Jump to content



Raptor-vs-SSD


vagos2221416003330

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια για τα ssd…

Ήμουν έτοιμος για αγορά (του 64άρη Samsung) και διαβάζοντας ότι review και πληροφορία μπόρεσα να βρω φαίνεται πως δεν είναι ακόμα η ιδανική λύση…

Πολλοί χρήστες φαίνονται να παραδέχονται την υπεροχή του σε laptop συγκρίνοντας τον με 2.5άρια μηχανικά drive, αλλά με τους 3.5άρηδες που βρίσκονται στα desktop δε φαίνεται να υπάρχει ο ίδιος ενθουσιασμός.

Και δε μιλάμε για τα γνωστά προβληματικά mlc εδώ…

Link to comment
Share on other sites

Από review πάντως που κάνει αναλυτικότατη παρουσίαση και benchmarking σε SSD τόσο MLC όσο και SLC βλέπω πως οι MLC της samsung έχουν παραπάνω από αξιοπρεπείς επιδόσεις…

http://www.behardware.com/art/imprimer/743/

Not bad for 99 GBP…not bad at all…

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συ, αφου στο λεμε ολοι! Ο μονος αντιλογος που μπορω να θεσω ειναι για αυτον εδω τον samsung 320Gb ο οποιος ειναι single platter...!!!Στα Ελληνικα εχει 1 μονο platter των 330 Gb οποτε παταει κατω και τους veloci raptor!!!!!!!!!!Ειναι 300 γιγα αρα αφθονος χωρος γα λετουργικο και παιχνιδια

συν τρομερη τιμη καπου στα 100 ευρω μαχ... Αν δεν ειχα παρει πριν 5 μερες το veloci θα τον επαιρνα μπαμ!Τωρα οταν βγουν λογικοι ssd και σε χωρητικοτητα και σε τιμη τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Single platter είναι και ο 7200.12 της Seagate που σαν εταιρία την εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο σε μηχανικούς. Ο τελευταίος μου Samsung δεν έβγαλε ούτε 2 χρόνια με ελαχιστότατη χρήση (σαν αποθήκη)

Link to comment
Share on other sites

μήν συγκρίνεται διαφορετικά πράγματα

άλλο ο ραπτορ

άλλο ο ssd

ότι και να κάνεται ακόμα και ο mlc της samsung σε γενική χρήση είναι πιο γρήγορος

αν όλη τη μέρα κάνετε εγκαταστάσεις και στο καπάκι σκανάρετε για ιούς τότε πάρτε ράπτορ

αν όχι τότε τί συζητάμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως σε scanning ειναι γρηγορότερος ο ραπτορας απο ssd χωρια που αν τρέχει antivirus μηχανικός δίσκος πέφτει κατακόρυφα η απόδοση σε οτιδήποτε αλλο κάνεις εστω και αν παιζεις με tabs στον firefox ( βλεπε προσπέλαση πολλών αρχειων x seek time ) . Εκτος και αν εχω καπου λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω του προτινα αυτον τον μηχανικο δισκο γιατι ειναι single platter,300 γιγα και πιο γρηγορος απο το raptor...!!!Να κανει τη δουλεια του μεχρι να γινουν φυσιολογικες οι τιμες των ssd!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...μόλις πήρα 2χ300gb velochiraptors...θέλω βοήθεια.....

λοιπόν έχω 2χ500gb seagate +1x80gb wd και τους 2velochi....

αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω στους velochi vista+προγράμματα και να πηγαίνουν πολύ γρήγορα...οπότε θα πάω σε raid-0...το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα πως γίνεται..μία φορά που πήγα να το κάνω το dvd-rw(sata) πάταγα να βγεί και ανοιγω-κλεινε πολύ γρήγορα...+το λαμπάκι που έδειχνε τους σκληρούς αναβόσβινε όλη την ώρα πολύ γρήγορα...

Έχω ακούσει πως άμα κάνω ένα μικρό partition στους velochi όταν είναι σε raid-0 και βάλω εκεί τα vista θα πηγαίνουν ακόμα πιο γρήγορα...Μπορείτε να με βοηθήσετε πολύ αναλυτικά και βημα βήμα τι να κάνω...

α! και τους 2χ500gb seagate θέλω να κάνω raid-0 αλλά ας ξεκινίσουμε με τους raptores...(το manual της mobo δεν με βοήθησε....)

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθω ακομα να καταλαβω, τελικα αξιζει να παρει καποιος ποθ εχει ραπτορ , ssd?

Και τελικα, για ποια χρηση ειναι oi ssd, αν ειναι να απενεργοποιουμε οτι υπαρχει και δεν υπαρχει? Απλα για bench ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

απο raptor-X

και έχοντας δοκιμάσει και 2xraptor-x @ raid0

δεν γυρνάω πίσω σε μηχανικό

τον έβαλα στην αρχή για δεύτερο δίσκο (παιχνίδια και μπούρδες) αλλά δεν άντεξα και πήρα άλλους δύο MLC και πούλησα τον raptor

αφαιρώντας τους δύο μηχανικούς μου δίσκους, και προσθέτοντας 3χsamsung ssd κέρδισα 20κάτι watt απο την κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθω ακομα να καταλαβω, τελικα αξιζει να παρει καποιος ποθ εχει ραπτορ , ssd?

Και τελικα, για ποια χρηση ειναι oi ssd, αν ειναι να απενεργοποιουμε οτι υπαρχει και δεν υπαρχει? Απλα για bench ειναι ?

Απ'ολα τα thread που εχουν γινει εσυ καταλαβες οτι οι SSD ειναι μονο για bench?

Link to comment
Share on other sites

Ε γι'αυτο σου λεω....

Κ εσυ με ερωτηση μου απαντας. Και ναι μπορει να ειμαι χαζος και να μην καταλαβα.

Γιάυτο λεω, μπορει καποιος να απαντησει αν αξιζει απο raptor σε ssd?

Το θεμα ειναι στην πραξη. Αν δεν εχεις δοκιμασει raptor και ssd , δεν μπορεισ να απαντησεις με τον τροπο που θελω, οποτε δεν βοηθας.

Οι μετρησεις δειχνουν κατι αλλα εχω καταληξει οτι αρκετες φορες διαφερει η πραγματικοτητα.

Π.χ. εγω εχω σε raid-0 τους παλιους ραπτορες.Ευχαριστημενος ειμαι σε σχεση με εναν που ημουν παλια.

Τωρα προκυπτει το ερωτημα αν αξιζει να αγορασω ssd για να βαλω λειτουργικο και προγραμματα?

Και πρεπει να αγορασω τους συγκεκριμενους δισκους , Mtron?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.