Jump to content



Εξοπλισμός Φωτογραφίας


Recommended Posts

απο το παραπανω αρθρο θα quotarw ,μιας και με βρισκει συμφωνο

The price is the same as the very similar 18-200mm VR. For most people, the 18-200mm is more flexible.

I wouldn't buy this lens: I prefer the higher zoom ratio of the 18-200mm VR, which for the same price, replaces two lenses, not just one.

I think there are better ways to spend $650 on mid-range lenses, but we all have different needs.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Καλά, γνωστός παπαρολόγος ο ken Rockwell. Στο review του 17-55 λέει ότι προτιμάει τον 18-55 των 100€...

εδώ τον έχω πάρει και εγώ χαμπάρι :)

θέλει καλή κριτική σκέψη για αυτά που γράφει

υποκειμενικές απόψεις μέχρι το κόκκαλο

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι ρεβιουδάδικο site, περισσότερο σε blog φέρνει

απο τη στιγμή που περιγράφει ένα προϊόν review δεν είναι? :p

τον φακό τον πήρα! :fun:

(16-85)

  • αρκετά πιο βαρύς απο τον κιτ 18-55
  • σχεδόν τα 2/3 σε πάχος απο τον Νικον 18-105 (ή 135 δεν θυμάμαι)
  • όταν τον είδα μου φάνηκε αρκετά compact σε σχέση με τα υπόλοιπα θυρία στη βιτρίνα και τελικά λίγο πιο παχύς απο τον 18-55
  • σκιά με το built-in flash στα 16mm αλλά στα 24mm (του φακού) που δοκίμασα δεν υπήρχε
  • το VRII κάνει δουλειά σε σχέση με το τίποτα σε μία μικρή δοκιμή που έκανα
  • ταιριάζει γάντι στην D40 (πλέον δεν γέρνει προς τα μπροστά μιας και ο φακός ακουμπάει και αυτός ίσα ίσα!)
  • το ζουμ είναι αρκετά σκληρό. Δεν θα με χαλούσε να μείνει έτσι αλλά έχει περιθώριο να χαλαρώσει λίγο. Στον 18-55 απλά έπαιζε!
  • φόκους κάνει γρήγορα και καμία σχέση με τον θόρυβο του 18-55
  • το VRII ακούγεται ελάχιστα (βασικά το καταλαβαίνω όταν σταματάει να λειτουργεί μόνο)

για ποιότητα στις φωτογραφίες το βραδάκι να δοκιμάσω για τα καλά και το VR

σας ευχαριστώ όλους για τις αντικειμενικότατες απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Βασιζόμενος στον τίτλο του θρέντ, θα πώ πως τουλάχιστον για τους κατόχους Canon EOS, και κόστος κάτω απο €3, ενα makeshift remote control επιβάλλεται. Το γνησιο εχει ~30 και κάνει την ίδια δουλειά, απλα δεν ειναι τόσο όμορφο. :p

post-4482-1416073931,6274_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση, εχω τον παρακατω φακο απο μια παλια slr και λεω να τον χρησιμοποιησω αναποδα για να βγαλω κανενα μακρο με την νεα μου eos 450d.

Στην 450d εχω τον 18-55 φακο με διαμετρο 58mm ενω ο zenit απο οτι καταλαβα ειναι 52mm μπορειτε να μου πειτε τι θα χρειαστω για να τον βαλω στην φωτογραφικη μου μαζι με τον 18-55;

Για να γινω πιο αναλυτηκος θα εχω τον 18-55 πανω στην μηχανη κανονικα και πανω του θα εχω τον zenit αναποδα για macro ληψεις. Απο οτι καταλαβα θα χρειαστω σιγουρα καποιο step down ring απο 58mm σε 52mm αλλα απο εκει και περα; Λογικα θα πρεπει να βρω κατι που να βιδωνει και στις 2 πλευρες...

Εχει κανεις καμια προταση :help:;

3669804252_9209dc67a2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για δες κατι τετοιο:

http://www.dvdtechcameras.com/other/adapter/43/43.htm

Ειναι για να βαλεις μονο αυτο το φακο αναποδα, κατευθειαν στη μηχανη. Ετσι γινεται, οχι και τους 2 φακους. Ψαξε για την καταλληλη διαμετρο για το ZENIT φακο σου, μια και απο αυτα που αναγραφονται πανω του εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη ποσα mm ειναι το σπειρωμα του (Το M52 που γραφει, αναφερεται στο πισω σπειρωμα, που βιδωνει στο σωμα, οχι στο μπροστινο). Μετρα το με ενα χαρακα στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για το λινκ, ειχα δει κατι τετοια δαχτυλιδια στο ebay αλλα εγω ψαχνω κατι διαφορετικο. Αν δεις εδω46A080987683A905C2353649BDE078F31CEBA5C0_large.jpg

εχει κανει αυτο που λεω αλλα με ταινια. Εγω ψαχνω να βρω ενα δαχτυλιδι με σπειρωμα και στις 2 μεριες για να μπει αναμεσα στους 2 φακους.

Οσο για την διαμετρο ειναι 52mm γιατι ειναι λιγο πιο μικρη απο το καπακι του φακου μου που ειναι 58mm.

Edit: Ενα tutorial Υπαρχει εδω αλλα δεν ξερω αν αρκει μονο ενα step down ring

Link to comment
Share on other sites

την διάμετρο την βρίσκουμε στο κάτω μέρος του φακού, εκεί που γράφει κάποιες πληροφορίες, έχει ένα ο (όμικρον) με μία γραμμή που το διαχωρίζει, δίπλα του ο αριθμός αυτός είναι η διάμετρος.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Ενα tutorial Υπαρχει εδω αλλα δεν ξερω αν αρκει μονο ενα step down ring

Πολυ καλο το λινκ! Θα το δοκιμασω το βραδυ, μια και εχω και Μακρο φακο και prime με f=1.4, οποτε θα τσεκαρω τι λεει αυτος ο συνδιασμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.