Jump to content



ΑCER H223HQ Full HD 1080p


Τζώρτζης

Recommended Posts

Σε αναζήτηση οθόνης λοιπόν, έπειτα από τη πώληση της Samsung 930BF η ποία με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Έψαχνα να έχει οπωσδήποτε HDMI & DVI ώστε να μπορώ να έχω το xbox 360 & το pc συνδεδεμένα. Έπειτα απο αρκετό ψάξιμο είχα καταλήξει στην samsung 2493HM στα 333€. Πριν πάω να την αγοράσω περνάω από τα mediamarkt μήπως βρω κάτι πιο οικονομικό. Τιμές αντίστοιχες με τις γνωστές αλυσίδες πώλησης ειδών υπολογιστή, αλλά έπεσε το μάτι μου πάνω στην Acer H223HQ.


  • Τιμή αγοράς 169€.
  • Full HD 1920*1080 21.5"
  • HDMI . DVI . D-SUB
  • 20000:1
  • 300 cd/m2
  • 5ms (στο site αναφέρει 2ms στο κουτί 5ms..)
  • Ενσωματωμένα ηχεία

Μου αρκούσαν, μπαίνω net διαβάζω καλά λόγια και την αγόρασα.:neo:

Κανένα καμμένο ή κολλημένο pixel, touch buttons για επιλογή σήματος εισόδου, ρυθμίσεων εικόνας, έντασης ήχου.

Μερικές φωτογραφίες:

Συσκευασία:

wirfsr76hqi3vd6ox518_thumb.jpg

Περιεχόμενα:

00dpgadi1iq1hzekwgqh_thumb.jpg

Βάση και παρεχόμενες εισόδοι:

8z1lvllzwqsq68cmfye3_thumb.jpg

Δύο εικόνες από μπροστά:

9yel0yn2o08d3tc3caz1_thumb.jpglhpew25czw9ey0mjr7di_thumb.jpg

Ανάλυση:

  • DVI
    do932uu01uz9m6ug13f8_thumb.jpg
  • HDMI
    0kj1kekzssgvgp3ytmjt_thumb.jpg

ένα μικρό home made video αναπαραγωγής του HD 1920*1080 αρχείου The_Living_Sea_1080, ώστε όσο γίνεται, να μπορέσετε να σχηματίσετε μια γνώμη της εικόνας και των γωνιών θέασης που προσφέρει.

Και μερικές εικόνες από το άνωθεν:

m0ir5owx9inz5gd0ebfn_thumb.jpgp6mzqtpn8bc8ixtb158z_thumb.jpgq8y9163kiihtyabzw0lm_thumb.jpgzez357nvoqv5x2b1seaw_thumb.jpguuwbg1b9zlau56l1d5hh_thumb.jpg

Video που προβάλει την αναπαραγωγή αρχείου Full HD με το tearing test να τρέχει.

Θετικά:

  • Πληθώρα συνδέσεων
  • Full HD
  • Προσιτή τιμή
  • Πολύ καλή ευκρίνεια και φωτεινότητα
  • Ξεκούραστη στο μάτι
  • Όμορφο φινίρισμα
  • Δυνατότητα προσαρμογής κλίσης της οθόνης
  • Ενσωματωμένα ηχεία και είσοδος ήχου με 3.5" jack
  • 3 έτη εγγύησης

Αρνητικά:

  • Πολύ μικρό τρέμουλο στο μαύρο κατά την αναμονή εκκίνησης του xbox 360 με HDMI σε 1920*1080
  • Έλλειψη HDMI καλωδίου στην αρχική συσκευασία
  • Υστέρηση περίπου 4-6" κατά την εναλλαγή σήματος εισόδου!!
  • Touch buttons θέλουν συνήθεια
  • Το όμορφο φινίρισμα "προκαλεί έντονα" τη σκόνη
  • Έλλειψη ρύθμισης ύψους
  • Έλλειψη mute και εξόδου ακουστικών

Ό,τι βρίσκω θα το προσθέτω στα θετικά ή στα αρνητικά :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
μεγεια και καλοδούλευτη:no:

το πάπλωμα είναι απο πίπουλο για αυτό την έβαλες επάνω του;:woot::neo:

"πίπουλο" ??? :jester:

Καλοδούλευτη Τζωρτζη...φαίνεται αξιόλογη από τις φωτό , αν σκεφτεί κανείς και την τιμή της...

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη τιμη για αυτα τα specs...προφανως θα ειναι TN panel, αλλα τι μπορεις να πεις σε αυτην την τιμη??? 22" full hd με hdmi+dvi sta 169?

Ηταν καποαι προσφορα ή γενκα εκει θα παιζει αυτη η acer? γιατι αν ειναι η κανονικη τιμη της εχει να πεσει πολυ σφαξιμο στις εταιρειες....βλεπω να πεφτουν οι 24αρες στα 200...

Link to comment
Share on other sites

  • 1920*1080 21.5"

Μα καλά τι dot pitch έχει η οθόνη...? :...:

Πρέπει να έχει πιο λεπτομερή εικόνα, από άλλες στις ίδιες ίντσες, αλλά δεν ξέρω αν "πληρώνει" την υψηλή ανάλυση με λιγότερο ευδιάκριτους χαρακτήρες στα κείμενα...

Πως σου φαίνεται το κείμενο, με δυο ανοικτές σελίδες A4 δίπλα-δίπλα και με 10άρι font height...?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αναλυση , εχω παιξει σε 15αρια dell laptop και εκει μια χαρα είναι! Εξαρταται βεβαια και απο την οραση του καθενος! Πολυ ωραια οθονη για τα λεφτα της Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη τιμη για αυτα τα specs...προφανως θα ειναι TN panel, αλλα τι μπορεις να πεις σε αυτην την τιμη??? 22" full hd με hdmi+dvi sta 169?

Ηταν καποαι προσφορα ή γενκα εκει θα παιζει αυτη η acer? γιατι αν ειναι η κανονικη τιμη της εχει να πεσει πολυ σφαξιμο στις εταιρειες....βλεπω να πεφτουν οι 24αρες στα 200...

Panel Technology

TN + Film

Από όσο διάβασα εκεί παίζει η τιμή της

  • 1920*1080 21.5"

Μα καλά τι dot pitch έχει η οθόνη...? :...:

Πρέπει να έχει πιο λεπτομερή εικόνα, από άλλες στις ίδιες ίντσες, αλλά δεν ξέρω αν "πληρώνει" την υψηλή ανάλυση με λιγότερο ευδιάκριτους χαρακτήρες στα κείμενα...

Πως σου φαίνεται το κείμενο, με δυο ανοικτές σελίδες A4 δίπλα-δίπλα και με 10άρι font height...?

Pixel Pitch

0.248 mm

Δες και εσύ :flower:

pa5kdxzdcj0hb71l5kj4_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η αναλυση , εχω παιξει σε 15αρια dell laptop και εκει μια χαρα είναι! Εξαρταται βεβαια και απο την οραση του καθενος! Πολυ ωραια οθονη για τα λεφτα της Μπραβο!

Ε όχι ρε φίλε, η 15άρα η dell δεν την παλεύει καθόλου! Έχει πλάκα για 1-2 μέρες, αλλά δεν είναι δυνατόν να είναι πρακτική μια ανάλυση 1920χ1200 σε τέτοιο μικρό πάνελ... Εγώ όταν είχα δει μια τέτοια οθόνη πριν 2-3 χρόνια είχα μείνει!

Link to comment
Share on other sites

απο hdmi παιρνει ηχο για να τον δωσει στα ηχειακια της?

Στην αναλυση αναφερθηκα για το κειμενο και οχι τα παιχνιδια...

Με το παιξει εννοουσα ασχοληθει , λαθος διατυπωση μου!

at x-treme μια χαρα συνηθεια ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Στα αρνητικα προσθεσε την γωνια θεασης μιας και τα χρωματα στις φωτογραφιες με γωνια που σηκωσες ειναι αθλια.

Κατα τα αλλα η τιμη σιγουρα ειναι.... Acer!:clap:

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι βγαζεις ακρη απο την εικονα που κοιτατε....

απο οθονη σε οθονη αλλαζει το μεγεθος της εικονας αυτης.

Απο φωτογραφια ίσως βγαζατε ακρη. Οχι απο Scrnshot

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.