Jump to content



Κάρτα γραφικών με χαμηλή κατανάλωση...


Jaco

Recommended Posts

Λοιπόν θέλω να αλλάξω την κάρτα γραφικών στο main pc μου, έναν p2-940 με 4GB/800MHz... Τώρα έχω μια 8800GTX, αλλά επειδή πλέον αυτό το pc θα είναι μόνο για δουλειά και οτιδήποτε άλλο εκτός από gaming, θέλω μια φθηνή, αξιόλογη, αθόρυβη (παθητική ψύξη) και κυρίως με μικρή κατανάλωση κάρτα και ΑΝ γίνεται με dual-dvi γιατί είναι 2 μονιτορ με dvi έξοδο... την παλιά θα την βάλω σε έναν E6600 για να παίζω κανά παιχνιδάκι που και που (από το καλοκαίρι του '08 ας πούμε μέχρι ακόμα και τώρα)...

Την αγορά θα την κάνω μόνο από Πλαίσιο και όχι από άλλο κατάστημα...

Βρήκα αυτήν την Asus 3650, η οποία έχει TDP γύρω στα 25W και είναι με παθητική ψύξη... το πρόβλημα όμως είναι (απ' όσα διάβασα γι' αυτήν) ότι έχει πρόβλημα με το δεύτερο dvi και όταν βγαίνει από stand-by δεν ανοίγει ξανά το 2ο μόνιτορ (ότι να' ναι)...

Μετά η άλλη είναι αυτή, δηλαδή μια 9500GT με 50W TDP, αλλά 1ον δεν λέει αν έχει παθητική ψύξη και δεύτερον δεν ξέρω αν είναι dual dvi που θέλω...

Οι περιγραφές των προϊόντων θέλουν δουλειά πάντως στο site, τουλάχιστον να βάζουν τον ακριβές κωδικό του μοντέλου, ώστε να μπορούμε να το κοιτάζουμε στο ιντερνετ... μια απλή περιγραφή "Sparkle 9500GT SVGA" δεν λέει τίποτα και δεν βοηθάει να ψάξουμε στο Internet...

Τί λέτε...? Έχει κανείς άλλος άποψη...?

Αν έχει κάποιος την πρώτη (3650) θα ήθελα αν μπορεί να μου επιβεβαιώσει το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

κατι σου βρηκα και γω http://archive.atomicmpc.com.au/forums.asp?s=2&c=7&t=9354&p=0

παντως με το συστημα της υπογραφης μου παιρνω 55W idle με την 4670 και τρεχει και ολα τα games σε πολυ καλη αναλυση ;)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1162675

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες... :)

Τα TDP τα είχα δει από τις λίστες του wikipedia και γι'αυτό είχα υπόψη αυτές τις δυο...

Τελικά, εν θερμώ λίγο, όπως πάντα, πήρα την πρώτη της asus (3650) με 55€, οπτικώς μια χαρά φαίνεται και τελικά είναι πιο ελαφρυα απ' ότι δείχνει...

Από το ψάξιμο διαπίστωσα ότι είναι η μία από τις 2-3 κάρτες μέχρι 70-80 ευρώ που έχουν dual-dvi και όχι dvi-vga... πολύ δύσκολο να βρει κανείς σε αυτήν την κατηγορία τιμής 2 dvi για dual monitor...

Αργότερα θα την βάλω επάνω να δω, αν τελικά έχει προβλημα με το dual dvi που αναφέρω στο πρώτο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει... πάντως από formats λέει ότι hardware acceleration για H.264 και VC-1... νταξ (θα πηγαίνει σφαίρα το youtube)... επίσης λέει ότι είναι HDTV ready... coοοοol...

Skywalker, αν θες κάποιο συγκεκριμένο τεστ (εκτός 3D) πες μου να το τρέξω...

Πάντως ένα HD video που έχω δεν κατάλαβα καμιά διαφορά με την 8800GTX που αντικατέστησε...

Edit:

Κατεβάζω τώρα ένα 1080p να το δοκιμάσω... (44sec video ~2.3GB) :flag:

Link to comment
Share on other sites

Τhanks ρε jaco:daisy: δες το λιγο μωρε γιατι θελω να στησω ενα media center για φιλο και μου φανηκε καλη και φτηνη επιλογη

edit:Βασικα δεν χρειαζεται να τρεξεις κανα bench το παιδι τον ενδιαφερει να βλεπει hd μονο στην tv full ομως οποτε ,τσαμπα ο κοπος σου.

Σ'ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

Άν όντως σε ενδιαφέρει πάρτην σήμερα το πολύ αύριο... πρέπει να έχει μείνει ένα από τα τελευταία κομμάτια στο πλαίσιο της Βουλιαγμένης... στην αρχή την παρέγγειλα τηλεφωνικά (κλασσικός βαρεμάρας) και με πήραν πάλι πίσω τηλ και με γείωσαν, γιατί λέει ότι δεν υπήρχε τελικά, ενώ το site την έδειχνε "24 ώρες διαθέσιμη"... δε βαριέσαι λέω, παω μετά την δουλειά να δω από κοντά τι έχει... Ανεβαίνω στον 3ο και το που κάνω δεξία το μάτι στο ράφι με της κάρτες, την βλέπω "φάτσα-κάρτα" (από εκεί βγήκε και η έκφραση)... Αστραπιαία και ταυτόχρονα ρίχνω κάτι μπινελίκια, ενώ είμαι ήδη στον αέρα κάνοντας μπλονζόν στο πλαστικό πλακάκι και προσγειώνομαι ακριβώς δίπλα από την κάρτα... στο καπάκι "βάζω σώμα" και την παίρνω πριν προλάβει να πλησιάσει ένας περίεργος που φαινόταν ότι δεν του άξιζε η κάρτα αυτή...

Γι' αυτό αν δεν και είσαι και εσύ τόσο γυμνασμένος, όσο εγώ και δεν θες να τραυματιστείς στην προσπάθεια, θα πρέπει να το σκεφτείς γρήγορα... ούτως ή άλλως το video σέρνεται για να κατεύει (20Kbps)...

Link to comment
Share on other sites

Α... όποιος θέλει ασυμπίεστα βιντεάκια 1080p, μπορεί να κατεβάσει από εδώ... απλά είναι σέρνεται λίγο...

Ψάχνω όμως και για 1080p συμπιεσμένο σε x264, για να δοκιμάσω τον hardware decoder... άν έχει κανείς κάποια link από μικρά clips ~1min ας τα κάνει post...

Edit:

Nephilim, μην κατεβάσεις ακόμα το πρώτο βίντεο από το link σε δάγκωσα... σέρνεται ήδη... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άν όντως σε ενδιαφέρει πάρτην σήμερα το πολύ αύριο... πρέπει να έχει μείνει ένα από τα τελευταία κομμάτια στο πλαίσιο της Βουλιαγμένης... στην αρχή την παρέγγειλα τηλεφωνικά (κλασσικός βαρεμάρας) και με πήραν πάλι πίσω τηλ και με γείωσαν, γιατί λέει ότι δεν υπήρχε τελικά, ενώ το site την έδειχνε "24 ώρες διαθέσιμη"... δε βαριέσαι λέω, παω μετά την δουλειά να δω από κοντά τι έχει... Ανεβαίνω στον 3ο και το που κάνω δεξία το μάτι στο ράφι με της κάρτες, την βλέπω "φάτσα-κάρτα" (από εκεί βγήκε και η έκφραση)... Αστραπιαία και ταυτόχρονα ρίχνω κάτι μπινελίκια, ενώ είμαι ήδη στον αέρα κάνοντας μπλονζόν στο πλαστικό πλακάκι και προσγειώνομαι ακριβώς δίπλα από την κάρτα... στο καπάκι "βάζω σώμα" και την παίρνω πριν προλάβει να πλησιάσει ένας περίεργος που φαινόταν ότι δεν του άξιζε η κάρτα αυτή...

Γι' αυτό αν δεν και είσαι και εσύ τόσο γυμνασμένος, όσο εγώ και δεν θες να τραυματιστείς στην προσπάθεια, θα πρέπει να το σκεφτείς γρήγορα... ούτως ή άλλως το video σέρνεται για να κατεύει (20Kbps)...

Λοιπον η βουλιαγμενη μου πεφτει λιγο μακρυα να σου πω την αληθεια...(Θεσσαλονικη ειμαι:slap:)Παντως τωρα την εχουν σαν συντομα διαθεσιμη.

Να σε ρωτησω κατι? Τι ειναι αυτο

μπλονζόν
?

Απο εκεινα τα καινουργια τα πονηρα στριφογυριστα που εχει στο πως το λενε να δεις??Εχμ καμα-σουτρα?:rofl:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:Το "μπλον-ζον" είναι πολεμική τέχνη της Άπω Ανατολής (η οποία και χρησιμοποιείται στο ποδόσφαιρο), το οποίο θέλει κυρίως προσοχή όταν ζητάς να πάρεις την γνώση από κάποιον γνώστη του, καθώς απαιτεί πολύ καθαρή και σταθερή προφορά κατά την ζήτησή του, έτσι ώστε να μην μπερδευτεί με τον "μπλονντ τζον"... οπότε και μπορεί να δημιουργηθεί θέμα για το τι θα πάρει ποιος κτλ... :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πολύ ωραία καρτούλα... πλέον δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα από το pc, μόνο ένας ανεπαίσθητος θόρυβος από τα φουρφούρια του case και αυτό ελάχιστα... :D

Όσο για το H.264 decoder, έβαλα μια ταινία 1080p συμπιεσμένη με x.264 (10GB) να δω... Τα "300 παλικάρια"... Τρελή ποιότητα εικόνας και κανένα κόλλημα πουθενά...

To cpu load...:

n2c2vkkfm6yz7ztq7rle.png

Link to comment
Share on other sites

@jpavly, νόμιζα ότι θα τον ξεγελάσω με το διάγραμμα, αλλά με πρόδωσε το ότι έχω γίνει αριστερόχειρας τον τελευταίο καιρό... fail... :p

@Nephilim, ω μα τα 4 κανάλια του PERC, νομίζω ότι με βρήκες νιούφη με την ΑΤΙ και παίζεις μαζί μου... :hehe:

το CCC που μου είπες είναι το Catalyst Control Center, που θέλω να αποφύγω... :p

Τέσπα, δεν έχω κάτι μαζί του, αλλά έχει πολύ κόσμος στο internet που έχω διαβάσει για τα καμώματά του... άσε που έχω βαρεθεί να περνάω windows τον τελευταίο καιρό με ένα σωρό δοκιμές, οπότε το σκέφτομαι, ειδικά τώρα, που επιτέλους παίζει μια χαρά το pc...

Αλλά από την άλλη... δε βαριέσαι, έχω και εγώ την περιέργια, πάω να το κατεβάσω...:fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.