Jump to content



Raptor-vs-SSD


vagos2221416003330

Recommended Posts

Αν δεν εχεις δοκιμασει raptor και ssd , δεν μπορεισ να απαντησεις με τον τροπο που θελω, οποτε δεν βοηθας.

Κι εγω επαναλαμβανω. Εχεις διαβασει ολα τα thread περι SSD στο φορουμ?

Διαβασες δηλαδη και αυτο και αυτο και αυτο και εβγαλες συμπερασμα οτι οι SSD ειναι μονο νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Επειδη προσεχω τι λεω, ναι τα εχω διαβασει. Μπορω να σου πω οτι αυτο http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61062 δεν το ειχα.

Ομως ακομα και σε αυτο, δεν απαντας σε εφαρμογες με παραδειγματα, αυτο που με ενδιαφερει δηλαδη. Σε encode δηλαδη, σε μεταφορα αρχειων, σε εγκατασταση εφαρμογων, σε παιχνιδια, σε αναζητηση..Παραδειγματα λεω για να καταλαβεις.

Τι να το κανω αμα κανω εγκατασταση και απενεργοποιησω indexing, superfetch, αλλου την cashe κ.τ.λ.

Το ερωτημα μου ηταν απλο βλεποντας αυτο το Thread. ραπτορ VS Ssd.

Και να στο πω αλλιως, σκεφτομαι να παρω ssd για λειτουργικο , να εχω ενα δισκο δηλαδη γρηγορο, και οχι σε raid.Καλα τα bench, δειχνουν κατι, αλλα θελω και την πραγματικοτητα για το παραπανω. Επιχειρηματα θελω να μου πεις για να με πεισεις. -φανταζομαι καταλαβαινεις πως το λεω- Ασε που καταληγουμε παντα στο συμπερασμα , ή μαλλον εγω παλι καταλαβαινω οτι: ή Mtron Mobi ή Intel aka πολλα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προσεχω τι λεω, ναι τα εχω διαβασει. Μπορω να σου πω οτι αυτο http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61062 δεν το ειχα.

Ομως ακομα και σε αυτο, δεν απαντας σε εφαρμογες με παραδειγματα, αυτο που με ενδιαφερει δηλαδη. Σε encode δηλαδη, σε μεταφορα αρχειων, σε εγκατασταση εφαρμογων, σε παιχνιδια, σε αναζητηση..Παραδειγματα λεω για να καταλαβεις.

Τι να το κανω αμα κανω εγκατασταση και απενεργοποιησω indexing, superfetch, αλλου την cashe κ.τ.λ.

Το ερωτημα μου ηταν απλο βλεποντας αυτο το Thread. ραπτορ VS Ssd.

Και να στο πω αλλιως, σκεφτομαι να παρω ssd για λειτουργικο , να εχω ενα δισκο δηλαδη γρηγορο, και οχι σε raid.Καλα τα bench, δειχνουν κατι, αλλα θελω και την πραγματικοτητα για το παραπανω. Επιχειρηματα θελω να μου πεις για να με πεισεις. -φανταζομαι καταλαβαινεις πως το λεω- Ασε που καταληγουμε παντα στο συμπερασμα , ή μαλλον εγω παλι καταλαβαινω οτι: ή Mtron Mobi ή Intel aka πολλα λεφτα.

Λοιπον, για να μην το κουραζουμε το θεμα, εγω προσωπικα δεν εχω να σε πεισω για τιποτα. Μου ειναι αδιαφορο αν θα πειστεις ή οχι. Δεν πουλαω εγω ξερεις για να χρειαζεται να σε πεισω για κατι. Τους δισκους τους πληρωσα δεν μου ηρθαν ουρανοκατεβατοι ουτε μου τους πληρωσε καποια εταιρια για να τους προμωταρω.

Αν δεν πειθεσαι απο τα νουμερα και απο τα βιντεα τοτε ποιος ο λογος να προσπαθησω εγω να σε πεισω? Μηπως θα βγαλω μιζα απο τις πωλησεις της intel?

Ενημερωτικα να σου απαντησω η διαφορα ειναι τεραστια σε ολα. Πριν ειχα 3 veloci σε raid0 με μικρο partition για τα απολυτα νουμερα. Μετα την αλλαγη στον Intel X25-E ειδα διαφορα σε ολα. Στο φορτωμα των windows, των παιχνιδιων, στο search(καλα το search με SSD ειναι γελοιο, δεν υπαρχει search, απλα εμφανιζονται αυτα που θελεις). Encoding δεν κανω για να σου πω αν εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαριεσαι να απαντας , μην απαντας.

Εγω με καλη διαθεση εκανα συζητηση.

Οσο για το προμωταρισμα και τα σχετικα, αστοχος τελειως κ παλι. κ εγραψα και αυτο: - φανταζομαι καταλαβαινεις πως το λεω- .

Τελος παντων σε ευχαριστω οπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

οι ssd όπως samsung slc + intel x25 slc είναι τούμπανα αλλά.......είναι πολύ ψηλά οι τιμές τους και δεν νομίζω πως αξίζει άμεση αλλαγή...Το καλοκαίρι θα είναι η καλύτερη εποχή για ssd που θα πέσουν οι τιμές και θα βγούν ακόμα πιο μεγάλοι και πιο γρήγοροι ssd...οπότε κάντε λίγο κράτη...

Μπορεί κανείς να βοηθείσει τι να κάνω με το raid-0 των raptor μου???Να τους βάλω σε raid-0 και να κάνω και ένα μικρό parition με vista και το άλλο για games ect???ή να το κάνω μονοκόμματο???

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να βαριέται να απαντήσει, απλά:

1) Τα χει πει, όπως κι εγώ, όπως κι ο Πέτρος, καμιά 100σταριά φορές.

2) Ε, είναι και λίγο αυτονόητα αυτά που ρωτάς ;) Βλέπεις να κάνει 4πλό Winrar ένας SSD και από πίσω όλα τρέχουν λες και έχεις έναν Raptor 74 π.χ. στο σύστημά σου. Σε οποιοδήποτε τέτοιο σενάριο κάποιος/-οι μηχανικοί δίσκοι δε θα άντεχαν την "πίεση".

Βλέπεις ότι και εγώ (4πλό RAID0 με RaptorX) και ο Ζάχος (3πλό RAID0 με Veloci) λέμε τα καλύτερα για τους καλούς SSD (κατά σειρά Intel, Samsung, Mtron), μαζί και ο Πέτρος που έχει δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα. Δε θα τα λέγαμε έτσι ούτε είμαστε άτομα που υπερασπιζόμαστε τις αγορές μας no matter what, είναι γρήγοροι - τέλος. Ότι και να κάναμε, η διαφορά με 2, 3, 4, ακόμα και 6 μηχανικούς σε RAID0, υπάρχει.

Το να σου τραβήξει ο άλλος ένα Video με τον SSD να κάνει διάφορα (search, loading, boot, κτλ) δεν έχει σημασία, αν δεν υπάρχει και η σύγκριση με τον/τους αντίστοιχους μηχανικούς δίπλα. Τα video εντυπωσιασμού είναι εύκολα, ακόμα και με το Laptop μου. Να σου δείξω boot και εργασία σε tweakαρισμένα ΧΡ να γίνεις σαν το emoticon -> :blink: Τι σημασία θα έχει όμως, αν δεν είναι "αληθινό"? ;)

Μη "φτιαχνόμαστε" μόνο με τα διαγράμματα και τα Video, βλέπεις ότι έχουμε "χαζέψει" με τα συγκεκριμένα SSD. Ναι, είναι πανάκριβα, ναι, οι τιμές θα πέσουν ραγδαία σε ένα χρόνο και με τα ίδια λεφτά θα παίρναμε πολλαπλάσια GB. Αλλά απλά δίνουν άλλη αίσθηση σε ότι κι αν κάνεις. Και αμφιβάλλω αν θα βγει κάτι πιο γρήγορο σε αίσθηση, ακόμα και όλο το SATA-3 να εκμεταλλευτούν οι καινούριοι που θα βγουν τα Χριστούγεννα, δεν πρόκειται να δούμε διαφορά πιστεύω.

Το ζήτημα είναι να διερωτηθείς: Χρειάζομαι τον SSD? Με εκνευρίζουν οι μικρές καθυστερήσεις και το συνεχές seek στους Raptors? Ένας "απλός" χρήστης, με έναν Veloci είναι άρχοντας. Ένας απαιτητικός όμως, όχι. Είσαι απαιτητικός? Πάρε SSD.

Στο φινάλε το ξέρετε το κόλπο, αγοράστε τον, δοκιμάστε τον κι αν δε σας κάνει, πακέτο και επιστροφή ;)

edit:

@vagos:

1) οι τιμές των Intel τουλάχιστον, δε θα πέσουν τραγικά. Μην ελπίζεις σε 200€ για τον 32άρη, μόνο καμιά προσφορά σαν της Novatech και πολύ αμφιβάλλω. Η Intel περί το φθινόπωρο κόβω να μειώνει ραγδαία την τιμή, στο χέρι της είναι άλλωστε, αντίπαλος δεν υπάρχει.

2) Σπαστό RAID0, κάνε ένα 30-60άρι για το OS και τα υπόλοιπα για τα παιχνίδια - θα σου δώσει boost στο λειτουργικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαριεσαι να απαντας , μην απαντας.

Εγω με καλη διαθεση εκανα συζητηση.

Οσο για το προμωταρισμα και τα σχετικα, αστοχος τελειως κ παλι. κ εγραψα και αυτο: - φανταζομαι καταλαβαινεις πως το λεω- .

Τελος παντων σε ευχαριστω οπως και να χει.

Εχω συμμετασχει σε ολα σχεδον τα τελευταια thread με SSD, ειτε για να πω την αποψη μου μιας και εχω μια μικρη εμπειρια, ειτε απλα για να δωσω την σωστη κατευθυνση. Δεν νομιζω σε καμια περιπτωση να εχω δωσει σημαδια οτι βαριεμαι να απανταω.

Επισης δεν εχω δωσει ποτε σημαδια οτι προσπαθω να πεισω. Εκανα ενα review με καποια νουμερα και καποια βιντεο.

Αν καποιοι πεισθηκαν να αγορασουν και αυτοι καλως. Εγω εδειξα απλα τι αγορασα και τι μπορει ενα τετοιο configuration να δωσει σε ενα συστημα. Καλως-κακως ετσι ειναι.

Το να μου λες οτι πρεπει να σε πεισω για κατι δειχνει οτι δεν θελεις να πεισθεις απο αυτα που εχεις δει.

Κι εγω σου απαντησα οτι δεν με νοιαζει να σε πεισω. Πιστεψε οτι θελεις. Τα δεδομενα ειναι αυτα που εχουν ποσταριστει σε τοσα thread. Αν αυτα δεν σε πειθουν τι σε κανει να πιστευεις οτι εγω θα σε κανω να αλλαξεις γνωμη?

Δηλαδη αν σου πω οτι μ@μ@ει, σκιζει, ειναι το καλυτερο πειθεσαι? οχι.

Αν θελεις κατι συγκεκριμενο που λειπει απο το ριβιουδακι με τους Intel πολυ ευχαριστως να φτιαξω ενα ακομα βιντεο.

Αλλα οσα βιντεο και αν δεις αν δεν θελεις να πεισθεις εσυ ο ιδιος ποιος ο λογος εγω να ασχοληθω για να σου αλλαξω γνωμη? Εκει κολλαει και το προμοταρισμα.

Link to comment
Share on other sites

2) Σπαστό RAID0, κάνε ένα 30-60άρι για το OS και τα υπόλοιπα για τα παιχνίδια - θα σου δώσει boost στο λειτουργικό ;)

Αυτο το κάνουμε με partition ή από τη διαχείριση του controller, κάνουμε 2 raid-0? (αν αυτό που είπα ήταν ντιπ για ντιπ άστοχο, μη το κάνουμε θέμα, τώρα μαθαίνω κι εγώ το raid-0:turn: Μέχρι να πάρω έναν 64άρη ssd slc :dirol:)

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να κάνω raid τα 500gb που έμειναν απο το Partion των 2χ300gb veloci σε raid-0 με τους 2χ500gb seagate που έχω???άμα βάλω και τους seagate σε raid-0 θα ζωρίσω πολύ τον controler???Θα μου κόψει σε επιδόσεις???

Link to comment
Share on other sites

"από τη διαχείριση του controller, κάνουμε 2 raid-0"

:T:

edit:

ωχ ωχ, σαν πολυβολα ποσταρετε. Οχι, σε καμια περιπτωση. Οι βελο με τους βελο και οι σιγκεη με τους σιγκεη. Ο ICH δε μασαει μια, απλα τσιμπα του λιγο το ρευμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην διαχειριση του controller πατωντας CTRL-I οταν ανοιγει ο υπολογιστης ή πηγαινοντας στον Inter Matrix Storage Manager δημιουργεις ενα RAID0.

Διαλεγεις για αρχη τους 2 raptors. Οταν σε ρωτησει ποσο χωρο απο τα 300GB να χρησιμοποιησει, εκει διαλεγεις τα GB που θελεις να εχει το πρωτο Array του Raid0 σου, για το λειτουργικο.

Εν συνεχεια του λες οτι θελεις να δημιουργησεις κι αλλο Raid0. Χρησιμοποιωντας τους ιδιους δισκους, οταν σε ρωτησει ποσα GB απο τα διαθεσιμα να χρησιμοποιησει, τα επιλεγεις ολα.

Ετσι εχεις 2 Raid0 arrays. Το πρωτο μικρο σε μεγεθος για το λειτουργικο και το 2ο παλι Raid0 για οτι αλλο θελεις.

Link to comment
Share on other sites

1) οι τιμές των Intel τουλάχιστον, δε θα πέσουν τραγικά. Μην ελπίζεις σε 200€ για τον 32άρη, μόνο καμιά προσφορά σαν της Novatech και πολύ αμφιβάλλω. Η Intel περί το φθινόπωρο κόβω να μειώνει ραγδαία την τιμή, στο χέρι της είναι άλλωστε, αντίπαλος δεν υπάρχει.
Επίτρεψέ μου να έχω αντίθετη γνώμη. Οι τιμές των Intel και όλων των SLC/MLC (σημερινών επιδόσεων/χωριτικοτήτων) μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή θα έχουν πέσει τραγικά. Υπάρχει ΠΛΗΘΩΡΑ NAND στην αγορά και η Intel (όπως και η Samsung) ήδη κάνουν συμφωνίες -υπάρχει θέμα στα νέα- για παραγωγή από 3ους.
... Ιntel may be thinking of adopting a foundry business model for its NAND flash. “It may not be essential for us to have our own NAND factories to build," Otellini told the conference, “we could probably specify the product that we want and buy it from third parties.”

He dose not, apparently, regard NAND as an important business for Intel. “NAND in the platform is strategic, NAND as a business for Intel isn’t,” said Otellini. ...

από http://www.electronicsweekly.com/Articles/2009/02/26/45548/intel-going-after-arms-smartphone-business.htm

Ήδη μεγάλοι κατασκευαστές laptop προσφέρουν option για 256GB Samsumg-made MLC me 220MB/s read & 200MB/s write, σε πολύ καλές τιμές : http://accessories.us.dell.com/sna/products/Solid_State_Disk_SSD/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=bsd&cs=04&sku=341-8981#Overview (με κάθε επιφύλαξη: κάνει και 25% έκπτωση από αυτά που διαβάζω αλλού)

Σε 6 μήνες θα γελάμε με τις ερωτήσεις Γaloci-or-SSD :

, http://www.revioo.com/news/zdrive-ssd-ocz-n12467.html
Link to comment
Share on other sites

Στην διαχειριση του controller πατωντας CTRL-I οταν ανοιγει ο υπολογιστης ή πηγαινοντας στον Inter Matrix Storage Manager δημιουργεις ενα RAID0.

Διαλεγεις για αρχη τους 2 raptors. Οταν σε ρωτησει ποσο χωρο απο τα 300GB να χρησιμοποιησει, εκει διαλεγεις τα GB που θελεις να εχει το πρωτο Array του Raid0 σου, για το λειτουργικο.

Εν συνεχεια του λες οτι θελεις να δημιουργησεις κι αλλο Raid0. Χρησιμοποιωντας τους ιδιους δισκους, οταν σε ρωτησει ποσα GB απο τα διαθεσιμα να χρησιμοποιησει, τα επιλεγεις ολα.

Ετσι εχεις 2 Raid0 arrays. Το πρωτο μικρο σε μεγεθος για το λειτουργικο και το 2ο παλι Raid0 για οτι αλλο θελεις.

το συγκεκριμενο αξιζει να το κανεις μονο για games...κ το λειτουργικο σε αλλο δισκο ξεχωριστο..:hm:

δες το post μου: http://www.thelab.gr/showthread.php?t=61324

Link to comment
Share on other sites

Εγω του προτινα αυτον τον μηχανικο δισκο γιατι ειναι single platter,300 γιγα και πιο γρηγορος απο το raptor...!!!Να κανει τη δουλεια του μεχρι να γινουν φυσιολογικες οι τιμες των ssd!

υπαρχει καποιο συγκριτικο για τον Samsung Spinpoint F1?

Link to comment
Share on other sites

http://www.storagereview.com/php/benchmark/suite_v4.php?typeID=10&testbedID=4&osID=6&raidconfigID=1&numDrives=1&devID_0=360&devID_1=361&devCnt=2

και το veloci δεν ειναι hlfs...οι hlfs πιανουν κοντα στα 150mb/s transfer..οποτε δεν συγκρινονται οι spinpoint..μονο gb παραπανω εχουν:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.