Jump to content



Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με τα 7αρια: όταν μπουν σε standby και μετά θελήσω να κάνω shutdown το pc μου ενώ φαίνεται να κλείνει κανονικά μετά από λίγη ώρα κάνει restart. Επίσης παρατήρησα BSOD όταν μπήκε σε standby. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ubuntu ή XP στο παρελθόν. Έχω εγκαταστήσει όλους τους τελευταίους drivers για το σύστημά μου. Έχει παρατηρήσει κανείς ανάλογο φαινόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με τους 10.1 hotfix, έχω τρέχει unigine, 3dmark06, vantage και δεν είχα πρόβλημα.

Επίσης όταν κάνω το τεστ χωρις oc στην καρτα γραφικων περνάει όταν όμως η κάρτα είναι oc τοτε έχω αυτο το error.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι ποσα partition μπορουμε να κανουμε στα win7? Υπαρχει περιορισμος?

Μεχρι 3 με αφησε το Λειτουργικο κατα την εγκατασταση ...!!! Αν θελω παραπανω πως γινεται ... εβαλα και paragon και με αφηνει μονο να τα κανω delete η να πειραξω τους χωρους τον ηδη 3 διαμερισματων αλλα οχι να κανω και 4ο που θελω.

Link to comment
Share on other sites

τον ειχα προσεξει αυτον τον περιορισμο και στα ΧΡ αν θυμαμαι καλα, δεν μπορεις να κανεις 4 primary partition, αλλα μπορεις να κανεις αλλο ενα extended και να το γεμισεις με logical

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον ειχα προσεξει αυτον τον περιορισμο και στα ΧΡ αν θυμαμαι καλα, δεν μπορεις να κανεις 4 primary partition, αλλα μπορεις να κανεις αλλο ενα extended και να το γεμισεις με logical

Σωστός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,

πρόβλημα: σε νέα εγκατάσταση των 7x64 μετά drivers και προγράμματα τα παράθυρα των ΦΑΚΕΛΩΝ (μόνο) ανοίγουν minimized, τα βλέπω στο aero peek και δεν γίνονται maximized. τα προγράμματα ανοίγουν κανονικά.

πρόβλημα (σχετικό?) που παρατήρησα σε προηγ εγκ/σεις των ίδιων win στο ίδιο pc (υπογραφή) είναι να καθυστερεί σημαντικά το ποντίκι στην απόκριση όταν βρίσκεται στο desktop (όχι μέσα στα προγράμματα!!). δλδ σε maximized window φακέλου ή προγράμματος έπαιζε κανονικά, ενώ όταν απο πίσω εμφανιζόταν desktop πήγαινε σαν 486.

αυτό είχε ξανασυμβεί σε παλαιότερη εγκατάσταση, εμφανιζόταν σπάνια και συνέχιζε να ζει το pc. στις τελευταίες δοκιμές εγκαταστάσεων εμφανίστηκε 1-2 φορές ενώ στην τελική μετά την εμφάνιση της καθυστέρησης αυτής, το pc σε κάποιο reboot εμφάνισε το πρόβλημα του non-maximized FOLDER window.

με Alt-Tab εμφανίζεται μόνο το περίγραμα των "ανοιχτών" παραθύρων ενώ τα προγράμματα κανονικά.

πχ στο start, με δεξί στο computer ανοίγει στα στοιχεία κτλ, με αριστερό δεν ανοίγει στα περιεχόμενα (δίσκοι κτλ) αλλά μόνο min.

επίσης ακόμα και με off όλα τα visual δεν διορθώνει..

σε safe mode παίζει κανονικά. προφανώς είναι κάποιος driver?? τι κάνω..?

(παίδες, έχω παιδευτεί πολλές μέρες και έχει πάει πίσω πολύ δουλειά (δεν το χω για games), αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ..)

thnx

Έγινε επεξεργασία από γαμώτ..γαμώτ..
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες,

δλδ πραγματικά, πείτε μου αν γίνονται και σε κάναν άλλον αυτά γιατί τελευταία δεν την παλεύω..

έτσι για να γελάσετε Δευτεριάτικα, μετά το 20ο format αυτές τις 15 τελευταίες μέρες (και δεν είναι υπερβολή) με τα άπειρα κουλά που τύχανε (απο καλώδια μέχρι τι να σας λέω..) απλά αυτό ήταν το κερασάκι και ΤΙ είχε γίνει.. (δλδ βρίστΕ να γουστάρουμΕ) : πριν κοιμηθώ κατά τις 7 το πρωι -για άλλη μια φορά- σύνδεσα μετά αυτό το τελικό setup την 2η οθόνη.. το πρωι το pc τον (αποπάνω) χαβά του.. η 2η οθόνη standby....

..ανάμεσα στις απεγκαταστάσεις προγραμμάτων και drivers και αφού ξανακάνω backup τα πάντα και συγκρίνω τράστιους καταλόγους περιεχομένων γιατί ταυτόχρονα (προσπαθώ να) δουλεύω, πρόσεξα ότι το ρημάδι το ποντίκι χάνεται στην μια άκρη της οθόνης.. χμμ.. λίγο περισσότερο απο όσο θα έπρεπε.. :p

βάζω ένα γάλα (γιατί είναι νωρίς για τεκίλα..)

reboot, κόλπα, το ποντίκι να χάνεται κι η 2η οθόνη standby. τσεκάρω καλώδιο κι ενώ έκανε επαφή το μισό και το pc την έβλεπε (και την χρησιμοποιούσε -νόμιζε) η οθόνη δεν.. ΟΛΑ λοιπόν τα παράθυρα (για κάποιο απροσδιόριστο λόγο αφού πρώτη φορά συνδεόταν σε αυτή την εγκατάσταση κι εγώ δεν της είχα περάσει ποτέ παράθυρα δίπλα) άνοιγαν εκεί, στην standby οθόνη..

βάζω γάλα-milko!! (γιατί νιώθω πλέον πολύ ηλήθιος -μα είσαι λέει- κι έχω τηλεφωνήσει και σε 3 φίλους στην ταλαιπωρημένη απελπισία μου..)

συνδέω καλά, ανάβει, όλα καλά, κι εγώ έχω ανακατώσει όλο το setup και θέλει format γιατί δεν θυμάμαι τι έχω πειράξει που (+registry..)

τώρα λοιπόν (που ξανακάνω backup και θα γράφει για ώρα), έχω χρόνο να σας πω την ιστορία μου η οποία κάποια μέρα θα καταλήξει στο εξής: "παιδιά καλημέρα, πείτε μου με γειά γιατί πήρα original iMAC ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΛΩΔΙΑ και να μην ανοίγει να ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΧΕΡΙ, μπας και δουλέψω (μόνο) κάποτε..."

χαχαχααχαχα (έλεος) :p:tomato:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε παλουκαρια,

εχω vista 64 (msdn απο οταν φοιτουσα ακομα..) εναν c2d 4300@3.4, 2GB ram,8800GT...

αναβαθμιση δεν προβλεπεται αμεσα...ισως αλλαγη vga,αντε και αλλα 2 γιγα ddr2..

απο τα σβηστα ικανοποιημενος,κανενα θεμα 2 χρονια τωρα..

εχει νοημα να βαλω τα 7 ? να τα "αγορασω" ή να κρατησω τα msdn vista?

με το υπαρχον hardware θα δω καποια βελτιωση,αποκριση,στα games διαφορα δεν εχει φανταζομαι?

τα 7αρια με 2GB ram θα ειναι πιο ελαφρια απο τα vista?

Link to comment
Share on other sites

θα σου δινει την αισθηση οτι ειναι πιο γρηγορα.Ισως και πιο σταθερα.Τπτ αλλο

Αν τα Βιστα σου ειναι καλοστημενα , δεν υπαρχει λογος για αλλαγη.Εκτος αν θες αλλαγη για να τα μαθεις.

παντως αν προοριζεσαι για φορματ , τοτε ναι βαλτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι σε φαση φορματ..απλα ενεκα η ανεργια εχω πολυ ελευθερο χρονο και σκεφτομουν να τα περασω...

τελικα μαλλον θα το ριξω στο..πλεξιμο..εκτος αν παρω κανα δωρακι τυπου ...dx11 μιας και το στοιχημα παει καλα...και τοτε βαλω 7αρια..

Link to comment
Share on other sites

απ το dvd-rw που σερνεται και κανει μια ωρα να διαβασει ενα cd...

dma=enable

κατι αλλο που μπορει να φταιει??

Θα ρωτησω το προφανες,αλλα που ξερεις..Εχεις δοκιμασει και με καποιο αλλο cd/dvd ετσι?:)

Επισης ριξε μια ματια μηπως κατι "τρωει"cpu οταν βαζεις ενα cd στο tray(..και τι ειναι αυτο το κατι)πχ το antivirus κανει scan.

Link to comment
Share on other sites

εκανα απεγκατασταση απο device manager το αντιγραφικο,περασα παλι drivers chipset,reboot και πλεον φορτωνει κανονικα...

η abit ab9(965 chipset) δεν εχει οδηγους για windows 7 και εβαλα οτι ειχε για vista 64bit...

αναρωτηθηκα μηπως εφταιγαν οι οδηγοι που περναει τα 7 οταν εκανα φορματ κ ειχε κανα conflict με τους μπασταρδοdrivers που κατεβασα απο abit...

anyway,ολα καλα φαινονται τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.