Jump to content



Εντυπώσεις από Phenom 2


Jaco

Recommended Posts

Για άλλη μια φορά επιβεβαίωσα πόσο θύμα είμαι... πήρα τον phenom2 και ενώ ήξερα από πριν ότι δεν θα δω καμία τεράστια διαφορά με τον E6600, επιβεβαιώθηκα... καταραμένε καταναλωτή...

πεταμένα λεφτά, αν δεν παίζει κανείς παιχνίδια με όλα φουλ και πανοραμικές αναλύσεις δεν αξίζει αναβάθμιση από core duo ή athlon x2...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά επιβεβαίωσα πόσο θύμα είμαι... πήρα τον phenom2 και ενώ ήξερα από πριν ότι δεν θα δω καμία τεράστια διαφορά με τον E6600, επιβεβαιώθηκα... καταραμένε καταναλωτή...

πεταμένα λεφτά, αν δεν παίζει κανείς παιχνίδια με όλα φουλ και πανοραμικές αναλύσεις δεν αξίζει αναβάθμιση από core duo ή athlon x2...:suicide2:

αχ αχ αχ/... Εγω ειμαι συμβιβασμενος οτι θα μεινω ποοοοολυ καιρο με το setup μου [e6600+P35+4GB Ram]..

Aναβαθμιση=SSD

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά επιβεβαίωσα πόσο θύμα είμαι... πήρα τον phenom2 και ενώ ήξερα από πριν ότι δεν θα δω καμία τεράστια διαφορά με τον E6600, επιβεβαιώθηκα... καταραμένε καταναλωτή...

πεταμένα λεφτά, αν δεν παίζει κανείς παιχνίδια με όλα φουλ και πανοραμικές αναλύσεις δεν αξίζει αναβάθμιση από core duo ή athlon x2...:suicide2:

Πόσο καιρο το φωναζω...Πόσο...

Τα Χριστουγεννα πέρασε παρα πολυ hw απο τα χερια μου...Εγιναν 4 διαφορετικα pc....

και επιβεβαιωσα αυτο που ελεγα.

ακομα και στο GTA4...

Εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτοι που βλέπουν διαφορες μεταξυ quad και duo

ειναι επειδή μετα απο format παιζει καλυτερα το pc λογο ιων ή "διαλυμένου" δισκου

ή λόγο αμπαλιασης.

Οτι παιχνιδι εχει βγει ειναι κατασκευασμενο να παιζει μεχρι 2 πυρηνες

Οτι παιχνιδι εινα στα σκαρια να βγει ειναι κατασκευασμενο να παιζει μεχρι 2 πυρηνες.

Οι διαφορες μετα το 2010....

και η διαφορά λόγο L cache μετα τα 1280 ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

@Winters, σχεδόν το ίδιο setup με σένα είχα, αλλά αντί για p35 είχα το i975x... Με τον ssd και το παλιό μου setup είδα ένα άλλο μηχάνημα, κυριολεκτικά φύσαγε... με τον p2 και τον ssd το η μόνη διαφορά μέχρι στιγμής είναι ότι στο task manager δείχνει 4 αντί για 2 πυρήνες... τίποτα άλλο... μιλάμε για κανονική καθημερινή χρήση που κάνω, όχι να εγκαταστήσω ότι μετροπρόγραμμα υπάρχει για να γουστάρω ποσοστά... δε βαριέσαι...:hm:

Ναι Dem έτσι είναι... από πρώτο χέρι πλέον... με έπιασε η αμπαλίασή μου φαίνεται... :hehe:

Ναι, το έχω μετανιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Dem έτσι είναι... από πρώτο χέρι πλέον... με έπιασε η αμπαλίασή μου φαίνεται... :hehe:

Ναι, το έχω μετανιώσει...

όχι ρε συ...

εγραψα αυτοι που λένε οτι βλέπουν διαφορές...

οχι αυτοι που αλλαζουν....

αν αγοραζεις κατι για να αντικαταστησεις κατι αλλο ασχετα αν ξερεις ή δεν ξερεις εκ το προτέρων

αν θα ειναι καλυτερο για το λογο που το χρησιμοποιεις δεν σημαινει οτι εισαι αμπαλος....

μπορεις να εχεις 1000 λογους που το κανεις ... ακομα και τονοτικους - ψυχολογικους. :laughing:

και αυτο δεν ισχυει μονο σε hw.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το κατάλαβα... εγώ το είπα για τον εαυτό μου, με αυτοχαρακτήρισα, γιατί ενώ το πάνω κεφάλι το 'ξερε εξ' αρχής ότι δεν θα δω καμιά διαφορά, το κάτω εκάνε το δικό του... :o

Είμαι άνθρωπος με αδυναμίες... :p

Τουλάχιστον έχω αφήσει το taskbar ανοιχτό να φαίνεται μόνιμα μπας και με πείσει, που δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

πεταμένα λεφτά, αν δεν παίζει κανείς παιχνίδια με όλα φουλ και πανοραμικές αναλύσεις δεν αξίζει αναβάθμιση από core duo ή athlon x2...:suicide2:

Μπααααααααααα...όχι ρει, με τίποτα. Εγώ δηλαδή που είμαι στην 30άρα με έκοβε ο 8400 και τώρα που θα βάλω πάνω τον QX9650 θα δω ΤΗ διαφορά...?

Σε καμία περίπτωση - απλά. Τα παιχνίδια, ακόμα και τα 4πύρηνα (κάτσε να σκεφτώ, είναι και πολλά - GTA4, World in Conflict, Supreme Commander, STALKER...αυτά?) εξαρτώνται ΠΟΛΥ περισσότερο από τη GPU στις υψηλές αναλύσεις. Το μόνο θέμα που θα έχεις, εάν παίζεις τα RTS, είναι στις ΠΟΛΥ μεγάλες μάχες (Quad=Double FPS σε σχέση με τον Duo). Και πάλι - ΑΝ παίζεις ΠΟΛΥ μεγάλες μάχες.

αχ αχ αχ/... Εγω ειμαι συμβιβασμενος οτι θα μεινω ποοοοολυ καιρο με το setup μου [e6600+P35+4GB Ram]..

Aναβαθμιση=SSD

Γιεπ. Η γενικά 10k RPM σε σπαστά RAID, και πάλι όμως αρκετοί δεν ικανοποιούνται με τη διαφορά που βλέπουν...:unsure:

Πόσο καιρο το φωναζω...Πόσο...

Τα Χριστουγεννα πέρασε παρα πολυ hw απο τα χερια μου...Εγιναν 4 διαφορετικα pc....

και επιβεβαιωσα αυτο που ελεγα.

ακομα και στο GTA4...

Εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτοι που βλέπουν διαφορες μεταξυ quad και duo

ειναι επειδή μετα απο format παιζει καλυτερα το pc λογο ιων ή "διαλυμένου" δισκου

ή λόγο αμπαλιασης.

Ή πολύ απλά έχουν την εντύπωση ότι ο Quad που πήραν είναι τόσο καλός, ώστε αποκτούν ψευδαισθήσεις.

Είναι κανόνας, οι 4πύρηνοι βοηθάνε τρελά στο Multitasking και σε όσες εφαρμογές τους χρησιμοποιούν φυσικά (συνήθως ημι-επαγγελματικές & επαγγελματικές). Βλέπε εμένα π.χ. - κάνω ένα Review και υπάρχουν ανοιχτά:

1 PS CS4 με γύρω στις 40-50 εικόνες φορτωμένες, των 12mp η καθεμία.

2 Firefox, με γύρω στα 20 tabs ο καθένας - συνήθως "βαριά" tabs, τίγκα στα Flash.

To προγραμματάκι που κάνω τα Flash διαγράμματα με γύρω στα 40+++ Project ανοιχτά.

Τα κλασικά, 10 παράθυρα του msn και γύρω στα 5-6 Windows Explorer.

Ένα Word με το κείμενο του Review

Ένα Excel με πίνακες και διαγράμματα σε 3-4 tabs

Ένα Paint.Net γιατί-έλα-μου-ντε

Ένα Notepad++ γιατί-έλα-μου-ντε-x2

Το FL Studio 8 γ-ε-μ-ν-x3

Στάνταρ ένας player (foobar - WMP) να παίζει .flac

Αυτά όχι μόνο στο main PC - και στο XPS. Απλά σκέψου ότι:

- Βρίζω τους διπύρηνους - έχει πραγματικά άλλη αίσθηση να δουλεύεις me Quad σε τέτοιες συνθήκες.

- Βρίζω το απλό RAID-0 του nForce

- Βρίζω τα 4GB RAM (δε φτάνουν what-so-ever)

Θα μου πεις, γιατί τα κάνεις όλα αυτά μαζί? Γιατί όταν είχα 4xRaptor-X @ Σπαστό Raid-0, 8GB DDR2 RAM @ 1000 & Core 2 Q6600 @ 3.6, δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ μα απολύτως κανένα πρόβλημα. Με Core 2 E8400 @ 3.0, 4GB DDR3 RAM @ 1800 & 2xRaptor74 @ RAID-0, τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου ίδια :D

Εγώ όμως είμαι σε μια υποκατηγορία της υποκατηγορίας των "βλαμένων" που το κάνουν αυτό, και θα πλήρωναν για να το κάνουν ακόμα καλύτερα. Γι αυτό και θα πάω σε i7 πλατφόρμα, με πολλαπλούς Veloci150 ή SSD και άφθονη (6GB++) RAM, ή απλά θα στήσω τον QX όσο πιο "τούμπανο" μπορώ.

Ο απλός χρήστης (90+%) που δεν ασχολείται ΚΑΝ με τέτοια πράγματα, άντε να ανοίξει ΜΙΑ φωτογραφία στο PS (που να βάλει τπτ 300+ dpi και να παίξει, όπως κάνω εγώ σε μερικές - όχι για τα Review), σιγά μη δει διαφορά. Άντε, ένα ταχύτερο boot (ο Ε6600 έκανε 2.5 δευτερόλεπτα να φορτώσει όλη την taskbar, ο Q6600 έκανε στο ίδιο setup κάτω από 1 - γιεα!) και βαριά να νιώσει λίγο πιο "ελαφρύ" το σύστημά του. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα δει ότι είδαμε στη μετάβαση από μονοπύρηνο σε διπύρηνο.

Όταν όμως μιλάς για Encoding π.χ., εκεί είναι στεγνά μισός χρόνος στον Quad - ποιοι είναι όμως αυτοί που πραγματικά ασχολούνται...?

Οτι παιχνιδι εχει βγει ειναι κατασκευασμενο να παιζει μεχρι 2 πυρηνες

Οτι παιχνιδι εινα στα σκαρια να βγει ειναι κατασκευασμενο να παιζει μεχρι 2 πυρηνες.

Οι διαφορες μετα το 2010....

και η διαφορά λόγο L cache μετα τα 1280 ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.

Σε αυτό φταίει καθαρά το X-BOX. Σιγά μην κάτσουν να προγραμματίσουν τα παιχνίδια ξανά για "σένα". Γι αυτό το PS3 πήγε άπατο, 8 πυρήνες που οι 6 κάθονται και σε κοιτάνε.

Βέβαια, όπως είπα, στα Quad-RTS θα δεις μεγάλες διαφορές, αλλά όχι στα benches. Μόνο σε μια epic μάχη, θα νιώσεις τη διαφορά. Αλλιώς, τα ίδια Παντελάκη μου κι εδώ.

@Winters, σχεδόν το ίδιο setup με σένα είχα, αλλά αντί για p35 είχα το i975x... Με τον ssd και το παλιό μου setup είδα ένα άλλο μηχάνημα, κυριολεκτικά φύσαγε... με τον p2 και τον ssd το η μόνη διαφορά μέχρι στιγμής είναι ότι στο task manager δείχνει 4 αντί για 2 πυρήνες... τίποτα άλλο... μιλάμε για κανονική καθημερινή χρήση που κάνω, όχι να εγκαταστήσω ότι μετροπρόγραμμα υπάρχει για να γουστάρω ποσοστά... δε βαριέσαι...:hm:

Μα αυτό είναι το θέμα - ο καλός SSD κάνει πολύ μεγάλη (κατ' εμέ) διαφορά στην καθημερινότητα. Ο 4πύρηνος στην καθημερινότητα? Ειδικά από Ε6600 σε Ρ2? Άντε να είδες τη διαφορά του IMC (ελαφρώς καλύτερη αίσθηση στο desktop - εγώ το προσέχω και με blind test), και αν ανοίξεις 5-6 πράγματα μαζί, ίσως δεις ότι θα το χειριστεί "καλύτερα". Κατά τ'άλλα, για ένα "απλό" PC, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να επενδύεις σε Quad...

Link to comment
Share on other sites

Με το imc τι διαφορά υποτίθεται ότι πρέπει να δω στο desktop...? Τώρα έχει ακριβώς την ίδια απόκριση με πριν, ακαριαία τα άνοιγε και πριν και τώρα ο 3525... το Add/Remove programs το ανοίγει σε 1.5 sec περίπου, και όπως και πριν έτσι και τώρα, επειδή έχω 2 μονιτορ και λόγο δουλειάς συνήθως έχω μόνιμα 15+ παράθυρα ανοιχτά, πάλι δεν βλέπω διαφορά...

Τέσπα, 4 πυρήνες είναι πραγματικά άχρηστοι, εκτός και αν κάποιος είναι η δουλειά του να κάνει audio/video encoding 8ωρα και 10ωρα την ημέρα, τώρα για 1 στο τόσο δεν αξίζει... τουλάχιστον την γλύτωσα σχετικά "φθηνά", απ'ότι να έδινα τα 2πλάσια να έπερνα ι7 και να έκλεγα τώρα τα 600-700 ευρά... :suicide2:

Για όσους έχουν ήδη c2d ή athlon x2, δεν αξίζει να πάνε σε 4 πύρηνο με τίποτα, εκτός και αν τους είναι απαραίτητη τέτοια ισχύς... και πριν το ίδιο υποστήριζα, αλλά πλέον δεν ακούγομαι γραφικός γιατί το βλέπω κιόλας...

Η καλύτερη αναβάθμιση σήμερα, είναι ένας καλός slc ssd...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό φταίει καθαρά το X-BOX. Σιγά μην κάτσουν να προγραμματίσουν τα παιχνίδια ξανά για "σένα". Γι αυτό το PS3 πήγε άπατο, 8 πυρήνες που οι 6 κάθονται και σε κοιτάνε.

E ναι...http://www.thelab.gr/showthread.php?p=854074#post854074

μονο στο Supreme Commander ειδα διαφορά...και αυτο οταν υπηρχαν πολλα units...στο min FPS.

και πάλι ομως...οχι οτι δεν ηταν Playable σε εκεινο το σημειο...και ηταν με quad.

-βασικα ασε με "εμενα" γιατι το pc μου τωρα παιζει μονο poker. H 3850 παει στο htpc και ειμαι με dx7 vga. :p

εγω παντως απο τον 4800+ στον 9950+ ειδα μεγαλη διαφορα στο wow:D:laughing:

και ενας με athlon x2 π.χ. 3800 να πήγαινε σε οποιοδηποτε c2d θα εβλεπε τεραστιες διαφορες στα games γενικοτερα. Μιλαμε για την διαφορα που κανουν οι 2 πυρηνες παραπάνω οχι την διαφορά μεταξυ οποιονδηποτε

core dies.

π.χ. Ε6600@3.0 , Ε8400@3.0 με Q6600@3.0 Q6700@3.0 Q8300@3.0 Q9550@3.0

ολοι οι παραπάνω στο συνολο των games εχουν τις ιδιες επιδόσεις

απο εκει και περα μετραει η συχνοτητα...μερικα δεν αποκρινονται τοσο όσο αλλα.

το GTA και το Stalker αποκρίνονται....το Crysis όχι.

Με το imc τι διαφορά υποτίθεται ότι πρέπει να δω στο desktop...? Τώρα έχει ακριβώς την ίδια απόκριση με πριν, ακαριαία τα άνοιγε και πριν και τώρα ο 3525... το Add/Remove programs το ανοίγει σε 1.5 sec περίπου, και όπως και πριν έτσι και τώρα, επειδή έχω 2 μονιτορ και λόγο δουλειάς συνήθως έχω μόνιμα 15+ παράθυρα ανοιχτά, πάλι δεν βλέπω διαφορά...

χμμ..το imc της ΑΜD (i7 δεν εχω δει απο κοντα) κανει μια διαφορά στην αισθηση....και αυτο δεν θα το δεις τοσο σε ολοκαθαρους δισκους...ισως η διαφορά να φαινεται με το περασμα του χρονου....αλλα νταξ μιλάμε για κατι nanoseconds και σε μερικες περιπτωσεις στο desktop....σε καμια περιπτωση κατι σπουδαιο.

Τέσπα, 4 πυρήνες είναι πραγματικά άχρηστοι, εκτός και αν κάποιος είναι η δουλειά του να κάνει audio/video encoding 8ωρα και 10ωρα την ημέρα, τώρα για 1 στο τόσο δεν αξίζει...

ακριβως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

PS CS4 με γύρω στις 40-50 εικόνες φορτωμένες, των 12mp η καθεμία.

2 Firefox, με γύρω στα 20 tabs ο καθένας - συνήθως "βαριά" tabs, τίγκα στα Flash.

To προγραμματάκι που κάνω τα Flash διαγράμματα με γύρω στα 40+++ Project ανοιχτά.

Τα κλασικά, 10 παράθυρα του msn και γύρω στα 5-6 Windows Explorer.

Ένα Word με το κείμενο του Review

Ένα Excel με πίνακες και διαγράμματα σε 3-4 tabs

Ένα Paint.Net γιατί-έλα-μου-ντε

Ένα Notepad++ γιατί-έλα-μου-ντε-x2

Το FL Studio 8 γ-ε-μ-ν-x3

Στάνταρ ένας player (foobar - WMP) να παίζει .flac

- Βρίζω τα 4GB RAM (δε φτάνουν what-so-ever)

Χμμμ γιατι καλε 4gb δεν ειναι αρκετα?εγω κατεβαζω με torrent,εχω ποσα παραθυρα ανοιχτα απο msn και skype,ο chrome καλα εχει παρει φωτια :woot: ο media player παιζει,εχω ανοιχτο τον server μου στο counter strike source,παιζω κανα WoW,κανω και τπτ με το ConvertXtoDVD και ολα αυτα με μονο 2gb και κανενα προβλημα,βεβαια εχω 32bit vista,ισως για αυτο δεν σου φαινονται αρκετα εσενα,:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ γιατι καλε 4gb δεν ειναι αρκετα?εγω κατεβαζω με torrent,εχω ποσα παραθυρα ανοιχτα απο msn και skype,ο chrome καλα εχει παρει φωτια :woot: ο media player παιζει,εχω ανοιχτο τον server μου στο counter strike source,παιζω κανα WoW,κανω και τπτ με το ConvertXtoDVD και ολα αυτα με μονο 2gb και κανενα προβλημα,βεβαια εχω 32bit vista,ισως για αυτο δεν σου φαινονται αρκετα εσενα,:)

Oλα αυτα μαζι?? 'Η καποια απο αυτα καμμια φορα ειναι ανοιχτα παραλληλα..?

Link to comment
Share on other sites

Mαζι το μονο που καθυστερει πιο πολυ ειναι το msn,αλλα τωρα με το φορματ και την νεα εκδοση δεν αργει καθολου.

...και που να βαλεις αλλα 512mb στην 8800GTX σου....θα πεταει λεμε. :hehe::p

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ γιατι καλε 4gb δεν ειναι αρκετα?εγω κατεβαζω με torrent,εχω ποσα παραθυρα ανοιχτα απο msn και skype,ο chrome καλα εχει παρει φωτια :woot: ο media player παιζει,εχω ανοιχτο τον server μου στο counter strike source,παιζω κανα WoW,κανω και τπτ με το ConvertXtoDVD και ολα αυτα με μονο 2gb και κανενα προβλημα,βεβαια εχω 32bit vista,ισως για αυτο δεν σου φαινονται αρκετα εσενα,:)

Vista64 έχω ανέκαθεν, αλλά δε βλέπω κάτι που να βαραίνει τραγικά το σύστημά σου (εκτός από το ConvertXtoDVD, το οποίο βέβαια αν το ρυθμίσεις σωστά δε σου ξεσκίζει το μηχάνημα).

Σκέψου ότι στο παράδειγμα που σου φερα, το Photoshop αρπάζει μόνο του περί τα 1.8-3GB RAM, ανάλογα με τη δουλειά που πέφτει. Γι αυτό θέλω όσο περισσότερη μνήμη γίνεται - σου είπα, είναι λίγοι αυτοί που δουλεύουν όπως εγώ, απλά ζορίζουμε το σύστημα γιατί...μπορούμε :hehe:

Ξέρω παιδιά, επαγγελματίες στο Photoshop, που όταν τους λέω τι κάνω γουρλώνουν μάτια και με κοιτάνε παραξενεμένοι - "Γιατί το κάνεις" μου λένε. Αυτοί δουλεύουν με πολλαπλά projects, αλλά πάντα ανοίγουν όσες λιγότερες εικόνες μπορούν.

Και πάλι όμως, το μηχάνημα με τον i7 και τον/τους SSD το θέλουν ;)

Κι αυτό που έφερα είναι απλά ένα παράδειγμα. Άλλες φορές τρέχουν όλα σχεδόν τα προγράμματα Audio Editting/Rendering που έχω, μαζί με τους Firefox και τα συναφή - κι αυτά πολύ βαριά προγράμματα, ειδικά αν κάνεις τπτ DJ Sets πάνω τους (στο 35-45λεπτο τα χασες τα 4GB RAM).

...και που να βαλεις αλλα 512mb στην 8800GTX σου....θα πεταει λεμε. :hehe::p

χαχαχα, κι εγώ το πρόσεξα :D:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Oντως το photoshop ειναι πολυυυ βαρυ,εγω χρησιμοποιω αλλα παρομοια,ποτε δεν το δοκιμασα γιατι ηξερα αλλα 3gb??θεε μουυ

Χαχα παιδια απλως εκανα την 8800gt να την βλεπει το συστημα σαν gtx απο rivatuner αλλα την μνημη δεν μπορω να την αλλαξω χαχαχα :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Μπααααααααααα...όχι ρει, με τίποτα. Εγώ δηλαδή που είμαι στην 30άρα με έκοβε ο 8400 και τώρα που θα βάλω πάνω τον QX9650 θα δω ΤΗ διαφορά...?

Σε καμία περίπτωση - απλά. Τα παιχνίδια, ακόμα και τα 4πύρηνα (κάτσε να σκεφτώ, είναι και πολλά - GTA4, World in Conflict, Supreme Commander, STALKER...αυτά?) εξαρτώνται ΠΟΛΥ περισσότερο από τη GPU στις υψηλές αναλύσεις. Το μόνο θέμα που θα έχεις, εάν παίζεις τα RTS, είναι στις ΠΟΛΥ μεγάλες μάχες (Quad=Double FPS σε σχέση με τον Duo). Και πάλι - ΑΝ παίζεις ΠΟΛΥ μεγάλες μάχες.

Γιεπ. Η γενικά 10k RPM σε σπαστά RAID, και πάλι όμως αρκετοί δεν ικανοποιούνται με τη διαφορά που βλέπουν...:unsure:

Ή πολύ απλά έχουν την εντύπωση ότι ο Quad που πήραν είναι τόσο καλός, ώστε αποκτούν ψευδαισθήσεις.

Είναι κανόνας, οι 4πύρηνοι βοηθάνε τρελά στο Multitasking και σε όσες εφαρμογές τους χρησιμοποιούν φυσικά (συνήθως ημι-επαγγελματικές & επαγγελματικές). Βλέπε εμένα π.χ. - κάνω ένα Review και υπάρχουν ανοιχτά:

1 PS CS4 με γύρω στις 40-50 εικόνες φορτωμένες, των 12mp η καθεμία.

2 Firefox, με γύρω στα 20 tabs ο καθένας - συνήθως "βαριά" tabs, τίγκα στα Flash.

To προγραμματάκι που κάνω τα Flash διαγράμματα με γύρω στα 40+++ Project ανοιχτά.

Τα κλασικά, 10 παράθυρα του msn και γύρω στα 5-6 Windows Explorer.

Ένα Word με το κείμενο του Review

Ένα Excel με πίνακες και διαγράμματα σε 3-4 tabs

Ένα Paint.Net γιατί-έλα-μου-ντε

Ένα Notepad++ γιατί-έλα-μου-ντε-x2

Το FL Studio 8 γ-ε-μ-ν-x3

Στάνταρ ένας player (foobar - WMP) να παίζει .flac

Αυτά όχι μόνο στο main PC - και στο XPS. Απλά σκέψου ότι:

- Βρίζω τους διπύρηνους - έχει πραγματικά άλλη αίσθηση να δουλεύεις me Quad σε τέτοιες συνθήκες.

- Βρίζω το απλό RAID-0 του nForce

- Βρίζω τα 4GB RAM (δε φτάνουν what-so-ever)

Θα μου πεις, γιατί τα κάνεις όλα αυτά μαζί? Γιατί όταν είχα 4xRaptor-X @ Σπαστό Raid-0, 8GB DDR2 RAM @ 1000 & Core 2 Q6600 @ 3.6, δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ μα απολύτως κανένα πρόβλημα. Με Core 2 E8400 @ 3.0, 4GB DDR3 RAM @ 1800 & 2xRaptor74 @ RAID-0, τα πράγματα δεν είναι καθόλου μα καθόλου ίδια :D

Εγώ όμως είμαι σε μια υποκατηγορία της υποκατηγορίας των "βλαμένων" που το κάνουν αυτό, και θα πλήρωναν για να το κάνουν ακόμα καλύτερα. Γι αυτό και θα πάω σε i7 πλατφόρμα, με πολλαπλούς Veloci150 ή SSD και άφθονη (6GB++) RAM, ή απλά θα στήσω τον QX όσο πιο "τούμπανο" μπορώ.

Ο απλός χρήστης (90+%) που δεν ασχολείται ΚΑΝ με τέτοια πράγματα, άντε να ανοίξει ΜΙΑ φωτογραφία στο PS (που να βάλει τπτ 300+ dpi και να παίξει, όπως κάνω εγώ σε μερικές - όχι για τα Review), σιγά μη δει διαφορά. Άντε, ένα ταχύτερο boot (ο Ε6600 έκανε 2.5 δευτερόλεπτα να φορτώσει όλη την taskbar, ο Q6600 έκανε στο ίδιο setup κάτω από 1 - γιεα!) και βαριά να νιώσει λίγο πιο "ελαφρύ" το σύστημά του. Σε καμία περίπτωση όμως δε θα δει ότι είδαμε στη μετάβαση από μονοπύρηνο σε διπύρηνο.

Όταν όμως μιλάς για Encoding π.χ., εκεί είναι στεγνά μισός χρόνος στον Quad - ποιοι είναι όμως αυτοί που πραγματικά ασχολούνται...?

Σε αυτό φταίει καθαρά το X-BOX. Σιγά μην κάτσουν να προγραμματίσουν τα παιχνίδια ξανά για "σένα". Γι αυτό το PS3 πήγε άπατο, 8 πυρήνες που οι 6 κάθονται και σε κοιτάνε.

Βέβαια, όπως είπα, στα Quad-RTS θα δεις μεγάλες διαφορές, αλλά όχι στα benches. Μόνο σε μια epic μάχη, θα νιώσεις τη διαφορά. Αλλιώς, τα ίδια Παντελάκη μου κι εδώ.

Μα αυτό είναι το θέμα - ο καλός SSD κάνει πολύ μεγάλη (κατ' εμέ) διαφορά στην καθημερινότητα. Ο 4πύρηνος στην καθημερινότητα? Ειδικά από Ε6600 σε Ρ2? Άντε να είδες τη διαφορά του IMC (ελαφρώς καλύτερη αίσθηση στο desktop - εγώ το προσέχω και με blind test), και αν ανοίξεις 5-6 πράγματα μαζί, ίσως δεις ότι θα το χειριστεί "καλύτερα". Κατά τ'άλλα, για ένα "απλό" PC, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να επενδύεις σε Quad...

πές τα χρυσόστομε έχει μαλλιάσει η γλώσσα να λέω ότι mainstream quad δεν είναι για τον gamer.... είναι για αυτόν που είναι και gamer... για μένα έχει νόημα ένας quad που θα ότι περίπου ανέφερες +τρέχω και έναν sql-server και μια mysql παράλληλα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο κάνω και γιαυτό σκέφτομαι i7 ή phenom II και είμαι ακόμα στα ντεμί.

Η δουλειά είναι τέτοια που θα χρειαστώ να ανοίξω dreamweaver, photoshop καμιά 10εικόνες (τώρα ανοίγω το πολύ 5 γιατί δεν πάει αλλιώς), media player, firefox καμιά 10tabs, mule, indesign με 2 project ανοιχτά, illustrator με τρελά αρχεία κ.λπ

Τώρα όπως είμαι ναι μπορώ να τα κρατάω ανοιχτά αλλά σε κάποια φάση και μετά βλέπω το σύστημα να κωλώνει αρκετά όταν πάω να κάνω save, ή να κάνω copy από illustrator και paste στο ps ή στο indesign.. ειδικά αν θέλω να κάνω κάνα banner εκεί γίνεται κόλαση...

Στο μηχάνημα τις υπογραφής πάντως τα κάνω σχετικά άνετα αλλά πάντα έχω τον νού μου να μην το παρακάνω γιατί την έχω πάθει παλιότερα. Σε mac στο γραφείο δεν το συζητώ τα κάνει χωρίς να κωλώνει πουθενά !

Link to comment
Share on other sites

@Winters, σχεδόν το ίδιο setup με σένα είχα, αλλά αντί για p35 είχα το i975x... Με τον ssd και το παλιό μου setup είδα ένα άλλο μηχάνημα, κυριολεκτικά φύσαγε... με τον p2 και τον ssd το η μόνη διαφορά μέχρι στιγμής είναι ότι στο task manager δείχνει 4 αντί για 2 πυρήνες... τίποτα άλλο... μιλάμε για κανονική καθημερινή χρήση που κάνω, όχι να εγκαταστήσω ότι μετροπρόγραμμα υπάρχει για να γουστάρω ποσοστά... δε βαριέσαι...:hm:

Ναι Dem έτσι είναι... από πρώτο χέρι πλέον... με έπιασε η αμπαλίασή μου φαίνεται... :hehe:

Ναι, το έχω μετανιώσει...

Δηλαδή τι διαφορές περίμενες να δεις σε καθημερινή χρήση. Να ανοίγει ποιό γρήγορα το msn και ο firefox; Και μια cpu των 50 ευρώ αρκεί για αυτά. Εκεί μετράει όντως ο δίσκος όπως λες. Αφού δεν χρειαζόσουν άμεσα επεξεργαστική ισχύ, τότε πράγματι δεν έπρεπε να αναβαθμίσεις.

Πιστευω όμως την αγορά σου θα την "πληρωθείς" όσο περνά ο καιρός, ακόμα και για "καθημερινή χρήση" (μην αναφέρω αν χρειαστείς να τρέξεις κανα autocad/3dsmax) οπότε μην κλαις τόσο τα χρήματα που δαπάνησες. Δεν θα χρειαστεί να μετατρέψεις καμιά ταινία; να κάνεις κανα full virus scan και ταυτόχρονα όλα να τρέχουν νερό, ακόμα και το αγαπημένο σου game; Να συμπιέσεις/αποσυμπιέσεις πολύ μεγάλα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ γιατι καλε 4gb δεν ειναι αρκετα?εγω κατεβαζω με torrent,εχω ποσα παραθυρα ανοιχτα απο msn και skype,ο chrome καλα εχει παρει φωτια :woot: ο media player παιζει,εχω ανοιχτο τον server μου στο counter strike source,παιζω κανα WoW,κανω και τπτ με το ConvertXtoDVD και ολα αυτα με μονο 2gb και κανενα προβλημα,βεβαια εχω 32bit vista,ισως για αυτο δεν σου φαινονται αρκετα εσενα,:)

:OT:

Θα σου πω να κανείς ένα μικρό τεστ...άνοιξε απλός το photoshop(20-30 φωτογραφίες), 3ds Max(μια σκινι με 5-6 εκατομμύρια πολύγονα), Word, firefox (καμιά 10ρια tab) και πες μου αν τα 4GB είναι αρκετά...πίστεψε με μονό με το να αρχίσεις να φορτώνεις την σκινι στο max θα τσιρίξεις για άλλο μνήμη. Τα 4GB είναι υπέρ αρκετά για τον μέσο χριστή ωμός είναι πολύ λίγο για κάποιον που ασχολείτε με βαριά προγράμματα...Και εδώ έχω XP 64bit που τρώνε μονό 300mb και όχι 1 GB σαν τα vista και πάλι μου φενοντε πολύ λίγα τα 4GB.

On topic

Αλλά έχω μια απορία στο rendering αξίζει η αναβαθμίσει ας πούμε από phenom 9950BE σε phenom II 940 ή δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά και καλυτέρα να του κάνω o/c?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.