Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα.Μια ερώτηση έχω ρε παιδιά.Αν μπορείτε να μου την λύσετε.Έχω ένα pc αυτή τη στιγμή σχετικά παλιό.Πρόσφατα πήρα ένα καινούργιο pc.Η ερώτησή μου είναι για τα 7αρια.Ρίξτε λίγο μια ματιά και ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.

Όταν εγκατέστησα τα 7αρια στο παλιό μου πρότεινε αυτόματη ενεργοποίηση...Πάτησα ναι και μάλλον είχαν ενεργοποιηθεί. Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς να σβήσω από το παλιο pc τα 7αρια έτσι ώστε να μην φαίνονται στην Microsoft και να τα βάλω στο καινούργιο και να τα δηλώσω...Είναι γνήσια και δεν έχω λεφτά να πάρω άλλα συνεπώς θέλω να τα βγάλω από το ένα και να τα βάλω στο άλλο...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...:)

0000.....ΟΕΜ....000
Δυστυχώς ατύχησες!

Μόνο τα Retail μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε άλλο PC. (Μπορείς να τα εγκαταστήσεις αλλά δεν θα ενεργοποιούνται στο άλλο PC).

Τα ΟΕΜ αφού έκανες το λάθος και τα ενεργοποίησες δεν ενεργοποιούνται σε άλλο PC.

Πάρε τηλέφωνο την Microsoft hellas και πες τους το. Ίσως να σου δώσουν καινούργιο product key. Bέβαια το βλέπω λίγο "χλωμό".:wall:

Εδώ εχεις λάθος μια χαρά μπορεί να ενεργοποιηθεί και μια oem έκδοση(Για να μην πω οποιαδήποτε έκδοση) με ένα πολύ απλό πρόγραμμα(Αν σε ενδιαφέρει να το μάθεις στείλε μου p.m.)

Πάρε τους τηλ. και πες ότι σου χάλασε η μητρική και την άλλαξες. Και ότι προσπαθείς να τα ενεργοποιήσεις στην καινούργια αλλά έχουν κλειδώσει στην χαλασμένη.

Μπας και σου δώσουν καινούργιο κλειδί.

Δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω τον σκληρό και τον μεταφέρω;;;

Δεν είναι θέμα δίσκου. Το λειτουργικό κλειδώνει πάνω στην μητρική.

Πες ότι εσύ μεταφέρεις τον δίσκο. Το λειτουργικό θα ψάξει αμέσως να βρει την μητρική που είχε ενεργοποιηθεί. Αν δεν βρει την ίδια μητρική δεν πρόκειται να ενεργοποιηθεί.

Τα έχουν προβλέψει όλα.

Πάντως επειδή έχεις πληρώσει χρήματα πάρε τους τηλέφωνο και προτίμησε μια νόμιμη λύση.

Αν δεν καταφέρεις τίποτα τότε καταφεύγεις σε "παράνομη" λύση (διάφορα προγράμματα που λέει ο @fits79 πιο πάνω).

Πρόσεξε μόνο γιατί αν δεν πετύχουν τα "παράνομα", μετά δεν θα ενεργοποιείται σε κανέναν υπολογιστή το λειτουργικό σου με αποτέλεσμα να είναι άχρηστο και εσύ να χάσεις τα λεφτά σου. :warning2::warning2:

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πάρω τηλέφωνω και θα δώ τι θα γίνει...

Δεν θέλω παράνομα πράματα διότι μια φορά πείρα και γώ στα χέρια μου γνήσιο λογισμικό και να το καταστρέψω δεν θέλω...

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δοκιμασεις να κανεις ενεργοποιηση απο το τηλεφωνο και οταν σε ρωτησει σε ποσους υπολογιστες το εχετε εγκαταστησει του πεις 1 τοτε παλι δεν γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν δοκιμασεις να κανεις ενεργοποιηση απο το τηλεφωνο και οταν σε ρωτησει σε ποσους υπολογιστες το εχετε εγκαταστησει του πεις 1 τοτε παλι δεν γινεται?

Λες να μην το έχουν προβλέψει κι αυτό;

Όταν κάνεις τηλεφωνική ενεργοποίηση δεν σου δίνει οκτώ 6ψήφια νούμερα που πρέπει να τα βάλεις στα οκτώ πλαίσια που σου ζητάει ο υπολογιστής;

Εκεί είναι όλο το κόλπο. Χάρη σ' αυτόν τον αριθμό καταλαβαίνει αμέσως ότι το τάδε λειτουργικό είναι ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά για εμένα τα 7άρια όλο προβλήματα είναι.Κάθε λίγο μου βγάζει και κάποιο άλλο πρόγραμμα application stopped working και πρέπει να ξανακάνω install.Και το thunderbird και firefox μόλις κάνουν update δεν τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εχε υποψιν σου οτι οταν σε ακυρες στιγμες σου πεταει "ταδε application stopped working" πολλες φορες οφειλεται σε "κακο" overclock (λιγο ρευμα κτλ...) και ειναι ασχετο με τα 7.

Επισης σε οποιον (σαν κι εμενα) του εχει λειψει το Quicklaunch toolbar απο τα 7 οριστε ενας τροπος να το επαναφερετε, οδηγιες εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πως βλεπω στα 7, ποτε ανοιγει-κλεινει ο υπολογιστης?

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Τι θέλεις να δεις; Ο υπολογιστής ανοίγει και κλείνει όταν του δώσεις εσύ εντολή.:yu::yu:

Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Τι θέλεις να δεις; Ο υπολογιστής ανοίγει και κλείνει όταν του δώσεις εσύ εντολή.:yu::yu:

λεω,αν καταγραφουν τα win7 καπου ποτε και καθε φορα που ανοιγει το pc?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι με καίει το θέμα, απλά μου έχει κινήσει την περιέργεια.

Πήρα ένα netbook με Windows7 Starter.

Το περίεργο είναι ότι δέν μπορώ να αλλάξω το φόντο στην επιφάνεια εργασίας.

Με δεξί κλίκ στην φωτό δέν μπαίνει ούτε εμφανίζεται η επιλογή ''εξατομίκευση''.

Απο τις ρυθμίσεις οθόνης πάλι δέν υπάρχει επιλογή. Καμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι με καίει το θέμα, απλά μου έχει κινήσει την περιέργεια.

Πήρα ένα netbook με Windows7 Starter.

Το περίεργο είναι ότι δέν μπορώ να αλλάξω το φόντο στην επιφάνεια εργασίας.

Με δεξί κλίκ στην φωτό δέν μπαίνει ούτε εμφανίζεται η επιλογή ''εξατομίκευση''.

Απο τις ρυθμίσεις οθόνης πάλι δέν υπάρχει επιλογή. Καμιά ιδέα κανείς?

Ρίξε μια ματιά εδώ: How To Personalize Windows 7 Starter - How-To Geek

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι με καίει το θέμα, απλά μου έχει κινήσει την περιέργεια.

Πήρα ένα netbook με Windows7 Starter.

Το περίεργο είναι ότι δέν μπορώ να αλλάξω το φόντο στην επιφάνεια εργασίας.

Με δεξί κλίκ στην φωτό δέν μπαίνει ούτε εμφανίζεται η επιλογή ''εξατομίκευση''.

Απο τις ρυθμίσεις οθόνης πάλι δέν υπάρχει επιλογή. Καμιά ιδέα κανείς?

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

Βρήκα αρχικά μια προσωρινή λύση με πρόγραμμα που αλλάζει ολόκληρο το θέμα των Windows, αλλά τελικά του έβαλα Ultimate και ξεμπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά ακόμη, να μην ανοίγω και άλλο θέμα. Πάω να κατεβάσω από ένα site κάτι σημειώσεις, αλλά το αρχείο γράφει

notes.doc

Με τί ανοίγει ρε παιδιά σε 7αρια...;;;Είναι επείγον. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.