Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

http://www.novatech.co.uk/novatech/specpage.html?SAM-SSD30G

80 λίρες!! SLC 32GB. Έχει 50 κομμάτια. Άντε να βλέπουμε και μεγαλύτερες χωρητικότητες σιγά σιγά σε ανάλογες τιμές.

Καλά όλοι έχετε κονέ στην Αγγλία?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Μαριε δεν τα λέγαμε στο αλλο thread για τους Velocci ??? 2 μέρες πρίν είχε 64GB Samsung SLC 115λίρες (~127 Ευρώ)

Χτες μετά τα μεσάνυχτα GMT έγραφε 20+ κομμάτια και τιμή κανονικά £114, οπότε κάπου μέσα στη νύχτα τους τελείωσαν και ανέβασαν και τις τιμές για το επόμενο στοκ.

Να'ναι καλά οι άνθρωποι που βάλανε τίμιες τιμές και δεν αποφάσησαν να αισχροκερδίσουν, γιατί εδώ που τα λέμε και 200 λίρες να τους βάζανε, πάλι νύχτα θα φεύγανε.

Ανυπομονώ να τους πετάξω μέσα στα Raidsonic που μου έστειλε ο αγαπητός Levelone [:inlove:] και αν είμαι τυχερός να βιώσω κι εγώ αυτό το απίστευτο συναίσθημα ταχύτητας που βλέπει ο Νταγκαλίδης με τα Windows 7 στον Βελοτσιράπτορ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

και αν είμαι τυχερός να βιώσω κι εγώ αυτό το απίστευτο συναίσθημα ταχύτητας που βλέπει ο Νταγκαλίδης με τα Windows 7 στον Βελοτσιράπτορ :hehe:

ντροπή κοτζάμ administrator (καλορίζικος κιόλας) να είσαι sarcastic :sarcastic::hehe:

Edit: Για 4χ32 για τί stripe & cluster size την κόβεις τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

ChSin7, μου έλεγες ότι αγόρασες γήινους MLC Samsung-Type στα 250 ευρώ τον ένα από newegg και είπα ότι είναι καλή αγορά. Εδώ όμως βλέπω άλλα πράγματα.
Μαριε τα πρώτα 7-8 posts αυτού του thread ήταν στο thread των Velocci. Αλλά έγινε split λογω του ότι χαλάσαμε to thread του Dag (το οποίο το έχουμε κάνει .....) νόμιζα ότι τα έχεις δει αυτά. δες http://thelab.gr/showpost.php?p=879438&postcount=120

Πολύς κόσμος δεν κατάφερε να αγοράσει ... μην ανησυχεις. Όσο για 2χ128Samsung SLC είναι jet σε επιδόσεις, όσο 2χ64SLC

Link to comment
Share on other sites

ντροπή κοτζάμ administrator (καλορίζικος κιόλας) να είσαι sarcastic :sarcastic::hehe:

Edit: Για 4χ32 για τί stripe & cluster size την κόβεις τη δουλειά;

Κοίτα 4 μαζί δεν έχω ξαναβάλει, μόνο έναν ίδιο είχα μέχρι πρόσφατα και μέχρι 3 (Mobi) έχω βάλει σε RAID, οπότε θα αρχίσω το ψάξιμο από την αρχή. Υποψιάζομαι ότι καλύτερα απ'όλα θα δουλέψει το 64/64 ή το 128/64, αλλά καλού κακού θα τα δοκιμάσω όλα.

Και δεν είμαι σαρκαστικός, χιούμορ κάνουμε, όπως λέμε "30k 3dMark score με μία κάρτα ΑΤΙ" κλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by LuckyNV

Gibbo can you triple check with these drives please, there are some unconfirmed sources (user reviews/comments) that Samsung do not cover these drives because they were intended for OEM builds.

Thanks

Hi there

Yes the drives are OEM, I know that all normal drives have a 3yr warranty but I know that SSD drives can be different.

Until further confirmation warranty will be with Novatech for a period of 12 months, anything additional available from the manufacturer we shall find out but I would suspect the warranty is 12 months.

Αυτό το είδατε έ ? http://forum.novatech.co.uk/showthread.php?p=68857#post68857
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα 4 μαζί δεν έχω ξαναβάλει, μόνο έναν ίδιο είχα μέχρι πρόσφατα και μέχρι 3 (Mobi) έχω βάλει σε RAID, οπότε θα αρχίσω το ψάξιμο από την αρχή. Υποψιάζομαι ότι καλύτερα απ'όλα θα δουλέψει το 64/64 ή το 128/64, αλλά καλού κακού θα τα δοκιμάσω όλα.

Και δεν είμαι σαρκαστικός, χιούμορ κάνουμε, όπως λέμε "30k 3dMark score με μία κάρτα ΑΤΙ" κλπ ;)

Ναι βρε ξέρω ότι κάνεις χιούμορ γι' αυτό και γω σου κάνω πλάκα:jump1: Απ' αυτά που έχω δει σε ξένα forums, 128/64 για raid0 με πάνω από 3 μάλλον δίνουν τα καλύτερα νούμερα

Link to comment
Share on other sites

Distant selling act ftw:

Article 5

Time limits

1. The seller shall be held liable under Article 3 where the lack of conformity becomes apparent within two years as from delivery of the goods. If, under national legislation, the rights laid down in Article 3(2) are subject to a limitation period, that period shall not expire within a period of two years from the time of delivery.

Ελληνική έκδοση:

ότι τα κράτη μέλη μπορούν επίσης να προβλέπουν περιορισμό της περιόδου μέσα στην οποία οι καταναλωτές μπορούν να ασκήσουν τα δικαιώματά τους, εφόσον αυτή η περίοδος δεν λήγει μέσα σε δύο έτη από τη στιγμή της παράδοσης

Άσε που όπως έχω ξαναπεί, με τον ρυθμό που ανεβαίνουν οι τεχνολογίες και οι χωρητικότητες και πέφτουν οι τιμές, σε 12 μήνες τα 16άρια SSD μας θα είναι στα συρτάρια μαζί με τα φλόπια ή θα κρατάνε το λειτουργικό του fileserver μας, καθώς τότε με αυτές τις 80 λίρες θα παίρνουμε 256άρια SSDιά :D

Έγινε επεξεργασία από Chosen
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα τον έχω αύριο θέλω να προετοιμαστώ κατάλληλα. :whistling

Θα με βόλευε να κάνω clone αλλά υπάρχει περίπτωση να μην εκμεταλλευτώ όλες τις δυνατότητες του SSD όπως αν έκανα καθαρή εγκατάσταση από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που βοήθησα παιδιά!

το αστείο της υποθεσης είναι ότι θα πιάσω ΤΟΝ δικο μου μετά την τριτη που γυρνάω Αγγλία!

ρε Chosen, εσύ τους πήρες όλους και δεν πρόλαβα? :hehe:

κάπου διάβασα ότι θα φέρουν και άλλους 64άριδες στις 200 λίρες νομιζω

καλορίζικοι σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Έφτασεεεεε (έφτασαν μάλλον).

Τον δικό μου τον άνοιξα κιόλας. Από εμφάνιση σκίζουν πάντως αλλά και από βάρος. Σαν να μην έχουν τίποτα μέσα ! Θα τον βάλω το βράδω πάνω να δω αν όντως έχει κάτι μέσα :rolleyes:

photo021309001vz1.jpg

Να ευχαριστήσω πάλι τον φίλο από γειτονικό forum που μας βόλεψε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.