Jump to content



nVidia 285GTX πρώτες εντυπώσεις!!


PasxosC

Recommended Posts

Αλλαγή λοιπόν απο εμέμα και απο την 4870 PCS της Powercolor στην TwinTech GTX 285,αλλαγή που βέβαια αναγκαστiκά συνοδευτηκε και απο καινούργιο τροφοδοτικό απο τα 600W που μου έδεινε η Zalman στα 1000 της Coolermaster.Οι πρώτες δοοκιμές λοιπόν έγιναν στο παρακάτω σύστημα----->>>>

Core i7 920 O/C στα 3.8 on Air 24h stable,Asus P6T Deluxe, 3x1GB DDR3 RAM Corsair 1333 (O/C 1523).

Οι εντυπώσεις μου λοιπόν ήταν ικανοποιητικές και παρακάτω βλέπουμε τα αποτελεσματα.

zlt1txutdqywyb9v3g8m.jpg

9t6a4g76832ek50jlfe9.jpg

yoa95oll3iobo2l4kggo.jpg

uzuw8jxcidz55y1mjc30.jpg

5947phlj88g6ep4a89ar.jpg

c86ohkvfylln805tf97v.jpg

bofpalqwwc2hnadnf9mh.jpg

nfr40fml6obg60fmp73z.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Sorry άν δεν καταλαβαίνω καλά γιατί δέν έχω τρέξει και το Sandra ποτέ, αλλά νομίζω οτι η 4870 512 MB δέν είναι και πολύ χειρότερη, ισάξια θα έλεγα...

Όπως φαίνονται απο τα διαγράμματα στα μισά είναι πολύ καλύτερη η μία και στα άλλα η άλλη παρόλο που έχει την διπλάσια μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή λοιπόν απο εμέμα και απο την 4870 PCS της Powercolor στην TwinTech GTX 285,αλλαγή που βέβαια αναγκαστiκά συνοδευτηκε και απο καινούργιο τροφοδοτικό απο τα 600W που μου έδεινε η Zalman στα 1000 της Coolermaster.Οι πρώτες δοοκιμές λοιπόν έγιναν στο παρακάτω σύστημα----->>>>

Core i7 920 O/C στα 3.8 on Air 24h stable,Asus P6T Deluxe, 3x1GB DDR3 RAM Corsair 1333 (O/C 1523).

Οι εντυπώσεις μου λοιπόν ήταν ικανοποιητικές και παρακάτω βλέπουμε τα αποτελεσματα.

Καταρχάς, με 'γεια.

Λίγο ανεβασμένα τα score σε σχέση με τη δικιά μου. Είναι stock ή overclocked?

Όσο για το τροφοδοτικό πιστεύω ότι το 600άρι φτάνει και περισσεύει.

Εκτός και αν σκοπεύεις να πετάξεις και 2η πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, με 'γεια.

Λίγο ανεβασμένα τα score σε σχέση με τη δικιά μου. Είναι stock ή overclocked?

Όσο για το τροφοδοτικό πιστεύω ότι το 600άρι φτάνει και περισσεύει.

Εκτός και αν σκοπεύεις να πετάξεις και 2η πάνω.

Δυστυχώς με το 600άρι καθε φορα που πήγαινα να παίξω crysis o υπολογιστής έσβηνε και έκανε restart,

αυτο γινοταν μονο στο crysis, και σε κανενα άλλο παιχνίδι, όπου η θερμοκρασιες χτυπούσαν και 82 C!!!!!!

μόλις όμως άλλαξα τροφοδοτικό όλα κανονικά,φαίνεται δηλαδή οτι το crysis κυριολεκτικά ξεζουμίζει και

κάρτα και PSU..........

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με το 600άρι καθε φορα που πήγαινα να παίξω crysis o υπολογιστής έσβηνε και έκανε restart,

αυτο γινοταν μονο στο crysis, και σε κανενα άλλο παιχνίδι, όπου η θερμοκρασιες χτυπούσαν και 82 C!!!!!!

μόλις όμως άλλαξα τροφοδοτικό όλα κανονικά,φαίνεται δηλαδή οτι το crysis κυριολεκτικά ξεζουμίζει και

κάρτα και PSU..........

Χμ... το μόνο παιχνίδι που δεν δοκίμασα ακόμα...

Το έκανε αμέσως ή μετά από λίγο?

Οι θερμοκρασίες που λες δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Σε εμένα όταν την αφήσω όλη μέρα με το F@H είναι στα 85.

Link to comment
Share on other sites

Καις pc με 285 7/24 για F@H ??

Δεν καίω ένα PC. 2 είναι ( δες το sig ).

Στη θέση της 285 είχα την 8800gtx.

Τώρα με την 285 με το ίδιο ρεύμα παράγω διπλάσιους σχεδόν πόντους.

Και update στο παραπάνω post...

Μόλις έπαιξα το πρώτο level στο Crysis:Warhead σε 1280χ1024 με 8χQ antialiasing και όλα τα setting στο gamer.

Εκτός από κάτι κολλήματα όταν έσωζε τα λοιπά ήταν πολύ ομαλά.

Σε enthusiast βέβαια μάλλον πρέπει να βάλω και άλλη μνήμη γιατί κάθε τρεις και λίγο φόρτωνε και έκανε παύσεις και μου έσπασε τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω very high ειναι καλυτερα κ ας εχεις τα φιλτρα στο off...ασε που λυγιζουν κ την καρτα...

Εγω τουλαχιστον ετσι παιζω οταν βλεπω οτι ζοριζεται η καρτα..

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν ειναι μονο +5 frames στα παιχνίδια σε συγκριση με την 4870 που είχα,σημειώνω εδώ ότι η συγκεκριμένη 4870 της Powercolor ήταν factory overclocked αρκετα πάνω,παρόλο αυτά η διαφορα με την GTX285 ειναι μεγάλη ειδικά στην ομαλότητα των παιχνιδιών(αφου η 4870 μου εκανε αρκετα χαζα ειδικα στο far Cry 2 οπου η διαφορά ειναι +15 frames τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν ειναι μονο +5 frames στα παιχνίδια σε συγκριση με την 4870 που είχα,σημειώνω εδώ ότι η συγκεκριμένη 4870 της Powercolor ήταν factory overclocked αρκετα πάνω,παρόλο αυτά η διαφορα με την GTX285 ειναι μεγάλη ειδικά στην ομαλότητα των παιχνιδιών(αφου η 4870 μου εκανε αρκετα χαζα ειδικα στο far Cry 2 οπου η διαφορά ειναι +15 frames τουλαχιστον).

το farcry2 ουτε σε 8800gt ζοριζεται ρε συ :p

anyway..να παει καποιος απο 8800gtx σε 285 ναι οκ...να παει καποιος απο 4850 παλι σε 285 παλι οκ...αλλα απο 4870 σε 285 δεν ειναι η διαφορα να πεις "πωπω τωρα παιζω τα παιχνιδια μου"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που από GeForce EN5750 σε EVGA GTX260 216 Core 55nm SSC πως σου φαίνομαι? Αν μπορεί να μου στείλει κανείς ένα pm με τους τίτλους των προγραμμάτων που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να τρέξω τις μετρήσεις θα ήμουν ευγνώμων. Σκοπεύω να την κάνω review.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.