Jump to content



Εξοπλισμός Φωτογραφίας


Recommended Posts

ευχαριστώ για την πρόταση αλλά το ζοομ δεν με ενδιαφέρει

αν χρειαστώ, έχω και μία compact με ζουμ 12χ >300mm στα 35mm που την κρατάει η κοπέλα μου για video

Ψάχνω για έναν ανώτερο φακό σε όλους τους τομείς απο τον κιτ 18-55.

Δυστυχώς ή ευτυχώς στα χαρτιά (review) δεν βλέπω να υστερεί σε ποιότητα εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Κράτα τα χρήματά σου για κάτι πολύ καλό στο μέλλον. Ο 18-55 θα σε καλύψει.

Αν όχι, τότε και μόνο τότε δώσε χρήματα και πάρε κάτι με την μεγαλύτερη εμπειρία που θα έχεις η οποία θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλό φοβάμαι ότι θα είναι παρόμοια με την δικιά σου φωτογραφική πορεία (FF μαζί με 2 φακούς τέρατα!). Αν και είναι η πιο επαγγελματική λύση θέλω να μείνω στα βασικά κριτήρια:

  • δεν θέλω να αλλάζω φακούς συχνά (έως ποτέ)
  • έχω σχετικά σταθερό χέρι (το λέω για το VR)
  • το budget είναι μέχρι 300-320 ευρώ
  • ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τουλάχιστον τα 18mm (του φακού)
  • ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ τα 50-55mm (του φακού)
  • ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να είναι απο όλες τις απόψεις καλύτερος απο τον κιτ της D40 18-55mm f3.5-5.5

Επίσης στο άμεσο μέλλον έρχονται πολύ πιο βασικά έξοδα και είναι ευκαιρία όσο είμαι ακόμα Αγγλία να εξοπλιστώ κατάλληλα για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Εξάλλου την D40 δεν κόβω να την πουλάω αλλά να τη χαρίζω σε κάποιον συγγενή αφού είναι μικρή και ελαφριά.

Αν επιτρέπεται ποιούς φακούς είχες ή θα ήθελες να έχεις πρίν τη μετάβαση σε FF?

Link to comment
Share on other sites

με δεδομένο τα παραπάνω κριτήρια που θέτεις πιστεύω έχεις 3 πιθανές λύσεις:

Nikon AF-S 18-135mmf/3.5-5.6 DX

Sigma AF 17-70 / 2.8-4.5 DC HSM

Sigma AF 18-200mm f/3.5-6.3 EX DC

και μια τέταρτη η οποία ξεφεύγει τρελά από το budget αλλά από ποιότητα είναι χιλιόμετρα μπροστά

Nikon AF-S 17-55mmf/2.8G DX

Mαλλον ο 17-70 είναι οτι πρεπει και θα σε βολέψει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να ενημερώσω το budget στα 500 ευρώ περίπου

παρόλα αυτά,

εκτός απο τους δύο φακούς με f2.8 οι υπόλοιποι έχουν ίδιο wide και απλά προσθέτουν tele και ΔΕΝ έχουν image stabilization

απο ποιότητα εικόνας* όμως ανεβάζουν αρκετά τον πήχη ώστε να μήν ψάχνω πού πήγαν οι λίρες?

ποιότητα εικόνας εννοώ

Blur Index, Chromatic Aberration, Vignetting ,Distortion

για παράδειγμα

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1177/cat/all

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καλό φοβάμαι ότι θα είναι παρόμοια με την δικιά σου φωτογραφική πορεία (FF μαζί με 2 φακούς τέρατα!). Αν και είναι η πιο επαγγελματική λύση θέλω να μείνω στα βασικά κριτήρια:

Επίσης στο άμεσο μέλλον έρχονται πολύ πιο βασικά έξοδα και είναι ευκαιρία όσο είμαι ακόμα Αγγλία να εξοπλιστώ κατάλληλα για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Εξάλλου την D40 δεν κόβω να την πουλάω αλλά να τη χαρίζω σε κάποιον συγγενή αφού είναι μικρή και ελαφριά.

Αν επιτρέπεται ποιούς φακούς είχες ή θα ήθελες να έχεις πρίν τη μετάβαση σε FF?

Sigma 17-70, 70-300, Tokina 12-24, Tokina 100 Macro, Tokina 50-135, Nikon 50 1.8, Nikon 17-55 2.8 και τους 2 τελευταίους Nikon 24-70 2.8 και Sigma 70-200 2.8

Από όλους τους παραπάνω (εκτός των 2 τελευταίων), αν είχα μείνει μόνο με έναν, αυτός θα ήταν ο Sigma 17-70 και επειδή είναι πολύ φτηνός, θα έπαιρνα και τον 50άρη της Nikon.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο δοκιμές με την D40 και τον κιτ φακό (σταθερό shutter & ISO και αλλαγή του f3.5->f4.0->f4.5)*

δεν είδα καμία σχεδόν διαφορά στην φωτεινότητα.

Άρα τί να το κάνω το f2.8? Μήπως τελικά το VR χρησιμεύει περισσότερο?

Το ζοομ δεν με ενδιαφέρει και δεν ενθουσιάστηκα απο τον Tamron. Φοβάμαι λίγο και την ποιότητα κατασκευής του.

*Χάνω μήπως κανένα επεισόδιο?

Μπορεί κάποιος να κάνει παρόμοιο τεστ με f2.8->f3.5? Ή να μου πεί πόσο shutter κερδίζει?

φ3,5

DSC_4405.jpg

φ4,0

DSC_4406.jpg

φ4,5

DSC_4407.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://i48.photobucket.com/albums/f237/kstoilas/DSC_4746_resize.jpg vs http://i48.photobucket.com/albums/f237/kstoilas/DSC_4747_resize.jpg

And just for the story, μια με τον 50mm f 1.8 :

http://i48.photobucket.com/albums/f237/kstoilas/DSC_4749_resize.jpg

edit: Σε Aperture priority, το ίδιο κάδρο δίνει 1/6 το f2.8 και 1/4 το f3.5

Link to comment
Share on other sites

χίλια ευχαριστώ :T:

μεγάλο μπέρδεμα ακόμα

το VR διαβάζω δίνει 2 με 3 στοπ και ο 16-85 έχει φοβερό image quality απο εδώ

έχω και την κοπέλα μου που φωνάζει για τις 450 λίρες και είμαι σε μεγάλο δίλημμα!

αύριο η συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα Stop και σκέψου ότι με το VR on μπορείς να φτάσεις καθαρές φωτογραφίες με 1/2 sec. Μερικοί λένε και ακόμα περισσότερο αλλά βγάλε μία με 1/2 sec σε ό,τι f θες και θα καταλάβεις περίπου που είσαι ;)

Το εύρος 16-85 πάντως είναι ιδανικό. Αν είναι και Sharp enough, go for it!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.