Jump to content



Recommended Posts

Με ενδιαφέρει να ενώσω το boot partition με το win7 partition.

Αν εννοείς το MBR των Windows (ένα partition 100MB) αυτό δεν γίνεται να ενωθεί με κανένα άλλο.

Πάντα το MBR πρέπει να είναι μόνο του. (Το δημιουργούν αυτόματα τα Windows κατά την εγκατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο το παρτισιον αυτό για τα 7 να είναι ξεχωριστό. Για παράδειγμα αν έχετε δίσκο με 1 παρτισιον φορμαρισμενο σε ΝΤΦΣ ήδη (αδειο ή με αρχεία μεσα) και κάνετε εγκατάσταση των 7 στο παρτιτιον αυτό τότε δεν θα δημιουργηθεί το παρτιοσιον των 100ΜΒ.

Ακόμα αν έχετε δίσκο με 2 παρτιοσιονς το ενα με ΧΡ και το αλλο με αρχεία ή άδειο και σ'αυτό κάνετε εγκατάσταση των 7 τότε το ΜΒΡ θα γραφεί στο παρτιτιον των ΧΡ (αυτό που είναι active δηλαδή) και πάλι δεν θα δημιουργηθεί παρτιτιον των 100ΜΒ.

Σε virtual PC έσβησα το 100ΜΒ παρτιοτιον των 7, και μετακίνησα το παρτιτιον των 7 στην αρχή του δίσκου και μετα με το DVD των 7 έκανα startup repair και εκανε boot μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακριβώς αυτό που λέει ποιο πάνω ο tifozif1 καθότι το εχω δοκιμάσει είδη σε νέο pc με νέο φορμαρισμένο ntfs δίσκο.

Αλλά το θέμα μου είναι αν μπορώ το ξεχωριστό boot partition να το βάλω στο είδη υπάρχον win7 partition χωρίς να χρειαστεί να σβήσω τίποτα πέρα από το boot partition.

Ξέρει κανείς κανένα πρόγραμμα που να το κάνει όσο ποιο αυτοματοποιημένα γίνετε?

Αν ναι ποιο πρόγραμμα είναι αυτό και πως ακριβώς γίνετε το όλο σκηνικό?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις το παρτιτιον αυτό μέσα στο άλλο. Το παρτιτιον δεν είναι κάτι το μαγικό, ενα boot-sector έχει και έναν boot-loader μαζί με κάποια αρχεία.

Μ' αυτό: Σε virtual PC έσβησα το 100ΜΒ παρτιοτιον των 7, και μετακίνησα το παρτιτιον των 7 στην αρχή του δίσκου και μετα με το DVD των 7 έκανα startup repair και εκανε boot μια χαρά κάνεις αυτό που θες. Το παρτιτιον των 7 θα πάρει ένα συγκεκριμένο boot-sector και boot-loader και τα αρχεία που χρειάζεται από το DVD και θα μπουν στο partition του 7.

Εργαλείο να το κάνει αυτό δεν ξέρω, εγώ το σβήσιμο και την μετακίνηση του partition τα έκανα με GParted boot cd.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..

Δηλαδη εσύ αυτό που έκανες ήταν να σβήσεις εντελώς το boot partition και να το ενσωματώσεις στο win7 partition(Λογικά θα έκανε πολύ ώρα) και μετά απλά έτρεξες πάλι το win7 dvd και έκανες τι ακριβώς?

Πιστεύω μπορείς να φτιάξεις φάκελο boot με τα σωστά αρχεια ΠΡΙΝ σβήσεις το boot partition και μετά απλά το σβήνεις και το ενσωματώνεις στο win7 partition και ξεκινάνε κανονικά τα win7.

Ορίστε τι οδηγίες βρήκα σε ένα ξένο φορουμ.


You can remove this partition AFTER install.

1. Open CMD
2. Type DISKPART (enter).
3. Type LIST DISK (enter).
4. Choose the disk that contains your WinRE partition. If it is disk zero, you type SELECT DISK 0.
5. Type LIST PARTITION.
6. Select the 100MB (or 200MB, depending) partition. If it were partition 1, you would type SELECT PARTITION 1 (enter).
7. Type DETAIL PARTITION. Examine details to make sure this is the 100/200MB WinRE partition.
8. Type INACTIVE to make this no longer the active, bootable partition.
9. Now select your Windows disk – the one you want to boot from. If it is partition 2, you’ll type SELECT PARTITION 2.
10. Again examine details with DETAIL PARTITION.
11. Once you’re sure, mark it active with the command ACTIVE.
12. Type EXIT to get out of Diskpart. You’re back at the commandline.
13. You need to be sure there are system files on the new bootloader drive. if that drive is C:, you will put them there with this command: BCDBOOT c:\windows /s C: (you can use BCDBOOT /? to learn the other options available.)
14. Now reboot the machine.
15. When it comes back, use Disk Manager to delete the old 100/200MB partition. You’re done, though I recommend a reboot to test.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ενσωμάτωσα τιποτα, ξεκόλα με την "αντιγραφή/ενσωμάτωση/κτλ" του 100ΜΒ στο 7παρτ.

Το εσβησα. Μετα με το DVD των 7 και το startup repair έκανα (αυτόματα δηλαδή) ότι λέει ο οδηγός επάνω που εβαλες με το BCDBOOT

Αυτό που έκανα "εξτρα" από τον οδηγό που έβαλες ήταν να μεταφέρω το παρτιτιον των 7 στην αρχή του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω σε ένα ξένο φορουμ τελικά είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις τα boot partition files στο win7 partition με το να σβήσεις & να κάνεις merge το boot partition στο win7 partition με ένα πρόγραμμα partitioning και μετά τρέχεις για 3 φορές το startup repair από το cd των win7 και το φτιάχνει χωρίς να δημιουργεί νέο partition.

Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγω στο δικό μου netbook έσβησα το κρυφό recovery partition και δουλεύουν κανονικά.

Τώρα από το HP Tools σίγουρα κάποια προγράμματα θα τρέχουν τα 7, γι'αυτό θα πρέπει να τα κάνεις απεγκατάσταση.

ΥΓ. Εγώ γιατί βλέπω 3 partitions και όχι 5;;;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν σβήσω τα recovery & hd tools partitions θα εχω ή όχι πρόβλημα? και νομίζω ότι ΔΕΝ φορτώνουν κάτι τα win7 από το hd tools partition αλλά από το βασικό win7 partition απλά αυτό το partition έχει πρόγραμμα για να κάνεις backup το όλο λειτουργικό για να μπορείς να κάνεις μετά επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν σβήσω τα recovery & hd tools partitions θα εχω ή όχι πρόβλημα? και νομίζω ότι ΔΕΝ φορτώνουν κάτι τα win7 από το hd tools partition αλλά από το βασικό win7 partition απλά αυτό το partition έχει πρόγραμμα για να κάνεις backup το όλο λειτουργικό για να μπορείς να κάνεις μετά επαναφορά.

Για το recovery ειμαι σίγουρος.

Τώρα για τα tools ανοίγεις τον Task Manager πηγαίνει στις processes και το βάζεις δείχνει όλων των χρηστών. Στη συνέχεια από τα view επάνω διαλέγεις στα select columms να σου δείχνει το image path name και βλέπεις τι τρέχει και από που. (στα ελληνικά δεν είμαι και τόσο καλός...)

Και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις για σιγουριά.

Αν και το καλύτερο θα ήτανε μια φρέσκια εγκατάσταση με σβήσιμο όλων των partitions και χώρισμα όπως σου αρέσει...αλλά αφού δεν θες έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μακάρι να μπορούσα να κάνω και τετοιο στα λαπτοπ και να δουλεύουν όλα μια χαρά αλλά δεν το κόβω να συμβαίνει τόσο εύκολα γιατί πολλές φορές οι drivers που έχει στο επίσημο σαιτ της κάθε εταιρίας δεν δουλεύουν τόσο σωστά όσο στα προ εγκατεστημένα windows.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μακάρι να μπορούσα να κάνω και τετοιο στα λαπτοπ και να δουλεύουν όλα μια χαρά αλλά δεν το κόβω να συμβαίνει τόσο εύκολα γιατί πολλές φορές οι drivers που έχει στο επίσημο σαιτ της κάθε εταιρίας δεν δουλεύουν τόσο σωστά όσο στα προ εγκατεστημένα windows.

Tι να κάνεις; Φορμάτ και φοβάσαι ότι δεν θα δουλέψει;

Εάν μιλάμε για τα 7αρια κάνεις λάθος. 99% δεν θα χρειαστείς drivers για τίποτα. Θα περαστούν όλα αυτόματα και θα δουλεύει το μηχανάκι κανονικότατα.

Μόνο για εξτρά προγραμματάκια θα χρειαστείς την μαμά εταιρία ή για εξτρά λειτουργίες που έχει το λαπιτόπι. (όπως τίποτα FN keys ή καποια άλλα εξτρά κουμπάκια).

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις φίλε μου νομίζεις...

Ειδικά στα λαπτοπ θελουν 100000% win7 drivers για διάφορα π.χ. ασύρματο δίκτυο/bluetooth αφού ο διακόπτης είναι συνδυασμός πλήκτρων, κάρτα γραφικών(Ειδικά αν είναι ξεχωριστή και όχι onboard) και πολλά άλλα.

Τελικά κατάφερα και ενσωμάτωσα το boot partition στο win7 partition με τον εξής τρόπο.

Έκανα merge/ένωση με ένα partition program όπως το acronis disk director 2011 και αφού τελείωσε και δήλωσα και σαν active το ένα και μοναδικό win7 partition μετά λογικό είναι να ΜΗΝ ξεκίναγαν προτού τα φτιάξω ξεκινώντας το pc από το win7dvd και διαλέγοντας 3 φορές(Ναι καλά ακούσατε 3 φορές θέλει) το startup fix ακόμα και αν δεν έδειχνε καμιά έκδοση windows την 1 φορά.

Μετά από 3 φορές κι ενώ τα win7 ΔΕΝ ξεκίναγαν την 4 φορά έγινε το θαύμα και ΝΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ κανονικά όλα σε ένα και μόνο partition(Εύκολα και νοικοκυρεμένα)

Οπότε όποιος θέλει να ενσωματώσει το boot + win7 σε ένα και μόνο partition ΤΩΡΑ ξέρει τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το κέρδος της ενσωματωσης? Γιατί να το κάνει κάποιος?

Γιατί όχι, πες ότι έχεις έναν SSD 32GB, (+ τα Windows) θα έχεις περιορισμένο χώρο και θέλεις να κερδίσεις ακόμα και τα 100MB-120MB. Ποιος ο λόγος να μην το ενώσεις αφού αυτό το Partition έχει σύνολο κατελλειμένα γύρω στα 10-20MB μόνο. Τα υπόλοιπα 80-100ΜΒ μπορείς να τα αξιοποιήσεις με 2-3 προγράμματα.

Δεν είναι απαραίτητο, απλά όταν έχεις έναν SSD με τέτοιες τιμές προσπαθούμε ακόμα και τα 10-20MB να τα αξιοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γιατί στα win7 64bit ultimate sp1 greek κάθε φορά που συνδέω ένα νέο ρουτερ μου βγαζει κάτω δεξιά και οικιακό δίκτυο 1... οικιακό δίκτυο 2... οικιακό δίκτυο 3 και δεν χρησιμοποιεί για όλα μα όλα τα ρουτερ το ίδιο δίκτυο 1 αφού τα συνδέω με το ίδιο καλώδιο και στην ίδια κάρτα δικτύου.

Μπορεί κάποιος να μου πει τον τρόπο να ΜΗΝ κάθε φορά που του αλλάζω ρουτερ αλλάζει και το δίκτυο σε νεότερο...

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.