Jump to content



HTPC 1080p and Dual Atom is it possible?


Qlim4X

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω αν ένα rig με dual atom μπορεί να σταθεί επάξια σε 1080p HTPC...

υπάρχει καμιά μητρική atom με HDMI?

κάποιο καλό κουτί για mini-itx?

pci-e κάρτες δεν παίρνει καμιά μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Για 1080p oχι βεβαια...ειχα δει σε κατι reviews οτι επαιζει 720 ομως. Εφοσον και η ενσωματωμενη καρτα γραφικων δεν υποστηριζει hardware acc...εκτος και αν βρεις καμια μια απο τις μικρες Nvidia σε Pci bus. Καπου ειχε πεσει το ματι μου σε μια 8400 pci.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528052

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο αν η καρτα ειναι pci ή agp ή PCI Express απλα να υποστηριζει H.264 decoding.

1080p χωρις hd acc εχω δει να κολλαει σε A64 x2 στα 2.5Ghz...δεν υπαρχει περιπτωση να παιζει σε Atom.

http://www.bfgtech.com/bfgr84512gsp.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, προσωπική εμπειρία με Atom(όντας κάτοχος MSI Wind) σου λέω ότι παίζει άψογα τα 720p με τον codec της corecodec. Στα 1080 κολλήματα όμως.

Αν εννοείς εσύ τον (πραγματικά)διπλοπύρηνο Atom και όχι σαν αυτόν που έχω εγώ με το Hyperthreading, πιστεύω ότι με τον συγκεκριμένο codec θα τα βγάλει πέρα γιατί αυτός ο codec μπορεί να διαχειριστεί πολύ καλά την επεξεργαστική ισχύ και όσο περισσότεροι οι πυρήνες τόσο καλύτερα.

Αλλά τι να σου λέω, αν δεν το δοκιμάσεις εσύ ή αν δεν υπάρχει κάποιος με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή να το έχει δοκιμάσει και να μας το πει αξιόπιστα, δεν ρισκάρεις.

Πάντως ένα HTPC με miniITX μητρική είναι τέλειο για το σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα άθλος να καταφέρεις να παίξεις απροβλημάτιστα 1080p σε Atom, αν και στην περίπτωση του noone85, υπάρχει και το επιπρόσθετο βάρος στην κάρτα γραφικών να κάνει downscale το 1080p στην ανάλυση του Wind.

Τωρα, απο προσωπική εμπειρία, μια μATX μητρική που είχα με Atom, οχι μόνο δεν έπαιζε HD content, αλλα η onboard κάρτα γραφικών δεν ανέβαζε πάνω απο 1024x768...

Οπότε θες σίγουρα εξωτερική GPU, και αυτό είναι το μείζον ζήτημα. Να βρείς μια που να υποστηρίζει PureVideo ή AVIVO... Σε τέτοια περίπτωση, λογικά δεν πρέπει να σε αγχωνει το playback.

Link to comment
Share on other sites

Άμα η κάρτα γραφικών είναι η GMA950(αυτή που είναι και στο wind), δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τις αναλύσεις. Εξωτερική GPU πάντως δύσκολο να βρει κάτι αξιόλογο για απλή PCI.

Πάντως, downscale κάνει και στο 720p στην περίπτωσή μου καθώς η ανάλυση που δουλεύει είναι 1024x600.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω 720p στην κανονική μου οθόνη συνδεμένη στο asus 1000h, με ανάλυση 1280χ1024 χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα. Στο 1080i πάλι δεν έχει κολλήματα, αλλά στο 1080p αρχίζουν, βέβαια πάντα μιλάμε για μονοπύρηνο atom. Ο διπύρηνος με σωστούς codecs θα πρέπει να παίζει άνετα.

Αν δε το δω σε p4 williamete 1.9 θα τσιμπήσω τον διπύρινο μικρό να δώ τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει ρόλο ο κωδικοποιητής βίντεο, αλλά και ήχου, οπότε είναι άλλη φάση όταν έχεις και τα 2.

AC3 Filter έχω βάλει εγώ, και φαίνεται να είναι από τους πιο γρήγορους και καταναλώνει τους λιγότερους πόρους στον atom.

Link to comment
Share on other sites

καλό φενετε χρηστο άλλα δεν αναφέρει 1080p μόνο 1080i.

το έχει δοκιμάσει κάνεις?

Το έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Παίζει τα πάντα..

Ηδη το έχουν πάρει τρεις φίλοι μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι

Αν δεν είχα το pc δίπλα στην tv θα το έπαιρνα και γω.

http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=609047&postcount=88

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.