Jump to content



Αγόρασα έναν Velociraptor 300GB..


Dagalidis

Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply
αν δεν κάνω λάθος θες τουλάχιστον 3 για RAID5

LOL :hehe: δε το πρόσεξα....

Τεσπά,,,,

Δε συμφωνούμε....

Το μόνο που θα αξίζει την αλλαγή για εμένα είναι όταν πέσουν οι τιμές σε καλούς SSD κάτω από τα 0,8 Euro/GB.

Tότε θα αγοράσω και οι Veloci θα αναλάβουν άλλο ρόλο....

Οποιοσδήποτε συνδιασμός περίπλοκου RAID με πολλούς δίσκους με αφήνει αδιάφορο....:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ένας velociraptor κοστίζει όσο 4 WD 640. Το μόνο θετικό που του βρίσκω ειναι οτι ειναι 1 δίσκος και όχι 4 , για θέμα ασφάλειας ας πουμε.Κατα τα αλλα δεν αξίζει είναι η προσωπική μου γνώμη .

4 x 640 σε RAID 0

post-566-1416073835,3961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας velociraptor κοστίζει όσο 4 WD 640. Το μόνο θετικό που του βρίσκω ειναι οτι ειναι 1 δίσκος και όχι 4 , για θέμα ασφάλειας ας πουμε.Κατα τα αλλα δεν αξίζει είναι η προσωπική μου γνώμη .

4 x 640 σε RAID 0

Νταξ....

Αμα βρείς 300άρι Veloci 172 Εura μη τον πάρεις....:rolleyes:

Ελεος ..... 4 Χ 640GB για να έχεις 64GB λειτουργικό ? :hehe:

2.

ηθελα να απαντησω σοβαρα αλλα μετα απο αυτα εχασα καθε ελπιδα για την παρτη σου...

edit.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο lord

πιστεύω δεν κάνει να συζητάμε με τον dagalidi

(απολογούμαι κιόλας)

Μπορείς μόνο να μας βάλεις το link που πήρε φωτιά σχετικά με τον phenom

Για να θυμόμαστε πόσο λογικές συζητήσεις να κάνουμε μαζί σου

+1.5

Eυγε,,,,,,

Καλά τα πάτε,,,, συνεχίστε... :TD:

Εαν δεν έχετε ξεχωριστό RAID Controller σε κάρτα, αλλά τους έχετε πάνω στην μητρική, όταν αλλάξετε μητρική και προφανώς θα έχει άλλο Controller, θα έχετε ένα chain για πέταμα ή ΟΧΙ ?

Σε περίπλοκο (μικτό και με πολλούς δίσκους) RAID, πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να αποδεμευτείτε από τον Controller της μητρικής και να προσθέσετε επιπλέον το κόστος μιας κάρτας.

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το θέμα αναλύθηκε εκτενώς και τα νούμερα μιλάνε και δε λένε ψέματα. Από εκεί και πέρα είναι θέμα προσωπικών επιλογών και δεν τείθεται θέμα να επιβάλει κάποιος τη γνώμη του στον άλλο. Η απλότητα της μιας συσκευής είναι ένα σοβαρό επιχείρημα. Αλλά και οι επιδόσεις σε συνδυασμό με χωρητικότητα που δίνει το RAID σε αχτύπητη τιμή δεν μπορεί να παραβλεφθεί, ειδικά αν το RAID έχει μέσα και ασφάλεια (RAID 5, 1+0).

Για το OS part που λέτε για 64GB, εγώ θέλω τουλάχιστον 120GB. Έχω 50 από 60 γεμάτα με τα games σε άλλο δίσκο. Αν έστεινα PC τώρα θα υπολόγιζα 70 για εφαρμογές, άλλα 70 για games, και 30-40 spare να υπάρχουν για "αέρα". Πάμε 180 δηλαδή. Για αυτό λέω 4 x 250 σε RAID 0+1. 500GB ενιαίος χώρος με ταχύτητα και ασφάλεια.

Με veloci θέλω ένα σκασμό ευρά για 500GB γρήγορα και ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το θέμα αναλύθηκε εκτενώς και τα νούμερα μιλάνε και δε λένε ψέματα.

Τα νουμερα φιλε μου δεν λενε ψεματα αλλα δεν λενε και ολη την αληθεια εκει ειναι το προβλημα.

Η διαφορα που εχει ενα raid0 με 2χ6400ΑΑKS σε σχεση με 2χvelociraptors 150GB @ raid0 ειναι μηδαμινες σε αισθηση.

Σου το λεει καποιος ο οποιος, εχει περασει απο 286 (οχι απο 8086που ανεφερες πιο πριν) αλλα επισης και απο τα 2 ειδη raid0 που ανεφερα πιο πανω.

Επισης εβαλα και 3ο δισκο πανω στο raid0(velociraptor) για να δω που μπορει να φτασει.

Εκανα ΚΑΙ μικρο partition στους velocirs μηπως παρουν λιγο τα πανω τους.

Ξερεις τι διαφορα ειδα? λιγο μεγαλυτερη απο 0.

Ξερεις γιατι? Γιατι σε οσες στροφες και να περιστρεφεται αυτο το αναθεματισμενο το platter

δεν μπορει να ποιασει την ταχυτητα του nand flash.

Εκει ειναι η διαφορα...

Περι ορεξεως βεβαια και για να δωσουμε λιγο τροφη για σκεψη στον καθενα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω "νούμερα", βάζω και τα λεφτά μέσα. Για μένα οι επιδόσεις σκέτο, δε λένε τίποτε. Δεν είμαι από τους τύπους που θα πληρώσουν πάνω από 150 για μητρική ούτε 170 για veloci. Απλά γιατί το "επιδόσεις προς κόστος" είναι χάλια και το λίγο παραπάνω σε επιδόσεις δεν έχει να μου προσφέρει κάτι. Δεν τρέχω benches, ούτε κάνω video encoding. Ημουν "ψείρας" μόνο με τη μνήμη γιατί ποτέ (εκτός απο τώρα) δεν είχα παραπανήσια και εψαχνα να γλυτώσω και το τελευτάιο byte, ειδικά στη εποχή των 8086 και 386. Αν το χρήμα δεν είναι θέμα, πάρτε ότι θέλετε.

Αν μιλάμε για optimal αγορές, οι RAID λυσεις στα ίδια λεφτά δίνουν παραπάνω από τους velociraptors και συνήθως παραπάνω σε 2 ή 3 τομέις.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάνε οι προσωπικές επιθέσεις με το υστερόγραφο "Φιλικά Πάντα".

Εχετε διάθεση για συζήτηση ή για άσκοπες επιθέσεις ?

Για μαζευτείτε λιγάκι.

ΕΛΕΟΣ δηλαδή. :spam:

Αυτό που λέει. Μαζευτείτε.

Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα φιλε μου δεν λενε ψεματα αλλα δεν λενε και ολη την αληθεια εκει ειναι το προβλημα. Η διαφορα που εχει ενα raid0 με 2χ6400ΑΑKS σε σχεση με 2χvelociraptors 150GB @ raid0 ειναι μηδαμινες σε αισθηση.

Το λάθος σου είναι ότι βλεπεις σκέτα τις επιδόσεις που όντως δεν απέχουν πολύ. Πόσο ΟΜΩΣ έχει το GB στην κάθε περίπτωση? Εκεί εγώ διαλέγω απλο δίσκο (RE3 is fine) και όχι veloci.

Γιατι σε οσες στροφες και να περιστρεφεται αυτο το αναθεματισμενο το platter δεν μπορει να ποιασει την ταχυτητα του nand flash. Εκει ειναι η διαφορα...

Οι επιδόσεις του NAND δεν μου χρειάζονται (και περιμένω κάποιος από τους φανατικούς simple-users υποστηρικτές του, να μας πουν τι είδους χρήση κάνουν που απαιτεί SSD) πόσο μάλλον να τις χρυσοπληρώσω κιόλας. Αν τις θές τόσο το δέχομαι αλλα πες μου και τι είδους χρήση κάνεις που διακαιολογεί τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Και 200GB partition να κάνεις (50 από τον καθένα ) το random access δεν παει πάνω απο 8,4 και το average read/write μενει το ίδιο.

Σε εμένα χρειάζονται 64GB για λειτουργικό και 20 δισκους να είχα , δεν εχει να κάνει .

Link to comment
Share on other sites

4 δίσκους σε RAID 0+1 λέω. 250+250 se RAID0 και mirror τα 500 στο άλλο ζευγάρι. Το OS και οι εφαρμογές θα μπουν πρώτα, έξω στο platter, οπότε αυτά τα χαζα για γρήγορο μικρό partition που λέτε δεν έχουν τόση σημασία. Το average σαν μέγεθος δε μου λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ....

Αμα βρείς 300άρι Veloci 172 Εura μη τον πάρεις....:rolleyes:

Ελεος ..... 4 Χ 640GB για να έχεις 64GB λειτουργικό ? :hehe:

Βασικά με αυτούς μπορείς να έχεις γύρω στα 200GB λειτουργικό άνετα, 320άρι Platter φοράνε. Μια χαρά δίσκοι, αθόρυβοι και γρήγοροι. Η διαφορά σε αίσθηση με 4x RaptorX είναι πολύ μικρή και δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το εξτρά κόστος.

Εαν δεν έχετε ξεχωριστό RAID Controller σε κάρτα, αλλά τους έχετε πάνω στην μητρική, όταν αλλάξετε μητρική και προφανώς θα έχει άλλο Controller, θα έχετε ένα chain για πέταμα ή ΟΧΙ ?

Σε περίπλοκο (μικτό και με πολλούς δίσκους) RAID, πρέπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να αποδεμευτείτε από τον Controller της μητρικής και να προσθέσετε επιπλέον το κόστος μιας κάρτας.

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Dag sorry, αλλά τώρα δικαιολογείς την αγορά σου απλά προσπαθώντας να βγάλεις κάποια επιχειρήματα. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας ότι όταν αλλάζεις μητρική, το formatάκι το τσιμπάς. Και να μην το τσιμπήσεις, υπάρχει και το backup. Δεν είναι λόγος να μην κάνει κάποιος "πολύπλοκο" RAID-0 αυτός που λες ;)

Πάντως, καλά θα ήταν να έβλεπες και έναν καλό SSD και μετά να κρίνεις. Άσε τα 300 GB λειτουργικό, δες το καθαρά σαν επιδόσεις - ειδικά αφότου πήρες το Veloci στα 172€ (πράγμα που σημαίνει ότι τον ξαναπουλάς τόσο - τι είχαμε, τι χάσαμε), κάνε και ένα κονέ μπας και δοκιμάσεις κάποιον SSD. Ίσως εν τέλει να αλλάξεις γνώμη και να κάνεις και μια παραχώρηση στα GB που πιάνει το partition με το OS σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος σου είναι ότι βλεπεις σκέτα τις επιδόσεις που όντως δεν απέχουν πολύ. Πόσο ΟΜΩΣ έχει το GB στην κάθε περίπτωση? Εκεί εγώ διαλέγω απλο δίσκο (RE3 is fine) και όχι veloci.

Οι επιδόσεις του NAND δεν μου χρειάζονται (και περιμένω κάποιος από τους φανατικούς simple-users υποστηρικτές του, να μας πουν τι είδους χρήση κάνουν που απαιτεί SSD) πόσο μάλλον να τις χρυσοπληρώσω κιόλας. Αν τις θές τόσο το δέχομαι αλλα πες μου και τι είδους χρήση κάνεις που διακαιολογεί τον SSD.

Επειδη το πηγαινεις στο προσωπικο (αν κι εγω οπως ειδες στο τελος, ανεφερα οτι περι ορεξεως, δηλαδη οτι πιστευει ο καθενας κανει) θα σου απαντησω.

Προτιμω να δωσω 270€ για τον 32GB SLC της Intel(γιατι τοσα εδωσα, μην ρωτησεις πως) για να εχω μια καλυτερη και χωρις υστερηση καθημερινη λειτουργια παρα 10 FPS παραπανω στο UTIII, πληρωνοντας μια καρτα γραφικων 500€.

Πιστευω πως σε καλυψα.

Αν οχι τα υπολοιπα αν θελεις με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με αυτούς μπορείς να έχεις γύρω στα 200GB λειτουργικό άνετα, 320άρι Platter φοράνε. Μια χαρά δίσκοι, αθόρυβοι και γρήγοροι. Η διαφορά σε αίσθηση με 4x RaptorX είναι πολύ μικρή και δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση το εξτρά κόστος.

Dag sorry, αλλά τώρα δικαιολογείς την αγορά σου απλά προσπαθώντας να βγάλεις κάποια επιχειρήματα. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι μας ότι όταν αλλάζεις μητρική, το formatάκι το τσιμπάς. Και να μην το τσιμπήσεις, υπάρχει και το backup. Δεν είναι λόγος να μην κάνει κάποιος "πολύπλοκο" RAID-0 αυτός που λες ;)

Πάντως, καλά θα ήταν να έβλεπες και έναν καλό SSD και μετά να κρίνεις. Άσε τα 300 GB λειτουργικό, δες το καθαρά σαν επιδόσεις - ειδικά αφότου πήρες το Veloci στα 172€ (πράγμα που σημαίνει ότι τον ξαναπουλάς τόσο - τι είχαμε, τι χάσαμε), κάνε και ένα κονέ μπας και δοκιμάσεις κάποιον SSD. Ίσως εν τέλει να αλλάξεις γνώμη και να κάνεις και μια παραχώρηση στα GB που πιάνει το partition με το OS σου ;)

Bρε έχω δεί RAID 0 SSD MLC Transcend 32GB X 2 σε υπολογιστή φίλου μου, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας... :hehe:

Είναι πολύ καλοί σε αίσθηση αλλά έτρωγαν και κάτι κολλήματα Ομηρικά... :eek:

BSOD και freeze που δηλώνουν ίσως ότι κάτι δε πάει καλά με την υλοποίηση..

Δεν είναι μόνο οι OCZ που είχαν βγεί σκάρτοι απ'ότι φαίνεται...

Καμμία αντίρηση για τις επιδόσεις και την υπεροχή των SSD. Αλλωστε το αναφέρω και στο πρώτο μου POST...

Oμως για τα MB που θέλω είναι πολλά τα λεφτά ΑΔΗ για έναν καλλό SLC.

Oταν με το καλό φτάσουμε στο σημείο να πέσουν οι τιμές στα 0.8 Εuro/GB, άντε και κάτι παραπάνω, θα αγοράσω.

Προς το παρόν Veloci και μιά χαρά είμαστε...

ΒΤW.... αν κάποιος έχει κανέναν 300άρι Veloci και κάποια στιγμή σκεφτεί να τον πουλήσει ας PM me,,,, :yes4:

YΓ... Παραχώρηση για τα GB του λειτουργικού Δεν μπορώ να κάνω γιατί εκτός από τα προγράμματα - GAMES που είναι πολλά και μεγάλα παναθεμάτα, θέλω να φορτώσω και τα VMware με τρια Machines στον ίδιο δίσκο..... Οπότε όπως καταλαβαίνετε.... Yπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Dag, sorry man αλλα δεν ειδες SSD σε λειτουργια. Οι Transcend που αναφερεις ισως δεν επρεπε καν να βγουν στην αγορα οπως πολλοι αλλοι(βλεπε OCZ core, core V2, solid series).

Δες λιγο πως δουλευει ενας καλος SSD για να καταλαβεις:

http://rapidshare.com/files/194369810/testingx25-e.rar

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το πηγαινεις στο προσωπικο (αν κι εγω οπως ειδες στο τελος, ανεφερα οτι περι ορεξεως, δηλαδη οτι πιστευει ο καθενας κανει) θα σου απαντησω.

Προτιμω να δωσω 270 για τον 32GB SLC της Intel(γιατι τοσα εδωσα, μην ρωτησεις πως) για να εχω μια καλυτερη και χωρις υστερηση καθημερινη λειτουργια παρα 10 FPS παραπανω στο UTIII, πληρωνοντας μια καρτα γραφικων 500.

Πιστευω πως σε καλυψα.

Αν οχι τα υπολοιπα αν θελεις με πμ.

To κάνεις να ακούγεται ότι κάποιος σε υποχρέωσε να ξοδέψεις π.χ. 300 ευρώ και προκειμένου να πάρεις VGA πήρες SSD. Δεν σε κρίνω γιατί πήρες ό,τι πήρες. Δικά σου είναι τα λεφτά. Κρίνω την αγορά ως πράξη σε σχέση με το "τι δίνω-τι παίρνω".

Προσωπικά δεν έχω, ίσα ίσα δε μου άρεσε και το ύφος κάποιων άλλων post.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνω την αγορά ως πράξη σε σχέση με το "τι δίνω-τι παίρνω".

Εκει ειναι το προβλημα και αυτο προσπαθω να σου εξηγησω.

Οτι για μενα η πραξη να πληρωσω 300€ για εναν SSD αξιζει πολυ περισσοτερο απο το να παρω μια καρτα γραφικων, ή εναν επεξεργαστη ή μια μητρικη με 300€.

Για ΜΕΝΑ αξιζει περισσοτερο το να εχω πολυ πιο γρηγορη αποκριση στις καθημερινες δουλειες, απο το να κερδισω 5-10-50FPS σε ενα παιχνιδι, ή 2sec στο Superpi.

Με τον ιδιο τροπο μπορω να κρινω κι εγω οτι η αγορα που εκανες για καλυτερα timings σε ενα σετακι μνημες δεν αξιζει. Αλλα αυτο ειναι καθαρα το τι ισχυει για μενα. Εσυ αν ειναι ευχαριστημενος δεν μου πεφτει λογος.

Μεχρι τωρα αυτο λεω και στον dag.

Ο Dag προσπαθει με τον εναν ή τον αλλον τροπο να μας περασει οτι ο velociraptor(ενας κιολας) ειναι γρηγορος.

Επειδη εχω περασει απο τα ιδια σταδια του λεω, οτι κατι τετοιο δεν ισχυει. Δεν κρινω την αγορα του, μεγεια του με χαρα του ας σπαταλησει τα λεφτα του οπου θελει, οπως αλλωστε κανουμε ολοι. Αλλα εχω δει με τα ιδια μου τα ματια αν αυτο που λεει, ισχυει ή οχι, δεν μπορω να συμφωνησω.

Link to comment
Share on other sites

Εκει ειναι το προβλημα και αυτο προσπαθω να σου εξηγησω.

Μεχρι τωρα αυτο λεω και στον dag.

Ο Dag προσπαθει με τον εναν ή τον αλλον τροπο να μας περασει οτι ο velociraptor(ενας κιολας) ειναι γρηγορος.

Επειδη εχω περασει απο τα ιδια σταδια του λεω, οτι κατι τετοιο δεν ισχυει. Δεν κρινω την αγορα του, μεγεια του με χαρα του ας σπαταλησει τα λεφτα του οπου θελει, οπως αλλωστε κανουμε ολοι. Αλλα εχω δει με τα ιδια μου τα ματια αν αυτο που λεει, ισχυει ή οχι, δεν μπορω να συμφωνησω.

Ζάχο,

για τους SSD δε διαφωνώ καθόλου βρε για την γρηγοράδα τους - αλίμονο άλλωστε...:rolleyes:

Στο θέμα της τιμής τους κάνω πίσω αφού ΜΟΝΟ σε SLC καλό κομμάτι (βλέπε INTEL) με ενδιαφέρει, και είναι πολλά τα λεφτά ακόμη....

Διαφωνώ στο Πατεντιάρικο RAID με 4 δίσκους και εξήγησα τους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.