Jump to content


Τι κυρίως σας ενδιαφέρει στο Thelab;


TheLab

Τι κυρίως σας ενδιαφέρει στο Thelab;  

476 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Η ψυχανάλυση μελών που κοιτάνε μόνο αγγελίες και spamάρουν :p

. . . είπε ο 99.9 % χρήσιμα posts που μου χρωστάει και ένα iphone :p

Seriously τώρα, η παρέα, και αν μπορώ να βοηθήσω κάποιο μέλος με τις γνώσεις μου, αλλά αυτό το τελευταίο δεν είναι πλέον απαραίτητο διότι υπάρχουν πολλά νέα μέλη με περισσότερες γνώσεις από εμένα στους τομείς της πληροφορικής :)

Το overclock, που είναι και το main subject του forum, το έχω εγκαταλείψει, όπως όλα τα hobby που χρειάζεται πρώτα να έχεις λεφτά για πέταμα, και μετά να είσαι "χομπίστας". Σίγουρα με ενδιαφέρει η αύξηση των επιδόσεων των υποσυστημάτων μου, όταν όμως αυτό γίνεται με βάση το λόγο τιμή προς απόδοση και όχι να σκάω λεφτά για να ανέβει μια ομάδα στο τάδε μετρητικό πρόγραμμα, το οποίο είναι και άσκοπο κατά την ταπεινή μου γνώμη. Τον υπολογιστή, βλέποντάς τον ως εργαλείο και ως μέσο ψυχαγωγίας, το βασικό είναι να κάνεις τη δουλειά σου.

Το overclock όταν γίνεται αυτοσκοπός μου θυμίζει ανθρώπους που οδηγούν και αντί να απολαμβάνουν το τοπίο, τη βόλτα και να χαλαρώνουν, οδηγούν πιεσμένα σαν F1, με σκοπό να αποδείξουν κάτι εντελώς μάταιο, την ταχύτητά τους, την "δεξιοτεχνία τους" και ένα σωρό άλλα τέτοια κομπλεξικά. Εγώ δεν είμαι δυστυχώς κομπλεξικός, τουλάχιστον όχι σε αυτό το βαθμό και όχι με αυτό τον τρόπο, να θέλω να σπάω κάθε μέρα το spi, για να τη λέω στους φίλους μου και στους γνωστούς μου. Το καλό εδώ είναι ότι δεν έχουμε υπερκαραγκιόζηδες που βλέπω σε άλλα sites να παίζουν με μούφα(!) στατιστικά και μετρήσεις. Λες και αν θα κλέψεις 2 sec στο spi θα αλλάξει η ζωή σου!

Για να δω τώρα τι θα γράψει ο ψυχαναλυτής μου !!

Link to comment
Share on other sites

Το overclock, που είναι και το main subject του forum, το έχω εγκαταλείψει, όπως όλα τα hobby που χρειάζεται πρώτα να έχεις λεφτά για πέταμα, και μετά να είσαι "χομπίστας". Σίγουρα με ενδιαφέρει η αύξηση των επιδόσεων των υποσυστημάτων μου, όταν όμως αυτό γίνεται με βάση το λόγο τιμή προς απόδοση και όχι να σκάω λεφτά για να ανέβει μια ομάδα στο τάδε μετρητικό πρόγραμμα, το οποίο είναι και άσκοπο κατά την ταπεινή μου γνώμη. Τον υπολογιστή, βλέποντάς τον ως εργαλείο και ως μέσο ψυχαγωγίας, το βασικό είναι να κάνεις τη δουλειά σου.

Το overclock όταν γίνεται αυτοσκοπός μου θυμίζει ανθρώπους που οδηγούν και αντί να απολαμβάνουν το τοπίο, τη βόλτα και να χαλαρώνουν, οδηγούν πιεσμένα σαν F1, με σκοπό να αποδείξουν κάτι εντελώς μάταιο, την ταχύτητά τους, την "δεξιοτεχνία τους" και ένα σωρό άλλα τέτοια κομπλεξικά. Εγώ δεν είμαι δυστυχώς κομπλεξικός, τουλάχιστον όχι σε αυτό το βαθμό και όχι με αυτό τον τρόπο, να θέλω να σπάω κάθε μέρα το spi, για να τη λέω στους φίλους μου και στους γνωστούς μου. Το καλό εδώ είναι ότι δεν έχουμε υπερκαραγκιόζηδες που βλέπω σε άλλα sites να παίζουν με μούφα(!) στατιστικά και μετρήσεις. Λες και αν θα κλέψεις 2 sec στο spi θα αλλάξει η ζωή σου!

Τα είπες όλα Σωτήρη.

Και γω πια αφού κατάλαβα το, συγχωρέστε με, ΑΝΟΗΤΟ της υπόθεσης, σταμάτησα και να γράφω στο forum.

Θεωρώ πεταμένες ώρες από την ζωή μου, αυτές που τις αφιέρωσα για benches, για άπειρες αλλαγές components κτλ, άπειτα reboot μπλα μπλα μπλα..

Ευτυχώς ξύπνησα. Τα ποσταρίσματα που αποσκοπούσαν στην ηδονή των 10 δευτερολέπτων λόγω αύξησης του FSB κατά 1 MHZ είναι παρελθόν...

Απλά κάποιες περιστασιακές επισκέψεις για να να ρίχνουμε καμιά ματιά ή να αναφέρουμε τυχόν μικροπροβληματάκια. :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι δεν ασχολείσαι πλέον, δεν δίνει δικαίωμα να χαρακτηρίσεις κάτι ανόητο. Hobby υπάρχουν πολλά, το oc ένα από αυτά. Άλλος μαζεύει γραμματόσημα, άλλος κάνει ποδήλατο και άλλος ζωγραφίζει στρατιωτάκια. Προσωπικά δε πιστευω ούτε σε κάποιες 'ισορροπίες'. Ο καθένας βάζει τα όρια του στις ασχολίες του. Προσωπικά κάποτε σπαταλούσα μέρες και μήνες πάνω σε ένα ζευγάρι μνήμες, μοντάροντας μητρικές και παίζοντας με phase μέσα στο κατακαλόκαιρο για να πιάσω τον esdee. Δε το βρίσκω ανόητο απλά τότε είχα το χρόνο και την όρεξη να το κάνω και ίσως το ξανακάνω αργότερα.

O sotiris αναφέρεται στο oc ως αυτοσκοπό, προσωπικά πιστευω πως δεν είναι ο στόχος αλλά το ταξίδι. Διαφορετική οπτική.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι δεν ασχολείσαι πλέον, δεν δίνει δικαίωμα να χαρακτηρίσεις κάτι ανόητο. Hobby υπάρχουν πολλά, το oc ένα από αυτά. Άλλος μαζεύει γραμματόσημα, άλλος κάνει ποδήλατο και άλλος ζωγραφίζει στρατιωτάκια. Προσωπικά δε πιστευω ούτε σε κάποιες 'ισορροπίες'. Ο καθένας βάζει τα όρια του στις ασχολίες του. Προσωπικά κάποτε σπαταλούσα μέρες και μήνες πάνω σε ένα ζευγάρι μνήμες, μοντάροντας μητρικές και παίζοντας με phase μέσα στο κατακαλόκαιρο για να πιάσω τον esdee. Δε το βρίσκω ανόητο απλά τότε είχα το χρόνο και την όρεξη να το κάνω και ίσως το ξανακάνω αργότερα.

O sotiris αναφέρεται στο oc ως αυτοσκοπό, προσωπικά πιστευω πως δεν είναι ο στόχος αλλά το ταξίδι. Διαφορετική οπτική.

:)

ανόητος: α στερητικό + νούς.

νους: οι πνευματικές δυνάμεις του ανθρώπου που τον βοηθούν να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα και να επεξεργάζεται τα δεδομένα της.

Επαναλαμβάνω. Δεν στάματησα το oc και μετά διαπίστωσα το "ανόητο". Πρώτα καταλαβα το "ανόητο" και γι' αυτό σταμάτησα. Και επίσης αν θες με όλα αυτά που συμβαίνουν στην εποχή μας, το βρίσκω επίσης ΑΝΟΗΤΟ (και εδώ θα το τονίσω) εμείς να προσπαθούμε να καταναλώνουμε περισσότερα WATT για να φορτώνει πιο γρήγορα το WORD και να πιάνουμε 2 fps παραπάνω στο CRYSIS.

Και γραμματόσημα μάζευα και στρατιωτάκια έβαφα (με απόλυτη αποτυχία πάντα :fist:) και πολλά άλλα κατα καιρούς. Εξακολουθώ να τα βρίσκω ενδιαφέροντα αλλά όχι σε βαθμό να καταναλώνω ώρες για αυτά.

Όσο για το ΤΑΞΙΔΙ που λες, ξέρεις πόσα πραγματικά ταξίδια και πόσους πραγματικούς προορισμούς έχω χάσει για την ηλίθια την σιλικόνη; Και μιλάω για χαμένο χρόνο και όχι για χρήμα. Και δεν μπορώ νω πω ότι ασχολήθηκα όπως κάποιοι άλλοι εδω μέσα που τρέχει UV υγρό πια στις φλέβες τους αντί για αίμα.

Τι να κάνω. Αυτό, μαζί με το "φτιάξιμο" των αυτοκινήτων - ιδίως στη Ελλάδα με την φανταστική ! ! ! οδηγική παιδεία και τους ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ασφαλείς! ! ! δρόμους και βέβαια το ποδόσφαιρο (ασχέτως αν ασχολούμαι ενίοτε για πικάρισμα κτλ) τα θεωρώ την απόλυτη αποστροφή από την πραγματικότητα. Ηθελημένη και μη.

IMO βέβαια. :agree:

ΥΓ Δεν δέχομαι σχόλια τύπου "και που κσες ρε φιλαράκ' εσύ αν εγώ μ' το PUNTO GT με 1123 άλογα και 18 όργανα και ένδειξη της πίεσης του λαδιού και τα 8 subwoofer (τα 4 είναι εκτός αυτοκινήτου σε τρέιλερ τα χω!) δεν ξέρω να οδηγΆω"?

Σε βλέπω κάθε μέρα στους δρόμους.....Πρότυπο είσαι!.... :offtopic2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΥΓ Δεν δέχομαι σχόλια τύπου "και που κσες ρε φιλαράκ' εσύ αν εγώ μ' το PUNTO GT με 1123 άλογα και 18 όργανα και ένδειξη της πίεσης του λαδιού και τα 8 subwoofer (τα 4 είναι εκτός αυτοκινήτου σε τρέιλερ τα χω!) δεν ξέρω να οδηγΆω"?

Σε βλέπω κάθε μέρα στους δρόμους.....Πρότυπο είσαι!....

Υπερβολες.... παραλληρεις για να πεις ''τα δικα σου'' νομιζω.

For the record μια χαρα overclock μπορεις να κανεις και με τις στοκ ψυκτρες cpu η vga και το κερδος δεν ειναι 1-2fps ουτε το crysis το μοναδικό game.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες.... παραλληρεις για να πεις ''τα δικα σου'' νομιζω.

For the record μια χαρα overclock μπορεις να κανεις και με τις στοκ ψυκτρες cpu η vga και το κερδος δεν ειναι 1-2fps ουτε το crysis το μοναδικό game.

θα προσθέσω ότι μάλλον είναι "ανόητος" αφού δεν καταλαβαίνει τί του λέμε :)

FACTS:

1) στο FSX κερδίζεις απο μή-playable σε playable + πολλά eye-candy effects

2) με SSD ο Ε8400@στοκ τερμάτιζε πυκνά συχνά και έτσι το έφαγε το 4άρι Ghz για να μήν αποτελεί bottleneck

3) το παραπάνω αποτέλεσμα μου πήρε 5 δικές μου ώρες και 1 βδομάδα ώρες υπολογιστή (μηδαμινής αξίας)

4) για την κατανάλωση ρεύματος το σύστημα της υπογραφής καταναλώνει 120w idle χωρίς πολύ ψάξιμο

αν θές έξτρα εξοικονόμηση ενέργειας πάρε diesel 1300cc με turbo και βάλε και 1-2 φωτοβολταικά όπου μπορείς, εκτός απο τα βασικά.

5) ΝΑΙ, είναι χάσιμο χρόνου μετά απο κάποιο σημείο. ΝΑΙ μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερο επιμορφωτικά (γιατί το IQ αν δε θέλει, δεν ανεβαίνει ;) ) πράγματα. Υπάρχουν όμως και όρια, και για να έφτασες σε σημείο να σου χτυπήσει το καμπανάκι τα πέρασες.

6) Μιας και το έχεις καταλάβει ότι ακόμα ασχολήσε με "ανόητα" πράγματα (καραστημένο ποδόσφαιρο) θα πρέπει όπου νά 'ναι να καταλάβεις ότι ο νούς έχει ανάγκη ΚΑΙ απο την "ανοησία".

7) Αν δε ζήσεις κάτι δεν ξέρεις την αξία του (έχει δεν έχει).

Μπράβο που κατάλαβες τί αξία έχει για σένα το οβερκλοκ αν και άργησες λίγο (2.000+ ποστς).

\ψώνιο mode on

Και πάλι ταιριάζει αυτό που λέω "Όταν βαριόμαστε, κάνουμε πράγματα με μεγαλύτερο ρίσκο, κοινώς μλκίες τις περισσότερες φορές." Το οποίο μπορούμε να το επεκτήνουμε πάρα πολύ αλλά δεν ταιριάζει στο νήμα.

\ψώνιο mode off

(Μόλις γύρισα απο πανεπιστήμιο και είπα να γράψω ένα ανόητο ποστ)

Χωρίς πρόθεση να θίξω κάποιον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και εγω σε ολα θα πω. Μου αρεσει που μπαινω σε ενα φορουμ και βλεπω τοσο τους αντμιν μοντ κτλ οσο και τους απλους χρηστες που γνωριζουν παρα πολυ καλα το αντικειμενο του υπολογιστη και βοηθανε οσους μπαινουν εδω και εχουν προβληματα. Υπαρχουν και κανενας δυο που ειναι λιγο ειρωνες αλλα τι να κανεις παντου υπαρχουν και αυτοι:...:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.