Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

Όπως ανέφερα αυτά είναι τα μεγάλα που είναι εγκατεστημένα στο pc. Αν βάλεις τα μικρά θα δείς ότι δεν φτάνει. Τέσπα, δεν είναι εκεί το θέμα, άλλωστε μέχρι να πέσουν οι τιμές και να είναι value for money η αγορά τέτοιου δίσκου, ο WD 640 AAKS μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

μαι χαρά value for money είναι οι SSD που συζητάμε σε αυτό το thread :)

άμεση σύγκριση samsung SLC vs raptor-X μέρα με τη νύχτα

οπότε καταλαβαίνω με τον WD σου τί περνάς :)

αν θές να τη συνεχίσουμε την κουβέντα, άνοιξε ένα νέο θέμα να σε βοηθήσουμε να τα χωρέσεις όλα στα 60γίγα όπως πολλά άλλα παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα αυτά είναι τα μεγάλα που είναι εγκατεστημένα στο pc. Αν βάλεις τα μικρά θα δείς ότι δεν φτάνει. Τέσπα, δεν είναι εκεί το θέμα, άλλωστε μέχρι να πέσουν οι τιμές και να είναι value for money η αγορά τέτοιου δίσκου, ο WD 640 AAKS μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του.

Εκεί είναι το θέμα. Όταν μιλάς ότι θέλεις 120GB για εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων κάτι κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό λέω (και ξανaλέω, και ξαναλέω..... και ξαναλέω): αν μπορείτε, και με τέτοιες τιμές, χτυπήστε 2 να τους βάλετε σε raid0 (128 GB)

Και αν φοβάστε τα raid, καντε σε έναν μηχανικό δίσκο ghost image (notron ghost, acronis etc) μια φορά την βδομάδα ή μία στις 15 μέρες. 2 ώρες υπόθεση είναι.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Εκεί είναι το θέμα. Όταν μιλάς ότι θέλεις 120GB για εγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων κάτι κάνεις λάθος.

Παιδια εγω με 10 gb ειμαι κομπλε για χωρο os (xp παντα )

Πιστευω σημασια εχει να εγκαθιστας αυτα που πραγματικα χρειαζεσαι οχι 1002 προγραμματα που ισως χρησιμοποιησεις καποτε η απλα να βαζεις και καλα .:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα υπολόγισα, 50 Gb είναι τα προγράμματα που χρησιμοποιώ μέσα στην εβδομάδα, γι'αυτό έγινε η παραπάνω συζήτηση. Μπορεί ο 80αρης να με καλύπτει ή κάποιο raid0 με 64αρηδες!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα υπολόγισα, 50 Gb είναι τα προγράμματα που χρησιμοποιώ μέσα στην εβδομάδα, γι'αυτό έγινε η παραπάνω συζήτηση. Μπορεί ο 80αρης να με καλύπτει ή κάποιο raid0 με 64αρηδες!

64-50 = 14 ή κάνω λάθος; Και δεν μπορεί, άμα διώξεις κατιτίς που δεν χρησιμοποιείς κάτι θα βγει ;)

Πχ εκεί μέσα έχεις μήπως και System Restore/Shadow copies, Hibernate, Pagefile?

Link to comment
Share on other sites

Ban!`
@JPavly: Έπρεπε να το είχες κάνει ήδη.

@Chosen: Μην μου πεις ότι δεν το ήξερες οτι έχει μόνο 6 ???? Στο ' πα ή δεν στο 'πα να τους βάλεις σε Perc που έχει 8 ??? Θα 'βαζες και 2 64άρηδες πάνω ακόμα :p :p :p

:victory:

--------------------------------------------------------

Edit: Έφτασαν την Παρασκεύη αλλά σήμερα μπόρεσα να τους πάρω από τα ΕΛΤΑ : http://img24.imageshack.us/img24/5397/irthan2.jpg

:jump1: :jump1: :jump1: :jump1: :jump1: :jump1: :jump1: :jump1:

από μεθαύριο εντυπώσεις & μετρήσεις

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
ορθογραφία ρε
Link to comment
Share on other sites

ChSin7

αν μπορείς τρέξε πρίν τους κάνεις raid ένα

hd tune στον καθένα

μερικοί απο το novatech πιάνουν 160άρες mb/sec

άλλοι μόνο στιγμιαία και άλλοι σε όλο το bench!

ο δικός μου είναι κλειδωμένος στα 90mb/sec

υπάρχει κανένα firmware να περάσουμε?

δεν έχω βρεί πουθενά τίποτα για τους samsung

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.