Jump to content



hdmi


mea-culpa

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω διαβασει σχεδον ολα τα topic με το σχετικο θεμα του hdmi αλλα τιποτα ας πω και γω το δικο μου προβλημα μπας και με βοηθησει καποιος θα το εκτιμησω πολυ. Λοιπον εχω μια tv philips hd και μια motherboard asus m38a78-em εχω τα windows xp στον υπολογιστη μου. Συνδεω το hdmi καλωδιο βλεπω εικονα χωρις ηχο. Εχουμε και λεμε χρησιμοποιω το powerdvd8 ultra η ρυθμιση του ειναι στο spdif η bios τα ιδια. μεσα το καλωδιο η το pc δεν ειχε εξτρα για συνδεση εσωτερικα, στις κεντρικες επιλογες ηχου το spdif φαινεται αλλα δεν μπορει να επιλεχτει ειναι γκριζο το εχω τσεκαρει απο μεσα αλλα τιποτα. Τελος σαν επιλογες ηχου μου δινει μονο το realtek hd audio output που ειναι και το επιλεγμενο. Αυτο ειναι το προβλημα μου εψαξα παντου εκανα σχεδον τα παντα δεν ξερω τι αλλο να κανω αν μπορεσει καποιος και με βοηθησει εχει καλως. Ευχαριστω πολυ για την ευκαιρια που μου δοθηκε να δημοσιευσω το προβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

μιποσ δεν ειναι οι drivers? εχω κατεβασει αλλα παλι τιποτα μηπως καποια ριθμυση για να ανοιξουν δεν ξερω τι να πω.Realtek ALC1200 8 -Channel High Definition Audio CODECμπορεις να μου πεις που θα βρω drivers για αυτην την καρτα για xp? εγω βρηκα καποιους αλλα ηταν για vista αμα ειναι να ξαναπροσπαθησω

Link to comment
Share on other sites

οδηγους εδω κανεις πρωτα accept http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=14&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false

κοιτα στο device manager αν εχεις κανενα κιτρινο στους ηχους κατι παιζει με ενα update για ati της microsoft καποιες φορες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πριν λίγο καιρό είχα ανοίξει ένα παρόμοι thread και εγώ.Για διαβασέ το γιατί μπορεί να σε βοηθήσει.

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=59764

Δεν είναι το ίδιο, το παιδί έχει κάρτα ATi, καμία σχέση με τη nvidia!

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος webhunter εχει δικιο φιλε μου vagchrist δεν ειναι το ιδιο. στην bios εχω κανει τις καταλληλες ρυθμισεις θελω να πιστευω τωρα το αλλαξα απο bios και αντι για spdif επιλογη εβαλα hdmi output οταν παω τωρα κατω στο εικονιδιο του ηχου δεξια δηλαδη στην εναρξη πλεον η επιλογη spdif εχει φυγει στην θεση της υπαρχει η digital out που και παλι δεν ειναι επιλεξιμη ειναι γριζαρισμενη σαν να ειναι εκτος λειτουργιας. στο device manager εχω κοιταξει πολλες φορες δεν εχω τιποτα κιτρινο. κανενας παιδια λιγο βοηθεια ακομα? σας ευχαριστω ολους παντως για την γρηγορη ανταποκριση εισαστε οι καλυτεροι σε αυτο το τομεα μπραβο

Link to comment
Share on other sites

δειτε λιγο παιδια τι μου βγαζει οταν ανοιγω την διαχειριση συσκευων μπας και βοηθησει τιποτα αυτοpost-11497-1416073858,3662_thumb.jpg το digotal out φαινεται εκτος λειτουργιας παντως γκριζαρισμενο.σας ευχαριστω ολους παιδια εισαστε πολοι καλοι παντος

post-11497-1416073858,2547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις disable την συσκευή του realtek HD audio μήπως και σου φορτώσει στο playback devices την ΑΤΙ HDMI συσκευή ήχου. Ίσως να θέλει και επανεκκίνηση. Μετά δοκιμάζεις να την επαναφέρεις αν δούλεψε το "κόλπο". Κανονικά έπρεπε να δείχνει και τις δύο. Δοκίμασε και τους drivers για ΑΤΙ HDMI από το site της realtek στο λινκ που σου έδωσαν πιο πάνω ή αυτούς που δίνει η asus στο site για τη μητρική σου, λογικά θα είναι πιο καινούριοι.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις συνδεσει το καλωδιο hdmi στην TV θεωρητικα πρεπει να κανεις ενα πραγμα. Θας πας και θα θεσεις σαν προεπιλεγμενη συσκευη ηχου το hdmi της ΑΤΙ. Τωρα εφοσον δεν σου εμφανιζει στην λιστα την συσκευη σημαινει οτι κατι τρεχει πιθανον με τους drivers.

Εγω με ιδιο καλωδιο δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος webhunter εχει δικιο φιλε μου vagchrist δεν ειναι το ιδιο
<br /> <br /> μαλλον με μπερδεψες το post μου δεν εχει σχεση με την απαντηση του webhunter

κοιτα ποιο bios εχεις και κανε update http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=M3A78-EM

υπαρχει διορθωτικο για τη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.