιο επισημο βιβλιο μηχανολογιας υπαρχει?

μηπως λεγεται διανομεας?

εσυ διανομεα το λες οταν πας το αμαξι στο μαστορα? η ο μαστορας διανομεα θα στον πει?

θα του πεις τοτε "συγγνωμη κυριε μαστορα αλλα η επισημη βιβλιογραφια δεν αναφερει τετοιους μπακαλικους ορους?"

γενικα μπορω να φερω εκατομμυρια παραδειγματα ορων που δεν γραφονται στα βιβλια αλλα τους ξερουν ολοι οσοι ασχολουνται

στη δουλεια μου θα ακουσεις την λεξη πιπεταρισμα

βρες εσυ επισημο βιβλιο να το λεει

ε δεν το λεει

αμα ομως σου πουν να πιπεταρεις και δεν ξερεις τι σου λενε , τοτε θα σου πουν "καλα παιδακι μου δεν εχεις κανει πρακτικη ποτε σου?"

να στο πω και απλα

το power tank ειναι λεξη της πιατσας

και αμα εισαι στην πιατσα την ξερεις

Link to comment
Share on other sites

Grace: ΔΕΝ αναφέρονται απλά οι πυκνωτές σαν power tank. Ίσως να μην το διευκρίνσα κι εγώ αρκετά και φάνηκε ότι εννοούσα ΜΟΝΟ τους πυκνωτές (filter caps).

Power tank αναφέρεται όλο το input rectifier τμήμα ενός Psu (filter capacitors, bridge rectifier, κ.λ.π.).

Τώρα (μια και ποτέ δεν είπα ότι τα ξέρω όλα) και τυχόν σφάλλω, μπορεί να με διορθώσει ο Chris Valis ο οποίος γνωρίζει σίγουρα περισσότερα απο εμένα, γνωρίζει και τον όρο power tank, και γνωρίζει και σε ποιές περιπτώσεις χρησιμοποιείται, όπως σου ανέφερε και σε προηγούμενο post του.

Για το θέμα των μετρήσεων σου όμως επέτρεψέ μου να έχω ενστάσεις τις οποίες θα τεκμηριώσω φυσικά...

Καταρχήν -συγνώμη- αλλά κάνεις λάθος λέγοντας:

Εκτός και αν κάνω τραγικό λάθος, είναι αδύνατον να μετρήσεις transient response manually, πόσο μάλλον να έχεις απόλυτο έλεγχο στην αλλαγή των φορτίων σε χρόνους milliseconds. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ένα pc ζητάει ρεύμα "άναρχα" από διάφορες συσκευές και όχι μόνο από την cpu, απαιτήσεις σε ρεύμα που μεταβάλλονται ταχύτατα είτε με άυξηση είτε με μείωση της ζήτησης φορτίου, το να κάνεις transient response test έτσι πλησιάζει την σφαίρα του "αδύνατου". Για τους παραπάνω λόγους (και όχι μόνο γι'αυτούς) πρέπει να χρησιμοποιούνται ΑΤΕ (Αutomatic Testing Equipment) που μπορείς να το προγραμματίσεις ΠΩΣ ακριβώς θα μετρήσει, σε ποια rails και πότε θα ζητήσει φορτία, κατά πόσο +/-%, κ.λ.π, πράγματα που πολύ απλά ΔΕΝ γίνεται να προσομειώσουμε manually.

Επίσης σφάλλεις και σε αυτό που λες στον mihalis2001gr σχετικά με τα ATE:

Ορίστε μια απάντηση για το ίδιο ζήτημα από κάποιον που σίγουρα γνωρίζει παραπάνω πράγματα από όλους μας, τον johnnyguru: "Oh... and FWIW, an ATE does not use resistors to create a load."

Ορίστε και το Link.

Αυτά όπως είπες λέγονται input rectifiers ή ανορθωτές εισόδου. Δεν έχουν 2 ονόματα, τουλάχιστον όχι όσο γνωρίζω εγώ. (βλέπε παρακάτω περί 'πιάτσας')

Φυσικά και μπορείς να μετρήσεις transient response αν έχεις κατάλληλο εξοπλισμό, έστω και τουλάχιστον ένα πολύ ευαίσθητο πολύμετρο με πολύ γρήγορους χρόνους απόκρισης. Το γεγονός ότι τα φορτία αλλάζουν άναρχα δεν εμποδίζει να τα αλλάζεις και χειροκίνητα άναρχα, και πολύ πιό άναρχα από την πραγματικότητα.

Επειδή τα link που δίνεις πάνε απλώς σε ένα άλλο φόρουμ (καθόλου έγκυρο να δίνεις απαντήσεις σε άλλο φόρουμ) αλλά και τα link του Johnyguru είναι νεκρά, να σου πω ότι το γνωρίζω το τι ακριβώς χρησιμοποιούν τα ΑΤΕ και είναι Load boards. Έχουν πολύπλοκες διατάξεις ηλεκτρονικών ισχύος με πολλά στοιχεία, που πάλι απλώς είναι ψηφιακά μεταβαλλόμενα ωμικά φορτία όταν βάλεις ένα πολύμετρο, ψηφιακά ελεγχόμενες αντιστάσεις. Απλώς το ΑΤΕ δίνει πλήρη έλεγχο πάνω στο φορτίο, ακόμα και εώς 0,01Α σε 'κοινά' συστήματα όπως τα Sunmoon που γνωρίζω. Δεν υπάρχει άλλου είδους φορτίο σε DC κυκλώματα, watt τραβάς από ένα τροφοδοτικό DC και τίποτα άλλο, ποτέ και με οποιονδήποτε τρόπο. Το αν τα τραβάς αργά ή γρήγορα ή με οποιονδήποτε τρόπο είναι το μόνο που αλλάζει.

το κατ εσε ασχετο seebeck effect :

The Seebeck effect is the conversion of temperature differences directly into electricity

λεει χοντρικα οτι το τεκ σου παραγει ΤΑΣΗ

γιαυτο το λογο και οταν εσυ δινεις 16 βολτ ας πουμε σε ενα τεκ τελικα αναλογα με την θερμοκρασια που θα εχει η ζεστη ή η κρυα πλακα του τα βολτ και η αντισταση του αλλαζουν

εσενα αυτο σου κανει για ωμικο φορτιο?

ααααα ξεχασα ειναι "μεταβαλλομενο ωμικο φορτιο"

μονο που η μεταβολη οφειλεται σε ηλεκτρεγερτικη δυναμη ΜΕΣΑ στο τεκ

αντι να τροφοδοτεις ενα κατ εσε ωμικο φορτιο (που θεωρεις το cpu) , τροφοδοτεις ενα ...τροφοδοτικο

και αυτο καθαρο ωμικο φορτιο ε?

Είπα εγώ κάτι αντίθετο; Ναι δημιουργείται μία στιγμιαία παραγωγή εναλλασσόμενης τάσης μέσα στο υλικό. Αν σε μία τέτοια συσκευή δημιουργηθεί στιγμιαία μία μικρή εναλλασσόμενη τάση δεν παύει να είναι ωμικό φορτίο, απλώς λειτουργεί και σαν μία μικρή πηγή που πότε ενισχύει την τάση της τροφοδοσίας και πότε της αντιτείθεται. Δεν αλλάζει το γεγονός ότι το φορτίο καταναλώνει ισχύ (σε watt πάντα), ούτε και το "βλέπει" διαφορετικά ένα τροφοδοτικό, το ρεύμα που κυκλοφορεί μέσα σε αυτό αυξομειώνεται (αφού υπάρχει ripple στην τάση).

Όπως είπες και εσύ, αλλάζουν τα βολτ και η αντίσταση. Με άλλα βολτ και άλλη αντίσταση δεν έχεις ωμικό φορτίο και πάλι, μετατρέπεται σε κάτι άλλο το οποίο δεν το γνωρίζω εγώ; Με την ίδια λογική και οι ωμικές αντιστάσεις δεν είναι ωμικά φορτία, αφού όσο περισσότερο ζεσταίνονται αλλάζει ελάχιστα και η αντίστασή τους που τις προκαλεί να ζητούν και περισσότερο ρεύμα αλλά και προκαλούν μεγαλύτερες πτώσεις τάσης.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό την μητρικής το "βλέπει" απλώς ως ωμικό φορτίο, DC τάση του δίνει. Τάση συγκεκριμένη δίνει το τροφοδοτικό, συγκεκριμένο ρεύμα τραβάει η μητρική, ισχύ σε watt του δίνει. Εκτός φυσικά αν θέλεις να μου πεις ότι έχουμε επαγωγικό ή χωρητικό φορτίο σε κύκλωμα συνεχούς τάσης, που καλύτερα να μην το κάνεις γιατί οποιοσδήποτε γνωρίζει τα ελάχιστα ηλεκτρολογικά θα πάθει ζημιά.

ΥΓ. Δεν υπάρχουν άλλα είδη φορτίων πέρα από αυτά τα 3 (ωμικά, επαγωγικά και χωρητικά) σε ηλεκτρολογικά κυκλώματα.

να στο πω και απλα

το power tank ειναι λεξη της πιατσας

Αυτά είναι βασικές αρχές της ηλεκτρολογίας. Οποιοδήποτε φορτίο στο συνεχές ρεύμα μπορεί να εξομοιωθεί με ωμική αντίσταση, μία μορφή ισχύος υπάρχει μόνο και μία μόνο μορφή φορτίου (αντίσταση) και δεν υπάρχουν γωνίες φάσης. Όσο γρήγορα και αν μεταβάλλεται, ότι φαινόμενα θερμοηλεκτρικά/υστέρησης/κορεσμού/οτιδήποτε μπορούν να υπάρξουν. Για τα υπόλοιπα θα με συγχωρήσεις αλλά δεν μπήκα στον κόπο να τα διαβάσω καν. Εγώ δεν γνωρίζω από πιάτσα, λυπάμαι, εγώ γνωρίζω από διεθνή βιβλιογραφία και ορολογία μόνο. Το πως το λένε στην πιάτσα δεν μπορώ να το αμφισβητήσω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό και έτσι δεν υποχρεούμαι να το γνωρίζω. Επισής είναι απίστευτα βαρετό πλέον, έφτασα να μιλάω για βασικούς νόμους της ηλεκτρολογίας και πάλι να αμφισβητούνται. Είναι πραγματικά γελοίο να κάθομαι να συζητώ αν υπάρχουν άλλα φορτία εκτός των ωμικών σε DC κύκλωμα, αν δεν κάνω λάθος ακόμα και στο υποχρεωτικό σχολείο διδάσκονται αυτά! Οπότε σταματώ να ποστάρω (γενικότερα) και μπορείτε να λύσετε το θέμα είτε διαβάζοντας υπέροχα βιβλία είτε και μεταξύ σας αν έχετε όρεξη και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όπως είπες λέγονται input rectifiers ή ανορθωτές εισόδου. Δεν έχουν 2 ονόματα, τουλάχιστον όχι όσο γνωρίζω εγώ. (βλέπε παρακάτω περί 'πιάτσας')

Φυσικά και μπορείς να μετρήσεις transient response αν έχεις κατάλληλο εξοπλισμό, έστω και τουλάχιστον ένα πολύ ευαίσθητο πολύμετρο με πολύ γρήγορους χρόνους απόκρισης. Το γεγονός ότι τα φορτία αλλάζουν άναρχα δεν εμποδίζει να τα αλλάζεις και χειροκίνητα άναρχα, και πολύ πιό άναρχα από την πραγματικότητα.

Επειδή τα link που δίνεις πάνε απλώς σε ένα άλλο φόρουμ (καθόλου έγκυρο να δίνεις απαντήσεις σε άλλο φόρουμ) αλλά και τα link του Johnyguru είναι νεκρά, να σου πω ότι το γνωρίζω το τι ακριβώς χρησιμοποιούν τα ΑΤΕ και είναι Load boards. Έχουν πολύπλοκες διατάξεις ηλεκτρονικών ισχύος με πολλά στοιχεία, που πάλι απλώς είναι ψηφιακά μεταβαλλόμενα ωμικά φορτία όταν βάλεις ένα πολύμετρο, ψηφιακά ελεγχόμενες αντιστάσεις. Απλώς το ΑΤΕ δίνει πλήρη έλεγχο πάνω στο φορτίο, ακόμα και εώς 0,01Α σε 'κοινά' συστήματα όπως τα Sunmoon που γνωρίζω. Δεν υπάρχει άλλου είδους φορτίο σε DC κυκλώματα, watt τραβάς από ένα τροφοδοτικό DC και τίποτα άλλο, ποτέ και με οποιονδήποτε τρόπο. Το αν τα τραβάς αργά ή γρήγορα ή με οποιονδήποτε τρόπο είναι το μόνο που αλλάζει.

Είπα εγώ κάτι αντίθετο; Ναι δημιουργείται μία στιγμιαία παραγωγή εναλλασσόμενης τάσης μέσα στο υλικό. Αν σε μία τέτοια συσκευή δημιουργηθεί στιγμιαία μία μικρή εναλλασσόμενη τάση δεν παύει να είναι ωμικό φορτίο, απλώς λειτουργεί και σαν μία μικρή πηγή που πότε ενισχύει την τάση της τροφοδοσίας και πότε της αντιτείθεται. Δεν αλλάζει το γεγονός ότι το φορτίο καταναλώνει ισχύ (σε watt πάντα), ούτε και το "βλέπει" διαφορετικά ένα τροφοδοτικό, το ρεύμα που κυκλοφορεί μέσα σε αυτό αυξομειώνεται (αφού υπάρχει ripple στην τάση).

Όπως είπες και εσύ, αλλάζουν τα βολτ και η αντίσταση. Με άλλα βολτ και άλλη αντίσταση δεν έχεις ωμικό φορτίο και πάλι, μετατρέπεται σε κάτι άλλο το οποίο δεν το γνωρίζω εγώ; Με την ίδια λογική και οι ωμικές αντιστάσεις δεν είναι ωμικά φορτία, αφού όσο περισσότερο ζεσταίνονται αλλάζει ελάχιστα και η αντίστασή τους που τις προκαλεί να ζητούν και περισσότερο ρεύμα αλλά και προκαλούν μεγαλύτερες πτώσεις τάσης.

Όσον αφορά το τροφοδοτικό την μητρικής το "βλέπει" απλώς ως ωμικό φορτίο, DC τάση του δίνει. Τάση συγκεκριμένη δίνει το τροφοδοτικό, συγκεκριμένο ρεύμα τραβάει η μητρική, ισχύ σε watt του δίνει. Εκτός φυσικά αν θέλεις να μου πεις ότι έχουμε επαγωγικό ή χωρητικό φορτίο σε κύκλωμα συνεχούς τάσης, που καλύτερα να μην το κάνεις γιατί οποιοσδήποτε γνωρίζει τα ελάχιστα ηλεκτρολογικά θα πάθει ζημιά.

ΥΓ. Δεν υπάρχουν άλλα είδη φορτίων πέρα από αυτά τα 3 (ωμικά, επαγωγικά και χωρητικά) σε ηλεκτρολογικά κυκλώματα.

Αυτά είναι βασικές αρχές της ηλεκτρολογίας. Οποιοδήποτε φορτίο στο συνεχές ρεύμα μπορεί να εξομοιωθεί με ωμική αντίσταση, μία μορφή ισχύος υπάρχει μόνο (αντίσταση και δεν υπάρχουν γωνίες φάσης. Όσο γρήγορα και αν μεταβάλλεται, ότι φαινόμενα θερμοηλεκτρικά/υστέρησης/κορεσμού/οτιδήποτε μπορούν να υπάρξουν. Για τα υπόλοιπα θα με συγχωρήσεις αλλά δεν μπήκα στον κόπο να τα διαβάσω καν. Εγώ δεν γνωρίζω από πιάτσα, λυπάμαι, εγώ γνωρίζω από διεθνή βιβλιογραφία και ορολογία μόνο. Επισής είναι απίστευτα βαρετό πλέον, έφτασα να μιλάω για βασικούς νόμους της ηλεκτρολογίας και πάλι να αμφισβητούνται, οπότε σταματώ να ποστάρω (γενικότερα) και μπορείτε να λύσετε το θέμα είτε διαβάζοντας υπέροχα βιβλία είτε και μεταξύ σας αν έχετε όρεξη και χρόνο.

τα "δε διαβαζω παρακατω" αστα για αλλου

μια χαρα τα διαβασες και γιαυτο απαντησες και στην πιατσα

οσο για την διεθνη βιβλιογραφια που νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις το πρωτερημα να διαβαζεις , επετρεψε μας οταν μιλαμε μεταξυ μας να μην μιλαμε σαν geeks και freeks της διεθνους βιβλιογραφιας

ΑΜΑ διαβαζες καλα θα εβλεπες οτι λεω οτι δεν μπορεις να το ΕΞΟΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ αλλα εσυ το χαβα σου ανακαλυψες τον κοσμο και θα μας κανεις μαθημα στο νομο του Ohm ας πουμε για το τι ειναι ωμικο φορτιο στο DC

και εν τελει να στο πω και χοντρα

ΕΣΥ εισαι ηλεκτρονικος , ΕΓΩ ΟΧΙ

εσυ επρεπε να μιλας την γλωσσα της πιατσας και την γλωσσα που μιλανε οσοι ειναι με ενα κατσαβιδι στο χερι ή που βρε αδερφε εχουν κατσει με ενα ΠΑΛΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ να πουνε 2 κουβεντες ή να πιουν ενα καφε

H ME ENA ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΜΙΑ ΜΟΝΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ , κατι που διαβασαν κατι που ακουσαν

και αμα δεν θες να μιλας με την γλωσσα τις πιατσας ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ

αλλα μην κραζεις και αυτους που ξερουν τι σημαινει τι

σε κανα meeting δικο μας εχεις ερθει?

εχεις δει πως μιλαμε?

με διεθνη βιβλιογραφια μηπως?

το συμπερασμα ειναι ενα

μιλας ΣΑΝ (το παρακατω ειναι παρομοιωση) να τελειωσες μολις μια σχολη και δεν εχεις πιασει κατσαβιδι στο χερι -δεν εχεις εμπειρια καθολου.ΣΑΝ λεω

τελειωνοντας να πω οτι οταν βλεπω εναν ανθρωπο που λεει οτι ειναι γυναικα αλλα μιλαει σαν αντρας και δεν θελει να δημοσιοποιησει και οποιοδηποτε στοιχειο του (μη σε φαμε) και γραφει (?) σε απταιστα αγγλικα μετρια αρθρακια για τροφοδοτικα σε ξενα φορουμ , ε , ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΑ ΜΑΛΛΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥ ΑΤΙΜΑΝ (hipro τι λες εισαι και καλος στο google)

Link to comment
Share on other sites

τα "δε διαβαζω παρακατω" αστα για αλλου

μια χαρα τα διαβασες και γιαυτο απαντησες και στην πιατσα

ΕΣΥ εισαι ηλεκτρονικος , ΕΓΩ ΟΧΙ

το συμπερασμα ειναι ενα

μιλας ΣΑΝ (το παρακατω ειναι παρομοιωση) να τελειωσες μολις μια σχολη και δεν εχεις πιασει κατσαβιδι στο χερι -δεν εχεις εμπειρια καθολου.ΣΑΝ λεω

Όχι, ειλικρινά δεν το διάβασα, βαριόμουν και το πέρασα. Την τελευταία πρόταση από τύχη το έπιασε το μάτι μου. Εξάλλου θα καθίσω να διαβάζω πράγματα που ο ίδιος δεν τα έχεις σκεφτεί καλά πριν τα γράψεις; Αρκετό ήταν το ότι διάβασα ότι αν αλλάξει σε ένα ωμικό φορτίο η τάση και η αντίστασή δεν είναι πλέον ωμικό φορτίο αλλά δεν ξέρω και εγώ τι. Και πάλι σαν την χαζή καθόμουν να σου εξηγήσω όσο πιό απλά γίνεται το τι συμβαίνει, αφού το θεώρησα ότι με ρωτούσες γιατί δεν είσαι και σίγουρος. Αλλά αφού τα γνωρίζεις/γνωρίζετε όλα αυτά απορώ γιατί αναλώνεστε στο να ρωτάτε, να μην χαραμίζω και τον χρόνο μου τουλάχιστον.

Τώρα πως εσύ που λες ότι εγώ είμαι ηλεκτρονικός (που δεν λέω εγώ ότι είμαι) λες ότι δεν έχω εμπειρία ενώ λες ότι δεν γνωρίζεις από ηλεκτρονικά πέρα από αυτά σαν αρχάριος, μάλλον...σαν....?κάπως? μου ακούγεται. Πάντως για να μην ανησυχείς όχι δεν μου λείπει η εμπειρία, απλώς τα "πολλά Ελληνικά" μου λείπουν και οι συναναστροφές με 'μαστόρους'. Ούτε καν για την Ελληνική αγορά δεν δουλεύω και δεν επισκευάζω τηλεοράσεις.

Επίσης, δεν κράζω κανέναν. Αλλά όταν προσπαθούν να σου εξηγήσουν κάτι το οποίο εσύ ρώτησες σκέψου το, μελέτησέ το και μετά απάντησε σαν άνθρωπος τις σκέψεις σου. Δεν είναι όμορφο να μιλάς τόσο επιθετικά, ειδικά όταν εσύ είσαι αυτός που έχει κάνει την ερώτηση.

τελειωνοντας να πω οτι οταν βλεπω εναν ανθρωπο που λεει οτι ειναι γυναικα αλλα μιλαει σαν αντρας και δεν θελει να δημοσιοποιησει και οποιοδηποτε στοιχειο του (μη σε φαμε) και γραφει (?) σε απταιστα αγγλικα μετρια αρθρακια για τροφοδοτικα σε ξενα φορουμ , ε , ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΑ ΜΑΛΛΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΕΔΩ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥ ΑΤΙΜΑΝ (hipro τι λες εισαι και καλος στο google)

Γιατί δεν το λες τόση ώρα ότι αυτό ήταν το πρόβλημα; Δεν γνωρίζω πως από γραπτό λόγο 'μιλάω σαν άντρας', ούτε γνώριζα ότι η προσωπική μου ζωή σας αφορά. Το πως το φύλο μου ή το ονοματεπώνυμό μου σου είναι χρήσιμα πραγματικά δεν το αντιλαμβάνομαι.

Πάντως απάντησα σε αυτό μόνο και μόνο για έναν λόγο. Παρακαλώ να μην σβηστεί, γιατί την επόμενη φορά που κάποιος θα με ρωτήσει 'καλά, γιατί δεν γράφεις ποστ/reviews στα Ελληνικά φόρουμ;' να μπορώ να του/της δείξω ακριβώς τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Grace, μια κουβέντα θα σου πω πολύ όμορφα και ωραία και θα μου επιτρέψεις να παραμείνω στο 'case closed': Τώρα πια είμαι σίγουρος ότι τα ηλεκτρονικά σου είναι από άλλο πλανήτη. Που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει στις ανακρίβειες και στα λάθη που εχεις γράψει...

Όπως θα έλεγες και εσύ "βαριέμαι και τα περνάω"...

Case closed...

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα εχω και τυψεις ας πουμε οτι μαυρισα την καρδια του grace

μιλας σαν αρχαριος γιατι πολυ απλα ο εξοπλισμος σου ειναι κατι που το φτιαχνεις με γνωσεις λυκειου

και το φτιαχνω και εγω που ΔΕΝ ξερω οσα εσυ (δεν αμφισβητησα οτι εχεις σπουδασει για την πρακτικη σου εμπειρια μιλησα)

αν λοιπον το review σου το κανω και εγω (και μουχε ζητηθει και ειχα πει ΟΧΙ με τετοια μεσα) , τοτε αυτο αντιφασκει με τις επιστημονικες βιβλιογραφιες και ολα τα υπολοιπα που εκθετεις

ωστοσο αποτι φαινεται μιας και τελικα εχεις κατασταλαξει στην αποψη σου οτι ετσι ειναι το σωστο

και απαξ και κανεις ηδη review ,τοτε πολυ απλα no problem , keep up your work

μεχρι στιγμης εμενα μου κανεο ο johnnyguru , με καθε διακαιωμα βαση των οσων βλεπω

μην παρεξηγεισαι τοσο ευκολα

case closed και απο μενα και αποσυρομαι απο το thread

οσο για το παλικαρι που ρωτησε για το psu του εχω πει ηδη απο το πρωτο μου ποστ (μετα αρχισαμε τα υπολοιπα)

Link to comment
Share on other sites

Grace, μια κουβέντα θα σου πω πολύ όμορφα και ωραία και θα μου επιτρέψεις να παραμείνω στο 'case closed': Τώρα πια είμαι σίγουρος ότι τα ηλεκτρονικά σου είναι από άλλο πλανήτη. Που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει στις ανακρίβειες και στα λάθη που εχεις γράψει...

Όπως θα έλεγες και εσύ "βαριέμαι και τα περνάω"...

Case closed...

man θα το εκτιμούσα να απαντούσες κάποια στιγμή εμπεριστατωμένα μιας κ καλώς ή κακώς γράφτηκαν ΠΟΛΛΑ στο θρεντ αυτό και παρόλλο που δεν ξέρουμε τόσα όσα μερικοί από σας, θα είναι καλό κ για όσους από ενδιαφέρον (τεχνικό/τεχνολογικό και όχι για ποιος κέρδισε την κόντρα) τα διάβασαν ως εδώ να μη μείνουν με τα λάθη...

Ηipro ναι είναι πιο εύπεπτα τα απλά λόγια όντως, αλλά μετά από τόσες προσπάθειες ανάλυσης από τα παιδιά το να επιμένεις να απέχεις από την ουσία της κουβέντας για να βγει ένα συμπέρασμα, νομίζω δεν είναι σωστό... δε θα παρεξηγηθεί κανείς αν γράψεις κάτι που δεν θα καταλάβουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το αρχικό λάθος είναι ότι ένας επεξεργαστής είναι ωμικό φορτίο. Ένας επεξεργαστής ειναι και ωμικό φορτίο και χωρητικό φορτίο.

Κανείς μπορεί να το δει αυτό τρέχοντας στο ίδιο pc π.χ. superpi με μια συχνότητα χ και μετα με μια συχνότητα μικρότερη με το ίδιο vcore. Π.χ. για τον PIII mobile 133 με Vcore 1.10V στα 700ΜHz έχουμε Ιcore 7,58A ενώ με το ίδιο Vcore στα 933 θέλει 8,57Α.

Οτιδήποτε γίνεται μέσα σε ενα επεξεργαστή γίνεται βάση ρολογιού. Έχουμε εκατομύρια τρανζίστορ τα οποια αλλάζουν λογική σταθμη παρα πολλές φορές σε ένα δευτερόλεπτο (σκεψου GHz). Κά8ε αγώγημο τμήμα μεσα στο die καθώς και οι p-n junctions διμιουργούν παρασιτική χωρητικότητα με αλλα αγώγημα τμήματα και άλλες p-n junctions που είναι σε αντιθετη λογική, αυτή η χωρητικότητα είναι ελαχιστοτατη (~χιλιοστα του pf) αλλα αν σκεφτεις πόσα είναι στα transistor αλλα και οι διαδρομες μεχρι αυτα, τότε αυτή η παρασιτική χωρητικότητα γίνεται πολύ μεγαλη και σημαντικη. Όταν λοιπόν αλλάζουν λογική σταθμη (αρα και ενεργειακη στάθμη) πρεπει να να μετακινούνται τεράστιες ποσότητες ηλεκτρικής ενέργειας που θα καταπολεμουν αυτές τις παρασιτικες χωρητικότητες. (Θα κάνω την χάρη σε κάποιους να μην βάλω τύπους εδω αυτή την φορά). Όσο πιο μεγάλο είναι το clock rate τόσο πιο πολύ ενέργεια χρειάζεται για να αλλαζει κατάσταση η παρασητική αυτή χωρητικότητα και όσο πιο πολλά τρανζίστορ αλλάαουν λογική σταθμη (cpu load) τοσο πιο πολύ ενέργεια χρειάζεται.

Φυσικά η ενέργεια που καταναλώνεται στην πραγματική ωμική αντισταση είναι μετρήσιμη και πραγματική.

Επειδή εμείς ζητάμε από τον επεξεργαστή να εκτελέσει εντολές οι οποίες γίνονται βάση του ρολογιου του επεξεργαστή, αν σταματήσει (προσοχή, άλλο σταματάω το ρολόι του cpu άλλο κόλημα τύπου BSOD ή kernel panic ή κρέμασμα) το ρολόι έχουμε κατανάλωση μόνο στην ωμική του συνηστώσα γιατί δεν θα αλλάξει καμμία λογική εσωτερικα. Σε κάθε μεταβολή της λογικής σταθμης του ρολογιου ο επεξεργαστής τραβάει αυτά τα σημαντικά ποσά ηλεκτρικής ενέργειας. Για να μοντελοποιηθεί αυτή η συμπεριφορά (μαζί με την ωμική συμπεριφορά) εχει βρει ο όρος TDP που βγαίνει από την χειρότερη περίπτωση σύγκρουσης ηλεκτρονίων στην χωρητική συμπεριφορα. (Δεν σημαινει όλα τα bus σε λογικη 1 και μετά 0 και τούμπαλιν, αλλά βγαίνει από μια περίπλοκη διαδικασία που νομίζω ότι καταλαβαίνω αλλά δεν τολμώ να πω).

Νομίζω ότι είναι λίγο πιο διαφορετικό από μια αντίσταση ή μια λαμπα, δεν νομίζετε;

Τώρα σχετικά με τα dc/dc converter που μετασχηματίζουν τα (συνήθως 12 Volt) στην χαμηλή τάση του Vcore και VGTL+ κλπ του επεξεργαστη, αυτά όντως παράγονται από τα λεγόμενα VRM κυκλώματα της μητρικής.

Έχουμε λοιπον το ΑΤΧ τροφοδοτικο το οποιο τροφοδοτεί ένα κύκλωμα που είναι στην ουσία ενας ελεγχόμενος διακόπτης, ένα πηνίο και ένας πυκνωτης (οι ποσότητες στην πράξη διαφέρουν αλλά ας το κρατήσουμε προς το παρόν για λόγους απλότητας.

η δουλεια του διακόπτη είναι χοντρικα να ανοιγοκλείνει τα +12Volt στο πηνίο ώστε αυτό να κρατάει στα άκρα του διαφορά δυναμικου περίπου στην τάση που 8έλουμε (Vcore ;h VGTL+ στην συγκεκριμένη περίπτωση). Λειτουργία του πυκνωτή είναι να κρατάει αποθηκευμενη αρκετή ενέργεια (λίγο παραπάνω από το μέγιστο ρεύμα κορυφής) ώστε η τάση (Vcore ¨η VGTL+) να είναι σταθερή σε οποιαδήποτε ανάγκη του cpu (εντος του ορίου λειτουργείας εννοείται).

Έχουμε λοιπόν ένα διακόπτη που είναι ημιαγωγος που τροφοδοτεί ένα πηνίο που πιθανόν να έχει αντίθετη ηλεκτρεγερτική δύναμη (λόγω κανόνα του lenz). Αυτό λοιπον σου φαίνεται για ωμικο φορτίο Grace;

Να σημιώσω εδώ ότι μέχρι σήμερα δεν έχω δει κανένα VRM μητρικής που να έχει Power factor correction (τι να το κάνει άλλωστε; αν και θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει).

Αυτά νομίζω, είναι και περασμένη η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ωραίο thread αν δεν άναβαν τα αίματα...

Από ένα σημείο και μετά χάνεται η αίσθηση του τι είναι ακριβές και τι όχι και μου θυμίζει ακαδημαϊκή κόντρα με φαινομενικά σωστά επιχειρήματα απ' όλες τις πλευρές... έτσι δεν βγαίνει άκρη και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει... νομίζω ότι σε αρκετά σημεία και στις βασικές αρχές συμφωνείτε (δεν γίνεται και αλλιώς) και από ένα σημείο διαφωνείτε στις λεπτομέρειες, οι οποίες μένουν αναπόδεικτες/άγνωστες για τους υπόλοιπους... δυστυχώς έτσι δεν βγαίνει άκρη...

Θυμάται κανείς γιατί ξεκίνησε το thread και που πρέπει να καταλήξει...? εγώ πάντως που το διάβασα τώρα μονορούφι, δεν έχω ιδέα... :hehe:

Τέλος πάντων, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις από ηλ. ισχύος, οπότε δεν μπορώ να πάρω μέρος στην κουβέντα, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως η παρομοίωση/προσομείωση ενός επεξεργαστή με ωμικό φορτίο, είναι ανάλογη με την παρομοίωση ενός διαστημικού λεωφορείου με μια χάρτινη σαϊτα...

Link to comment
Share on other sites

Ηipro ναι είναι πιο εύπεπτα τα απλά λόγια όντως, αλλά μετά από τόσες προσπάθειες ανάλυσης από τα παιδιά το να επιμένεις να απέχεις από την ουσία της κουβέντας για να βγει ένα συμπέρασμα, νομίζω δεν είναι σωστό... δε θα παρεξηγηθεί κανείς αν γράψεις κάτι που δεν θα καταλάβουμε...

Μόνο αυτό θα κάνω quote για να καταλάβεις ότι ΔΕΝ υπάρχει "ουσία στην κουβέντα" που λες..... :p

Γιατί?.....Γιατί απλά, ΠΟΙΑ είναι η κουβέντα?....

α. Το τροφοδοτικό που ζήτησε ο ανθρωπάκος?....

β. Γενικά για τροφοδοτικά?

γ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στα ηλεκτρονικά?

δ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στα τροφοδοτικά ΜΟΝΟ?

ε. Γενικά για τις μητρικές και τους επεξεργαστές που γράφει παραπάνω ο φίλος Chris?

στ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στους επεξεργαστές?

ζ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στα κυκλώματα των μητρικών καρτών?

η. Γενική συζήτηση πάνω στα κυκλώματα των μητρικών καρτών?

θ. Γενικά κι αόριστα?..... :D

Απάντησέ μου σε παρακαλώ κι εγώ θα προσπαθήσω να ξεκλέψω λίγο χρόνο να "εισέλθω" στη συζήτηση... :)

Υ.Γ. ΟΛΑ τα "ενεργά κυκλώματα" ΔΕΝ έχουν μόνο "ωμικά φορτία και χωρητικά φορτία" αλλά και επαγωγικά φορτία που οι περισσότεροι τα ξεχνούν επειδή είναι μικρά και δεν τα υπολογίζουν στις κατασκευές τους....Μόνο τώρα τελευταία η ASUS κάτι έχει κάνει στις μητρικές της επί τούτου (αν και όχι ολοκληρωμένο) από εποχής "Blitz" και μετά.....Αν και προσωπικά αμφιβάλω αν το έκαναν "επίτηδες" γιατί το τυπώνουν σαν "Stack cool".... και όχι σαν "RF free" π.χ. .... :p

Βέβαια αν το έκαναν και στην πάνω μεριά θα ήταν καλύτερα αλλά τέλος πάντων.....

Άσχετα κι όλα αυτά που γράφω "επί της ουσίας της κουβέντας" δε νομίζεις Voudas?...... :D

.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό θα κάνω quote για να καταλάβεις ότι ΔΕΝ υπάρχει "ουσία στην κουβέντα" που λες..... :p

Γιατί?.....Γιατί απλά, ΠΟΙΑ είναι η κουβέντα?....

α. Το τροφοδοτικό που ζήτησε ο ανθρωπάκος?....

β. Γενικά για τροφοδοτικά?

γ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στα ηλεκτρονικά?

δ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στα τροφοδοτικά ΜΟΝΟ?

ε. Γενικά για τις μητρικές και τους επεξεργαστές που γράφει παραπάνω ο φίλος Chris?

στ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στους επεξεργαστές?

ζ. Εξειδικευμένη συζήτηση πάνω στα κυκλώματα των μητρικών καρτών?

η. Γενική συζήτηση πάνω στα κυκλώματα των μητρικών καρτών?

θ. Γενικά κι αόριστα?..... :D

Απάντησέ μου σε παρακαλώ κι εγώ θα προσπαθήσω να ξεκλέψω λίγο χρόνο να "εισέλθω" στη συζήτηση... :)

Υ.Γ. ΟΛΑ τα "ενεργά κυκλώματα" ΔΕΝ έχουν μόνο "ωμικά φορτία και χωρητικά φορτία" αλλά και επαγωγικά φορτία που οι περισσότεροι τα ξεχνούν επειδή είναι μικρά και δεν τα υπολογίζουν στις κατασκευές τους....Μόνο τώρα τελευταία η ASUS κάτι έχει κάνει στις μητρικές της επί τούτου (αν και όχι ολοκληρωμένο) από εποχής "Blitz" και μετά.....Αν και προσωπικά αμφιβάλω αν το έκαναν "επίτηδες" γιατί το τυπώνουν σαν "Stack cool".... και όχι σαν "RF free" π.χ. .... :p

Βέβαια αν το έκαναν και στην πάνω μεριά θα ήταν καλύτερα αλλά τέλος πάντων.....

Άσχετα κι όλα αυτά που γράφω "επί της ουσίας της κουβέντας" δε νομίζεις Voudas?...... :D

.

w8 george ισως εχεις δικιο και δεν πρεπει να διαβαζεις ολα τα σχολια

οι ερωτησεις ειναι οι εξης

-ισχυει ο ορος Power tank? και αν ναι που και τι σημαινει

-το EMI καταστελεται μονο στην ειδοσο σε ενα atx psu?

-στο dc εχουμε ΜΟΝΟ ωμικα φορτια? (βασικα dc ειναι και ο τετραγωνος παλμος και η πριονωτη ταση και εχουν και περιοδο αλλα οκ dc ειναι )

-ενα cpu καταληγει να ειναι ΣΚΕΤΟ ΩΜΙΚΟ ΦΟΡΤΙΟ για ενα atx psu?

-με αντιστασεις μπορεις να εξομειωσεις απολυτα ενα cpu σε ενα τροφοδοτικο σαν φορτιο?

-αρκει το μηχανημα του grace για να ενα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ review?

αυτα ειναι τα θεματα

στο τι psu να παρει το παιδι απαντησαν ΟΛΟΙ εξαρχης

επισης να πω οτι μερικα θεματα γιναονται ειτε απο τον ενα ειτε απο τον αλλο trigger σε μια συζητηση ειτε ηθελημενα ειτε οχι

πχ μπορει εγω να πεταξω κατι και να ξεκινησει ενα νεο θεμα γιατι πολυ απλα καποιος δεν θελει να το αφησει να πεσει κατω ή γιατι κρινει οτι πεταω κοτσανες στον κοσμο και παραπληροφορω

αυτο δεν ειναι κακο

τελειωνοντας να πω οτι βασει μιας παρομοιας διαφωνιας μεταξυ hipro και johhnyguru εμαθα πολλα αποσα ξερω ηδη

και μου κανει εντυπωση η σταση του γιωργου γιατι ο johnnyguru εχει καλυτερο εξοπλισμο και εμπειρια αποτον grace και παλι ειχε να του κανει 1-2 παρατηρησεις

τωρα που μιλαμε για αντιστασεις μεταβλητες για δοκιμη psu δεν βλεπω να παιρνει θεση και μου κανει εντυπωση

εσυ γιωργο θα ησουν ευχαρηστημενος με το review του grace βασει του εξοπλισμου του να κανει ενα review στο τροφοδοτικο σου?:rubik:

btw νομιζα οτι το stack cool ηταν για μεταδοση θερμοτητας στην πισω μερια της μητρικης ωστε να μην μενει ολη απο την πανω μερια

επισης τοχα δει αυτο μονο σε οσες asus ειχαν μαυρο pcb

οι αλλες που δεν τοχαν ειχαν αλλο χρωμα

λαθος κανω?

Link to comment
Share on other sites

Από ένα σημείο και μετά χάνεται η αίσθηση του τι είναι ακριβές και τι όχι και μου θυμίζει ακαδημαϊκή κόντρα με φαινομενικά σωστά επιχειρήματα απ' όλες τις πλευρές... έτσι δεν βγαίνει άκρη και ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει... νομίζω ότι σε αρκετά σημεία και στις βασικές αρχές συμφωνείτε (δεν γίνεται και αλλιώς) και από ένα σημείο διαφωνείτε στις λεπτομέρειες, οι οποίες μένουν αναπόδεικτες/άγνωστες για τους υπόλοιπους... δυστυχώς έτσι δεν βγαίνει άκρη...

Τέλος πάντων, δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις από ηλ. ισχύος, οπότε δεν μπορώ να πάρω μέρος στην κουβέντα, αλλά αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως η παρομοίωση/προσομείωση ενός επεξεργαστή με ωμικό φορτίο, είναι ανάλογη με την παρομοίωση ενός διαστημικού λεωφορείου με μια χάρτινη σαϊτα...

ωραια

αν τοχες δει αυτο το σχολιο πριν απο μενα δεν θα εκανες παρεμβαση καταπληκτικε jaco?

αφου διαφωνεις και ταυτοχρονα δεν ξερεις απο ηλεκτρονικα ισχυος ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ

δεν θα προσπαθουσες με οσα ξερεις ή εχεις διαβασει να πεις την διαφωνια σου?

εγω δεν θαχα προβλημα να καταληξω να πω "οκ guys" δεν τοχω σπουδασει και εχετε δικιο παω πασο

μακαρι να το ελεγα

αλλα εδω ξεκινησα να εχω εγω (που δεν τοχω σπουδασει) μια διαφωνια και τελικα ας πουμε δικαιωνομαι και απο τους γνωστες (chris valin) και απο αυτους που δεν τοχουν σπουδασει (εσενα)

αρα η παρατηρηση ηταν σωστη

το ρεζουμε ειναι τωρα να δουμε ποιος τα λεει σωστα και σε τι βαθμο

υπαρχει και η περιπτωση να εχει δικιο η grace κατα 90% και εμεις να εξεταζουμε το 10%.ωραια να πει τοτε οτι κατα 90% εχω δικιο εγω και 10% εσεις.

οι ακαδημαικες κοντρες εχουν παντα θετικο χαρακτηρα γιατι ακομα και να μην βγει ακρη γεννωνται ερωτηματα σε ολους και τελικα αργα η γρηγορα θα ξεκινησει ο καθενας την αναζητηση του (ισως μονος του σπιτι με τα βιβλια του) να δει σε ποιο βαθμο εχει δικιο και που οχι

κακο ειναι να εχεις διαβασει κατι σε ενα βιβλιο και να το θυμασαι λαθος? οχι

κακο ειναι να ΜΗΝ εχεις διαβασει κατι γιατι βαριοσουν ? οχι

κακο ειναι να μην εισαι τοσο εξειδικευμενος σε ενα θεμα και να δεις οτι τελικα σου λειπει γνωση?οχι

κακο ειναι να εχεις ελλειπη γνωση και να μην την συμπληρωνεις

η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια οταν δεν εχεις ορεξη να μαθεις παραπανω κ μενεις στασιμος

Link to comment
Share on other sites

Σκάθαρε, καταλαβαίνω απόλυτα το πως το βλέπεις αυτό το θέμα... απλά προσωπικά επειδή έτυχε να κάνω αρκετές φορές τέτοιες αντιπαραθέσεις όσων αφορά το αντικείμενο μου, ξέρω ότι μπορεί να το φτάσει ο οποιοσδήποτε στα αντίθετα άκρα και πάντα με επιχειρήματα... δυστυχώς το έχω κάνει και αρκετές φορές είναι η αλήθεια πως αργότερα κατάλαβα ότι είχα άδικο, παρόλ' αυτά είχα επιχειρήματα να το στηρίξω το λάθος... από την άλλη όταν έχεις δίκιο, από κάποιο σημείο και μετά, σου φαίνεται παράλογο να καταφύγεις στην κβαντομηχανική για να εξηγήσεις πως δουλεύει ένα ρημάδι τροφοδοτικό...

Το ζουμί όμως είναι αυτό που είπες... "την ψάχνεις"... καλά κάνεις και την ψάχνεις και έτσι πρέπει... απλά από την πλευρά μου βλέπω ότι το πράγμα πάει στο σημείο αυτό που λέω παραπάνω, επιχειρήματα πολλά, αλλά άκρη καμία...

Φυσικά και έχω σχηματίσει άποψη για το τι ισχύει απ' ότι έχει λεχθεί, αλλά μέχρι εκεί...

Όσο για τα φορτία, δεν θα πρέπει κανείς να σκέφτεται την cpu (και οποιοδήποτε από τα "φορτία" του υπολογιστή) σαν ένα μαύρο κουτί, αλλα να δει τι έχει μέσα της και τι φαινόμενα ισχύουν στις συχνότητες που δουλεύει... πραγματικό μοντέλο για το σύνθετο φορτίο που παρουσιάζει η cpu ούτε οι εταιρίες που την κατασκευάζουν δεν έχουν, εδώ καλά-καλά για απλά δικτυώματα ολοκληρωμένων κυκλωμάτων χρησιμοποιούν προσεγγιστικά μοντέλα, οπότε δεν μπορούμε να δώσουμε απάντηση εμείς εδώ... η συμπεριφορά του "φορτίου" σε κάθε χτύπο ρολογιού του επεξεργαστή αλλάζει και η αλλαγή εξαρτάται κάθε φορά από το τι κάνει και τι δικτυώματα εμπλέκονται εκείνη την στιγμή στην λειτουργία... είναι το χάος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.