Jump to content



Εξοπλισμός Φωτογραφίας


Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

για να μην γραψω πολλες σειρες που κανενας (μαλλον) δεν θα διαβασει θα προσπαθησω να το πω επιγραμματικα.Πανω κατω τους λογους μπορει να τους ξερεις αλλωστε.

Παρε τον sigma 17-70 φ2.8-4.5 ΗSM ...Eιναι αυτο που λενε οι φιλοι μας οι αμερικανοι "win win situation"

Προσφερει πολλα περισσοτερα απο οσα ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

και επί τη ευκαιρία ένα link για το πώς δουλεύει το VR. καλό είναι να υπάρχει και ένα θεωρητικό υπόβαθρο πιστεύω. :)

happy reading :D

τα έχω διαβάσει όλα ήδη :)

ευχαριστώ πάντως

για να μην γραψω πολλες σειρες που κανενας (μαλλον) δεν θα διαβασει θα προσπαθησω να το πω επιγραμματικα.Πανω κατω τους λογους μπορει να τους ξερεις αλλωστε.

Παρε τον sigma 17-70 φ2.8-4.5 ΗSM ...Eιναι αυτο που λενε οι φιλοι μας οι αμερικανοι "win win situation"

Προσφερει πολλα περισσοτερα απο οσα ζηταει.

τον άτιμο πολλοί τον συστήνουν,

θα κάνω μερικές συγκρίσεις και θα επανέλθω πιο βράδυ σήμερα

Πάντως ότι και να γράψεις να είσαι σίγουρος ότι θα το διαβάσω προσεχτικά και δεν θα πάει χαμένος ο χρόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, κι εγώ είχα το ίδιο άγχος πριν από έναν περίπου χρόνο, όταν και έψαχνα τι φακό να πάρω (παραμονές του Πάσχα κι εγώ :p) Όπου και να κοίταγα, ο 17-70 αναφερόταν ως η μαμιστερότερη επιλογή. Με όλο αυτό το hype, πήγα και τον πήρα κι εγώ. Και, για εμένα, αποδείχθηκε ότι όλοι αυτοί που λένε τα καλύτερα λόγια (αναλογικά με την τιμή) για το Sigma 17-70, έχουν δίκιο ;)

ΥΓ. Να συμπληρώσω ότι και εγώ κάθομαι και διαβάζω τα μακροσκελή ποστ του NTG :)

Link to comment
Share on other sites

Image quality με βάση το παρακάτω site

http://www.slrgear.com/reviews/showcat.php/cat/2

Sigma 17-70 mm F2.8-4.5 DC Macro HSM Lens £280 IQ 7.95

Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX £229 IQ 8.57

Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR ED Lens £450 IQ 9.63

Τους παρακάτω δεν τους έχω ψάξει αλλά είδα ότι είναι μέσα στο budget μου:

Sigma 18-125 mm f/3.8-5.6 DC OS HSM Lens £250 IQ 6.87 (το μοντέλο χωρίς OS)

Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspheric [iF] Lens £329 IQ 8.77

Tamron AF 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical [iF] MACRO Lens £370 IQ 8.00

Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC LD Aspheric [iF] Macro Zoom Lens £410 IQ 8.20

Και σαν ακριβότερο μοντέλο:

Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR IF-ED lens £589 IQ 8.14

Ταξινόμηση με βάση το IQ

Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR ED Lens £450 IQ 9.63

Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspheric [iF] Lens £329 IQ 8.77

Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX £229 IQ 8.57

Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC LD Aspheric [iF] Macro Zoom Lens £410 IQ 8.20

Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR IF-ED lens £589 IQ 8.14

Tamron AF 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical [iF] MACRO Lens £370 IQ 8.00

Sigma 17-70 mm F2.8-4.5 DC Macro HSM Lens £280 IQ 7.95

Sigma 18-125 mm f/3.8-5.6 DC OS HSM Lens £250 IQ 6.87 (το μοντέλο χωρίς OS)

Reference ο κιτ της D40

Nikon 18-55mm f/3.5-5.6G ED II AF-S DX Nikkor IQ 7.50

Ταξινόμησημε βάση IQ/Price

Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX £229 IQ 8.57 IQ/Price 3.74

Sigma 17-70 mm F2.8-4.5 DC Macro HSM Lens £280 IQ 7.95 IQ/Price 2.84

Sigma 18-125 mm f/3.8-5.6 DC OS HSM Lens £250 IQ 6.87 (το μοντέλο χωρίς OS) IQ/Price 2.75

Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspheric [iF] Lens £329 IQ 8.77 IQ/Price 2.67

Tamron AF 18-250mm F/3.5-6.3 Di II LD Aspherical [iF] MACRO Lens £370 IQ 8.00 IQ/Price 2.16

Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR ED Lens £450 IQ 9.63 IQ/Price 2.14

Tamron AF 18-270mm f/3.5-6.3 DI II VC LD Aspheric [iF] Macro Zoom Lens £410 IQ 8.20 IQ/Price 2.00

Nikon 18-200mm f/3.5-5.6G AF-S DX VR IF-ED lens £589 IQ 8.14 IQ/Price 1.38

Προϋπόθεση ότι είναι αξιόπιστο το site!

Η καλύτερη οικονομικά λύση με βάση το IQ φαίνεται ο Nikkor 18-105

Για μεγαλύτερο aperture ΚΑΙ IQ ο Tamron 17-50

Για οικονομικό και με μεγάλο aperture φακό ο Sigma 17-70

Για καλύτερο IQ απο όλους ο Nikon 16-85

Comments για τον Νικον 18-105?

Link to comment
Share on other sites

εχω τον 18-105 αλλα επειδη ειμαι καινουργιος στο αθλημα δεν εχω την πειρα να τον συγκρινω. αμα ησουν κοντα θα στον εδινα για δοκιμη...

ερωτηση: επειδη θελω ενα μεγαλυτερο (φωτογραφηση ζωων), τι προτεινεται ~100-300mm??

Link to comment
Share on other sites

Ok...here goes nothing

Νομιζω οτι εχεις βρει καλη τριαδουλα...για να επιλεξεις.

Πανω κατω το σκεφτομαι ως εξης:

Στην ιδια κατηγορια τιμης ειναι ο 18-105 f3.5-5.6 VR και ο sigma 17-70mm f2.8-4.5 hsm

O μεν νικκορ εχει μεγαλυτερο ευρος εστιακων αποστασεων (θεωρητικα δεν χρειαζεσαι μεγαλυτερο), εχει και vr που 8α σε βοηθησει να βγαζεις στατικα αντικειμενα με σχετικα αργο χρονο (1/20 -1/10 ..πιο κατω απλα θα παιζεις με τα νευρα σου μαλλον) ειναι και σε νορμαλ λεφτα (εως λιγα).

Ο σιγμα περιοριζεται ως προς το τηλε- της υποθεσης παρουσιαζει καλυτερη συμπεριφορα οπτικα-γεωμετρικα(chromatic aberrations ,vignetting) και λογω hsm θα πρεπει να εστιαζει πιο γρηγορα-αθορυβα, αν οχι το ιδιο.Περα απο αυτα που ισως να μη τα προσεξεις κιολας..εχει και καποιες μακρο δυνατοτητες (maximum magnification 1-2.3) το οποιο 8α σου γλιτωσει ενα εχτρα φακο-εξοδο για καποιον dedicated macro.

Aυτη τη δυνατοτητα δεν στην προσφερει κανενας φακος απο τους υπολοιπους που εχουν αναφερθει.

Οκ μπορει να μην ειναι 1-1 η μεγεθυνση που προσφερει αλλα σε real life use δεν νομιζω να παιζεις με 1-1.Εκτος αν θες να μπουν φωτος σου στον επομενο χριστουγεννιατικο διαγωνισμο του lab.

(αποψη μου αυτη ...μπορει πχ να θες να ασχοληθεις με μικροφωτογραφια οποτε να θες το 1-1 οπωσδηποτε και να του χωσεις και δαχτυλιδια.ok..υπερεβαλλα λιγακι εδω)

Ο 16-85μμ φ3.5-5.6 VR ανηκει σε αλλη κατηγορια τιμης.

Δεν μπορω να πω οτι δεν αξιζει σαν φακος..αλλα δε μπορω να διακρινω γιατι ζηταει τοσα παραπανω λεφτα απο τον sigma 17-70 hsm.(~300 vs 550)

Στα λεφτα αυτα 8α κοιτουσα κατι του στυλ 24(ή 28)-70mm f2.8 (οχι σε μαμα εταιρια βεβαια...και sigma καλα ειναι).

Για τζαμπα που αναφερεις καλος ειναι.

Και μιας και αναφερθηκε(ς) στον ταμρον 17-50mm φ2.8 μιας και τον εχω μην τον κοιτας καν.

Αρκετα εξειδικευμενος φακος.Θελει -τρελλα- συνειδητοποιημενο αγοραστη.Το 17 ειναι μεγαλο για τα γουστα μου , απο ο,τι αποδειχθηκε , το 50 αποδεικνυεται συχνα πυκνα μικρο.Το μεγαλο διαφραγμα σωζει την κατασταση βεβαια αλλα μην νομιζεις οτι 8α εισαι παντου και παντα με f2.8 (ασχετα αν εχω βγαλει και εχω κρατησει αρκετες φωτογραφιες εξαιτιας αυτου).

Αν εκανε για FF θα εβρισκα σοβαρο λογο αγορας.Πλεον ψαχνω τον 17-40 φ4 L (canon γαρ) ο οποιος ειναι σαφεστατα πιο γρηγορος (σε σκοτεινο περιβαλλον) αθορυβος και γενικα αποτελει καλυτερη αγορα (ο L)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την αναλυτικότατη απάντηση σου :)

Μακρο δεν τραβάω σχεδόν καθόλου (~20 στις 3000+).

Τον φακό τον θέλω για να αντικαταστήσω τον κιτ 18-55 που στο 80% τον περιπτώσεων βγάζω φωτογραφίες σε εξωτερικούς χώρους στις εκδρομές που πηγαίνω.

Τιμές που τους βρίσκω:

Νικον 18-105 170λίρες

Sigma 17-70 270λίρες

Nikon 16-85 450λίρες

Δυστυχώς καθώς δεν θέλω να αλλάζω/κουβαλάω φακούς περιορίζομαι σε λύση με απαραίτητα τα 18mm. Στις περισσότερες φωτογραφίες τραβάω στο wide άκρο και δε θέλω με τίποτα να το χάσω.

Σχεδόν έχω αποφασίσει να αγοράσω τον 16-85 τώρα και σε περίπτωση που χρειαστεί το καλοκαίρι τον prime 35mm φ1,8. Η επόμενη αγορά θα είναι μία καλύτερη φωτογραφική τύπου D90 για αν γλιτώσω απο την Sony DSC-H1 που κουβαλάω για video.

Έχω συμπεράνει ότι ο 16-85 απευθύνεται σε moderate photographer για γενική χρήση με το καλύτερο IQ που μπορεί να δώσει ένας τέτοιος φακός σε DX φορματ πάντα.

Link to comment
Share on other sites

για μένα επειδή τον έχω

και τον έχω ξεπεράσει (δε μου φτάνει) κυρίως στα άκρα του...

ήθελα και πιο wide ήθελα και πιο tele....

ξεκίνα με τον sigma 17-70 σαν φτηνό και τίμιο και πέρνα γρηγορότερα στη d90

έριξα μια φευγαλέα ματια στις 3 σελιδούλες σου λένε διάφορα πράγματα

που τελικά αγνοείς

αν έχεις αποφασίσει πες το μας και μας (το γιατί)

για να πέσουν και πιο εύστοχες απαντήσεις από τους τριγύρω.

η αρχική σου "θεωρία"

οτι ο φακός βγάζει τις φωτό είναι τελείως λάθος

δεδομένου οτι η αναζήτηση σου περιέχει και συνθήκες χαμηλού φωτισμού,υψηλά iso κλπ.

από τον 18-200 μακριά γιατί θα τον πληρώσεις νομίζοντας οτι το VR παγώνει τους πάντες

αλλά θα μάθεις στα πρώτα κλικ

οτι απλά κόβει το τρένουλο από το χέρι σου ,οι άλλοι εξακολουθούν να τρέχουν :)

για χαμηλό φωτισμό σε Live Κλπ

είχα κατασταλάξει στον 50mm 1.8/1,4 αλλά παρατήρησα στο επόμενο που πήγα

πως τα 50mm είναι πολύ στενό...

επειδή εκ των υστέρων θα σε ενδιαφέρει

μάθε και τα ενδιάμεσα f που δίνει ο κάθε φακός.

π.χ.

ο sigma

17mm 2.8

18mm 3 (με το που γυρνάς ένα τσικ το zoom)

24mm 3.2

28mm 3.5

35mm 3.8

50mm 4

70mm 4.5

θα σε βοηθήσει φαντάζομαι να καταλάβεις την διαφορά του

με έναν prime 35mm 1.4/1.8

μιλάμε πολύυυυυ παραπάνω φως ο prime

αλλά αφού έχεις τον φακό εύκαιρο βάλε 30mm βάλε 50mm

και κάνε ότι σκοπεύεις

να δεις τι κάδρο έχεις εντός και εκτός σπιτιού....

και ο prime θα σου άρεσε.

επίσης να πάρεις έναν prime με σκοπό το φως

αλλά μετά θελήσεις να έχει πληροφορία και το πιο μπροστά/πίσω

χάνεις το έξτρα φως....

τραβώντας με μεγαλύτερα(σαν νούμερο) f

Link to comment
Share on other sites

αμα εισαι σε εξωτερικους χωρους οπως λες παρε τον φτηνο nikkor 18-105μμ φ3.5-5.6

Δεν σου ζηταει λεφτα (~200Ε) ,φως 8α εχεις ωστε να αποζητησεις μεγαλο διαφραγμα (φ2.8) Παιζει να σε βοηθησει και το vr στα 105mm με 1/30-1/40s οπου συνηθως oi ανρθωποι ,αν δεν τρεχουν, "μοιαζουν" ακινητοι αλλα ο χρονος σε συνδιασμο με την αποσταση που θα σας χωριζει θα κανουν πιο ευδιακριτο το απειροελαχιστο κουνημα του χεριου σου.

(με το συμπαθειο αλλα vr για να βγαζω στατικα αντικειμενα στο 1/10 δεν ειναι ακριβως η ιδεα που εχω για τη φωτογραφια.Βαλε τριποδο και παιξε με χρονους και διαφραγμα που χρειαζεται.)

Ο prime ...επειδη ειναι αλλη ιστορια το μονο που μπορω να πω ειναι να ρωτησω-> τι ακριβως τον θελεις?

(Δεδομενου οτι τη μηχανη την θες για εκδρομες ,εξωτερικους χωρους.)

Υ.Γ

Δεδομενου οτι (μαλλον) δεν εχεις μακρο φακο δεν εχεις τραβηξει μακρο φωτογραφιες.

Απλα close up ηταν.Εκτος αν εννοεις τιποτα με την compact.Αλλα αφου δεν ασχολεισαι ουτως η αλλως προσπερασε το.

Link to comment
Share on other sites

για μένα επειδή τον έχω

και τον έχω ξεπεράσει (δε μου φτάνει) κυρίως στα άκρα του...

ήθελα και πιο wide ήθελα και πιο tele....

τον 16-85?

ξεκίνα με τον sigma 17-70 σαν φτηνό και τίμιο και πέρνα γρηγορότερα στη d90

το πρόβλημα είναι ότι αν πάρω φακό θέλω να είναι και ο μοναδικός για την όποια χρήση προορίζεται

αν έχεις αποφασίσει πες το μας και μας (το γιατί)

για να πέσουν και πιο εύστοχες απαντήσεις από τους τριγύρω.

μάλλον για τον 16-85

φοβερή ποιότητα εικόνας

VRII

τέλειο εύρος για μένα

(έκανα μία ανασκόπηση στις φωτογραφίες που είχα τραβήξει με την Sony και σπάνιες φορές πέρασα τα 130mm στα 35mm

η αρχική σου "θεωρία"

οτι ο φακός βγάζει τις φωτό είναι τελείως λάθος

δεδομένου οτι η αναζήτηση σου περιέχει και συνθήκες χαμηλού φωτισμού,υψηλά iso κλπ.

το αντιλήφθηκα τη στιγμή που είδα ένα review με την D3x :)

τον αρχικό λόγο τον έχει ο φακός όμως

απο εκεί και πέρα το σώμα σου δίνει παραπάνω δυνατότητες σε extreme περιπτώσεις

(όπως πάλι και ο πολύ καλύτερος φακός θα μου πείς, μόνο στις extreme περιπτώσεις θα κάνει τη διαφορά)

από τον 18-200 μακριά γιατί θα τον πληρώσεις νομίζοντας οτι το VR παγώνει τους πάντες

αλλά θα μάθεις στα πρώτα κλικ

οτι απλά κόβει το τρένουλο από το χέρι σου ,οι άλλοι εξακολουθούν να τρέχουν :)

έτσι και αλλιώς το ζουμ ποτέ δεν μου χρειάστηκε οπότε δεν δίνω τόσα για κάτι αχρείαστο!

για χαμηλό φωτισμό σε Live Κλπ

είχα κατασταλάξει στον 50mm 1.8/1,4 αλλά παρατήρησα στο επόμενο που πήγα

πως τα 50mm είναι πολύ στενό...

για χαμηλό φωτισμό και παιχνίδια θα πάρω με την επόμενη ευκαιρία έναν 35mm f1.8 μαλλον

επειδή εκ των υστέρων θα σε ενδιαφέρει

μάθε και τα ενδιάμεσα f που δίνει ο κάθε φακός.

π.χ.

ο sigma

17mm 2.8

18mm 3 (με το που γυρνάς ένα τσικ το zoom)

24mm 3.2

28mm 3.5

35mm 3.8

50mm 4

70mm 4.5

θα σε βοηθήσει φαντάζομαι να καταλάβεις την διαφορά του

με έναν prime 35mm 1.4/1.8

μιλάμε πολύυυυυ παραπάνω φως ο prime

αλλά αφού έχεις τον φακό εύκαιρο βάλε 30mm βάλε 50mm

και κάνε ότι σκοπεύεις

να δεις τι κάδρο έχεις εντός και εκτός σπιτιού....

και ο prime θα σου άρεσε.

επίσης να πάρεις έναν prime με σκοπό το φως

αλλά μετά θελήσεις να έχει πληροφορία και το πιο μπροστά/πίσω

χάνεις το έξτρα φως....

τραβώντας με μεγαλύτερα(σαν νούμερο) f

ξέρω μερικά απο τα μειονεκτήματα

για αυτό και πρίν προβώ στην αγορά του θα το ψάξω περισσότερο

το μειονέκτημα πάντως ότι οι φωτεινοί φακοί έχουν μικρότερο DoF πρέπει να ισχύει για όλους και όχι μόνο τους prime

αμα εισαι σε εξωτερικους χωρους οπως λες παρε τον φτηνο nikkor 18-105μμ φ3.5-5.6

Δεν σου ζηταει λεφτα (~200Ε) ,φως 8α εχεις ωστε να αποζητησεις μεγαλο διαφραγμα (φ2.8) Παιζει να σε βοηθησει και το vr στα 105mm με 1/30-1/40s οπου συνηθως oi ανρθωποι ,αν δεν τρεχουν, "μοιαζουν" ακινητοι αλλα ο χρονος σε συνδιασμο με την αποσταση που θα σας χωριζει θα κανουν πιο ευδιακριτο το απειροελαχιστο κουνημα του χεριου σου.

(με το συμπαθειο αλλα vr για να βγαζω στατικα αντικειμενα στο 1/10 δεν ειναι ακριβως η ιδεα που εχω για τη φωτογραφια.Βαλε τριποδο και παιξε με χρονους και διαφραγμα που χρειαζεται.)

ε όταν θα θέλω να τραβήξω δικό μου κόσμο θα τους λεώ να μήνουν ακίνητοι για 2" :p

Ο prime ...επειδη ειναι αλλη ιστορια το μονο που μπορω να πω ειναι να ρωτησω-> τι ακριβως τον θελεις?

(Δεδομενου οτι τη μηχανη την θες για εκδρομες ,εξωτερικους χωρους.)

Υ.Γ

Δεδομενου οτι (μαλλον) δεν εχεις μακρο φακο δεν εχεις τραβηξει μακρο φωτογραφιες.

Απλα close up ηταν.Εκτος αν εννοεις τιποτα με την compact.Αλλα αφου δεν ασχολεισαι ουτως η αλλως προσπερασε το.

prime θα πάρω καθαρά για hobby αρχικά

όταν τον μάθω, και αν τελικά χρησιμεύσει και αλλού θα τον κρατήσω.

Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και αργεί να έρθει

Καταλαβαίνω ότι ο 16-85 δεν είναι καθόλου value/money, παρόλα αυτά γιατί τον αποφεύγεται?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι ο 16-85 δεν είναι καθόλου value/money, παρόλα αυτά γιατί τον αποφεύγεται?

Προσωπικα σε οτι αφορα φωτογραφικο εξοπλισμο ή θα αγοραζω ποιοτητα ή ο,τι πιο value/money

Αυτος δεν ανηκει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

ούτε ποιότητα?

αφού στα review βγαίνει κορυφαίος!

μερικοί μάλιστα τον συγκρίνουν και με τον

NIKON 17-55mm f2.8G DX AF-S IF-ED Zoom-Nikkor Lens

που υποτίθεται είναι το ΤΟΡ στο DX format

ΥΓ.

Στην ποιότητα βασιζόμουν για αυτήν την αγορά

Link to comment
Share on other sites

Σε DX μπορεί, σε αυτά τα χρήματα όμως όχι. Με 100 παραπάνω παίρνεις τον καλύτερο φακό ever.

Anyway, νομίζω και έχεις αποφασίσει και δεν είναι κακή απόφαση. 16-85 είναι όντως πολύ καλό range και οπτικά δείχνει πολύ καλός. Από τη στιγμή που διαθέτεις τα χρήματα, πάρτον.

Αν τον πάρεις χωρίς πολύ ψάξιμο ακόμα, θα κερδίσεις πολύτιμο χρόνο σε φωτογραφίες που θα σε κάνουν καλύτερο φωτογράφο. Με το να ψάχνεις κι άλλο δεν θα γίνεις :) Νομίζω κάνεις καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μετά τα εργαστήρια στο πανεπιστήμιο πάω εδώ να τον δοκιμάσω (θέλω να δώ μέχρι πόσα χιλιοστά έχει πρόβλημα με το built-in flash της D40) και μάλλον να τον πάρω.

http://www.parkcameras.com/8812/Nikon-16-85mm-f-3-5-5-6G-ED-VR-AF-S-DX.html

Να πάρω και το φίλτρο Hoya 67mm Haze UV ?

Κάπου είχα διαβάσει ότι κόβουν λίγο φώς. (Δεν με χαλάει όμως η προστασία που προσφέρει + τα έξτρα του UV)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μεγαλούτσικος οπότε λογικά μέχρι τα 20mm θα τον βλέπεις σαν σκιά στις φωτογραφίες σου.

Όσο για το φίλτρο, γνώμη μου, αν πάρεις κάτι, πάρε κάτι που να μην κόβει φως. Εδώ παλεύεις να δεις τι θα κάνεις με διαφράγματα και VR για να κερδίσεις το ελάχιστο και θα πας να βάλεις κάτι που και την ποιότητα της εικόνας θα σου ρίξει, και τη φωτεινότητα?

Γενικά να ξέρεις τα κρύσταλλα των φακών έχουν τέτοια επεξεργασία που δεν παθαίνουν τίποτα. Το φίλτρο σίγουρα σου ρίχνει την ευκρίνεια στη φωτογραφία. Πάρε ένα και χρησιμοποίησέ το μόνο σε περιπτώσεις που χρειάζεται όπως πχ παραλίες όπου υπάρχει πολλή αντηλιά.

Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω και έχω δει διαφορά σε contrast και sharpness από όταν τα είχα κουμπωμένα μόνιμα επάνω. Και δεν έχω κακά φίλτρα, όλα είναι PRo 1 Digital.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.